Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Oare omul nu este prima fiinta rationala care a aparut pe Terra?

Creat de stargate, 28 Ianuarie 2007, 12:47:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Blacky

Apreciem Lupin sinceritatea ta, si crede-ma ca stim prea bine cu ce se confrunta acest forum.
Pentru ca este un forum liber, cam toata lumea spune ce vrea si daca toata spune ce vrea, inevitabil multa lume o sa-si dea cu parerea.

Acest forum nu pretinde sa aduca aici academicieni, aici sunt oamenii care pur si simplu dintr-un motiv sau altul vor sa discute cu alte persoane despre OZN-uri. E mai mult pentru a ne cunoaste si a schimba idei si informatii (nu uita ca sunt si subiecte serioase aici). Scopul acestui forum nu este de a dezbatem teme intr-un mod stiintific pentru a scoate in final articole care au niste concluzii clare. Scopul acestui forum este pur si simplu de a dezbate.

Totusi vreau sa spun ca in Rufon, lucrurile stau altfel, iar acolo se cere mult mai multa seriozitate si ratiune decat pe forum. In general pe lista de discutii au fost niste subiecte care s-au discutat cu mult mai multa seriozitate si ratiune.

Totusi, ratiunea nu este totul si stii si tu asta foarte bine. Altfel nu ai CREDE ca exista extraterestri.

LupinThe3rd

@Blacky
Citat din: Blacky din  23 Februarie 2007, 16:54:28
Totusi, ratiunea nu este totul si stii si tu asta foarte bine. Altfel nu ai CREDE ca exista extraterestri.
@Offtopic
Blacky, ce te face sa crezi ca eu cred in existenta extraterestrilor. Eu am spsu doar: ar fi trist sa fim singuri in univers...

entitate

ader la opinia lui Lupin. Desi sunt un adept al teoriei UFO sunt destul de sceptic in ceea ce priveste dovezile pe care exaltatii ni le prezinta de 50 de ani. Mai degraba as inclina sa cred in teoria paleoastronautica

xennon_2000

Sa auzi, sa vezi si sa nu crezi!....(culmea scepticismului)...se aplica si in cazul Ufo

entitate

tocmai  am auzit ca s-a demonstrat ca vestitele cranii de cristal aztece s-au dovedit a fi un fals in sensul ca nu sunt mai vechi de 150 de ani. oricum o realizare incredibila pentru acele vremuri

xennon_2000

EU UNUL nu cred asa ceva. Poate sunt si unele falsuri dar sunt si altele care au o constructie perfecta...care nu se pot fabrica nici azi! :wink:

entitate

adica zici ca sunt cateva vechi de mii de ani iar celelate copii imperfecte?interesanta teorie totusi oamnii de stiinta au despre toate ca sunt falsuri. adica nu falsuri ci ca nu sunt atat de vechi. totusi aici se ridica urmatoarea intrebare: de unde stiu ei cat de vechi sunt din moment ce un asemenea material nu poate fi datat  cu c-14?

entitate

si inca o chestie interesanta: in legenda se vorbeste de 13 cranii raspandite pe intreg pamantul. pana acum in muzee sunt doar 12. unde o fi al 13-lea si ce s-ar intampla daca ar fi asezat intr-un cerc perfect cu celelalte dupa cum indica legenda?

xennon_2000

Hai sa nu exageram....totusi...
Sunt legende.....ramane de vazut!

entitate

pai asa am spus si eu legende. Totusi sa nu uitam ca in fiecare legenda se gaseste un sambure de adevar

xennon_2000

k....
atunci mai ramane sa vedem unde  este al 13-lea, apoi sa le asezam!Problema este daca statele care le au sa le dea din muzee si daca tot se afla ceva interesant se vor gasi guvernele unor tari sa-si bage nasul...si adevarul nu va fi dezvaluit poate niciodata

Ufo

Sunt chiar foarte noua pe aici...De aceea , ma scuz pentru postari ce ar aduce informatii deja vehiculate.Subiectul este interesant.
Conform cercetarilor lui Zacheria Sitchin,exista o a 10-a planeta a sistemului nostru solar .Aceasta planeta poarta numele de Nibiru si se afla undeva dincolo de planeta Pluto..Ea este diferita de celelalte planete din sistemul solar,are o orbita foarte eliptica,si necesita 3600 de ani pamanteni sa faca o rotatie completa in jurul Soarelui.Aceasta teorie controversata se bazeaza pe descifrarea unor vechi texte sumeriene de catre Zacheria Sitchin.Textele isi  au originea in primul capitol din Biblie,Geneza.Sitcin si-a petrecut zeci de ani ca arheolog si  istoric in Orientul Mijlociu,cautand scrieri vechi ale civilizatiei sumeriene.El spune ca aceasta planeta este locuita de catre Anunnaki. Sitchin i-a identificat pe Nefilimi ca fiind aceiasi cu Anunnaki.
Sitchin crede ca Anunnaki au venit pe Pamant acum 485.000 de ani de pe planeta lor,Nibiru.Ei erau o rasa de extraterestrii care aveau o viata foarte lunga,ce uneori ajungea pana la 500.000 de ani.Laurence Gardner,un alt arheolog,reduce durata de viata a Anunnaki-lor la 50.000 de ani si  specifica faptul ca nu erau nemuritor.
Ei ar fi venit pe Pamant sa extraga aur. Dupa 200.000 de ani de munca silita, minerii s-au rasculat si au decis sa creeze o rasa servila -- care suntem noi -- pentru a fora aurul pentru ei.
Ei ar fi creat omul,Homo Sapiens,prin manipulare genetica cu ei insisi si omul maimuta, Homo Erectus.

entitate

ei uite ce-i face pe oameni sa rada de noi cei care credem in existenta UFO. Scuza-ma ufo dar ceea ce spune Sitchin e o fantasmagorie. nu stiu ce-a studiat el dar numai el spune asta. haide sa inceracam sa ne bazam doar pe dovezi clare, si slava domnului sunt destule. pentru tine....intereseaza-te cam cati bani avea inainte sa publice cartea si cati are acum. asta e valabil si pentru Daniken

Leonard

Omul nici nu este de pe terra a venit de pe alta planeta daca nu ma credeti mai studiati.
Cei care stiu tac.

sxn_b

Citat din: Leonard din  06 Aprilie 2007, 11:31:15
Omul nici nu este de pe terra a venit de pe alta planeta daca nu ma credeti mai studiati.
Si cum ai ajuns la concluzia asta? Eu cred ca omul este de pe Terra, dar nu neaparat "prima fiinta rationala". Daca acele fiinte rationale dinaintea omului au creat si omul si extraterestrii?