Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Realitate sau SF?

Creat de OzN_HunteR, 27 Februarie 2007, 22:39:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

OzN_HunteR

salutare tuturor

deschit acest topi in cautarea unui raspuns care ma framanta de mult . vreau un primul rand sa nu radeti de mine deoare ce cred ca nu sunt singurul care nu stie.
intrebarea este uramtoarea : Noi chear traim sau e sf ? nu stiu cateodata imi vine sa ma ciupesc de parca ar fi un vis ! sau cand mai stau asha pe un munte singur sau in ori ce caz cand stau in coltul meu singur fara sa fiu deranjat stau si ma gandesc de ce.... de pe mine ma cheama alex si nu george .. de ce am 17 ani si nu 19.. stiu ca o sa spuneti ca asa e soarta dar nu e asa ... un om intelept mi-a spus niste cuvinte... soarte ti-o creezi tu ! ce sa fac sa scap de intrebarea asa de la mine din cap... parca ar fi o fantoma ... sa nu ami spun ca imi este frica si de ele .. dar asta e un alt subiect :D

sper sa ma puteti ajuta

cu respect OzN_HunteR :ufo:
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

alx

deci vrei sã ºtii dacã trãim în *MATRIX* sau nu?  Pânã la urmã,experienþele ºi trãirile tale te fac ceea ce eºti,indiferent dacã trãieºti într-un mediu simulat(am vrut sã spun virtual) sau într-o realitate obiectivã(na cã am scos-o la capãt!).
    Dacã vrei sã afli mai multe,filozofia tibetanã e interesantã de studiat...
  pãrerea mea...alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

OzN_HunteR

mersi frumoas...
am o intrebare.. voua vi sa mai intamplat sa fiti in starea asta ?

cu respect OzN_HunteR :ufo:
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Arckadii

Ozn_Hunter.
Viata asta este reala, mi-am pus si eu de multe ori inrebarea asta. Insa reala doar ca si material. Viata adevarata este dupa ce murim.
Ai sa vezi. Tu pregateste-te. Fa fapte bune, si roaga-te. Asta daca vrei sa iti fie bine dupa aceea.
Ark

OzN_HunteR

multumesc ark de raspuns ... te referesi sa ma pregaesc spiritoal ?

cu respect OzN_HunteR :ufo:
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

vlad_theman2000

parerea mea este ca lumea in care traim nu e deloc ceea ce pare.Dar asta nu este singura lume se mai stie ca exista si lumea de dincolo.Dar ce este defapt "lumea de dincolo"?
Sa fie oare adevarat ca poti calatorii dintr-o lume in alta printr-o gaura neagra?Poate ca nu vom sti niciodata.
Eu cred ca totul este real si s-a demonstrat de-a lungul timpului ca SF-ul devine intr-un final realitate.Asta e lumea in care traim totul este real.Doar ca noi nu putem intelege multe lucruri.Cred ca asta va ramane mereu un mister.

Necunoscutul

Daca viata este reala, atunci dece cand visam avem aceleasi senzatii si emotii ca cele din viata reala si nu ne dam seama ca noi defapt visam?

Asta inseamna ca si visele sunt la fel de reale, numai ca nu ne putem rani in ele.

Oricum, este o intrebare interesanta, te pune pe ganduri, OZN_Hunter....

8-)

xennon_2000

Sunt unele persoane (rare) care se pot ranii in vise(cu repercursiuni inexplicabile la nivelul corpului, prezinta rani)!de multe ori si eu visez ca sunt injunghiat si ma trezesc dimineata cu dureri in acea zona!Ma gandesc sa nu fie si invers....adica sa nu se transpuna acele senzatii (dureri) din viata de zi cu zi in subconstient si apoi in vis!

dedeiu

"Daca viata este reala, atunci dece cand visam avem aceleasi senzatii si emotii ca cele din viata reala si nu ne dam seama ca noi defapt visam?" Voi incerca sa iti dau un raspuns, sper sa nu fie eronat. Sa zicem ca ai un cutit si iti faci o taietura pe mana. Ce se intampla? Creierul primeste un semnal ca acolo doare, ca "Ai grija ca se intampla ceva acolo". Deci? Inseamna ca pe mana e un receptor iar in creier se declaseaza un sistem de alarma. Ce se intampla cand visezi? Pai creierul e constient ca visezi? Aici vin si spun ca nu cred. Din cauza asta se declaseaza acelasi sistem de alarma. Daca ai fii contient ca visezi, ai putea sa-ti controlezi imaginatia de acolo. Cred ca se poate si asta.

