Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Din ciclul "toarna-ti vecinul"

Creat de Urban, 07 Martie 2007, 03:05:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban


Arckadii

ce ziceai de comunism?:) dar de securitate?:)
Ark

calinahanna

Sunt curioasa cum vor reactiona, in timp, cei care nu sunt obisnuiti cu acest gen de "manifestare"... Cum vor percepe ei "chestiile" comuniste...

Urban

La vremuri noi....oameni noi.... :-D :-D :-D

LupinThe3rd

Visul erotic al oricarui serviciu secret: jumatate din populatie sa o supravegheze pe cealalta si viceversa... dar ce se intampla daca devine cosmar erotic: toti sunt paranoici si se toarna unii pe altii. Cum mai deosebesti cine e prieten si cine e dusman? Pai nu mai deosebesti... Ii ambalezi pe toti si ii trimiti la Guantanamo Bay... Dar cine ii pazeste? :D

udar

Discutiile astea mi-au adus aminte de o intalnire avuta in liceu (perioada dupa 1995) cand am participat "fortat" la o dezbatere transmisa si prin radio pe tema delincventei si a pericolelor cu care se confrunta sistemul de educatie, si nu mica mi-a fost mirarea cand una dintre invitate, de profesie procuror, o dadea sus si tare cum ca elevii ar trebui sa raporteze absolut orice actiune suspicioasa pe care o observa la parinti, colegi sau in general in scoietate, pentru ca "doar asa organele statului pot functiona cu eficienta." No comment...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Scanner

George Orwell 1984, scris acum cativa zeci de ani si practicabil azi.
Ce ziceti de David Icke, e nebun sau are dreptate ?

LupinThe3rd

Citat din: Scanner din  07 Martie 2007, 20:55:07
George Orwell 1984, scris acum cativa zeci de ani si practicabil azi.
Ce ziceti de David Icke, e nebun sau are dreptate ?
Dupa cum spuneam si el ca si multi altii face cea ce face pentru bani. Asa ca inclin sa cred ca nu e nebun... Acu' cata dreptate are... daca e ala cu Casa Regala care se transforma in reptilieni, parerea mea sincera e ca e un bou, mai mov cam ca ala de la Milka pentru ca face si bani.... Da-i un mail si roaga-l sa iti trimita in numele idealului toate cartile lui si sa platesca si transportul. Sa vedem ce se intampla... Acu' genul de lectura, püublicul de nisa, auto-amagirea cu uite si "ala" zice la fel cum gandesc eu... eu o alta poveste care o sa incerc sa o povestesc altadata...
Iar al pune pe Orwell alaturi de toti ... mi se pare ....
Apropos, cati din membrii forumului au citit 1984, Ferma Animalelor? sau Zile Birmaneze? sau Aldous Huxley- Minunata Lume Noua?
Oare cati din oameni sunt distopici si cati sunt utopici? :)

Scanner

#8
Ai cercetat copacii genealogici ?
Ca presupun ca ai o baza pe care ti-ai alcatuit afirmatia ?

E adevarat, toanta aia care apare si zice ca a fost mare preoteasa si a vazut cum se transforma regina angliei in cobra regala ii cam da inapoi cercetarea astuia cu vreo cateva sute de ani dar in principiu Icke asta cred ca a facut ceva sapaturi.
Si da, nimeni nu iti da nimic gratis, money turn around the world, popa te ingroapa gratis ?

1984 e o lectura interesanta care o sa devina realitate in cativa ani.

Scanner


alx

Citat din: Urban din  07 Martie 2007, 19:02:35
La vremuri noi....oameni noi.... :-D :-D :-D

   vreau sã adaug 2 cuvinte la ce a spus Urban:
               La vremuri noi....oameni noi.... TOT NOI!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calinahanna

@ Scanner

Am sa citez un prieten, si sper sa nu se supere pe mine.. "Noi traim deja 1984" :wink:. :-D

udar

Citat din: LupinThe3rd din  07 Martie 2007, 21:10:05
Apropos, cati din membrii forumului au citit 1984, Ferma Animalelor? sau Zile Birmaneze? sau Aldous Huxley- Minunata Lume Noua?

Ideea e sa le intelegi substanta, ca de citit cred ca poate oricine sa le citeasca, si tot degeaba  :-D
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

LupinThe3rd

Citat din: udar din  08 Martie 2007, 13:33:23
Ideea e sa le intelegi substanta, ca de citit cred ca poate oricine sa le citeasca, si tot degeaba  :-D
Idea e sa le citesti ca sa le poti intelege... Cartile nu sunt ca bancurile ... sa umble din gura in gura...

loreley


   Probabil vor sa aibe si  ei ""oameni de  bine"  ...
   Sint curoasa cum vor reactiona .Sau nici  nu-si dau seama ce  li se intimpla?
   
   
   Si eu  cred ca traim 1984  ...