Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sondaj UFO secolul XXI

Creat de Urban, 17 Februarie 2007, 00:24:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

De ce toate filmele si clipurile despre UFO sunt "neclare" ?

Nu stiu
4 (16%)
Cameramanul e african si nu are o camera performanta
0 (0%)
Cameramanul e european insa ii tremura mana
1 (4%)
Cameramanul american e francmason
0 (0%)
Rusul e cel care piloteaza vehicolul si bruiaza camera
0 (0%)
Cei care vad OZN uri nu sunt normali
0 (0%)
Pentru ca Sony trebuie sa isi faca upgrade la tehnologie
0 (0%)
Pentru ca Panasonic se ocupa mai mult de telefoane mobile
0 (0%)
Cameramanul este emotiv si a uitat sa isi ia pilula de Prozac
1 (4%)
Asta cred ca e o intrebare intrebatoare
5 (20%)
Cred ca trebuie adaugat si un chinez
2 (8%)
Obiectul este in miscare
12 (48%)

Numărul total de membrii care au votat: 15

Urban

Astazi mi-am pus aceasta intrebare in urma vizionarii unui calup intreg de "intalniri UFO".
Haideti sa vedem daca suntem pe aceiasi lungime de unda, ok?

Multumesc :-)

apokryphos

Oare pentru ca filmarile clare contin in general obiecte zburatoare identificabile?

dedeiu

Un fenomen luat prin surprindere, CUM DRACULUI POATE FII CONSIDERAT? PLANIFICAT? IMAGINE CLARA? VA rog..

jackie28t

#3
Citat din: apokryphos din  17 Februarie 2007, 01:54:44
Oare pentru ca filmarile clare contin in general obiecte zburatoare identificabile?


Bine punctat apokryphos.Defapt filmul meu in care includ doua sferoide (Obiecte Zburatoare Neindentificate) si pe care le-am vazut cu proprii mei ochi pe deasupra casei mele...pot spune ca filmul se arata intr-o proasta calitate.Ma mira si pe mine de cum.O camera de filmat de amatori,un sony  DCR-TRV255E.Tocmai cumparasem camera cu o zi inainte si faceam proba la zoomul optic si cel digital(jucanduma cu noua jucarie) luand ca reper un avion.A fost o intamplare unica un accident mai bine spus.Cu ochiul liber se vedea cu totul altceva decat arata proasta rezolutie al camerei de filmat.Defapt acele doua obiecte pe care le-am vazut erau la o distanda de peste 100 de metri una de alta.In video cu zoomul la maxim(vazand coada avionului pe partea dreapta) cele doua sfere parca erau la cativa centimetrii.Poate ca din cauza distantei.Am folosit cred optical zoom de 20x plus maxim digital zoom care camera e pana la 1000x dar am folosit cred maxim 600.Filmul meu cu doua sfere(OZNuri) a-l puteti gasi in acest topic intitulat''Video si fotografii cu OZNurile prinse pe camera de jackie28t'' link direct aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,815.0.html

Dar daca extrageti filmul meu ce cuprinde si analizarea prin ''slow motion'',''zoom'',''negativ'' etc de pe pagina unde am expus incidentul de pe websitul meu si la care filmul cu analizare cuprinde 5 minute de 40MB va garantez ca-l puteti vedea mult mai clar intr-o rezolutie mult mai buna decat cel expus pe youtube.Link direct aici(cam la sfarsitul paginii)
http://pic1.funtigo.com/valuca/?g=17494398&cr=1

Note:pentru a nu se intra in off-topic daca cineva doreste sa discute referitor la filmul meu rog sa-l faca in topicul expus mai sus.Multumesc.

Arckadii

am mai adaugat o optiune. obiectele se misca si astfel focalizarea este mai dificila. un alt motiv pot fi emotiile cameramanului. boala parkinson. vantul. camera proasta. luminozitatea scazuta. etc etc etc
Ark

sxn_b

Eu as zice ca din cauza ca obiectul se afla in miscare dar e posibil si sa ii tremure mana cameramanului. Si oricum daca as filma un OZN as fi mai atent la ozn decat la ce filmez.
CitatTE rog sa nu mai faci referire la topicul tau cu Ozn-uri. este impotriva regulamentului.
Asta chiar n-o stiam. E o regula noua? Da un search "RUFON" si o sa vezi cate linkuri catre alte topicuri sunt.

DepthOfField

am ales "Asta e o intrebare intrebatoare", tinand cont de optiunile sondajului.

totusi, adaug o alta explicatie:
Cand ceea ce ai la indemana inregistrat pe film sau pelicula este un obiect mic, cativa pixeli acolo, adica prea putina informatie, cauti involuntar sa te uiti mai atent, mai cu lupa. Deci vei mari pentru a vizualiza mai bine imaginea pe care te uiti sau o expui publicului in speranta "ca se vor vedea mai bine infimele detalii"... din pixeli faci prin marire si interpolare pete mari, evident neclare. Asa ca te prezinti in fata publicului fie cu niste puncte sau pete mici, fie cu ditamai petele mari, neclare, la care se vad foarte bine limitele de rezolutie ale obiectivelor sau procedeelor de inregistrare, compresie a imaginii, artefacte de tot felul.
Pai daca imaginile de pe film ar fi fost din start mari si clare, atunci ar fi fost un OZI obiect zburator identificat, pe seama analizei carora s-ar fi stiut ce e cu acele obiecte si multe din secretele lor.

