Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Piramida lui Keops

Creat de baaron, 17 Ianuarie 2006, 16:49:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citat din: Cautatorul din  02 Ianuarie 2009, 23:56:19
In tineretile mele am facut si eu o piramida la scara cu cea a lui Keops.
Se spunea ca reface taisul lamelor uzate, sau ca un soarece mort nu se strica la o treime de baza si doua treimi de varf. N-am avut soarece si am pus o bucata de carne de porc. S-a imputit de a trebuit sa o arunc. Lamele nu s-au ascutit, iar pusa pe cap n-am avut vedenii, nu s-a intamplat nimic. Asa ca sunt sceptic in legatura cu efectele piramidelor.
Poate ca n-ai respectat orientarea perfecta a laturilor cu punctele cardinale ?!  :roll:
Ori n-ai construit-o din materiale dielectrice ?
Fenomenele citate le-am verificat personal (pozitiv :)) pe vremuri.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Cautatorul

Citat din: Xanadron din  03 Ianuarie 2009, 02:59:17
Poate ca n-ai respectat orientarea perfecta a laturilor cu punctele cardinale ?!  :roll:
Ori n-ai construit-o din materiale dielectrice ?
Fenomenele citate le-am verificat personal (pozitiv :)) pe vremuri.

Ba da... si inca ce cardinale, iar placajul e cu siguranta materiale dielectric.
Nu te contrazic in ce priveste experientele tale. Pur si simplu eu n-am observat nici un fenomen neobisnuit (fizic sau de alta natura), motiv pentru care sunt foarte sceptic in legatura cu piramidele.

Nu neg ca ar fi ceva, dar sincer mai degraba cred ca exista extraterestrii inteligenti decat ca o piramida de orice fel ar putea avea si alte efecte/functii decat a te proteja de ploaie in caz ca ti-o pui in cap cand ploua.  :evil:

Oricum o sa urmaresc acest topic, daca cineva constata vreun efect real, masurabil, si repetabil (si nu dependent de persoana care face testul), mi-as putea schimba parerea. Dar asa ca unul vede stele verzi cand isi pune piramida in cap... sorry...

Repet nu contest experientele tale.

elena78

Sub Marea Piramida din Egipt (Gizeh) exista o alta piramida inversata  care face legatura  cu Sfinxul printr-un coridor subteran ,piramida care este inversata are o vechime de 39.000 de ani .

alx

Citat din: elena78 din  22 Februarie 2012, 21:11:35
Sub Marea Piramida din Egipt (Gizeh) exista o alta piramida inversata  care face legatura  cu Sfinxul printr-un coridor subteran ,piramida care este inversata are o vechime de 39.000 de ani .
Sa ma scuzi te rog frumos,dar am observat ca de cand ai inceput sa postezi,nu faci altceva decat sa arunci informatii NEVERIFICATE pe forum...atata tot.Sau,sa postezi citate din alti autori,fara explicatii si fara pareri personale langa ele.Asadar,dupa ce vei citi aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,629.msg68196.html#msg68196 ,te poti considera avertizata,si urmatoarea data cand mai arunci cu citate pe forum,fara sa si explici de ce ai pus citatele alea acolo,vei afla cat e de frumos sa primesti warn...

  Ca sa revin on-topic: DE UNDE AI INFORMATIA DESPRE PIRAMIDA INVERSATA?  (sa fie corecta banuiala mea legata de cartile unui anume RC?).
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

elena78

Citat din: alx din  22 Februarie 2012, 22:11:46
Sa ma scuzi te rog frumos,dar am observat ca de cand ai inceput sa postezi,nu faci altceva decat sa arunci informatii NEVERIFICATE pe forum...atata tot.Sau,sa postezi citate din alti autori,fara explicatii si fara pareri personale langa ele.Asadar,dupa ce vei citi aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,629.msg68196.html#msg68196 ,te poti considera avertizata,si urmatoarea data cand mai arunci cu citate pe forum,fara sa si explici de ce ai pus citatele alea acolo,vei afla cat e de frumos sa primesti warn...

