Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Mormantul lui Isus

Creat de Dreamy, 25 Februarie 2007, 19:19:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

toma

CitatDeci pana la urma oasele sunt in sicriu...testul ADN zice ca sunt ale lui Isus....etc etc...
Dupa cite stiu eu testul ADN compara ceva cu ceva! Daca nu sti "originalul" cu ce compari?
Ca a inviat sau nu, ca s-a inaltat sau nu, ca sunt oasele lui sau nu, cred ca putina importanta are! Faptul care conteaza este ca acum 2000 de ani cava s-a intimplat. Ceva ce a intors istoria lumii pe dos! Ceva care nu s-a putut uita usor. Ceva ce a facut sa se renunte la multimea de zei si zeite, prea asemanatori cu oamenii si pacatele lor. Ceva ce a facut ca multi sa fie sacrificati in numele credintei. Ceva ce a dus lumea, aprent, in declin.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Arckadii

se spune in Scriptura ca vor veni multi profeti mincinosi.
Nu credeti ca a venit timpul sa intelegem? De 2000 de ani sute de mii de oameni se chinuie sa raspandeasca CUVANTUL LUI DUMNEZEU PRIN IISUS.
"Cine are urechi, sa auda"!!!!
Numai speculatii, numai prostii!
Ark

Urban

Care Scripturi ? :-D
Ca Biblia e incompleta..

Arckadii

Urban, citeste alea care sunt consacrate. Daca reusesti sa le intelegi, vei ramane uimit.
Ark

jackie28t

#19
Citat din: dreamy din  25 Februarie 2007, 19:19:24
In urma vizionarii stirii de pe postul Antena3,- cum ca maine la New York in cadrul unei conferinte de presa sustinuta la Biblioteca Centrala, Canalul Discovery si regizorul James Cameron vor dezvalui sicriu in care au fost descoperite ramasitele pamantesti al lui Isus,- am cauta mai multe informatii si am dat peste urmatorul articol:

Buna dreamy
Aceasta descoperire cred ca va schimba istoria si va soca intreaga omenire.
Exista un website (inca in constructie) care pare sa fie foarte informativ referitor la acest subiect.
Vil recomand cu caldura.Link direct aici: http://www.jesusfamilytomb.com/



Mai jos voi lasa clipul: The Movie Trailer of The Lost Tomb of Jesus

http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=8083681467378323140&hl=de

Interesent

Ma indoiesc sa se fi pastrat un sicriu si cu oasele persoanei de la acel timp pina in ziua de astazi.
In timp de 2000 de ani se dematerializeaza totul, sau este cunoscut ca corpul si sicriul ar fi fost conservati pentru urmatorii mii de ani?
Daca dupa vindecarea lui Jmmanuel el a parasit Palestina si s-a dus spre India, insemana ca nu s-a mai intors asa repede inapoi. Cine s-ar intoarce inapoi in locul unde a fost chinuit si pedepsit nevinovat in asemenea fel?
Mai degraba se poate lua in serios, informatiile date de oficialitatile din India care mentin ca mormintul lui Jmmanuel se gaseste in Srinagar, in Regiunea Kashmir.
E clar ca institutiei crestine nu va conveni sa stie ca mormintul acestui om se afla in India.
Dupa cite am vizionat si la televizor, acea pinza expusa la Turin (Italia) si sustinuta ca ar fi fost invelirea lui Jmmanuel si cu chipul lui, a fost analizata de o grupa de savanti francezi, care au aratat ca acel material nu poate fi autentic. Pinza si urmele cuprinse sint a unei persoane care a murit mult mai tirziu, deci acest material nu este asa vechi cum se sustine de biserica.
Si mai departe intreb, de unde se stie cum a aratat omul acela acum 2000 de ani? L-a fotografiat sau la pictat cineva, ca sa poata folosi imaginea pentru o comparatie cu chipul de pe acea pinza? Eu zic nu.
Eu nu astept mari descoperiri de la regizorul J.Cameron. Nu se stie pentru cine Cameron lucreaza - pentru adevar sau pentru Vatican?
Va salut - Interesent