Cand insa imaginile sunt pixeli sau pete mici, neclare, nu stii ce e, SI ATUNCI AVANSEZI IPOTEZE. Vor fi catalogate ca ozn-uri, chiar daca la origine ar fi fost banale pasari, Venusi, insecte, avioane, care si ele de la distanta si sub o anumita limita de rezolutie sau afectate de diverse procedee de inregistrare.. devin tot..pixeli si pete mici nepurtatoare de suficiente informatii. Sa zicem ca ai un aparat obisnuit. Poti prinde diverse insecte, pasari, sau generic "chestii" mai apropiate, dar suficient de departate, adica la limita rezolutiei aparatului sau procedeului de inregistrare pe pelicula, si poti obtine in final pe pelicula puncte, pixeli sau pete neclare. Daca tehnica avanseaza, ai deci aparate cu zoom puternic...nu-i nimic, de fapt orizontul tau de observatie creste... iar la limita lui, la fel, vei vedea tot pasari sau insecte sau stele aflate departe, dar inca mult prea departe, si in final...tot..pixeli sau pete neclare vezi... insa mai multe si mai des... o avalansa de ...pete. Desigur, referindu-ma aici la banalele explicatii comune pt confuzia denumita OZN. Cand avem de-a face cu adevaratele OZN-uri, lucrurile se complica... inseamna ca ele stiu de avansul tehnicii noastre, si se "indeparteaza de noi", ducandu-se tot la limita orizontului nostru extins dar totusi finit..sa concluzionez ca isi cam bat joc de noi? Sau ca depind, asa cum spuneau si altii pe forum..de tehnica si capacitatea noastra de observatie, perceptie si analiza?
CitatPutem oare spune ca fenomenul UFO este total obiectiv si independent de observator. ?

Si ca sa fiu mai clar in explicarea fenomenului de clar - neclar, voi exemplifica cu 2 poze:
"poza intreaga - clara.jpg" - este o poza normala, despre care toata lumea va spune ca e clara si frumusica, pentru ca asta luam noi, privitorii in vizorul atentiei noastre: un peisaj cu munti, brazi si zapada pe care sunt niste oameni oarecare.
Sa presupunem ca oamenii din poza devin "ozn-urile" ce le vanam.. Vrem sa stim ce e cu ei..cine sunt, ce culoare au ochii lor, daca s-au barbierit baietii sau nu, ce scrie pe caciula fetei blonde etc. Ingustand aria de interes, marim ca sa vedem mai bine, ce se poate vedea.... obtinem poza "detaliu - neclar.jpg".. Acum, sa uitam ca acolo sunt oameni, ci sa simplificam ca noi vedem ceva ce nu stim ce este... Luata ca atare, aceasta poza, este NECLARA, si cu chestii dubioase pe ea... oare acele entitati / fiinte. ..emit asa o aura in jurul lor? sau un camp energetic?  Extrapoland si generalizand ...de ce oare toate pozele cu asemenea entitati sunt neclare?

Asadar, locul unde se focalizeaza atentia noastra, deci subiectul despre care vrem informatii, poate dicta claritatea sau neclaritatea unei poze sau film. Si cum OZN e un subiect fierbinte, atentia noastra se va indrepta asupra "limitei de rezolutie", acolo unde informatiile utile se imputineaza drastic si suntem nevoiti sa completam cu gandirea sau imaginatia noastra.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Arckadii

#7
Mesajele offtopic au fost sterse.

Urban

@Ciuciulete

Multumesc pentru explicatii Ciuciulete.
Din tot ceea ce mi-ai explicat inteleg ca in ultimii 90 de ani toti cei care au fotografiat sau filmat "vreun fenomen UFO", sunt amatori si nici un expert fotograf sau cameraman printre ei.
Apropo, lucrezi in domeniul fotografiei?

