Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN-uri "upgradate"

Creat de baaron, 11 Februarie 2007, 21:40:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

este posibil sa fie o relatie biderectionala intre noi si EI.
dar oricum, progresul este normal dupa parerea mea.
Ark

Shadowman

#31
Citat din: nemo din  16 Februarie 2007, 13:31:13
Putem oare spune ca fenomenul UFO este total obiectiv si independent de observator. ?   Poate da ... poate nu  . Si atunci upgradarea nu este si ea produsul perceptiei observatorului asupra aceluiasi fenomen identic ? . Se vorbea in alta parte de principiul antropic care stipuleaza ca nu se poate face o distinctie neta intre observatorul subiectiv si fenomenul obiectiv studiat . S-au transformat oare dealungul mileniilor  OZN-urile scuturi stralucitoare ( Casius cel batrin ), in OZN –uri disc  ( Keneth Arnold ) si apoi in forme gind   ( Alexandru Sift – Adrian Patrut ) ?. Sau din nave metalice cu geometrie variabila la  ectoplasme invizibile la acelasi autor ( Florin Gherghita) . 

Stii de ce consider eu unele din teoriile de mai sus ca fiind "de risul curcilor"...? Din simplul motiv ca nici o ectoplasma (invizibila  :-D) sau forma gind nu s-a materializat in tractor zburator,macara zburatoare, furculita zburatoare, tramvai,betoniera,aragaz,fier de calcat,balena ,elefant,ciorap,cozonac,porc rumenit,valize cu dolari ,cuiere care zboara....Toate au o forma aerodinamica care ma fac sa cred ca nu sunt psiho-pupu-ectoplasmo-gindo-formo...
Cu alte cuvinte,"TEORII-DETERGENT"...! Spala bine creierii...  :-D
Si inca ceva...

Cred ca trebuie lamurit ( O DATA PENTRU TOTDEAUNA !!!) ce inseamna "OBIECT"...
Definitia obiectului ,conform DEX : "Corp solid,de obicei prelucrat,care are o
anumita intrebuintare "
Se fac greseli FLAGRANTE !!! in catalogarea obiectelor zburatoare neidentificate (OZN) !!!
O LUMINA mare,alba,galbena,roz-bombon, care zboara (zbor = mod de planare si de miscare in aer
a unei pasari ,a unei insecte,a unui obiect etc.cu ajutorul aripilor si a caror sustentatie poate fi realizata fie cu consum de energie din interior (la pasari ,avioane,elicoptere etc.) sau din exterior(la planoare,zmeie etc.),fie fara consum de energie sau prin miscare balistica  - Definitie DEX...) e OBIECT ?
Multi raporteaza OZN-uri cind sunt de fapt FENOMENE AERIENE NEIDENTIFICATE !
Daca vezi  o stea pe cer,care se misca in zig-zag  ( spre exemplu...)
poti spune ca ai vazut un OBIECT ? LUMINA = OBIECT ?  LUMINA ZBURATOARE NEIDENTIFICATA =
OZN...? E solida, e prelucrata...? Confuzie des intilnita !
RUFON SE OCUPA DE "OBIECTE",ASFAN SE OCUPA DE "FENOMENE  AERIENE NEIDENTIFICATE" ...      :-D   Lumini,umbre,scintei,lumini colorate,globuri de lumina...
Apropo,ectoplasma invizibila (sic! :-D) cum o cataloghezi...? Ca OBIECT ZBURATOR NEIDENTIFICAT ?  :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Arckadii

cred ca faci tu o confuzie Shadowman. Daca studiezi etimologia cuvantului ozn, si iei fiecare cuvant in parte ai dreptate. Insa OZN ca si multe alte cuvinte din vocabularul nostru a ramas cu sensul asta.
Insa, chiar si atunci cand vezi o forma etcoplasmatica pe cer, si vezi ca se misca, nu poti sti niciodata ca nu este un obiect. PAna si japonezii au inventat sistem de cloaking...nu vad ce ar fi asa de greu sa-si puna un bec si transparenta...:)
Cand vorbim de OZN, ne referim la fenomenele si obiectele zburatoare neidentificate.
Ark

Shadowman

#33
Citat din: Arckadii din  17 Februarie 2007, 08:10:09
cred ca faci tu o confuzie Shadowman. Daca studiezi etimologia cuvantului ozn, si iei fiecare cuvant in parte ai dreptate. Insa OZN ca si multe alte cuvinte din vocabularul nostru a ramas cu sensul asta.
Insa, chiar si atunci cand vezi o forma etcoplasmatica pe cer, si vezi ca se misca, nu poti sti niciodata ca nu este un obiect. PAna si japonezii au inventat sistem de cloaking...nu vad ce ar fi asa de greu sa-si puna un bec si transparenta...:)
Cand vorbim de OZN, ne referim la fenomenele si obiectele zburatoare neidentificate.
Ark

  Plasma si ectoplasma sunt SOLIDE ,sunt prelucrate (de o vietate inteligenta),au o intrebuintare aparte...?  :roll:
In privinta "sistemului "de cloaking"...Daca e un tanc care zboara nu poti sa stii
ca e obiect solid,pentru ca nu-l vezi...(poate cu radarul...)Observatorul uman,fara aparatura de detectie, raporteaza ce vede...O lumina sau un bec (asta daca ii vede fasungul,ca pina atunci tot o lumina ramine...) :-D
  Subiectul ,ce-i drept,e discutabil...Si cuvintul "OZN" a capatat sensuri diferite...
  Majoritatea celor interesati de fenomen cauta nave spatiale extra-terestre,solide, prelucrate, cu intrebuintari in transportul interplanetar, interstelar sau interjudetean...
Doar nu suntem observatori voluntari ai institutelor meteorologice,ornitologi sau "cercetasii ( ori soimii... ! :lol:)patriei"... :-) Sau angajatii din gradina ai traficului aerian...
Cred ca esti de acord... :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Arckadii

de acord cu tine, incercam doar sa-ti explic cum sta treaba cu cuvantul ozn, din punctul meu de vedere.
Ark

xennon_2000

 "Plasma si ectoplasma sunt SOLIDE ,sunt prelucrate (de o vietate inteligenta),au o intrebuintare aparte...? "....Din mesajul lui Shadow
Si din cate se stie prelucrarea e prin folosirea antigravitatiei sau prin campuri electromagnetice de spectre diferite si special  facute!

nemo

Ce credeti ?
Aparitiile ectoplasamatice sunt o "upgradare" a OZN-ului corp solid sau reprezinta un fenomen separat ?

xennon_2000

Bun Nemo, tocmai ai pus o intrebare cu mai multe variante de raspunsuri!

Din ce am citit, am tras mai multe concluzii:
a)ET folosesc unde gravitationale defazate care fac ca nava lor sa nu mai fie "materiala', dar, ciudat, uneori se poate vedea cu ochiul liber uneori doar pe radar si nu o vedem in aer (practic pot trece prin orice structura materiala fiinn intr-o alta dimensiune de timp si spatiu);

b)Pot fi si alte fenomene cum ar fi fantome, calatori din alte dimensiuni temporale (fara nave), alte tipuri sau forme de energie;

c)Mai pot fi fenomene pur fizice adica explicabile la nivelul stiintei noastra de pana acum (fulgere globulare, lumina reflectata, experimente ale unor state mai dezvoltate)

daca nu te multumeste raspunsul meu intreaba pe mai multi...poate au citit mai mult si stiu mai multe...sorry :cry:

nemo

#38
Este si parerea mea . Avem contact cu o multitudine de fenomene de natura diferita, cu explicatii in limita sau dincolo de stiinta cunoscuta in acest moment .

Incerc si eu o catalogare:

1.   un singur fenomen perceput diferit de la martor la martor (  subiectivitatea martorilor - avion dupa unii, meteorit, nava extraterestra)
2.   un singur fenomen perceput la fel de toti martorii, dar inteles diferit de  la o etapa istorica la alta, functie de evolutia culturala a societatii ( ugradarea martorilor  – vimana la brahmani, stilp de nor la crestini, corabie zburatoare la medievali, nava de transport extraterestra in epoca moderna, .... etc )
3.   un singur fenomen care se manifesta in mod diferit  functie de conditiile de observatie ( catalogare Allan Hyneck : discuri diurne, lumini nocturne, observatii radar vizuale)
4.   un singur fenomen care se isi modifica forma de manifestare de la o etapa istorica la alta  din motive inca nestiute ( upgradare propriuzisa – OZN disc , OZN disc cu turn, OZN trabuc, OZN ou, OZN triunghiular )
5.   mai multe fenomene care au sau nu au legatura intre ele ( corpuri solide zburatoare , ectoplasme , fantome , cercuri in lanuri , MIB , mutilari,  )
6.   fenomene care nu exista decit in interactie cu matorul ( ex. Padurea Baciu – Hoia varianta  Alexandru Sift )
7.   fenomene pur culturale ( creatii  marginale ale mentalului colectiv inexistente in realitate fizica dar prezente in realitatea mentala a unei intregi colectivitati – fenomenul Fatima )

Catalogarea nu este exaustiva fenomenele putind fi incadrate si in alte categorii .

xennon_2000

Pot fi toate fenomenele adevarate, sau doar iluzii cauzate de cine stie ce factori (inclusiv oameni inzestrati cu crearea de iluzii mentale), sau pot fi numai jumatate adevarate

aswotim

Cu siguranta ca majoritatea pozelor sunt fie trucaje, fie interpretari eronate.
Iar o fotografie chiar de e reala, care apare ca un trucaj nici nu aduce nimic nou, nici nu e o dovada, deci nu e demna de luat in seama. Ceea ce intereseaza certcetarea- in afara celei psiho sociale- sunt doar "celelalte", cele cu adevarat interesante, care merita cercetate mai departe.


alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Rayden

intra-adevar...f interesant..

mai multe info exista despre el ?

xennon_2000

Un avion, care in anumite conditii, poate fi considerat de unii un ozn.