Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Concurs OZN

Creat de baaron, 31 Ianuarie 2007, 01:23:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

ti-ar fi rusine...
eu as fi mandru:)
depinde de mentalitate.
Ark

ryn

Sau ufOscar? cred ca merge mai bine...

Arckadii

da, ar fi dragut si asa:)
Ark

udar

#48
Suna a chestie facuta in bascalie... daca e un concurs mai mult asa, in gluma, eu imi retrag lucrarea... E clar ca e un concurs facut pentru destinderea atmosferei, dar in momentul in care implici un organism oficial ca Rufon-ul, eu cred ca are si un dram de seriozitate...

Parerea mea e ca daca tot faceti concursul acesta, faceti-l in asa fel incat daca dati diploma aceea sa ii poata folosi in principiu unui om in viata, nu sa starneasca rasete in momentul in care o citeste cineva...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Arckadii

udar, la ce ar putea sa iti foloseasca?
RUFOn nu se ocupa nici cu cursuri de grafica, nici cu altceva, deci o diploma obtinuta prin intermediul acestei organizatii nu ar fi recunoscuta oficial.
Normal ca este pentru destindere.
Ark

udar

Am zeci de diplome care sunt recunoscute OFICIAL si eliberate de organisme OFICIALE si tot nu-mi folosesc la nimic...

Eu vorbeam de principiu aici...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Arckadii

OK

Dar tot nu vad rostul realizarii unei diplome in sensul in care ai vorbit tu.
Ark

udar

#52
E ultimul raspuns pe care il dau pe topic in genul acesta pentru ca deja s-a umplut forumul destul cu raspunsuri scurte si inutile, ca un canal de mirc...

Daca tu te duci la un angajator si ii arati o diploma de genul acela se prabuseste pe jos de ras si o arunca la gunoi.

Daca tu te duci la cineva sa te angajeze ca designer si vede o diploma serioasa eliberata in cadrul unui concurs de design, poate constitui un punct in plus. E clar ca nu o sa te angajeze datorita diplomei aceleia, dar nici nu o sa analizeze in amanunt cu ce se ocupa Rufon-ul sau ce fel de concurs a fost acela, dar poate pana la urma constitui un punct in plus la angajare... Tot ceea ce zic eu este ca daca tot facem un concurs si dam diplome, de ce sa ne batem joc de ele si sa le facem din start inutile, daca putem in loc de asta sa le facem oficiale si sa le dam o POTENTIALITATE de a te ajuta in viitor? De ce sa facem ceva inutil din start, cand putem face ceva care poate fi la un moment dat util (desi putin probabil)? E doar o idee...

Capishi?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

spooky

As vrea sa lamurim cateva lucruri... si cred ca ar fi bine ca discutiile sa fie limitate... poate eliminate.

1. Concursul a fost la propunerea lui Baaron. El s-a retras de pe forum.
2. Regulamentul NU exista... sau daca exista nu e unul batut in cuie. S-au adus modificari si fiecare si-a dat cu parerea.
3. fiecare si-a exprimat parerea si fiecare a incercat sa faca ceva.
4. referitor la lucrari, ideea era ca ele sa nu fie facute publice decat DUPA jurizare. asta va feri pe cineva sa nu trimita o lucrare crezand ca nu e mai buna decat al altuia sau tot felul de astfel de scenarii. deci ele trebuie sa ramana secrete pana la jurijare, nu doar probele martor...
5. diploma a fost doar o propunerea a lui ryn. ea nu a fost discutata si analizata.
6. nu exista inca un juriu bine definit.

propunerea mea pentru limpezirea situatiei:
relansarea concursului cu publicarea exacta a conditiilor de participare pentru ca lucrarile sa fie validate. tot atunci voi face public concursul pe RUFOn, la fel ca si premiile acordate. vom tine cont de toate parerile exprimate aici in momentul cand vom stabili regulilele, premiile si/sau diplomele.

ori facem concurs intre noi aici pe forum sub numele utilizatorilor de pe forum, ori facem concurs oficial sub numele RUFOn.

obiectii? comentarii?

ps: o sa am timp pana luni, timp in care voi fi plecat din oras, pentru a gandi regulamentul. intre timp puteti sa va mai aduceti comentariile. in cursul zilei de luni/marti voi proceda la anuntarea oficiala a concursului.


PPS: lucrarile care au fost deja trimise prin email la rufon@rufon.org vor fi luate in continuare in calcul. restul, cele publicate in acest topic, ramane la latitudinea fiecarui utilizator daca face altele sau le trimite pe adresa respectiva. evident si termenul limita va avea de suferit.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

udar

#54
Multumim de clarificari. Asa da!

Astept regulamentul si conditiile de participare...

P.S.: Cat despre faptul ca am urcat pe forum pozele, eu m-am gandit de la bun inceput ca ar fi bine sa fie doar trimise pe mail, insa am vazut alti doi useri ca le-au urcat aici, nu am vazut comentarii din partea staffului forumului, si m-am gandit ca asa se procedeaza. Formularea voastra nu a fost foarte clara, de asemenea, pentru ca ati spus ca "doar falsurile vor fi facute publice". De catre cine sau in ce conditii nu a fost specificat... In orice caz, e o idee buna cu concursul...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

xennon_2000

Ma gandeam si la ceva mai nasol: sa nu cumva ca vreun vizitator sa le ia de bune (pozele) :cry:
ar induce in eroare

Arckadii

daca citeste cu atentie, nu cred sa fie vreo problema.
Ark

Urban


calinahanna

@ spooky

Citato sa am timp pana luni, timp in care voi fi plecat din oras, pentru a gandi regulamentul. intre timp puteti sa va mai aduceti comentariile. in cursul zilei de luni/marti voi proceda la anuntarea oficiala a concursului.

Deci?


aswotim

Cred ca asta ar trebui sa fie un concurs permanent, ca un fel de centura la box, pentru ca ne vom confrunta, prin definitie, as spune, cu tot soiul de falsuri sau interpretari eronate in tot ceea ce studiem de-a lungul anilor.
Nu "in tot", dar in tot timpul, vreau sa zic.