Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Scrierile Apocrife (Interzise publicului larg)

Creat de baaron, 01 Februarie 2007, 04:29:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron

Cred ca exista cateva persoane pe Rufon care chiar ar dori sa parcurga toate apocrifele de mai jos.
Daca nu, inseamna ca m-am inselat si adminii le vor sterge corespunzator...





baaron

#5
Ar mai fi de adaugat cateva insa nu le am.
Caut Cartea Jubileelor...pentru cine o are si e dispus sa imi faca o copie pe un CD...toata consideratia din partea mea.

Baaron

butterfly2crazy

baaroon
explica si mie ce sunt astea...nu prea am timp sa citesc...cu bcul anu asta...in mare makr!
ms anticipat

baaron

Nu pot sa iti explic "in mare parte"...
Apropo...ce inseamna "bcul"..."makr"..."ms"...nu ai timp sa tastezi ?
Daca nu ai timp sa scrii cum o sa ai timp sa citesti ?

Nu pot sa iti explic in 3 cvt ist din ultimii 5000 de ani....Ai prins-o?

Bafta la bc :mrgreen:

Arckadii

da Butterfly, Baaron are dreptate. nu mai folosi abrevieri pe forum. incearca sa folosesti cuvinte intregi si explicatii ample:). si nu glumesc. este foarte important sa te exprimi clar ca sa iasa ceva de calitate.
Referitor la textele puse de Baaron, sunt textele apocrife, textele care se pare ca ar fi trebuit sa fie in Biblie insa au fost scoase, din n motive. Dateaza cam din aceeasi perioada cu textele gasite si publicate sub forma Bibliei de astazi. Apocrifele(desi nu stiu sigur si daca astea) au fost descoperite la Marea Moarta in principal. Qum'ram(sper ca am scris corect). Ia-le insa ca pe o lectura placuta. Momentan nu stim cat sunt de bune. Evanghelia pacii lui Ioan mi s-a parut foarte buna.

@Baaron

Multumesc pe calea asta pentru ele. Le-am avut si le pierdusem. Thanks a lot. Multumesc asemenea si pentru faptul ca sunt in romana. eu le aveam in engleza.
Ark

Arckadii

acum inteleg de ce nu se considera texte apartinand de Biblie. este mult prea mult ca sa stea religia in picioare cu ele. mult prea mult. scriu acum sub sentimentul ce mi-a fost indus de cateva din paragrafele evengheliei dupa toma. imi vine sa plang si sunt deznadajduit. daca e asa, e grav. sper sa fie Biblia care este acum cea buna. sper sa fie bine pentru toti. Dumnezeu sa va binecuvinteze.
E greu fara El asa cum am invatat noi pana acum.
Arckadii

butterfly2crazy

SCUZE INCA ODATA PT CA SCRIU AIUREA..INCERC SA SCRIU BINE SI CORECT!
@ark
cam greu cand ti se demoleaza credinta...sper sa gasesti calea cea drepta...

Elvin

   baaron....Iudita e in canonul biblic, in versiunea ortodoxa cel putin. Ca 'pocaitii' au mai scos carti, dupa bunul plac, e alta treaba

xennon_2000


Fr0styan


sunsray

Ma intereseaza si pe mine cartea jubileelor....o poate posta cineva aici va rog..?
sau pe mail... Rog sa ma contacteze pe privat