  Ca sa revin on-topic: DE UNDE AI INFORMATIA DESPRE PIRAMIDA INVERSATA?  (sa fie corecta banuiala mea legata de cartile unui anume RC?).


in cer scuze ,dati-mi voie  sa va raspund ,de cand am intrat pe acest forum nu am atacat pe nimeni  ,nu am ofensat pe nimeni si nu vreau ca eu sa fiu atacata ,domnule administrator Alx,cat despre piramida inversata  informatiile cutremuratoare le gasiti  in cartile , din  seria MONTAUK ,sunt scrise de doi autori magnifici Preston Nichols si Peter Moon,daca vreti am sa vin sa public articole din ele ,articole referitoare atat la piramide  si nu numai .va multumesc pentru intelegere ,sa aveti o seara minunata .Elena.

alx

Citat din: elena78 din  22 Februarie 2012, 23:04:57

in cer scuze ,dati-mi voie  sa va raspund ,de cand am intrat pe acest forum nu am atacat pe nimeni  ,nu am ofensat pe nimeni si nu vreau ca eu sa fiu atacata ,domnule administrator Alx,cat despre piramida inversata  informatiile cutremuratoare le gasiti  in cartile , din  seria MONTAUK ,sunt scrise de doi autori magnifici Preston Nichols si Peter Moon,daca vreti am sa vin sa public articole din ele ,articole referitoare atat la piramide  si nu numai .va multumesc pentru intelegere ,sa aveti o seara minunata .Elena.
@ELlena78
   De cand ai intrat pe acest forum,ai fost lasat/lasata in pace sa postezi cum vrei,in speranta(cel putin eu speram) ca vei intelege ca aici nu e flux RSS,sa arunci cate o fraza,si gata...
Sunt pe aici persoane care posteaza idei si le si argumenteaza,dupa cum ii duce mintea,si iti spun eu ca pe unii ii duce,si inca bine de tot...
Asa ca te rog sa iei aminte la ce ti-am spus in postul precedent,si sa nu mai postezi DOAR citate,pt ca o sa ai o problema cu mine! punct!
Cat despre "articolele" pe care vrei sa le publici pe aici,eu iti spun ca se cheama CITATE,si singurul tau merit este ca faci copy/paste! Ceea ce nu e un merit!

   Cam atata am avut de spus in modul off-topic!
On-topic: nu cred ca exista o piramida inversata sub Marea Piramida,si sub nici o alta piramida,din cateva motive:
1. Doua piramide cu baza comuna nu mai sunt piramide,ci formeaza o cu totul alta forma geometrica!
2. Din punct de vedere tehnic  e infinit mai usor sa construiesti o piramida PERFECTA cu varful in sus,decat una perfecta cu varful in pamant!
3. De unde pana unde varsta de 39000 de ani? Ce obecte au fost datate cu C14 ca sa dea varsta asta?
4. Unde e coridorul ala spre Sfinx? cine s-a plimbat prin el? Pt. ca dupa stiinta mea,cu toate tentativele de scanare a terenului din jurul piramidelor,rezultatul a fost...neconcludent!

Am rugamintea sa-mi raspunzi cu vorbele tale,daca se poate,si nu citate aruncate aici...multumesc anticipat!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Urban

#21
https://www.youtube.com/watch?v=hTvwnbigAb0

Eu as baga documentarul asta la bibliografie obligatorie pentru noii inscrisi pe forum..parerea mea.

Xanadron

#22
Citat din: Urban din  21 August 2013, 23:12:38
https://www.youtube.com/watch?v=hTvwnbigAb0

Eu as baga documentarul asta la bibliografie obligatorie pentru noii inscrisi pe forum..parerea mea.
Subscriu, dar si adaug alte citeva lecturi absolut relevante ale lui Joseph P. Farrellhttp://gizadeathstar.com/  ) - unul dintre putinii "conspirologi" :-D seriosi si demni de incredere fie si doar fiindca nimeni nu pare la fel de documentat ca el (mai ales in domeniul nazismului global subversiv-remanent sau al banksterilor :evil:), dar si fiindca nu speculeaza doar de dragul senzationalului - iar cind o face, precizeaza asta.

Din pacate nu prea-s gasibile pe net - motiv pt. care n-am reusit sa pun geana decit pe cinci din cele 14 carti ale lui (pe hirtie) - totusi, se pot extrage ideile principale si din restul, pentru cine are rabdarea sa asculte destul de multele lui interviuri... extinse (pe Coast-to-Coast etc - le-am mai linkuit eu p-acilea in ultimii 5 ani).

