Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

DESCOPERIRE EPOCALÃ-ÎNLOCUITOR DE BENZINÃ

Creat de Tayka, 01 Februarie 2011, 20:27:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tayka

Descoperire epocala: Prima benzina artificiala a fost creata in laborator

Descoperirea este privita ca un mare pas in istoria unaminatii. O rezolvare atat sociala, pe langa cea economica, cat si conflictuala. Mai ales ca n-ar mai fi nevoie de razboaie pentru acapararea petrolului planetar. O echipã de cercetãtori britanici de la Laboratorul Rutherford Appleton, lângã Oxford, ºi-a anunþat ultima invenþie: benzina artificiala, bazata pe hidrogen. Aceasta nu polueazã, e de trei ori mai ergonomica decât cea adevãrata ºi costã cam un euro galonul. Poate fi creata in cantitati nelimitate si inlocuieste cu succes si imediat benzina rafinata din titei.Benzina artificiala va fi disponibila tuturor, ºoferi obiºnuiþi, piloþi de curse sau motoriºti, în trei ani. Anunþul cercetãtorilor de la Laboratorul Rutherford Appleton a fãcut senzaþie, având în vedere cã petrolul adevãrat a atins în ultimul timp preþuri record. "Într-un anumit sens, hidrogenul este combustibilul ideal. Are de trei ori mai multã energie decât benzina per unitate ºi când arde nu produce nimic altceva în afarã de apã", spune profesorul Stephen Bennigton, ºeful proiectului dezvoltat de Laboratorul Rutherford Appleton.
Problema pânã acum era sã depozitezi hidrogenul, care avea nevoie sã fie pãstrat în cilindri de înaltã presiune sau cu lichide super rãcitoare care atingeau - 253 grade Celsius, însã cercetãtorii laboratorului britanic au rezolvat ºi aceastã problemã.  Au gãsit o modalitate low cost de a închide amestecul hidraulic în granulele unui polimer nanoporos. Acestea pot fi turnate în rezervoare ºi se vor comporta ca un lichid.
Deocamdata nu s-a anuntat despre ce fel de modificari ar fi nevoie la automobile, dar se crede ca nu ar fi nevoie de niciuna. problema ar fi pentru masinile pe motorina, deoarece amestecul poate inlocui numai benzina. Insa odata cu aparitia acestuia se prevede o scadere la jumatate a pretului petrolului ceea ce va face ca si motorina sa scada la jumatate din valoarea actuala, motiv pentru care descoperirea este considerata a fi epocala.

sursa;http://www.agentia.org/anchete/descoperire-epocala-prima-benzina-artificiala-a-fost-creata-in-laborator-8104.html

-No.. cã poate aºa om scãpa ºi noi sã mai numãrãm mãrunþiºul pe la benzinãrii în semn de protest în stil românesc..  :-D :rocket:


Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Cautatorul

Am vazut si eu stirea pe mai multe site-uri de stiri.

Eu tot nu inteleg cum vor produce ei hidrogen ieftin care sa fie inchis in granulele acelui polimer nonoporos.
Hidrogenul nu exista pe Pamant in stare libera. Trebuie extras din ceva. De obicei se extrage din apa prin electroliza, iar asta se face cu ... curent electric scump. Nu mi-e clar cum o sa ajunga la 1 euro galonul.

k3t3lin

Am mai vazut filmul asta pana acum. Rezultatul e acelasi: marile companii petroliere vor face o "mica" cheta, vor cumpara ideea, patentul, laboratoarele, cercetatorii, mamele cercetatorilor, tot ce ar avea legatura cu asta, si dupa aia nu vom mai auzi de benzina artificiala. Stirile de genul acesteia, care intrevad schimbari majore pentru cumparatori (bineinteles, schimbari benefice) pe piata petroliera, sunt demne de crezare doar daca provin de la marii producatori de petrol :lol: Dar asta... e un film S.F. :-D

Tayka

#3
Citat din: Cautatorul din  01 Februarie 2011, 20:42:23
Am vazut si eu stirea pe mai multe site-uri de stiri.

Eu tot nu inteleg cum vor produce ei hidrogen ieftin care sa fie inchis in granulele acelui polimer nonoporos.
Hidrogenul nu exista pe Pamant in stare libera. Trebuie extras din ceva. De obicei se extrage din apa prin electroliza, iar asta se face cu ... curent electric scump. Nu mi-e clar cum o sa ajunga la 1 euro galonul.

Chinejii am înþeles cã au deja un sistem care descompune hidrogenul direct în motor,adicã un motor care s-ar alimenta direct cu apã,numai cã nu vor sã-l breveteze cãlãii lumii pentru cã petroliºtii ar rãmâne cu buza umflatã.ªi de aceia cred eu cã se încearcã acum acest sistem cu care cred eu cã se ocoleºte(pãcãleºte) doar ideia de invenþie folosind denumirea de benzinã sinteticã în ideia cã astfel va trece poate de cenzura satanicã,dupã care desigur cã odatã aplicatã ideia,ea va devenii comform legii avalanºei de neoprit ºi bine înþeles cã dupã aceia se va folosii formula cu descompunerea directã a apei.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

rontzo

..pe dracu' descoperire epocala...
(vorba aia de la evrei de acu peste 5000 de ani: nimic nou sub soare...)
n-am mai spus dar repet :evil:

Nemtii, inca de pe vremea celui de-al doilea razboi mondial avea bifate ca descoperiri/inventii o serie de chestii care aveau menirea sa sustina logistic razboiul din care se pot aminti, untul sintetic (adica margarina) benzina sintetica, avionul cu reactie etc
cat despre distinsii  cercetasi britanici - parerea mea este ca au fost lasati sa faca publica kestia asta asa de amuzament, care oricum e fara mare viitor intrucat trendul este de a trece pe automobile electrice in maxim 10-14 ani, iar noi ne aflam la inceputul etapei de tranzitie catre asta- ca doar d-aia au aparut  masinile hibride care cu timpul vor deveni pur electrice... sau vor avea o propulsie echivalenta si nepoluanta.
cred ca la un pariu pe kestia asta castig detasat, numai sa mai fim p-aci prin 2016-2018 cu voia lui Bunul Dumnezeu  :) !