Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Gauri ciudate

Creat de Arckadii, 07 Martie 2007, 14:49:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anna

Inca o "gaura" frumoasa  din Belize ,acoperita insa cu apa. Se pare ca ea conduce catre un rau "interior"  :roll: (primele 3 poze )

La fel de interesanta e si : Kimberlite pipe (source of diamonds)
A view into the "Big Hole" at Kimberley, South Africa. Diamonds are formed in the Earth's mantle, and are brought up to the surface in the volcanic rock called kimberlite. Kimberlites form pipe-shaped intrusions, and diamond miners dug vertically downwards, following the pipe downwards into the Earth. Mining has now continued underground, and the abandoned hole has partly filled with water. (poza 4)


lylyt_ice

 Eu m-am referit la craterul dintre Alunis si Zabreni aparut in 1996 (raspunsul lui Jean)...avinnd un diametru de 20cm sint mai mult ca sigura ca-i facut de animale...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Fr0styan


alx

s-a mai postat acum vreo juma de an...cauta pe forum
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Cautatorul


jean

#21
O groapa de 40 de metri lungime si 20 de metri adancime a aparut intr-um mod inexplicabil in localitate Schmalkalden din Germania.
http://stirileprotv.ro/stiri/international/40-de-metri-lungime-20-adancime-vezi-ce-crater-urias-a-rasarit-in-germania.html
Interesant este ca, a aparut tot pe un drum ca si altele aparute prin alte parti. Interesant fenomen, care o fi cauza? Sa fie de vina numai panza freatica? Atunci cum se explica aparitia ei tot  sub o strada, intersectie? Este un geolog pa'ci sa ne explice si noua?
Adevarul este dincolo de noi

Urban

Citat din: jean din  02 Noiembrie 2010, 22:09:18
O groapa de 40 de metri lungime si 20 de metri adancime a aparut intr-um mod inexplicabil in localitate Schmalkalden din Germania.
http://stirileprotv.ro/stiri/international/40-de-metri-lungime-20-adancime-vezi-ce-crater-urias-a-rasarit-in-germania.html
Interesant este ca, a aparut tot pe un drum ca si altele aparute prin alte parti.
Interesant fenomen, care o fi cauza?
Sa fie de vina numai panza freatica?
Atunci cum se explica aparitia ei tot  sub o strada, intersectie?
Este un geolog pa'ci sa ne explice si noua?

Eu am alta intrebare...dupa cum apare in poza nu e o gropita, sunt curios unde a "disparut" ditamai bucata sau bucatile de asfalt pentru ca pe fundul gropii nu le vad si nici nu cred ca a coborat cineva sa faca "curatenie" in ea...s-or fi "topit"?

romulus

Citatsunt curios unde a "disparut" ditamai bucata sau bucatile de asfalt
N-au disparut; sunt " la fund" !
Imagineaza-ti cum se produce o implozie: materialul aflat la suprafata este "aspirat" spre adanc, iar peste el se depune praful /si/ori nisipul ori pamantul de pe margini.
In concluzie: daca cineva e curios sa gaseasca bucatile de care vorbesti, sigur le va gasi pe "fundul" gropii , ori ce naiba o fi haul ala !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

rontzo

Eu ma intreb un singur lucru..
Gaurile astea au mai fost semnalate si mai demult  si nu prea s-a stiut de ele ca nu circulau  asa bine informatiile....sau sunt un fenomen de data recenta care se manifesta cu frecventa tot mai ridicata ??

mr

Din cate se observa par a fi aproape perfect circulare la suprafata. Probabil diametrele si adancimile difera dar "tiparul" e acelasi....
http://georgevalah.wordpress.com/2010/06/10/ce-se-intampla-gropi-gigantice-in-china/

Sa fie oare o intamplare ca mai toate au aparut anul acesta?  :-o

http://www.telegraph.co.uk/earth/earthpicturegalleries/7818648/In-pictures-sinkholes-craters-and-collapsed-roads-around-the-world.html
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

qiprian

 la polul nord si polul sud se afla gauri catre centrul pamantului ,pamant care este gol la interior:

 

   

   

jean

#27
Citat din: qiprian din  03 Noiembrie 2010, 20:44:36
la polul nord si polul sud se afla gauri catre centrul pamantului ,pamant care este gol la interior:
Ce chestie, tocmai acum ai aflat? Noi stiam de mult acest lucru. Subiectul a mai fost discutat pe aici pe undeva. Nu cred ca are legatura cu acele gropi. Si daca unii cauta acel companion misterios al Soarelui, nu ati cautat unde trebuie, el se afla in centrul Pamantului. uitati-va in desenul de mai sus, misterul a fost elucidat.  :lol:
Am glumit, nu ma luati in serios. O seara buna.
Adevarul este dincolo de noi

Tayka

Daca luati o oala de pamant f. bombata(ca si cea de sarmale)si vreti sa o iluminati pe din launtru cum procedati?pai luati o oglinda ,va postati cu ea intr-un unghi f. bine stabilit si de acolo reflectati lumina solara direct in ..oala.Dar daca oala noastra(cea de pamant)ar fi mai mare cam cat.. pamantul(adica Terra)cum am proceda oare ca sa o iluminam si pe..interior?Pai mai intai i-am devia axa cu un unghi f.bine stabilit fatza de soare,chiar daca aceasta operatie schimba clima si distruge fauna:(mamutii,dinozaurii),ce mai conteaza cu salbatecii aia de deasupra..apoi aplicam doua gauri la poli,si uite asa am realizat bordeiul iluminat 6 luni prin emisfera sudica si 6 prin cea nordica,fara ca amaratii de sus sa banuiasca vreodata cum se produc de fapt aurorele boreale,de unde vin o.z.n.-urile sau alte manifestari ciudate,exceptie facand doar cei dela..
Rufon.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#29
Steven Spielberg  8-) cred ca stie cel mai bine ce-i cu gaurile astea ciudate...
Nu de alta, dar ecranizarea Razboiului Lumilor (cartea lui H.G.Wells) imi pare c-ar contine citeva importante adevaruri "subterane".
Mai clar: probabil ca Ei nu doar sint, ci si ERAU de multa vreme p-aici, pe sub noi. Cel putin progeniturile lui Lilith si Semiyaza. :evil:

Parerea mea doar, evident - zic asta, fara sa fiu partizanul teoriilor hollywoodiene apocaliptice (in care ET-ii sint aproape exclusiv diabolici, ba chiar canibali :-D), dar nici fanul conceptiilor roz-bombon ale unora ca Dr. Greer (ET=toti buni, doar natura umana fiind funciarmente rea - hmmm, sintem totusi facuti dupa chipul si asemanarea Lor, nu?)

P.S. Evident ca nu trebuie excluse variante legate de efectele CERN, HAARP, armelor scalare etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/