Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Oare omul nu este prima fiinta rationala care a aparut pe Terra?

Creat de stargate, 28 Ianuarie 2007, 12:47:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

entitate

ia zi tu leonard: ce argumente iti pot sustine teoria. si sa nu-mi spui ca bacteriile au venit pe pamant aduse odata cu asteroizii. foarte posibil de altfel dar pana la om au mai trecut miliarde de ani

Leonard

Nu exista veriga lipsa nu ne asemana  cu nici o finta depe pamant omul este o fiinta care distruge si omoara tot atat intre ei cat si planeta si animalele.Consumam resursele planetei pana la epuizare, se zice ca dumnezeu este din ceruri spunem terog dece nu se zice ca este din pamant un om preistoric nu ar fi distrus vegetatia din care traia el nu stia manui focul si pe el nu il interesa sa evolueze il interesa doar sa se hraneasca si sa traiasca eu cred ca vom trai pe planeta asta pana cand i vom suge  toate resursele si vom pleca pe alta casa i consumam si ei resursele gandestete dece omul traieste in spatiu mai bine decat sub apa.Daca te intereseaza studiaza.Undeva exista codul genetic ascuns.Si mai sunt multe argumente.
Cei care stiu tac.

sxn_b

@Leonard
1. Din postul tau nu se intelege mai nimic.Crezi ca nu merita sa stai un minut in plus sa iti verifici si sa iti corectezi postul?
2. Pana la urma ce argument ai? Tu ai scris initial ca omul nu este de pe Terra, iar in postul tau nu gasesc nici un argument care sa iti sustina teoria. Asta nu este un argument, este o parere, astept dovezi. Si te rog, incearca sa scrii mai clar.

entitate

exact asa as spune si eu. vag, extrem de vag. niciun argument pertinent

Leonard

Osa incerc sa scriu mai clar ca sa fie pe intelesul tuturor.Si veriga lipsa inseamna cum o evoluat omul dela maimuta la om.
Cei care stiu tac.

xennon_2000

Vad ca apar tot felul d teorii; dar pe asta nu am vazut-o nicaieri:
Daca cumva ce a evoluat din maimuta (omul de neandertal), a evoluat in paralel cu un om creat de cineva (o rasa superioara, divinitate)?? Si parerea mea este ca omul creat l-a invins pe cel din maimuta, pentru ca oricum acela nu se putea numi om...era cu totutl altceva

entitate

da' de ce trebuie sa ne fi creat cineva. 3-4 mil. de ani mi se pare o perioada rezonabila de timp pentru a se ajunge de la animal la inteligenta. si de ce n-am presupune ca, de exemplu, delfinii sunt a doua specie dotata cu inteligenta de pe terra. poate ca ei sunt urmasii alien-ilor

xennon_2000

Eu nu cred teoria evolutionista decat in masura in care toate vietuitoarele de pe planeta se pot adapta la unele situatii (ger, lipsa hranei, cataclisme);
Cred in creatie si sunt multe dovezi in asta, una din ele este ADN si ARN

Leonard

Omul poate rezista la ger,lipsa hranei,cataclisme.este inca un semn alte animale nu rezista.Omul are nasul in forma de clopot casa poata rezista sub apa zicetimi voi maimuta care inoata pe sub apa.Exista un adn ascuns.Nu se stie cand il vom afla.
Cei care stiu tac.

entitate

leonard tu te auzi ce spui????????? "alte animale nu rezista in conditiile in care rezista omul "

sunt o gramada de animale care rezista in conditii mult mai grele. iar in ceea ce priveste ADN si ARN toate animalele le au. pana si euglena verde saau amiba

LupinThe3rd

Despre cimpanzei din nou.
Titlul in New York Times este:
Almost Human, and Sometimes Smarter
Lectura placuta.
http://www.nytimes.com/2007/04/17/science/17chimp.html?8dpc

entitate

lupin: bineinteles. eu n-am nicio indoiala ca omul s-a tras din maimuta. nu exlud insa posibilitatea sa mai fi existat civilizatii infloritoare inainte de Sumer si care au disparut.

asa cum am spus si mai sus exista multe specii de ani animale care pot fi considerate semi-rationale: elefantii, balenele, primatele si, mai ales, delfinii

Leonard

Xenon vei vedea multe teorii de la mine pe care nu le-ai mai vazut.
Cei care stiu tac.

dedeiu

Dar care e legatura intre om si maimuta? Ca seamana la aspect? Omul pe langa animale, este dotat cu capacitatea de a realiza ca el exista si apoi ratiunea urmata de intrebari precum "de ce?". Acestea duc au evolutie, puterea de a manipula materie in diverse scopuri. Un simplu animal nu are aceste putere "divina". Fiindca tot putem intreba "De ce?" as vrea sa pun o intrebare: "In ce scop am fost fabricati?"

lylyt_ice

Daca omul ar fii productul evolutieei,cum spune teoria Darwinista,atunci teoretic, ar trebuii din fiecare specie sa se fii dezvoltat creeaturi inteligente, care cel putin un caracter inteligetnt ar dovedii,spre exemplu, vorbirea coerenta(nu-mi aduceti va rog ca argument papagalul)!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?