Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Focuri indicatoare de comori?

Creat de alx, 24 Februarie 2007, 21:16:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rayden

@fiulploii, tu ai vazut astfel de focuri?
daca da, ai gasit ceva, sapand acolo unde le-ai vazut?

Rayden

revin cu o completare privind focurile astea indicatoare de comori:
din ce imi povesteau bunicii mei, focurile astea apareau intro singura zi din an; daca nu ma inseala memoria, cred ca era de sanziene.
imi povesteau ca in sat, un cunoscut de-al lor vazuse un astfel de foc, avea o culoare de albastru "viu" si ca, era pe locul unei fantani dintr-aia mari, care se surpase (voit sau nu, nu se stia).
povestea era ca, pe vremea cand haiducii erau in voga, acestia pradasera niste boieri putrezi de bogati si fugariti de potera, au coborat aurul si alte bijuterii in fantana respectiva, si capetenia a rostit un blestem..
locul respectiv acum e acoperit de apa, si pe vremea comunistilor, s-a sapat la greu dupa comoara, insa cu cat sapai mai adanc in groapa venea apa..si au adus si pompe sa scoata apa si tot degeaba..nu au gasit-o niciodata..
imi tot ziceam ca de sanziene sa merg in miez de noapte sa vad daca vad si eu focul ala albastru insa..nu am apucat sa ajung..

HUNNAM

am auzit multe astfel de povesti.. la mn la tara satenii spuneau ca dimineata intre 2 si 4:30 apar astfel de focuri care "danseaza" indicand o comoara in locul respectiv.. si ca unii dintre ei nestiind despre ce este vorba s-au dus sa sape sa vada ce este acolo de iese foc si cica in momentul in care sa apucat sa sape pamantul a devenit un fel de nisip miscator si i-au " tinut" acolo prinsi pana la primul cantat de cocos..  acum nu stiu cat de adevarate sunt povestile dar ei pareau foarte seriosi si nu vad motivul de a minti..

skycleaner

Cred ca peste tot in Romania sunt astfel de relatari. La mine sunt niste relatari in care se specifica si fel de fel de gardieni de compri care cereau un suflet in locul banilor. Vreau sa spun ca aici chiar s-au gasit fel de fel de ulcele cu bani.

mistic

tot u am inteles care este legatura dintre foc si comori, mai exact, cum sa ajuns sa se creada ca focul indica comori?

fiulploii

Citat din: Rayden din  23 Iulie 2011, 13:52:29
@fiulploii, tu ai vazut astfel de focuri?
daca da, ai gasit ceva, sapand acolo unde le-ai vazut?

Am vazut o singura data , eram in armata la munci agricole  :-D  la Ferma 3 Tomsani . Am cunoscut pe cineva care  a sapat intr-un asemenea loc .

Citat din: mistic din  29 Septembrie 2011, 21:43:26
tot u am inteles care este legatura dintre foc si comori, mai exact, cum sa ajuns sa se creada ca focul indica comori?

Legatura chimica  :lol:  si nu e vorba de comori ci de prezenta unei aglomerari de metal care ,,rupe'' continuitatea geomagnetica a locului respectiv .