Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Experiment: Clepsidra 2012

Creat de starlookboy, 30 Ianuarie 2007, 20:31:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gman87ro

Citat din: starlookboy din  30 Ianuarie 2007, 20:31:47
Deci conform studiilor timpul este intr-o continua accelerare pana ce va ajunge in punctul 0 (21.12.2012) si nu va mai exista.

Mi-a venit ieri o idee. Nu stiu daca este una buna, daca se poate demonstra ceva cu experimentul meu, dar incercarea moarte n-are.

Incepand de astazi 30.01.2007 voi cronometra in cat timp se scurge nisipul dintr-o clepsidra.

Experimentul l-am inceput de ieri, dar cred ca am gresit eu ceva pentru ca rezultatul de ieri a fost: 00:02:03.26 iar cel de azi 00:01:57.94 Mi se pare cam mare diferenta de timp dintre cele 2 rezultate asa ca nu o sa iau in considerare rezultatul de ieri.

Rezultate: 30.01.2007 - 00:01:57.94

P.S.: imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie

timpul trece mai repede la nivelul constiintei noastre, nu se misca limba de la ceas mai rpd : :-D

StarDust

#61
Maxx, o fi totul o vibratie, dar sa sustii ca adn-ul uman va fi "reprogramat" peste noapte (sau intr-un an) :) , asa cum zice teoria "2012" mi se pare chiar aiurea... O sa incerc totusi sa ma documentez in legatura cu Codul Divin al Vietii, de dr. Kazuo Murakami. Si binenteles ca aci exprim doar parerea mea, e doar o parere...Salutari!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

lylyt_ice

 Faptul ca timpul trece mai repede, este practic imperceptibil de cei care sunt inclusi in dimensiunea a III-a.Cu toate aceste sunt si oameni evoluati spiritual, care simt ca ceva se intimpla si asta daorita faptului, ca in timpul somnului sufletele lor parasind corpul material si trecind in dimensiuni superioare, percep ca dimensiunea cu care sunt in permanenta legatura, (prin jnurul de argint care leaga spiritul de corpul material)se afla intr-o rapida crestere a fregventei si implicid timpul trece mult mai repede decit erau obisnuiti. Ca sa ma fac cit mai bine inteleasa, va dau un exemplu:un disc cu muzica, ascultat la o viteza mai mare, se termina mai repede,iar sunetele muzicii se percep la o fregventa ridicata. Numai un observator extern poate percepe aceste schimbari...dar membrii orchestrei care au cintat, au trait normal in timpul si spatiul respectiv. Tot cam lafel si cu noi, noi ne aflam pe disc,deci nu percepem ca discul se invirte mai repede, iar timpul se scurg mai repede; noi traim mai departe normal, numai cei care pot iesii din disc( din dimensiunea a III-a) pot percepe ca viteza timpului este accelerata.Nu stiu daca mi-am expus teoria deajuns de clar(?) eu cam asa inteleg treaba asta cu  trecerea mai rapida a timpului.Poate gresesc eu dar alta viziune nu am... cum s-ar putea produce acest fenomen?(daca !...esre adevarat ce se spune...?!?) De aceea cit timp suntem in incinta "discului"nu exista posibilitatea de a masura timpul cu nici un aparat de masura ...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Sunt de acord cu aceasta teorie lylyt, in legatura cu timpul problema nu e chiar simpla,sper sa nu ma abat de la topic, dar stim cu totii ca scurgerea timpului e influentata de cel putin doua lucruri, 1.Masa, stim ca de exemplu in vecinatatea unei concentratii foarte mari de masa (gaura neagra de ex.) scurgerea timpului e distorsionata, adica se scurge mai incet, binenteles ptr. cine se afla in vecinatatea ei, pentru restul, se scurge la fel. 2.Viteza, stim ca cu cat un obiect se apropie de viteza luminii, timpul se scurge de asemenea tot mai lent, (binenteles ptr. obiectul respectiv) iar daca teoretic se atinge viteza luminii scurgerea timpului e oprita.Deci daca eu plec cu o viteza de 99,5% din viteza luminii, eu pot percepe ca am calatorit 1 an (chiar si biologic voi imbatrani doar un an), dar pe pamant au trecut poate 100 de mii.Acest lucru e demonstrat de teoria relativitatii.Dar nu vreau sa demonstrez aici lucruri pe care sunt convins ca le stiti cu totii, doresc doar sa evidentiez faptul ca timpul e relativ, si in opinia mea, e posibil ca scurgerea lui sa fie influentata si de alti factori,deocamdata necunoscuti noua.Cine stie ce zone de energii circula prin univers si noi tocmai ne intersectam cu asa ceva?  8-)
Sunt pure teorii (SF?) dar eu am ajuns la concluzia ca in universul nostru nici operele SF nu au imaginat toate posibilitatile care ar putea exista... Deci, parerea mea... timpul e relativ, si e posibil orice cu el.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  02 Octombrie 2007, 03:47:51
Viteza, stim ca cu cat un obiect se apropie de viteza luminii, timpul se scurge de asemenea tot mai lent, (binenteles ptr. obiectul respectiv) iar daca teoretic se atinge viteza luminii scurgerea timpului e oprita.Deci daca eu plec cu o viteza de 99,5% din viteza luminii, eu pot percepe ca am calatorit 1 an (chiar si biologic voi imbatrani doar un an), dar pe pamant au trecut poate 100 de mii.Acest lucru e demonstrat de teoria relativitatii.Dar nu vreau sa demonstrez aici lucruri pe care sunt convins ca le stiti cu totii, doresc doar sa evidentiez faptul ca timpul e relativ, si in opinia mea, e posibil ca scurgerea lui sa fie influentata si de alti factori,deocamdata necunoscuti noua.

