Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Studiu comparat al religiilor si credintelor

Creat de Urban, 19 Februarie 2007, 16:22:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anna

Robert Charroux(un eretic in viziunea mea si un individ care fabuleaza destul pentru a-si vinde cartile deinigrand religia crestina si nu numai pe aceasta) scrie totusi ceva interesant in "Cartea lumilor uitate": "insusi zeul Yahve este imprumutat de la beduinii din desert.iata ce ne spune despre acest subiect domnul Caqout: partea inferioara a coloanelor salii Soleb este acoperita de ecusoane continand nume de popoare din Asia si Africa invinse de egipteni. fiecare ecuson e prevazut cu bustul unui barbat(in basorelief) ai carui maini sunt legate la spate[...] Unul dintre ecusoane vorbeste de beduinii lui Yahwo.[...] celelalte ecusoane te fac sa crezi ca este un nume de loc, de tara a celor pe care egiptenii ii numeau Shasu(nomazi traind la est de istmul suez)."

lylyt_ice

Acum am sa-ti arat CEVA!!! iar pe tine te rog sa-mi spui ce parere ai...olivia !(?)                           Eu posed o biblie din 1924...(vezi dovada)
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

lylyt_ice

in aceasta biblie ,scrie ca ,Cain a plecat in acea tara singur si acolo s-a.....Poate ca tu ai o biblie mai noua si mai altfel decit a mea???? In timp se mai schimba povestea......!!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Dolores

Citat din: Anna din  14 Aprilie 2007, 11:27:27
Robert Charroux(un eretic in viziunea mea si un individ care fabuleaza destul pentru a-si vinde cartile deinigrand religia crestina si nu numai pe aceasta) scrie totusi ceva interesant in "Cartea lumilor uitate": "insusi zeul Yahve este imprumutat de la beduinii din desert.iata ce ne spune despre acest subiect domnul Caqout: partea inferioara a coloanelor salii Soleb este acoperita de ecusoane continand nume de popoare din Asia si Africa invinse de egipteni. fiecare ecuson e prevazut cu bustul unui barbat(in basorelief) ai carui maini sunt legate la spate[...] Unul dintre ecusoane vorbeste de beduinii lui Yahwo.[...] celelalte ecusoane te fac sa crezi ca este un nume de loc, de tara a celor pe care egiptenii ii numeau Shasu(nomazi traind la est de istmul suez)."
Chiar tu ai zis ca e un eretic... :lol:

olivia

Orice Biblie este tot la fel. Spunemi ce traducere este,, si cum este tradus numele Lui Dumnezeu? Este tradus Iehova sau Domnul.

Dolores

Citat din: Anna din  14 Aprilie 2007, 11:27:27
Robert Charroux(un eretic in viziunea mea si un individ care fabuleaza destul pentru a-si vinde cartile deinigrand religia crestina si nu numai pe aceasta) scrie totusi ceva interesant in "Cartea lumilor uitate": "insusi zeul Yahve este imprumutat de la beduinii din desert.iata ce ne spune despre acest subiect domnul Caqout: partea inferioara a coloanelor salii Soleb este acoperita de ecusoane continand nume de popoare din Asia si Africa invinse de egipteni. fiecare ecuson e prevazut cu bustul unui barbat(in basorelief) ai carui maini sunt legate la spate[...] Unul dintre ecusoane vorbeste de beduinii lui Yahwo.[...] celelalte ecusoane te fac sa crezi ca este un nume de loc, de tara a celor pe care egiptenii ii numeau Shasu(nomazi traind la est de istmul suez)."
Si...atunci cum il cheama pe Dumnezeu? Toti dumnezeii au un nume deci trebuie sa aiba si el unu.Nu?

olivia

Biblia nu precizeaza unde sa casatorit ci arata ca dupa ce a plecat in tara Nod a avut urmasi acolo si precis ca a mers cu nevasta sa acolo.

lylyt_ice

Am impresia ca deja nu mai are rost discutia n-e invirtim pe dupa piersic ;cu alte cuvinte spatiu ocupat de pomana...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

warrllock

Denumirea de DUMNEZEU , este o denumire unanim acceptata de crestini , numele de Iehova este perfect adevarat, folosit si in canoanele si slujbele ortodoxe , catolice , protestante , secta Martorii lui Iehova " folosind-ul cei mai mult , chiar venind cu afirmatii ca denuimirea de DUMNEZEU , nu este corecta atata timp cat in Biblie exista deja un nume : IEHOVA ( care in armaica limba oficiala al evreiilor de atunci inseamna CREATORUL ) .

Protector

Citat din: olivia din  12 Aprilie 2007, 17:12:18
Biblia este scrisa de barbati credinciosi inspirata de Dumnezeu. Biblia a fost scrisa pentru oameni cu scopul de ai indruma. 2Timotei 3:16-17: "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete,sa mustre ,sa indrepte,sa dea intelepciune in neprihanire,pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna".

