Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Studiu comparat al religiilor si credintelor

Creat de Urban, 19 Februarie 2007, 16:22:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xennon_2000


Arckadii

am inteles asta insa nu vad legatura cu mine.
Ark

xennon_2000

Ehhhh...e o gluma!Spusa la intimidare :lol: :wink:

LupinThe3rd

Citat din: Arckadii din  20 Februarie 2007, 13:25:47
Lupin, nu am inteles ce ai vrut sa spui prin Socrate si cucuta....te rog fii mai explicit
Ark
Ark, in Dialoguri Socrate intreaba si intreaba...iar la un moment dat interlocutorul incepe sa se indoiasca de ce vrea/crede
De ex la un moment dat spui ca
Citatoamenii, in aceeasi masura, toti fiind, conform Bibliei, construiti dupa chipul si asemanarea sa.
si eu vin si intreb: Deci are nas? Si daca are? e mare. mic. carn, acvilin, borcant?
sau
Citat din: Arckadii din  19 Februarie 2007, 16:32:57
- Definitia omului? In primul rand omul este o fiinta rationala. Asta inseamna ca gandeste. Daca gandeste este normal sa isi puna intrebari. Acest lucru nu arata decat maretia Lui Dumnezeu, care a facut omul atat de complex incat acesta sa poata sa se intrebe si poate chiar sa demonstreze existenta Lui Dumnezeu.
Socrate te-ar intreba: Ce e aia fiinta rationala? Ce e aia gandire? Si daca ne-am facut dupa chipul si asemanarea lui inseamna ca e rational adica gandeste.
Deci are nas si gandeste...
Samd...
De asta pomeneam de Socrate si intrebarile lui...
Nu era nimic de intimidare... Era vorba doar de cunoastere.
Si acum back la topic: daca vreti sa discutati despre studiul comparat al religiilor, cred ca e bine sa fi citit cateva carti in domeniul respectiv. Personal recomand ce a scris Eliade, dar mai sunt si altii, si tot personal nu recomand diverse carti scrise de dentisti, etc.
Daca cumva doriti topicul sa fie interesant si sa nu devina un fel de dat cu parea tineti cont de Socrates si de urmatoarea fraza a cetateanului  Gaius Plinius Secundus

CitatSutor, ne ultra crepidam (judicaret)

@Offtopic Gaius Plinius Secundus
Cum strãmoºii noºtri, romanii, purtau trei nume, anume, fãcu el zîmbind: "nomen", numele de familie, cum ar fi, de exemplu, la mine, ......, "prenomen", numele de botez, cum ar fi, .....―...ºi "cognomen", adicã porecla, cum ar fi .... la fel a fost si cazul lui Gaius Plinius Secundus ce era cunoscut ca si Plinius maior adica pe limba noastra Plinus Cel batran

xennon_2000


Arckadii

Dupa chipul si asemanarea SA se refera la aspectul spiritual. in plus. chiar daca se referea la aspect fizic raspunsul e simplu. Nasul Lui Dumnezeu era precum nasul lui Adam. de atunci omul s-a tot schimbat asa ca desi acum exista n rase de oameni, asta nu are relevanta in lookul Lui Dumnezeu.
Sper ca am lamurit...e usor daca va ganditi putin.
Ark

LupinThe3rd

Citat din: xennon_2000 din  20 Februarie 2007, 14:49:46
Ark...esti comparat cu Socrate! :lol:
@offtopic: Xennon, nu il comparam cu Socrate. Ii spuneam ce ar fi facut Socrate daca ar fi discutat cu Ark... Era tocmai pe dos  :-). Citeste cu atentie...
Apropos ai citit Dialogurile? Da' sincer :)
Citat din: Arckadii din  20 Februarie 2007, 15:00:00
Dupa chipul si asemanarea SA se refera la aspectul spiritual. in plus. chiar daca se referea la aspect fizic raspunsul e simplu. Nasul Lui Dumnezeu era precum nasul lui Adam. de atunci omul s-a tot schimbat asa ca desi acum exista n rase de oameni, asta nu are relevanta in lookul Lui Dumnezeu.
Sper ca am lamurit...e usor daca va ganditi putin.
Ark
Aha. Deci daca omul e facut dupa asemanarea si chipul lui Dumnezeu inseamna ca nasul lui se schimba.
Deci nasul nu e relevant la Dumenzeu. Adica sunt aspecte ale lui care sunt irelevante.
Pai ce e aspectul spiritual ca imi e neclar?

Arckadii

ai inteles total anapoda. iti mai las putin timp. citeste textul meu din nou, si mai gandeste-te.
vorbim dupa ce ai inteles.:)
chiar vreau sa vad daca prinzi ce-am zis.


Nasul Lui Dumnezeu era precum nasul lui Adam am zis eu, ca nu pot sa tac, aici punct pentru ca de la Adam si Eva, omul a evoluat altfel. Deci aici nu exita relevanta intre ce nas ai tu acum si ce nas are Dumnezeu.
Adam era ca Dumnezeu pentru ca doar Adam a fost creat dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu.
Si noi avem cate putin din Dumnezeu in plan fizic insa la noi s-a alterat tot.
Pe plan spiritual in schimb, suntem intr-adevar dupa chipul si asemanarea LUi.


Ark

udar

Citat din: Arckadii din  20 Februarie 2007, 15:00:00
Nasul Lui Dumnezeu era precum nasul lui Adam.
Ark

Da buric au? Dumnezeu si Adam, desigur...  :?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

LupinThe3rd

@Ark,
Ce e ala plan spiritual?
Oricum cred ca discutia deviaza de la Studiul comparat al religiilor si credintelor... asa ca ma opresc aici pentru ca thread-ul degenereaza...

shogun

Citat din: LupinThe3rd din  20 Februarie 2007, 15:06:57
@offtopic: Xennon, nu il comparam cu Socrate. Ii spuneam ce ar fi facut Socrate daca ar fi discutat cu Ark... Era tocmai pe dos  :-). Citeste cu atentie...
Apropos ai citit Dialogurile? Da' sincer :)Aha. Deci daca omul e facut dupa asemanarea si chipul lui Dumnezeu inseamna ca nasul lui se schimba.
Deci nasul nu e relevant la Dumenzeu. Adica sunt aspecte ale lui care sunt irelevante.
Pai ce e aspectul spiritual ca imi e neclar?

citeste"bIBLIA HAZLIE" de LEO TAXIL

xennon_2000

Da Lupin...am citit toate mesajele dar nu am inteles eu bine!Sorry :cry:

Urban

Citat din: LupinThe3rd din  20 Februarie 2007, 14:40:56
...daca vreti sa discutati despre studiul comparat al religiilor, cred ca e bine sa fi citit cateva carti in domeniul respectiv. Personal recomand ce a scris Eliade, dar mai sunt si altii, si tot personal nu recomand diverse carti scrise de dentisti, etc....

Subscriu, cred ca e necesara o scurta bibliografie inainte de a continua discutiile pe tema. :-D

xennon_2000

Pai ce mai stam....hai sa ne apucam sa punem (bibliografia)

Urban