  valeu!
domnule,fara a fi rau,trebuie sa iti spun ca fizica a fost inventata ca sa fie studiata,nu ca sa fie speculata!
ai facut varza mai multe teorii,inclus cea a relativitatii...te citez:''daca teoretic se atinge viteza luminii scurgerea timpului e oprita''...unde ai gasit tu asta?
   cat despre faza cu calatoria facuta timp de un an la viteza luminii,iar pe pamant au trecut nu stiu cati...asta se cheama ''paradoxul gemenilor''si s-a demonstrat ca e o ipoteza falsa!
  daca vrei si simti nevoia pot sa expun aici o demonstratie care sa te lamureasca...sau poate ca e suficient sa iti spun ca toata problema e legata de sisitemul de referinta...

...cat despre restul mesajul tau...ai plecat de la niste premise gresite,deci nu mai are rost sa il comentez...revin cu indemnul meu de  a pune manuta pe carte!
     parerea mea    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Corect alx, am gresit asociind teoria relativitatii cu "scurgerea timpului", am scris mesajul cam la repezeala, dar chestia cu scurgerea timpului e reala.Suntem aici ca sa dezbatem aceasta problema nu? as fi bucuros sa imi arati pe ce baza crezi ca "paradoxul gemenilor" e fals.Scurt si la obiect.Iar remarca "revin cu indemnul meu de  a pune manuta pe carte!" mi se pare jignitoare, daca am gresit combate-ma cu explicatii solide si nu cu remarci de genul acesta! (mie mi se pare o chestie de respect nu?). Nu mi se pare un mod prea civilizat de adresare. Eu unul am respectat intotdeauna opiniile celorlalti, si mi le-am exprimat pe ale mele fara sa jignesc.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: StarDust din  02 Octombrie 2007, 14:13:35
Corect alx, am gresit asociind teoria relativitatii cu "scurgerea timpului", am scris mesajul cam la repezeala, dar chestia cu scurgerea timpului e reala.Suntem aici ca sa dezbatem aceasta problema nu? as fi bucuros sa imi arati pe ce baza crezi ca "paradoxul gemenilor" e fals.Scurt si la obiect.Iar remarca "revin cu indemnul meu de  a pune manuta pe carte!" mi se pare jignitoare, daca am gresit combate-ma cu explicatii solide si nu cu remarci de genul acesta! (mie mi se pare o chestie de respect nu?). Nu mi se pare un mod prea civilizat de adresare. Eu unul am respectat intotdeauna opiniile celorlalti, si mi le-am exprimat pe ale mele fara sa jignesc.

din nefericire,paradoxul gemenilor nu poate fi explicat ''scurt si la obiect''...dar asa cum am scris si in mesajul anterior,e vorba despre sistemul de referinta folosit,adica:tu spui ca ai 2 frati gemeni,dintre care unul ramane pe terra si celalat pleaca in spatiu,pe o nava care se indeparteaza de terra cu viteza luminii,urmarea ''fireasca''fiind ca cel care a ramas sa fie de mult mort,iar pentru cel plecat cu nava sa fi trecut doar o scurta perioada de timp!
    ideea ta ar fi corecta,daca nu ar exista ceea ce se cheama sistem de referinta,adica asa s-ar intampla daca si numai daca am lua ca sistem de referinta terra;dar eu vin si spun ca am 2 frati gemeni,unul pe o nava,altul pe o planeta CARE se indeparteaza de nava cu viteza luminii...intrebarea de acum este:care dintre cei 2 frati va fi mai batran?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Alx, nu trebuie sa imi explici "paradoxul gemenilor" il cunosc, problema e ca nu am auzit cine si cand a demonstrat ca e falsa! As vrea tare mult sa stiu cum s-a demonstrat asta. Intr-adevar totul tine de sistemele de referinta diferite in acest caz. Sper ca nu ne abatem prea mult de la topic cu acest subiect, care e foarte vast si cred ca ar trebui un topic special ptr. asta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

GreenDragon

Citat din: xennon_2000 din  18 Martie 2007, 18:29:09
O intrebare mai "off topic":
este psihicul cel care modeleaza timpul?Spun asta pentru ca in anumite situatii timpul trece repede si in altele trece foarte greu!Poate filmul The Butterfly effect sa va spuna ceva!

