Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Putem schimba realitatea?

Creat de baaron, 31 Ianuarie 2007, 00:17:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron


baaron


prosecco

fiecare isi creaza propria realitate....totul e in mintea noastra
.....DA,putem schimba realitatea

baaron

Hai salut Prosecco

Tocmai tu raspunzi....mai lasa copii sa se dezvolte si ei.
By the way...La Multi Ani si bine te-am gasit pe 2007 !!

prosecco

salutare Baaron.....la multi ani si tie  :-D

ii las sa se dezvolte....dar vreau sa evoluam impreuna :lol:

foarte bune articolele tale....ca de obicei :wink:

baaron


prosecco

cum ne dam seama ca ceva este real?daca il putem atinge,mirosi,pipai,simti,lovi( :-D).....inseamna ca este real,ca exista?..........niste teste au dovedit ca atunci cand privim un obiect dar atunci cand inchidem ochii si ne gandim la acel obiect se activeaza acealezsi zone din creier......vedem cu ochii sau cu mintea?.....stiu ca suna ciudat....dar asta e realitatea :lol:

cat de usor poate fi creierul nostru "amagit",nici nu va dati seama.....

baaron

Cred ca te-ai uitat de prea multe ori la What the f*** do we know.... :mrgreen:
Insa in principiu e bine pozitionata intrebarea ta....cred ca prima secventa de autentificare a realitatii se activeaza in creier iar apoi prin intermediul ochilor se creeaza imaginea...

udar

Citat din: baaron din  31 Ianuarie 2007, 13:05:25
Cred ca te-ai uitat de prea multe ori la What the f*** do we know.... :mrgreen:
Insa in principiu e bine pozitionata intrebarea ta....cred ca prima secventa de autentificare a realitatii se activeaza in creier iar apoi prin intermediul ochilor se creeaza imaginea...

Imi place accentul britanic al Ramthei, sau ma rog, J Z Knight  :-D
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

baaron

Cred ca documentarul ala ar trebui sa fie ridicat la rang de test eliminatoriu pentru intrarea pe Rufon... aia masii, ca in loc sa-mi clatesc creierii cu ceva memorabil ma tot gandesc la ursuletzii aia daca ar fi frumosi in roz sau mai bine in galben, ca tot nu-i place galbenul lui Darkness (sic)...

Bineinteles ca imi fac autocritica daca se simte cineva ofensat :mrgreen: :evil:

udar

Citat din: baaron din  31 Ianuarie 2007, 13:05:25
Cred ca te-ai uitat de prea multe ori la What the f*** do we know.... :mrgreen:
Insa in principiu e bine pozitionata intrebarea ta....cred ca prima secventa de autentificare a realitatii se activeaza in creier iar apoi prin intermediul ochilor se creeaza imaginea...

Pe de alta parte ai si bolnavii psihici, care au vedenii si isi imagineaza lucruri fara ca ele sa se intample, in fapt...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

baaron

Nu as fi chiar asa de sigur vizavi de bolnavii psihic...e controversata problema, e adevarat ca ei sunt deconectati de la realitatea noastra insa e foarte probabil ca unii dintre ei sa aiba acces la o realitate paralela...

Rahaturile alea de psihologie care le testeaza pe ei sunt praf in ochi....din moment ce habar nu avem cum functioneaza creierul 100%...ma refer la conexiunile alea temporale si asa mai departe...

xennon_2000

Interesant Baron...ca de altfel toate subiectele tale! (majoritatea subiecte de fizica si filosofie) exact genul meu!...nu ofensezi pe nimeni....cel putin nu pe mine

se poate schimba realitatea (legile fizice nu sunt fixe)....sau poate cu puterea gandului

baaron

#13
Xennon...hai nu ma mai lustrui atata ca cine stie ce zice lumea :evil: :evil: :evil:

    Uita-te in oglinda si ai sa-l vezi pe Dumnezeu ! (asta e tema pentru azi)

udar

Citat din: prosecco din  31 Ianuarie 2007, 13:01:18
cum ne dam seama ca ceva este real?daca il putem atinge,mirosi,pipai,simti,lovi( :-D).....inseamna ca este real,ca exista?..........niste teste au dovedit ca atunci cand privim un obiect dar atunci cand inchidem ochii si ne gandim la acel obiect se activeaza acealezsi zone din creier......vedem cu ochii sau cu mintea?.....stiu ca suna ciudat....dar asta e realitatea :lol:
cat de usor poate fi creierul nostru "amagit",nici nu va dati seama.....


Nu tot ce zboara se mananca. Si mie imi place foarte mult documentarul acela, dar e plin de inconsitente...

CitatEven sympathetic commentators have criticized Emoto for insufficient experimental controls, and for not sharing enough details of his approach with the scientific community. In addition, Emoto has been criticized for designing his experiments in ways that leave them open to human error influencing his findings.

In the day-to-day work of his group, the creativity of the photographers rather than the rigor of the experiment is an explicit policy of Emoto. Emoto freely acknowledges that he is not a scientist, and that photographers are instructed to select the most pleasing photographs. Emoto says that he selects the photos that he wishes for consistency . This is an explicit admission of observer bias.

James Randi, founder of the James Randi Educational Foundation, has publicly offered Emoto one million dollars if his results can be reproduced in a double-blind study. Randi has also stated that he does not expect to ever have to pay the million dollars.

http://en.wikipedia.org/wiki/Masaru_Emoto#Water_crystal_work_and_criticism
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)