P.S. Titlurile bolduite-s ontopic - "piramidale" adica, partial sau total. :wink:

The Giza Death Star (2001)
The Giza Death Star Deployed (2003)

Reich of the Black Sun (2004)
The Giza Death Star Destroyed (2005)
The SS Brotherhood of the Bell (2006)
The Cosmic War (2007)
Secrets of the Unified Field (2008)
The Nazi International (2008)
The Philosophers' Stone (2009)
Babylon's Banksters (2010)
Roswell and the Reich (2010)
LBJ and the Conspiracy to Kill Kennedy (2010)
Genes, Giants, Monsters, and Men (2011)
The Grid of the Gods (2011)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#23
Citat din: abyss din  26 Aprilie 2016, 09:04:29
@@fiulploii

  Singura informație apud Dunn care mi-a atras atenția a fost cea referitoare la structura cu semisfere de sub pardoseala camerei regelui și diferitele tipori de piatra folosite. Și mențiunea că semisferele produc electricitate. Oricum ipoteza e interesanta dar rămâne de dovedit ce efect produce sunetul intr-un câmp electrostatic sau ce o fi acolo. Lipsesc prea multe părți din puzzle în ceea ce numim piramidele de la Giseh. Totuși cred că ar trebui discutat pe un alt topic.

J.P.Farrell in The Giza Death Star , pag. 194 zice cam așa: Dunn a descoperit independent ceea ce Sitchin a zis in textele sale si anume ca au fost in mod sigur anumite componente cruciale pt funcționarea Piramidei , inclusiv in Marea Galerie. Deosebirea dintre cei doi ar fi ca Sitchin zice ca in Marea Galerie ar fi fost niste pietre magice sau cristale care scăldau galeria in lumini colorate in timp ce Dunn zice ca rolul primar al galeriei ar fi fost de camera acustica de amplificare armonica .
  Cele 27 de locașuri pt rezonatoare ar putea sa corespundă cu cele 26 de dimensiuni ale Teoriei Superstringurilor iar al 27 ar putea fi octava primului grup rezonator.

fiulploii

Citat din: Cautatorul din  02 Ianuarie 2009, 23:56:19
In tineretile mele am facut si eu o piramida la scara cu cea a lui Keops.
Se spunea ca reface taisul lamelor uzate, sau ca un soarece mort nu se strica la o treime de baza si doua treimi de varf. N-am avut soarece si am pus o bucata de carne de porc. S-a imputit de a trebuit sa o arunc. Lamele nu s-au ascutit, iar pusa pe cap n-am avut vedenii, nu s-a intamplat nimic. Asa ca sunt sceptic in legatura cu efectele piramidelor.

Trebuie respectat un anumit interval de proporții intre piramida si obiectul experimentului .

Grifon

Referitor la acele rezonatoare Helmholtz, care il preocupă pe @fiulploii, aș emite câteva opinii.

a) nu știu ca in Marea Galerie a piramidei să existe așa ceva (deci s-ar putea ca acele frumoase alinieri prezentate schematic in unele lucrări să fie pur speculative);

b) dacă totuși ele există, și au plasamentul descris, este foarte posibil să facă parte dintr-un angrenaj tehnic - care pe mine mă depășește ( precum un TGV  ce trece pe lângà un acar bătrân - fie că-l cheamă Păun sau altfel...); suma de ipoteze ce generează paradigma "piramida = uzină" e foarte interesantă, și nu pot decât să suspin c-am chiulit masiv la fizică tot liceul...

c) mai există insă o posibilă explicație - cea conform căreia piramida servea ca loc de inițiere a viitorilor hierofanți egipteni;  in această accepțiune, se speculează că aveau loc faimoasele ritualuri , intitulate Proba Focului, Proba Apei...Pământului, Aerului (și...a Fraierului..haahaha !).
Ultima adăugire nu-i doar o glumă ptr.rimă. Se afirmă des că aceste probe nu erau simbolice (precum simulacrele masonice de azi), ci chiar supuneau candidatul la grele teste fizice, completate de șocuri psihice. Ei bine, eu cred că erau tot simulări...insă atât de bine realizate, incât candidatul era strașnic păcălit. Era vorba de iluzii, abil generate...incât respectivul le lua drept realități. Și in generarea unor astfel de iluzii, rezonatoarele Helmholtz puteau avea un rol bine definit, prin crearea unor aparențe acustice f. credibile.
Desigur, la ele mai trebuiau adăugați și alți stimuli (vizuali, de pildă). Aceștia puteau rezulta din anumite halucinogene (opiu, unele ciuperci,etc.), așa că, in final, "efectele speciale" ce invăluiau pe viitorul inițiat puteau rivaliza cu Hollywood-ul.

E doar o opinie, pe care nici nu insist să puneți bază. Dar, dacă nu puneți bază...nici "acid" vă rog să nu puneți !


fiulploii