Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sat descoperit la Stonehenge

Creat de Arckadii, 31 Ianuarie 2007, 11:53:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii


jackie28t

#16
Bine ai revenit pe forum baaron. :-D
Frumoase nickuri ti-ai ales  Urban.....DarthVader...par interesante.Sper sa fie intr-un ceas bun.Intre doua nu te ploua. :lol: LOL

Citat din: Urban din  13 Februarie 2007, 19:30:40
Si gazarea jidanilor a fost la fel de buna :-D

Citat din: DarthVader din  13 Februarie 2007, 19:44:59Cred ca umblam dupa cai verzi pe pereti si martoaga saraca e in batatura :-D :-D :-D

Urban

Salut

Cred faci o confuzie sau traiesti in propria ta lume conspirativa.
Cat despre citatele pe care mi le-ai trimis inapoi nu vad legatura.

Arckadii

jackie, te bazezi pe ceva cand ii spui lui Urban ca e Baaron?... ca daca nu, tare mi-e ca te iei aiurea de membrii....ma rog.
Ark

si topicul este pentru Stonehenge....esti offtopic

Interesent

Urban, ai dreptate.
Eu traiesc cam de 30 de ani intr-o tara straina, si sint plecat de copil. Cu toate ca nu mai am in familie cu cine sa vorbesc romaneste, ma bucur ca in acest forum am posibiltatea sa practic si sa ma conversez cu alti membrii, ca sa nu uit aceasta limba.
Greseli face oricine. Si tu la fel.

Referitor la informatia populatiei cu numarul de 528 de milioane, te inseli spunind ca B.Meier se sprijina, copiind de la altii. Eu nu vreau sa duc aici discutia la cazul lui Meier mai departe, deoarece devin offtopic. Numai atit remarc, ca Meier a vorbit de problema suprapopulatiei cu multi ani inainte, decit altii s-ar fi gindit la acest lucru. Ca sa afirmi ca Billy Meier ar fi un excroc, trebuie sa aduci unele dovezi. Pentru aceasta tema exista deja un subiect sub care i-ti poti exprima parerea: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,486.0.html

Cu expresia ta de "Jidani" si cu ce s-a patit in trecut, ar fi bine sa fi mai atent cum te exprimi. O asemenea jignire asupra oamenilor, indiferent din ce cerc de cultura provin, nu este nevoie aici.
Se poate vorbi critic despre ce se intimpla in lume, cine ar fi provocat ceva, si daca unele situatii si cauze au fost asa sau invers, dar felul cum ai scris la aceasta tema este de neacceptat.
Ramii obiectiv in exprimarile tale - play fair !

Te salut - Interesent

Urban

@jackie28t & interesent

Imi cer scuze ca mi-am exprimat parerile pe aici, insa aveam impresia ca asta e un forum.
In orice caz, ce-am spus despre Billy Meier se poate argumenta, dati in Google "Billy Meier's fake" si vedeti ce apare.
Voi sustineti ca Billi Meier e extraterestru iar eu as zice ca doar un escroc (cuvantul exista in DEX).

Cat despre "jidani" nu vad nemultumirea ta:
JIDÁN, jidani, s.m. (Pop. ºi peior.) Evreu. – Jid (reg. ,,evreu" < sl.) + suf. -an.

Exemplific:
Calistrat Hogas - Pe drumuri de munte
"ªi se face la noi, în toate zilele ºi pe toate drumurile, un foarte hazliu patriotism; se strigã ºi se scrie cã crâºmarul jidan otrãveºte populaþia noastrã ..."

Duiliu Zamfirescu - Viata la tara
""Un afurisit de jidan din Hanul cu Tei: cere 17 la sutã ºi zice cã la un boier ca d-voastrã nu dã mai puþin de zece mii de lei. ..."

Marin Preda - Cel mai iubit dintre pamanteni
"ªi reuºi sã bîiguie ºi avu un rictus care îi strîmbã buzele palide: du-te în p... mã-tii de jidan! Asta îi spuse ºi cu forþa pe care o mai avu scrîºni ºi ..."

Marin Preda - Cel mai iubit dintre pamanteni
"Tu, zice bãtrînul rînjind, care te-ai mãritat cu un jidan, n-ai dreptul sã ne dai lecþii. Ticãloºia dumitale, i-am rãspuns, nu mã jigneºte. ..."

Daca altii inaintea mea s-au exprimat prin "jidan" nu vad de ce nu as uza si eu de acelasi termen.

On topic:
Este cel putin ciudat modul de pastrare al multor monumente globale.
Poate ca stim doar ceea ce "trebuie" sa stim, si poate ca ar trebui sa scormonim in alta parte pentru descoperirea adevarurilor, care or fi ele.
Satul de la Stonhenge nu este cu nimic mai prejos decat Sarmizegetusa sau alte monumente antice lasate in paragina prin mult iubita noastra patrie.
Degeaba racneste Densusianu pe afara despre originea poporului roman daca toata lumea din tara nu e in stare sa aiba grija de propriile valori.




jackie28t

#21
Urban te rog nu mai vorbi la plural.Eu nu am spus nimic de Billy Meier in acest topic.
Si da este un forum aici unde fiecare a-si spune parerea lui personala.Adica si tu si la fel si ceilalti.
Cat despre aceasta expresie postata de tine:
Citat din: Urban din  13 Februarie 2007, 19:30:40
Si gazarea jidanilor a fost la fel de buna :-D
scuzama este putin peste limita nu crezi?Adica ce vrei sa spui prin gazarea jidanilor a fost la fel de buna? :x

Urban

@Jackie28t

Respectivul citat cu jidanii a fost un raspuns la aceasi formula de sarcasm vizavi la ideea ca reducerea populatiei este un lucru foarte bun.
Spune-mi te rog frumos, ce ti se pare mai urat: faptul ca m-am exprimat despre un lucru care s-a petrecut deja sau faptul ca ceea ce urmeaza sa se petreaca, unora li se pare o idee extraordinar de buna?
Credem ca stim totul insa nu intuim nici macar a mia parte din plasa in care suntem prinsi.

jackie28t

Nu cred ca ai ales expresia potrivita.
Dupa cum vezi altor membrii nu pot accepta astfel de expresii indiferent ca tu ai folosit-o ca pe un raspuns la aceasi formula de sarcasm.Bine,revenim la subiect ca deja ne-am extins prea mult si se supara Arckadii ca suntem off-topic.

Urban

Sunt deschis la polemica si am receptionat mesajul imputinarii umanitatiii destul de sarcastic.

jackie28t

Te inteleg urban.
Apropo scuze ca te-am confundat cu altcineva si da-mi voie sa-ti spun un calduros bine ai venit.

Urban

Multumesc si bine v-am gasit.

Interesent

Urban,
te rog sa postezi la tema "Billy Meier" la subiectul potrivit, si nu aici.
Multumesc - Interesent

PS  I-ti urez mai departe o conversatie satisfacatoare si placuta in acest forum.

Urban

#28
E in regula.

Mai multe date puteti afla din fisierul atasat aici.

Descoperitorul sitului:
Prof. MIKE PARKER PEARSON - is a lecturer in the Department of
Archaeology and Prehistory at the University of Sheffield,
England. His previous books include Bronze Age Britain
and Architecture and Order.

Alte descoperiri ale profesorului:
http://www.tamu.edu/upress/BOOKS/2001/pearson.htm

Arckadii

URBAN!!!!
Mai multa atentie te rog.
Postasem la inceputul topicului aceeasi poza si eu.
Te rog mult, fii atent cand postezi ceva.
Ark