Hallo Olivia afirmatia ta nu este 100 % corecta.
Intereseaza-te cum a aparut biblia si cine s-a hotarat sa o publice. !!!!
Crestinii pana in 400 d. Chr. citeau in reuniunile lor, din Testamentul Vechi si reciteau scriisorile Apostolilor. Apoi dupa 500  d.Chr crestiniii s-au format ca biserica si aveau in aceea vreme conducatori cu titluri de bisop si cardinal. Acestia in urma sedintei de la Odiceea sau unit si au adunat scrisoriile Apostolilor alcatuind Biblia. S-au certat timp de 60 de ani ce are voie sa fie in biblie si ce nu.Scrisoriile scoase au fost denumite ca Apocripe .De exemplu Testamenul lui Toma a fost de 3 de ori pus si scos din program.
Eu personal respect Biblia , dar o iau ca o informare crestina si nu ca lege scrisa cu mana lui de D-zeu. Si chiar sa fii fost asa , tot cardinalii si-au batut joc de ea, hotarand dupa mofturile lor ce sa apartina in biblie sau nu.....   

romulus

----Sunt convins ca exista o fiinta suprema , CREATORUL , caruia unii ii spun Dumnezeu, altii Allah, altii Budha. Eu il numesc DUMNEZEU si cred ca este dreptul meu inalienabil sa-I spun asa.
----Esenta credintei este insa faptul ca, tu ca individ, crezi in existenta unui asemenea CREATOR, esti convins de faptul ca esti creat dupa chipul si asemanarea LUI, deci in tine, ca individualitate , exista o scanteie din fiinta divina. Dumnezeu este in noi . Aveam varsta de 17 ani cand, intr-o seara de vara mi s-a relevat acest fapt, pe care eu il consider adevarat. Momentul mi-a ramas intiparit adanc in minte, deoarece cand acest gand m-a strafulgerat , am simtit ca mi se ridica parul pe cap, iar un fior ca un curent electric mi-a strabatut intreg trupul, pe axa maduvei spinarii, de m-am cutremurat . Atunci, in acele momente, ma simteam nemuritor, pur, intreaga lume era a mea. Acestea au fost sentimentele. Cum sa nu cred in acest fapt?  Pe atunci, nu eram (nu sunt nici acum) ultrareligios, nu aveam prea multe cunostinte religioase , abia daca rasfoisem Biblia ! mergeam rareori la sf. biserica indemnat mai multi de bunici, parinti, anturaj. Despre Biblie (mai ales Vechiul Testament) eram incredintat ca este prea stufos, cu prezentarea aceea nesfarsita a neamurilor din vechime, ascendentii si descendentii lui Moise, etc.
----Este corect ca Biblia a suferit modificari  - doar a fost scrisa si impusa de oameni ! Era culmea ca asa ceva SA NU SE PRODUCA. Dar, daca avem credinta si acea scanteie de divinitate in noi, cred ca putem sa meditam/reflectam/ analizam si noi "cu capul" si sa intuim ce a vrut cu adevarat sa transmita Dumnezeu celor care au scris si prin ei tuturor urmasilor, urmasilor....
----Recent am recitit "Orasul si stelele"al lui Arthur C. Clarke care mi-a readus in minte o teorie vehiculata de ceva vreme de unii ca noi, pasionati ori convinsi de existenta extraterestrilor, referitoare la posibilitatea ca DUMNEZEUL nostru ori ALLAH ori BUDHA, sa fi fost in fapt fiinte superioare, venite din spatiu.......Este o varianta foarte posibila, care nici macar  nu neaga teoria CREATIONISTA, ci o intareste !
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

lylyt_ice

Da Romulus ai perfecta dreptate...si iti mai spun ceva; cred ca toti care sunt interesati de teme abordate de forumuri ca cel de fata...stiu ceva in subconstient(de undeva)tocmai de aceea nu pot sa traiasca in ignoranta in care se complac oamenii de rind !Simt minciuna si nu accepta sa fie dusi in deriva de medii...de aceea suntem cu totii vazuti cu alti ochi si luati in ris de multe ori...pentru ca sufletul si mintea lor se afla ca intr-o blocada...cu alte cuvinte ei sunt capturati in Matrix...si foarte greu sau absolut imposibil sa inteleaga altceva decit ceea ce le este impus...Adevarul nu ne este ascuns...numai ca trebuie descoperit..........."BATE SI TI SE VA DESCHIDE"
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

romulus

CitatAdevarul nu ne este ascuns...numai ca trebuie descoperit..........."BATE SI TI SE VA DESCHIDE"
-----Amin !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David