pri3st3ss

nu cred ca aceasta e explicatia in totalitate...daca ar fi asa, ar insemna sa ne doara mereu cate ceva,ca nu numai intr-o noapte visezi ca te tai,esti ucisi, arzi sau te frigi....

eu cred ca durerea se instaleaza in acel loc  probabil datorita blocarii circulatiei sangvine prin adoptarea unei pozitii  deloc comode cand esti treaz...
asa,daca  de exemplu iti amorteste mana pentru ca dormi pe ea sau o tii prea mult intr-un anume fel, poti visa ca te-a muscat un caine,ca ti-ai prins-o la o usa..creierul da semnalul de durere si pt ca visezi iti da si o explicatie ( te-a muscat cainele )
...de ce apare insa durerea numai intr-o anumita zona a mainii spre exemplu, nu stiu..probabil acolo e o "adunatura" de nervi si rezultatul e cel spus de voi...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

dedeiu

Deloc. Pe mana ai senzori care identifica intesitatea unui contact cu altceva. Asadar daca eu ma lovesc cu ciocanul in mana, apare durerea.

dj_italo2001

problema nu este daca esti intr-un fel de "matrix",problema este incotro se indreapta ceea ce unii numesc "matrix",cat mai are de trait acel "matrix",care este scopul lui?
Cu ce te-ar ajuta sa aflii ca este precum in film(ma refer la IDEEA de matrix)?
SINCER e foarte posibil sa ti se scurcicuiteze "procesorul" si atunci e de rau,in cel mai fericit caz ajungi la balamuc.
Daca nu ai la ce sa te gandesti iti dau o tema:
Ai un obiect,imparte-l la 2,cea ce ramane la fel....o sa ajungi la nivel atomic,subatomic...la un momet dat se tinde catre ceva ZERO,dar totusi nu poate fi ZERO...nu are LOGICA,ceva aci ne scapa,ceva in toate legile ce definesc acest spatiu fizico-temporal nu "cushare",ceva nu e la locul lui ca sa zic asa....nu am fost defel bun la analiza matematica dar ceva imi scapa aci.
Se zice ca dincolo de materie este antimaterie...si totusi intre acestea trebuie un ZERO...
Cred ca TOT ceea ce ne inconjoara nu este altceva decat un mediu INFORMATIONAL.
Si ce este mai interesant este ca tot ce am vazut in trilogia MATRIX  am banuit,am intuit oarecum cu cca 2-3 ani inainte.
DE CE?
Nu am vazut nici benzile desenate din care se zice ca s-ar fi insiprat la realizarea scenariului cei doi frati care au facut filmul...si totusi acest film nu a facut decat sa-mi consolideze "religia" in care cred eu...

xennon_2000

Bine punctat dj_italo!
Dupa lumea materiala....ar fi dimensiuni de otdinul n (adik de la 5 in sus) ca universul dupa cum prea bine stii ar fi format din 4......noi nu putem concepe un sistem cu mai mult de 4 dimensiuni cu toate simturile care le avem in prezent si ca atare consideram ca dincolo e "nimik" pentru ca dincolode universul material nu putem concepe nimic!Universul multidimensional, este de fapt universul spiritual (cele 9 ceruri sunt cele 9 dimensiuni)
Matematica a demonstrat existenta unor dimensiuni superioare dar fizica nu a ajuns-o din urma, nu avem aparatura necesara sa le demonstram si fizic sau din punct de vedere fizic sunt doar in stadiul de teorii sau neluata in seama de asa zisii fizicieni pragmatici!
Cat despre asemanarea cu matrix, ai dreptate in ceaa ce priveste cuanticul si subcuanticul, dincolo de stringuri si superstringuri...ar exista doar 0 si 1 care formeaza particulele elementare(cert este ca suntem creatie si nu aparitie din hazard!)