Dreamy

Eu nu am facut altceva decat sa postez o stire, ce-i drept mai mult decat senzationala.
Deocamdata nu reprezinta decat o stire, chiar daca multe persoane sau asociatii de tot felul s-au garbit sa reactioneze vehement !!
Chiar am avut surpriza neplacuta ca Luni seara sa vizionez o emisiune de o ora pe unul din canalele nationale, unde se desfinta din start subiectul, filmul, stirea...TOT chiar daca totul se rezuma la o stire dezvaluita ce-i drept intr-o conferinta de presa destul de pompoasa.
Ce m-a dezamagit cel mai tare a fost ca, toti invitatii respectivei emisiuni au fost de partea CONTRA si nimeni de partea PRO(nu uitati ca e vorba de a comenta o stire, documentarul inca nu a fost dat publicitatii) iar moderatorul care in mod normal trebuia sa aiba o pozitie stric obiectiva a picat in subiectivismul celor invitati, dandu-mi impresia la un moment data ca se teme sa aiba o alta opinie!!
Spun toate astea pentru ca vad ca se intampla acelasi lucru si aici pe forum...ne dam cu parerea despre ceva ce NU stim si nu am vazut!!
Hai sa urmarim documentarul, sa vedem ce au facut oamenii care si-au riscat cariera, reputatia si de ce nu viata(subiectul este destul de controversat) dupa care avem tot dreptul sa discutam si sa judecam!!!
Trailer-ul pus de Jackie(multam pentru el)  pare destul de atractiv!!

Urban

#22
Citat din: Interesent din  01 Martie 2007, 00:50:17
1.Daca dupa vindecarea lui Jmmanuel el a parasit Palestina si s-a dus spre India....

2.Mai degraba se poate lua in serios, informatiile date de oficialitatile din India care mentin ca mormintul lui Jmmanuel se gaseste in Srinagar, in Regiunea Kashmir....

3.E clar ca institutiei crestine nu va conveni sa stie ca mormintul acestui om se afla in India.
Dupa cite am vizionat si la televizor, acea pinza expusa la Turin (Italia) si sustinuta ca ar fi fost invelirea lui Jmmanuel si cu chipul lui....

Salut Interesent (vine de la Interesant ?) :-D

1..Cine e Jmmanuel ?....
2..Ultima oara auzisem de mormantul lui Isus prin Tadjikistan :-D
3..si totusi, cine e Jmmanuel ? :roll: (romaneste vad ca stii....)

Neologisme...Jmeker...Jmenar...etc etc :-D

ryn

Citat din: Interesent din  01 Martie 2007, 00:50:17
Ma indoiesc sa se fi pastrat un sicriu si cu oasele persoanei de la acel timp pina in ziua de astazi.
In timp de 2000 de ani se dematerializeaza totul, sau este cunoscut ca corpul si sicriul ar fi fost conservati pentru urmatorii mii de ani?
....
Va salut - Interesent
Am dezgropat schelete care aveau peste 2500 de ani asa ca nu ma indoiesc de aceasta posibilitate ca ramasite umane sa reziste o perioada mult mai mare. Bine asta nu inseamna neaparat ca in acele sarcofage ar fi oasele lui Isus si ale celorlalti...

Max C.

Cum a spus si Toma...cu ce sa compari ADNu?
puteau exista multi oameni cu acele nume in perioada respectiva,mie unu mi se pare foarte comerciala descoperirea asta.

udar

#25
Tot ce s-a spus despre subiectul acesta poate fi insumat intr-un cuvant: MARKETING...

E o strategie de marketing clara de promovare agresiva a unui produs. Se apropie Pastile, James Cameron vrea niste banuti, si uite ce se intampla... Orice subiect controversat aduce mai nou tiruri cu bani celor care il starnesc. Crestinii or sa cumpere documentarul ca sa-l spurce, ateii ca sa se distreze, oamenii de cultura ca sa fie la curent cu ce se intampla in lume, etc.

