Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Mormantul lui Isus

Creat de Dreamy, 25 Februarie 2007, 19:19:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dreamy

In urma vizionarii stirii de pe postul Antena3,- cum ca maine la New York in cadrul unei conferinte de presa sustinuta la Biblioteca Centrala, Canalul Discovery si regizorul James Cameron vor dezvalui sicriu in care au fost descoperite ramasitele pamantesti al lui Isus,- am cauta mai multe informatii si am dat peste urmatorul articol:

Jesus Family Tomb Believed Found
Jennifer Viegas, Discovery News


Feb. 25, 2007 — New scientific evidence, including DNA analysis conducted at one of the world's foremost molecular genetics laboratories, as well as studies by leading scholars, suggests a 2,000-year-old Jerusalem tomb could have once held the remains of Jesus of Nazareth and his family.
The findings also suggest that Jesus and Mary Magdalene might have produced a son named Judah.

The DNA findings, alongside statistical conclusions made about the artifacts — originally excavated in 1980 — open a potentially significant chapter in Biblical archaeological history.

A documentary presenting the evidence, "The Lost Tomb of Jesus," will premiere on the Discovery Channel on March 4 at 9 p.m. ET/PT. The documentary comes from executive producer James Cameron and director Simcha Jacobovici.


http://dsc.discovery.com/news/2007/02/25/tomb_arc.html?category=archaeology&guid=20070225073000

Arckadii

astept cu interes rezultate. sper sa nu fie El....
Ark

pri3st3ss

#2
si daca e el, ce se va intampla?
ai speranta intr-o persoana,sau in invataturile lui?
pe mine sincer nu ma va  opri sa cred sau sa nu cred ceea ce a prorocit si nici nu imi va schimba parerea despre cine a fost,indiferent cat s-ar zbate unii....
nici nu voi dormi mai prost,nici mai bine si vestea nu va ajuta sa imi rezolv problemele...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Arckadii

singura problema ar fi ca El a inviat a treia zi si s-a inaltat la ceruri IN TRUP....
daca s-au gasit ramasitele...nu s-a intalat la cer...si de aici o intreaga polemica...
Ark

Interesent

Va salut.
Aici am pus un link la dispozitie, care  vorbeste ca mormintul lui Jmmanuel alias Jesus Christus (uite si in biblie la JMMANUEL , Noul Testament, Matthäus 1,23 und Jesaja 7,14) care este si se afla in Srinagar/Regiunea Cashmir , in India.
http://www.tombofjesus.com/home.htm
Interesant este faptul ca vorbeste o grupa de oameni de acest fact, nefiind crestini.
Si in testamentul vechi este scris ca "o fecioara va naste, in tara unde curge miere si lapte, un baiat care va fi numit Jmmanuel". Deci nu se vorbeste nicaieri de Isus Christos!!
Porecla "Isus Christos" provine din limba Greaca si insemna "acela uns cu ulei". Acest nume a ajuns in vocabularul credinciosilor crestini, dupa cum am inteles eu din articole vechi, cam 200 de ani mai tirziu dupa moartea lui Jmmanuel, si asta numai prin cum vorbeau oamenii de la gura la gura. Pima biblie a fost si ea scrisa tot asa citeva sute de ani mai tirziu din ce s-a transmis din vorba in vorba si sa mai putut retine. De aici insemana ca ce s-a scris in Testamentul Nou este de vazut cu ochii foarte critici, pentru ca pot exista greseli eclatante ca si falsificari - intentionate sau neintentionate.
Interesent

pri3st3ss

ark, pentru cine e o problema?
pentru mine nu va constitui o problema
...in cel mai bun caz, biserica o sa afirme faptul ca scribii au tradus gresit cuvantul,sau ca au facut o confuzie intre cuvinte si de fapt ceea ce au tradus ei prin "trup" este de fapt "suflet"..si gata,se spala pe maini si se rezolva polemica..
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Max C.

Citat din: Arckadii din  25 Februarie 2007, 21:32:10
singura problema ar fi ca El a inviat a treia zi si s-a inaltat la ceruri IN TRUP....
daca s-au gasit ramasitele...nu s-a intalat la cer...si de aici o intreaga polemica...
Ark

S-a inaltat cu trupul si sufletul spiritual nu in "carcasa" materiala...parerea mea!