Misticii spun ca trecutul, prezentul si viitorul exista simultan. Daca vom atinge vreodata iluminarea, vom percepe doar "clipa de acum", apoi o alta "clipa de acum" si tot asa. Noi ne tot gandim la trecut si la viitor fiindca suntem victimele mintii noastre; mintea are nevoie de trecut si viitor fiindca nu poate sta linistita in prezent.

A atinge iluminarea inseamna a-ti opri mintea si a trece pe un nivel superior de constiinta.

De ani de zile, Pamantul primeste doze mari de energie din Univers. Nivelul energetic al fiecaruia dintre noi a crescut. Aparent, suntem aceiasi oameni, dar numai aparent. Starea de constiinta a oamenilor s-a modificat si implicit modul in care ei percep timpul. Timpul e o creatie a mintii, sa nu uitam !

zeratul

nu credeti ca daca totul se misca mai repede inclusiv acele ceasului ziua noaptea restu...ar trebuia si noi la fel si sa nu simtim sckibarea kiar daca ar ajunge ziua de o secunda? :?

lylyt_ice

 Da Zeratul, asta este si parerea mea, daca totul se petrece mai repede noi nu avem cum sa percepem diferenta si viteza marita a timpului.Este exact cum ai da un film la o viteza marita, numai tu cel care urmaresti din exterior filmul percepi viteva si fregventa accelerata dar personajele din film se comporta de fapt normal, iar toate actiunile au acelas curs....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

dedeiu

Citat din: GreenDragon din  05 Octombrie 2007, 19:37:35
Misticii spun ca trecutul, prezentul si viitorul exista simultan. Daca vom atinge vreodata iluminarea, vom percepe doar "clipa de acum", apoi o alta "clipa de acum" si tot asa. Noi ne tot gandim la trecut si la viitor fiindca suntem victimele mintii noastre; mintea are nevoie de trecut si viitor fiindca nu poate sta linistita in prezent.

A atinge iluminarea inseamna a-ti opri mintea si a trece pe un nivel superior de constiinta.

De ani de zile, Pamantul primeste doze mari de energie din Univers. Nivelul energetic al fiecaruia dintre noi a crescut. Aparent, suntem aceiasi oameni, dar numai aparent. Starea de constiinta a oamenilor s-a modificat si implicit modul in care ei percep timpul. Timpul e o creatie a mintii, sa nu uitam !

"Misticii spun ca trecutul, prezentul si viitorul exista simultan." Daca logic in aceasta propozitie exista o contradicitie, este cert ca iluminarea nu reprezinta ceva logic.

zeratul

tocmai mam gandit....singura metoda ca timpul sa treaca mult mai repede (totusi e o diferenta 24 ore= 16 ore :-o ) ar fi ca mintea umanasal perceapa asa ,si pentru al percepe asa mintea umana ar trebuia sa ordone corpului sa se miste mai incet totusi deci ar fi noi sa ne miscam mai incet si timpu ramane la fel, si totusi fluxul electric care trece prin neuron sau arderile din corpul nostru nu se pot petrece cu incetinitorul...deci faptul ca timpul trece din ce in ce mai repede e o simpla parere a unui om fara logik ...sa ma scuze ala care a avut parerea ori de unde ar fi  :-D

Madib

#74
ar merge de facut experimentul dar in conditii de laborator.
o clepsidra cu apa, alcool sau mercur. testele sa se execute in aceleasi conditii climatice. masuratoarea sa se faca electronic pe baza a 2 senzori conectati la un cronometru ce sa se declanseze cand lichidul incepe sa curga din palnie respectiv cand se termina de scurs.

eu totusi nu inteleg chestia cu ora, si in 1900 si in 2007 ziua tot 24 de ore are. daca o luam logic si cronometrul ar fi la fel de "afectat" ca si ceasul si ar arata acelasi timp mereu. poate ca masuratoarea ar trebui facuta folosind viteza sunetului de exemplu,care e constanta, si nu un cronometru, folosind tot un sistem cu senzori, dar de acuma chiar trebuie conditii de laborator. folosind un semnal sonor discontinuu (in pulsuri) si apoi numarand (electronic bineinteles) cate..."pulsuri" au ajuns la receptor in acel interval de timp cat s-a scurs fluidul in clepsidra.
probabil spun sf-uri, am imaginatia bogata :lol: