Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Experiment: Clepsidra 2012

Creat de starlookboy, 30 Ianuarie 2007, 20:31:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

leo17

Citat din: cristi din  30 Ianuarie 2007, 20:53:37
magnetismul creste timpul scade.. am mai auzit undeva chestiile astea dar nu mai stiu foarte bine.. de ce nu ne scrii intai ce e cu timpul.. ca sa intelegem experimentul.. ;)
magnetismul scade, frecventa shumman creste!!!! corpul uman se "sintonizeaza pe frecventa asta" ... in 2012 si rotatia pamantul se va inversa.

Yagg

Magnetismul cui scade? Ce e frecvenþa Schumann?  Ce e frecvenþa? Ce e timpul?
ªi animalele? Cum, animalele vor rãmâne pe o altã frecvenþã?! Se vor "sintoniza" pe alte frecvenþe ºi celelalte frecvenþe?
De exemplu... cum va oscila un om ºi cum va oscila un animal la aceeaºi frecvenþã? Totuºi pulsaþia aia... aia cred cã rãmâne constanta. Eu mi-aº dori foarte mult ca frecvenþa procesoarelor sã creascã proporþional cu aceste frecvenþe :-D

Kymosabe

#77
Citat din: leo17 din  13 Februarie 2008, 21:24:33
magnetismul scade, frecventa shumman creste!!!! corpul uman se "sintonizeaza pe frecventa asta" ... in 2012 si rotatia pamantul se va inversa.

In 2012 rotatia pamantul se va inversa.

Asta numesc eu una din marile aberatii despre anul 2012 .
Cei care cunosc cat de cat etapele formarii sistemului nostru solar , stiu ca miscarea de rotatie a Terrei in jurul axei sale reprezinta efectul ciocnirii ei cu un alt corp ceresc (probabil un asteroid gigant sau chiar o planeta mai mica ) , acum 4-5 miliarde de ani .
In urma acestei ciocniri Terra s-a ales nu numai cu aceasta miscare de rotatie , ci si cu un satelit natural : Luna .
Intrebarea mea este : ce  fenomen (catastrofa , miracol , energie , s.a.m.d) va produce inversarea rotatiei Terrei in 2012 ?
Chiar sunt curios . Eu nu am timp nici rabadare sa caut ,,explicatia stiintifica'' a acestui posibil eveniment . De aceea te rog Leo sa postezi si detaliile care prezinta cauzele care vor duce la inversarea directiei de  rotatie a Terrei .

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Nox

Si totusi se poate... daca consideram planul R in miscare de rotatie in jurul axei a, dupa 180 de grade, planeta sa roti 'invers' in raport cu doua puncte fixe ale planului G (vezi sageata rosie in raport cu cea neagra).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kymosabe

#79
Citat din: bluemoon8520 din  14 Februarie 2008, 02:58:45
Si totusi se poate... daca consideram planul R in miscare de rotatie in jurul axei a, dupa 180 de grade, planeta sa roti 'invers' in raport cu doua puncte fixe ale planului G (vezi sageata rosie in raport cu cea neagra).

Blue in scoala generala si in liceu nu am urat nimic mai mult decat geometria in spatiu  :lol:.
Ceea ce am inteles , analizand acel grafic , e ca daca planul sistemului nostru solar sau al galaxiei noastre s-ar roti la 180 de grade (ca si cum am intoarce o clatita  :wink: ) atunci toate corpurile din sistemul nostru solar sau din galaxie care se rotesc in jurul unui punct de referinta isi vor inversa directia de rotatie .
Ai dreptate . Dar tu ai demonstrat acest lucru din punct de vedere geometric .
Pe mine ma intereseaza daca este posibil acest lucru din punct de vedere fizic sau astronomic .
De fapt asta a si fost intrebarea mea : ce eveniment astronomic ar putea determina inversarea directiei de rotatie a Terrei ?
Iar tu mi-ai raspuns : rasturnarea cu 180 de grade a planului sistemului nostru solar sau al galaxiei noastre.
Daca acest lucru este posibil atunci ai perfecta dreptate , daca nu , atunci teoria ta este una eronata (deocamdata) deoarece nu poate fi aplicata in cazul de fata .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

LupinThe3rd

#80
Mai nasol. Ar trebui ca Pamantul sa fie fix. Ca daca se intoarce ca si clatita atunci nu e nici o diferenta... Apoi daca imi aduc aminte e vorba de miscarea de rotatia si nu miscarea de revolutie. Miscarea de rotatie este in jurul axei proprii si iar miscarea de revolutie este in jurul Soarelui.  Din acest punct de vedere prin operatia respectiva sensul de rotatie al Pamantului in raport cu axa sa nu se schimba in realitate! Stie cinva regula manii drepte din Fizica? Daca vrea sa verifice si o sa vada ca raportat la axa de rotatie sensul nu se schimba!  Va rog cautati intr-o carte de fitzica sau wikipedia sisteme de referinta...

