Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Concurs OZN

Creat de baaron, 31 Ianuarie 2007, 01:23:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

udar

si mai mult, ca unii au si sesiune  :| :cry: :cry: :cry:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

ryn

#16
o luna atunci, diplome, si dam si premiu pentru cel mai prost trucaj, ok?

Unidentified

Doar o intrebare :P . Prin concursul asta nu incurajati falsificatorii?si asa m-am saturat de atatea facaturi mai vin si hoaxurile astea intru in pamant :D.Mai bine faceam un concurs in care indrumam membri forumului si nu numai sa fie mai atenti la cer si sa fotografieze ce li se pare lor ciudat .

baaron

Decat sa dezbatem problema ursuletzilor de la Mood mai bine facem ceva constructiv....nu crezi?
Si oricum...putin exercitiu grafic nu strica nimanui, ba chiar s-ar putea sa-i foloseasca pe viitor la angajarea intr-o mare firma de viitor ca Art Director
... :rocket:

spooky

#19
Nu cred ca incurajam nici un falsificator... din contra, e un exercitiu pentru noi toti de a ne specializa in a face falsuri cat mai aproape de real pentru a reusi ulterior sa le recunoastem mai repede... Nu cred ca poti sa fii expert in pictura daca nu pictezi... pana nu faci tu si nu intelegi mecanismele prin care se pot realiza multe trucuri nu ai cum sa-ti dai seama de cum se face. Sa ne gandim la iluzionisti... pentru un amator e magie... pentru altul care cunoaste cum se poate face... nu e magie si poate sa faca si el asta. Poate ar trebui sa facem un concurs: cum sa dispari mai repede dintr-o banca cu tot cu seif :D

Atata timp cat redirectionez un falsificator, din a raporta un fals pe site sau pe forum ca fiind un caz real, catre concurs, eu zic ca am obtinut ceva.

Pe de alta parte e un exercitiu bun si pentru restul utilizatorilor sa vada cat mai multe creatii artistice pentru a nu fi impresionati de orice poza sau film video.

As vrea eu sa fac un concurs cu cea mai buna poza OZN (reala)... deh, nu ploua in fiecare zi cu OZN-uri...

PS: NU trebuie sa fie neaparat un fals in adevaratul sens al cuvantului... dar daca voi filmati venus intr-un asemenea hal incat zici ca e FaZaN... merge si asa.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Arckadii

totusi spooky, am vazut de multe ori urmatorul lucru: "forumisti" familiarizati cu photoshopul se grabesc in a face afirmatii de genul "trucaj" sau "photoshop" unor lucruri clar cunoscute ca fiind adevarate.
nestiinta duce la greseli insa stiinta poate produce si haos.
Ark

AdiM

#21
Citat din: spooky din  01 Februarie 2007, 02:54:15
Nu cred ca incurajam nici un falsificator... din contra, e un exercitiu pentru noi toti de a ne specializa in a face falsuri cat mai aproape de real pentru a reusi ulterior sa le recunoastem mai repede...

Deci acesta este un concurs de falsuri? Si destinat recunoasterii adevarului?
HA!!!
Pai inseamna ca nu va intereseaza adevarul si nici macar nu-l cunoasteti, dar va place sa va dati pe linga el, sperati sa-l recunoasteti cindva si sa fiti si voi recunoscuti ca oameni care stiu adevarul... dar slaba speranta daca lucrati azi pe baza de falsuri care miine ar putea sa fie aproape de un adevar pe care nici azi nu-l stiti...

Nu va mai ginditi un pic?!

Nu ar fi timpul sa va concentrati pe adevar si nu pe analiza sau reproducerea de falsuri?!



Daca nu ai nimic de spus, ... atunci abtine-te! Te rog! (Skywalker)




ryn

E doar un mod de a destinde atmosfera!

calinahanna

@spooky, ryn

I'm in! :wink:

jackie28t

#24
Eu am fotografii si video cu OZNuri adevarate nu mai trebuie sa-mi pierd timpul pentru a desena OZNuri. :-D
vedeti aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,815.0.html
poate va ajuta la idei cad vreti sa falsificati ceva OZNuri.Apropo sa numanipulati imaginile mele ca sunt protejate de copyright. :lol: LOL

sxn_b

Pozele vor fi afisate aici? Ca sa stiu daca sa trimit sau nu, nu vreau sa primesc Diploma pentru Cel Mai Prost Trucaj.  :-D

Arckadii

#26
sa sparg gheata...
Pentru sectiunea video, va propun acest "ozn real":)
Ozn-ul este punctuletzul alb care clipeste in centrul imaginii... a fost infricosator:)))
ARckadii

sxn_b

OK, ma inscriu si eu.  :-)
  Procedeu: am decupat acel obiect dintr-o poza reala si l-am pus in poza mea.
:-)

VOTATI SXN_B! :D

Skywalker

O intrebare:
  Sunt admise doar fotografii trucate, sau si imagini create in programe de grafica(Adobe Photo Shop, Corel Photo Paint, Paint Shop Pro, etc)?
DAca sunt admise si fotografii realizate in programe de grafica, atunci ma inscriu la sectiunea 2D.

xennon_2000

sxn...treb sa mai lucrezi nitzel la poza aia!...se cunoaste conturul!