Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

SIDA

Creat de flow, 18 Februarie 2007, 05:52:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

dedeiu, cred ca ai dreptate.
Daca este sa ne gandim ca virusul a fost fabricat intentionat, si prin anumite mijloace dispare, o sa apara altul imediat intr-adevar. Dar cu ce scop?
Ark

dedeiu

Eu nu pricep de ce "NOM" ar dori reducerea populatiei. Care a fost scopul acestui virus? Logica ne duce la un echilibru morti / vii. Acum sa o luam din alta perspectiva. Daca ne vroiau morti, oare nu fabricau un virus mortal pentru majoritatea populatiei?

Arckadii

Este posibil sa se fi incercat o "moderare" a populatiei...
Ceva care sa fie sigur, sa mai omoare din cand in cand si pentru care sa nu fie antidot...
Mi se pare destul de eficient. Atata doar ca nu se mai raspandeste ca la inceput.
Cred ca ar trebui urmarit anul de inceput al SIDA ca sa ne dam seama de motive.
Ar fi destul de interesant.
Ark

xennon_2000

Antidotul hiv nu va apare decat atuci cand considera cei ce au creat virusul ca este rentabil din punct de vedere economic (sau un eventual vaccin)

udar

Din cate stiu eu virusul HIV a aparut mai intai in comunitatile de homosexuali, si era supranumita "boala homosexualilor". Probabil ca cei care l-au creatu urmareau un fel de "purificare" a speciei, insa nu s-au gandit ca multi dintre homosexuali aveau si neveste pe acasa, si uite asa s-a ajuns la o problema mondiala. Daca ne uitam putin la statistici cred ca se observa clar ca multi homosexuali sufera de aceasta boala si ca multi dintre cei care au decedat pana acum au avut ca si motiv al mortii SIDA...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

xennon_2000

Despre cazuri de vindecare!!?...ceva.....plauzibile sau nu?!

LupinThe3rd

Citat din: xennon_2000 din  19 Februarie 2007, 12:31:13
Despre cazuri de vindecare!!?...ceva.....plauzibile sau nu?!
Asta este cazul care l-am vazut la timpul respectiv in stiri:
http://society.guardian.co.uk/health/story/0,7890,1642155,00.html
La fel am citit si despre cateva cazuri in randul prostituatelor din insulele Capului Verde (posibil o legenda urbana).
Idea mea este ca specia incerca sa supravietuiasca si atunci trebuie sa se adapteze. Cum organismul uman este poate cel mai complex din speciile cunoscute (daca consideram si functionalitatea creierului), atunci si procesul de adaptare poate fi relativ lung.

@Ark
Referitor la intrebarea ta in legatura cu Ebola: numarul de cazuri mortale de Ebola e mult mai ridicat in randul populatiei negre deoarece virusul a "tasnit" din padurile din zona Zairului unde populatie intr-un procentaj foarte mare (cred ca mai  mult de 90%) e negra. Nu cred ca virusul e mai putin mortal pentru albi sau altii

xennon_2000

Fiecare specie de pe planeta se poate adapta la diferite boli....se preconizeaza ca daca sida s-ar transmite prin aer tot ar mai supravietui 5% din populatie (considerata imuna)

MS LUPIN

alinutzu

#23
uitati si o adresa interesanta ... va recomand sa o salvati in browser
http://www.worldometers.info/

World Statistics updated in real time(si cand spune real time asa e adica isi da refresh in fiecare secunda sau mai putin :) )
Aici puteti gasi
World Population
Government & Economics
Education
Environment
Food
Water
Energy
Health

***that demographics data is based on census data reports and projections. Do not use for exact calculations.
Daca va intereseaza de exemplu c populatie va avea globul in 2050 schimbati data la calculator ....
can't stop the signal ...

xennon_2000

Cert este ca acest virus este creatie de laborator!Nu-si are rostul...in lumea asta!majoritatea sunt virusi care au rolul lor bine definit in natura

LupinThe3rd

Citat din: xennon_2000 din  20 Februarie 2007, 14:52:08
Cert este ca acest virus este creatie de laborator!Nu-si are rostul...in lumea asta!majoritatea sunt virusi care au rolul lor bine definit in natura
Xenon,
CitatCert este ca acest virus este creatie de laborator!
De ce e cert?
CitatNu-si are rostul...in lumea asta
Pai care e rostul unui virus in lumea asta?
Citatmajoritatea sunt virusi care au rolul lor bine definit in natura
Aha, deci exista virusi care nu sunt majoritari si nu au un rol bine defnit in natura. Asta implica: restul nu au un rol bine defnitit in natura sau nu au rol deloc. Deci? au sau nu un rol in natura?
Care e criteriul dupa care judeci ca un virus are sau nu un rol in natura?
Care e criteriul dupa care judeci ca un virus are un rol in natura si rolul acesta este bine definit?
Apoi da un exemplu de virus care nu are nici un rol in natura si unul care nu are un rol bine definit.
:-D

xennon_2000

Virusii, bacteriile, ciupercile (patogene), au rolul de a elomona organismele "slabe" sin natura adica de a face o selectie naturala!Raman numai organismele rezistente....dar HIv este facut de mana omului....sia  are un rol macabru....de a imputina omenirea :martiansad:

LupinThe3rd

Citat din: xennon_2000 din  20 Februarie 2007, 20:49:13
Virusii, bacteriile, ciupercile (patogene), au rolul de a elomona organismele "slabe" sin natura adica de a face o selectie naturala!Raman numai organismele rezistente....dar HIv este facut de mana omului....sia  are un rol macabru....de a imputina omenirea :martiansad:
Pai atunci omul e organism "puternic" sa inteleg?
Atunci (sa inceapa pomelnicul):
1. ciuma
2. tifosul
3. rabia
4. gripa spaniola
5. tbc-ul
6. sifilisul
7. meningo-encefalita
etc
sunt toate create de mana omului, pe baza a ce spui tu...




xennon_2000

Domnule Lupin.....!Nu ati inteles sensul a ceea ce am spus eu!
Un asemenea virus (de o complexitate iesita din comun asa cum ai spus si tu mai sus) nu are cum sa apara in natura...lucru dovedit, dar celelalte care le-ai numerotat u mai sus sunt "ale naturii" si au rol de echilibru biocenotic!O caracteristica a virusurilor naturale este ca asa cum apar (repede) si provoaca focare de infectie, asa de repede dispar (se sting de la sine), cauza fiind imunitatea celor care supravietuiesc epidemiilor...

xennon_2000

Si mai ar fi ceva de spus:
Am ajuns sa facem din boli o sursa de venit...facem virusul, facem si antidotul, lansam virusul, lasam sa se scurga o perioda de timp si...hop sarim pe piata cu un antidot minune (la inceput scump, apoi pentru tot poporul) si sa vezi ce de bani scoatem...un caz este h5n1; la fel ca si in informatica!

cancerul este un caz aparte (degenerarea celulelor), poate fi considerat o boala genetica, si mai nou, o boala provocata de poluare...asta e ceva care nu are legatura cu omul