S-a vazut ca Dan Brown a facut milioane de dolari cu romanele sale, de ce n-ar face si Cameron acelasi lucru? Nu stiu daca sunt osemintele lui Iisus acolo, sincer nici nu-mi pasa ca si asa nu ma afecteaza deloc. Nu pot insa sa nu vad ca banul invarte totul in lumea asta.

Nu stiu cat de interesati sunteti ceilalti de acest subiect, dar mie unul nu poate sa-mi pese de ceea zice un om care l-a distribuit intr-un rol principal pe Leonardo DiCaprio  :-D.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

Citat din: Arckadii din  27 Februarie 2007, 21:50:41
se spune in Scriptura ca vor veni multi profeti mincinosi.


nu poti spune ca acea persoana e un profet!
daca spun eu acum ca pe 3 martie 2007 va fi cutremur, asta ma face profet?
daca spun acum ca am descoperit mormantul lui decebal la mine in gradina si am dovezi, sunt profet???
ark, cred ca incurci anumite concepte..una e sa spui ceva atat de senzational doar ca stire senzationala ca sa iti vinzi cartea si omul sa vina sa vada filmul, si alta e sa faci dintr-un om care are acest obiectiv, un profet!!
peste cateva luni se va uita totul..
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Interesent

Halo tuturora.
Urban, tu m-ai intrebat de Aliasul ales "Interesent". L-am ales in felul ca sint la aceste teme interesat si curios. Sper, ca impulsurile date de mine aduc membrilor si tot asa celorlalti "Interesenti" un beneficiu bun.
Si acum caut sa-ti raspund la intrebarile referitoare la Jmmanuel.
Jmmanuel a fost acel Profet (adevarat) care a trait acum 2000 de ani in urma, si care a fost mai tirziu numit Isus Christos. Cea ce acest om la ora acea a incercat omenirii sa spuna si sa invete, a fost intre timp cuprins si raspindit gresit, si din acele spuse sa putut crea o religie noua: religia crestina.
De unde provine numele Jmmanuel?
Numele Jmmanuel inseamna in Original (Limba Germana): "Der mit göttlichem Wissen", tradus: "Acela cu stiinta Dumnezeasca"
ATENTIE - Aici nu inseamna ca Dumnezeu este o Atotputernicie - Dumnezeu este un Zeu si deci un om (cu greseli) din carne si singe!!!!!!!!
http://www.bibel-online.net/buch/23.jesaja/7.html
http://www.bibel-online.net/buch/40.matthaeus/1.html#1,18
Aceste 2 linkuri arata in ce aprte a bibliei este acest nume aparut si explicat. Din limba Germana i-ti traduc propozitia marcata de mine: «Siehe, eine Jungfrau wird schwanger sein und einen Sohn gebären, und sie werden ihm den Namen Immanuel geben» => "Uite, o fecioara va deveni insarcinata si va naste un fiu, care i-l vor numi Immanuel."
Totodata pun si 2 hardcopys la dispozitie cu propozitia marcat colorat.
Deci, profetul acum 2000 de ani se numea Jmmanuel , si nu Isus. Am citi ca multi savanti istorici cu persoana Isus nu pot lega mai nimic intimplat. Remarcabil este ca in Idia se vorbeste de mormintul lui Jmmanuel, si nu a lui Isus. Ar fi interesat sa se stie, cum este in Coran Profetul mentinut: ca Jmmanuel, sau Isus.
Va salut - Interesent

Urban

#28
Bun...deci in exemplele tale scrie Immanuel..
Cum ai ajuns tu pana la Jmmanuel...?

Pana la urma pe Isus nu il cheama Isus de fapt ci il cheama Immanuel...asta vroiai sa zici...nu?
Apropo...era evreu ?


Multumesc

calinahanna

@ Urban

In germana, "J" se citeste "I"...

(ma scuzi daca te-am deranjat pentru ca am intervenit...)