Shadowman

#7
Citat din: pri3st3ss din  25 Februarie 2007, 21:18:37
si daca e el, ce se va intampla?
ai speranta intr-o persoana,sau in invataturile lui?
pe mine sincer nu ma va  opri sa cred sau sa nu cred ceea ce a prorocit si nici nu imi va schimba parerea despre cine a fost,indiferent cat s-ar zbate unii....
nici nu voi dormi mai prost,nici mai bine si vestea nu va ajuta sa imi rezolv problemele...

Vizioneaza filmul " THE BODY" (Antonio Banderas & Olivia Williams... )
Poate vei gasi un raspuns la intrebarea ta..
http://imdb.com/title/tt0201485/
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

#8
De ultima ora....

Impreuna cu Cameron  la dezvelirea sarcofagelor a participat si un roman...(Adrian Novac)
Nu stiu cum se face ca imediat ce apare un scandal mondial...hop, apare si un roman...asta demonstreaza ca suntem in miezul evenimentelor...right? :-D

Deci pana la urma oasele sunt in sicriu...testul ADN zice ca sunt ale lui Isus....etc etc...

Sa rescriem Biblia ? :-D

PS...pentru ADN probabil s-au extras mostre de pe giulgiu (deci exista si sangele lui Isus pentru comparatie)...

Arckadii

Giulgiul de la Torino s-a demonstrat in nenumarate randuri ca a fost un fake. Ce tot il luati atat drept etalon?
Chiar nu vedeti ca au inceput iar sa incerce sa strice tot?
Pana cand se vor intampla toate astea, pana cand?
Ark

LupinThe3rd

No... numa' incet...
Cand am citit thread-ul mi-am adus aminte ca acum cativa ani a mai fost o discutie legata de un subiect asemanator, care a fost cu politie, ancheta, etc. si m-am dat putin pe wikipedia si am gasit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Talpiot_Tomb
iar de aici se sare la:
http://en.wikipedia.org/wiki/James_ossuary
si aici gasiti detaliile anchetei. Se pare ca intre cele doua "obiecte" de studiu exista o oarecare legatura.
Oricum sa vina docmentarul si apoi mai vedem... Sa vedem ipotezele, demonstratia si apoi mai discutam...
Inca un link despre documentar.
http://www.breitbart.com/news/2007/02/25/prnw.20070225.NYSU014.html
Dupa cate se scrie aici analiza DNA s-a facut nu cu giulgiu din Torino ci intre cei ingropati pentru a vedea care sunt "legaturile de familie"

darkness

ha,stiam ca e totul un mare FAKE!!!! isus inviat,ye right!mama si mitraliera.... :lol: :mrgreen:
oricum, tind sa raman la aceeasi parere,ca nu conteaza,importante sunt invataturile...

Elvin

#12
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3369346,00.html
 
profesorul Kloner, autorul descoperirii, neaga el insusi pretentiile gashtii lui Cameron. Numele de pe sicrie erau destul de raspandite in acea perioada.

In alta parte am citit ca pana acum s-au descoperit in Ierusalim 70 de sicrie din aceeasi perioada cu aceleasi nume , si chiar inca unul cu "Judah, fiul lui Iesua"

   Mai e un element de luat in seama. Cameron e un geniu in materie de filme sf [Terminator 1 si 2, Aliens, chiar si Abyss.]

   
Citat din: Arckadii din  25 Februarie 2007, 21:32:10
singura problema ar fi ca El a inviat a treia zi si s-a inaltat la ceruri IN TRUP....daca s-au gasit ramasitele...nu s-a intalat la cer...si de aici o intreaga polemica...
Ei, acum e acum. Cine ii crede pe astia, si e sincer cu el insusi, va trebui sa renunte cu totul la crestinism. Deoarece aceasta religie e absolut fara sens daca Hristos n-a inviat....pentru lamuriri vezi in 1 Corinteni, 12-58. [http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=15]. Acest pasaj e unul din motivele pentru care Ioan Hrisostom, el insusi desavarsit in sfintenie, a zis ca Pavel este a 2-a persoana duhovniceasca dupa Mantuitorul...