Nox

Bine'neteles! E un model 100% geometric/matematic.
E vorba de rotatia planului Sistemului Solar (R) in raport cu planul Galaxiei (G). Practic nu stiu daca se poate constata acest lucru... pentru ca ar insemna sa trimiti un observator in afara Sistemul Solar...care sa OBSERVE o eventuala miscare de rotatie a planului Sistemului Solar in jurul unei axe (imaginare) in raport cu (si aici vine partea dureroasa) ceva FIX... Oricum nu stiu in ce masura ne-ar afecta pe noi mai ales ca nu ne-am da seama de acesta inversare a planetei (cu fundul in sus, cu nordul geometric la sudul geometric si sudul geometric la nord geometric)... pentru ca in spatiu sus si jos (nord si sus), din punct de vedere geometric, sunt doua notiuni relative.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

LupinThe3rd

Blue. Din punct de vedere al fizicii este gresit ce spui

Nox

Lupin, ceea ce am aratat eu acolo e corect. Nu ai fost atent. Miscarea de rotatia in jurul axei NS nu se schimba, ci doar fata de un reper din planul G. (vezi sensul de rotatie in raport cu sageata rosie)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

LupinThe3rd

#84
Blue. Miscarea de rotatie a Pamantului este in jurul axei proprii. Asta este definitia. http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_rotation iar profetii lui Peste Prajit la asta se refera. Cum de cele mai multe ori profetii nu au treaba cu fizica elementara tot asa si radiatia Schumann este pe nu stiu ce frecventa http://en.wikipedia.org/wiki/Schumann_resonance cum de fapt este vorba de o banda de frecventa si cu varfuri la anumite frecventa. La fel din nestiinta crasa uita ca secunda implicit minutul , ora , ziua. anul , deceniu, secolul, mileniul si ce dracu mai vine dupa el nu sunt definite pe baza frecventei rezonantei Schumann ci pe baza Cesiului si a unor constante. Prin urmare creierele lor se micsoreaza cu radiatia Schumann si nu ziua. Sincer cred si ssutin cu mana pe inima ca profetia lui Peste Prajit legata de anul 2012 este scrisa fie la misto fie este facuta niste tampiti sau niste cretini cu C mare care ar trebui sa isi rupa toate diplomele, daca au vreuna uiar profesorii lor de fizica si geografie sa fie dati afara din inavatamant pentru ca au permis unor asemenea indivizi sa treaca clasa!
ps: am recitit chestia cu punctele de refereinta externe. Din punctul ala ai dreptate. Restul cem am scris despre profetie, profeti si credinciosi ramane valabil. Am incercat sa fiu ponderat desi la gura mea erau mult mai multe...

spooky

stii cum se zice...

depinde dupa cine te iei... sau in cazul nostru, depinde ce punct de referinta iti iei...

pentru ca totul e relativ
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

LupinThe3rd

Citat din: spooky din  14 Februarie 2008, 12:31:34
stii cum se zice...
depinde dupa cine te iei... sau in cazul nostru, depinde ce punct de referinta iti iei...
pentru ca totul e relativ
Complet de acord :)...
ps:scuzati de nervozitate

DepthOfField

#87
rasucirea "clatitei", adica a planului sistemului solar, fata de planul Galaxiei, ar fi usor obervabila daca te uiti noaptea pe cer si o sa vezi cum constelatiile au alta traiectorie sau pozitie in spatiu. Insa spatiul dintre stele este atat de mare, incat abia-abia se observa deplasarea sistemului solar fata de stelele mai apropiate, si pe durate de ordinul anilor. Bineinteles, vine "peste prajit" (expresia nu-mi apartine :D ), si iata, ne zice ca 2012, dintr-o data, forte oculte, o sa schimbe o miscare de rotatie a Pamantului, sau cum presupune Bluemoon ca si explicatie geometrica, rasuceste intreg planul sistemului solar (efect giroscopic? ce e ala? ). Dealtfel, pentru respectivii amfibieni :D , totul e posibil.
oricum, gaselnita lor este ca totul se va pretrece intr-o dimensiune inefabila, spiritula, deci practic nu oricine va putea obsrerva, pt ca nu e suficient de evoluat = portita de scapare in caz ca...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

LupinThe3rd

Mon cher o sa treaca si anul 2012 si nu o sa se intample nimic. Cu siguranta se va gasi un alt idot sa explice de ce nu s-a intamplat ce asteptau toti profetii si credinciosii lui Peste Prajit... In amic explica foarte radical  toata asteptarea asta dupa 2012 si schimbarile care ii vor face pe ei cu 2 lanturi de ADN si 3 oua (scuza-ti): loseri care nu se simpt bine in pielea lor si cred ca ei merita mai mult decat sunt acum dar nu fac nici un efort pentru a schimab asta.

askey

Citat din: Kymosabe din  14 Februarie 2008, 01:20:53
In 2012 rotatia pamantul se va inversa.

Asta numesc eu una din marile aberatii despre anul 2012 .
Cei care cunosc cat de cat etapele formarii sistemului nostru solar , stiu ca miscarea de rotatie a Terrei in jurul axei sale reprezinta efectul ciocnirii ei cu un alt corp ceresc (probabil un asteroid gigant sau chiar o planeta mai mica ) , acum 4-5 miliarde de ani .
In urma acestei ciocniri Terra s-a ales nu numai cu aceasta miscare de rotatie , ci si cu un satelit natural : Luna .
Intrebarea mea este : ce  fenomen (catastrofa , miracol , energie , s.a.m.d) va produce inversarea rotatiei Terrei in 2012 ?
Chiar sunt curios . Eu nu am timp nici rabadare sa caut ,,explicatia stiintifica'' a acestui posibil eveniment . De aceea te rog Leo sa postezi si detaliile care prezinta cauzele care vor duce la inversarea directiei de  rotatie a Terrei .
Mercur face o rotatie completa in jurul axei sale in 58,64 zile
Venus face o rotatie completa in jurul axei sale in 243 zile terestre
Marte ... 24h 39m 35s
Jupiter ... 9h 55m
...
... in concluzie fiecare planeta cu asteroidul sau  :|... Chiar si in cazul lui Jupiter ?

Eu auzisem ca este vorba de inversarea polilor magnetici ai pamantului, nu de "inversarea rotatiei Terrei"