Shadowman

 Un subiect serios de discutie,care indeamna la reflectie...Intrebare care mi-am pus-o
si eu...Vezi : http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,398.45.html
Variantele de raspuns ( cele mai multe plauzibile ) sunt "bascalioase"...Ma asteptam
si la alte variante...Am votat,totusi,"Nu stiu"...
Posibile raspunsuri ar fi si cele de mai jos,de domeniul SF...
-influenteaza timpul in zona in care sunt observate.Sunt "mai destepte cu cinci minute" inaintea celor care le fotografiaza.Dau timpul inainte cu cinci minute,scaneaza zona in care pot fi observate,isi iau masuri de protectie dupa care apar !
-emana un cimp care influenteaza aparatele de filmat si fotografiat...
Poate se inregistreaza ce trebuie,unde trebuie,cit trebuie si cum trebuie...
Noile aparate foto digitale au zoom optic,card de memorie,stabilizator de imagine,senzor
infrarosii...In scurt timp nu vom mai discuta de Parkinson,sfirsitul peliculei,lumea a treia,fotografi neinstruiti...Cu noile softuri de prelucrare a imaginilor va fi foarte greu,daca nu imposibil, sa facem o distinctie intre ce-i adevar si ce-i scornitura...
Atunci care vor fi criteriile dupa care vom cauta adevarul...?
Poate numarul mare de martori,poate transmisiile in direct (live)...
Chiar si in aceste conditii,mijloacele de falsificare vor evolua...Atunci ...?
Poate ET ne-au ajutat sa dezvoltam programele de calculator si tehnicile de
proiectare holografica pentru a se amesteca si zbura linistiti printre noi,fara a mai
lua masuri de siguranta.Vom asista la aparitia a mii si mii de fotografii,filme,filmulete
(unele,poate,reale !) la care -plictisiti de multimea trucajelor si uimiti de performantele programelor de prelucrare video - vom renunta a le mai viziona si cerceta...Atunci multe din "organe" vor dormi linistite si-si vor suride,diabolic,in barba ...
In final,tot la experientele personale ne intoarcem...
In care unii ( poate singuri,poate in grup...) vor incerca sa desluseasca misterul...
Multi dintre cercetatori vor fi coplesiti de imagini,filme,trucaje si...noile minunatii ale tehnologiei !(proiectoare,lansatoare,zburatoare,cipuri,masti ,arme secrete,alcaloizi...)
Repet,cred ca problema credibilitatii va fi problema personala a fiecarui individ si nu domeniul cercetatorilor...
Degeaba ii spui unui individ (care a fost rapit de extraterestrii,a vazut nave spatiale zburind cu viteze incredibile,sfidind legile cunoscute ale fizicii,a ramas cu urme sau implanturi ,a trait experiente din domeniul "nefirescului"...) ca nu exista extraterestrii,ca s-ar putea sa fi vazut sau sa fi simtit altceva ,complet terestru si explicabil...El nu te va crede pina nu-i dovedesti...Si,cum stiti,probele care s-ar putea sa-i dea dreptate individului nu sunt la indemina oricui...
Multi din cei ce se implica in cercetarea ozn,a extraterestrilor si a navelor lor spatiale,
n-au vazut si n-au simtit "nemaivazutul si nemaicunoscutul"...De-aici si multitudinea de teorii sau explicatii, de multe ori ilare ,date de catre unii "cercetatori-muzicanti" ai fenomenului OZN...Sau de unii "pasionati de duminica",vorba lui Aswotim...Sau pasionati de-o cafea si o tacla...
Un domeniu in care adevarul si dreptatea le cauti singur,de cele mai multe ori...
AVIZ AMATORILOR !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

DepthOfField

CitatDin tot ceea ce mi-ai explicat inteleg ca in ultimii 90 de ani toti cei care au fotografiat sau filmat "vreun fenomen UFO", sunt amatori si nici un expert fotograf sau cameraman printre ei.
Apropo, lucrezi in domeniul fotografiei?
1) Si daca e expert ce?! tot la limita de rezolutie (orizontul de observatie) dispare informatia si apare necunoscutul.
2) Nu, doar un hobby.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

Imi permit un raspuns cam de genul asta:

- dovezile reale sau despre care putem afirma ca sunt reale, au fost inregistrate pe pelicula fotografica, din pacate insa tehnica era destul de precara la momentul respectivi (ma refer la dovezile dintr-o perioada ma indepartata in istorie, intrucat cele de azi sunt vadit interpretabile, culmea, datorita de data asta supertehnologizarii)
- consider ca la momentul actual este foarte greu de inregistrat ceva "real" ca fiind OZN, punctul meu de vedere fiind ca, atata timp cat evolutia tehnologica pamanteana s-a dezvoltata intr-un ritm acerb si tehnologia extraterestra a cunoscut probabil modificari importante(despre asta doar se discuta pe un topic separat) asta ducandu-ma cu gandul la invizibilitatea navelor mult vanate de catre noi,.... le-or mai pica scuturile de invizibilitate si lor (ca de tehnologia iti mai joaca si feste uneori) moment prielnic pentru o fotografie neclara, o mica inregistrare video, deasemeni si asta destul de neconcludenta :|


APOLLO

Pot sa pariez ca la oricare dintre noi ,daca ii arati o poza sau film perfect(a) (perfect facuta),cu un OZN sau ET,cu detalii perfect vizibile,ar spune ca e un FAKE bine elaborat.Asa ca ce mai conteaza daca e clara sau mai putin clara.
Eu unul astept sa am o experienta proprie legata de acest domeniu si atunci nici nu m-as mai uita la poze si filmari.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.