Citat din: LupinThe3rd din  27 Februarie 2007, 11:08:03
Dupa cate se scrie aici analiza DNA s-a facut nu cu giulgiu din Torino ci intre cei ingropati pentru a vedea care sunt "legaturile de familie"
Evreii au facut tot prin 1980 o descoperire cu adevarat senzationala, suficient de cutremuratoare pentru ei incat nu vor sa-i dea drumul inca la public; evreii de rand inca nu cred in Hristos ca persoana divina, si apoi sunt inconjurati numai de arabi care Il vad ca pe un profet si ar face nemaivazuta tulburare..
   S-a gasit pestera unde Ieremia a ascuns Chivotul Legamantului [2 Macabei, cap 2 v 1-8 http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=50&cap=2#5] si era sub dealul Golgotei, probabil in aceeasi pestera in care traditia spune ca se afla craniul lui Adam. Iar Hristos, ca un dumnezeu omniscient, s-a rastignit fix deasupra acestei pesteri. Ei bine, cum el suferea cumplit pentru pacatele noastre, si-i curgea preacuratul lui sange pe pamant, cand a murit, la ceasul 9 evreiesc [ora 6 seara] o data cu sfasierea catapetesmei templului, s-a despicat si pamantul in zona crucii [Matei 27, 51, desi el zice de pietre, dar dupa traditie s-a crapat si pamantul printr-o interventie a unuia din cei 7 arhangheli], iar Sangele a curs si s-a prelins printre crapaturi pana a ajuns pe craniul lui Adam, curatindu-l de neascultarea lui, precum si pe Capacul Ispasirii al Chivotului.
    Acest sange aflat pe Capac, a fost analizat si s-a constatat ca nucleul celulelor are numai 24 de cromozomi, 22 de autozomi si un heterozom (x) de la mama, iar de la tata numai heterozomul [y], fata de noi care avem 46 de cromozomi, cate 23 de la fiecare parinte. Asta probabil pentru geneticieni reprezinta o imposibilitate, deoarece persoana respectiva nu s-a nascut din samanta barbateasca. Biserica a avut dreptate de la inceput. Iisus s-a nascut din ,,sangiuirile [adn-ul] preacurate" ale Fecioarei Maria, si caracterul barbatesc a venit de la Duhul, fara samanta de barbat..
   Aceasta descoperire va fi facuta publica atunci cand se va ajunge la apostazia generala Antihristica si cand se vor vota niste legi antidumnezeu si anticrestinism. Ceea ce nu e prea departe. Tot atunci vor cobora pe Pamant Enoh si Ilie care inca nu au murit, si vor fi si alte semne mari. Necredinta va fi atat de generalizata incat Dumnezeu isi va incalca unul din principiile lui, anume sa se abtina de la minuni pe cat posibil [din iubirea lui de oameni. Cand se face o minune, acei care cred in Dumnezeu pe baza ei nu vor mai fi rasplatiti deoarece nu indeplinesc criteriul "fericiti cei ce N-AU VAZUT si au crezut". Iar acei care inca nu cred, mai mare pedeapsa vor lua, deoarece vad cu ochii lor si raman incapatzanati]

   Cum nu exista inca dovezi pentru acest ultim text despre Sange, puteti sa-l incadrati la ,povestile sheherezadei"
Dar eu voi striga impreuna cu David ,,Cred, de aceea vorbesc" [Ps 105,1]

Arckadii

Intrand astazi in libraria Eminescu am vazut pe un raft urmatoarea carte
Giulgiul lui Iisus si mai jos scris Cum a inselat Leonardo da Vinci intreaga omenire.
Subiectul este tratat intr-o maniera excelenta astfel incat oricine o citeste o va intelege.
V-o recomand cu caldura.
Si un sfat, nu mai credeti tot ce vi se da pe tava... Iisus a fost Fiul Lui Dumnezeu, S-a inaltat. PUNCT.
Fie ca va place sau ca nu va place.
Ark

xennon_2000

Porcarii :martiansad:
Puse si scrise ca sa insele lumea....si sa se scoata bani de pe urma stirilor bomba!
De-a dreptul revoltator!
Nici vorba de osemintele lui Hristos.....ceea ce s-a demonstrat pana la urma!
Indiferent in ce fel Isus s-a inaltat!....nu mai este cu trup aici