Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Oare omul nu este prima fiinta rationala care a aparut pe Terra?

Creat de stargate, 28 Ianuarie 2007, 12:47:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

entitate

s-ar putea foarte bine ca cimpazeul sa fie urmasul degenerat al omului sau sa fi coexistat un timp impreuna. hai sa ne gandim la urmatorul scenariu: pamantul pustiit in urma unui conflict atomic. supravietuitorii nu sunt oameni de stiinta care sa transmita mai departe cunostintele omenirii si astfel aceste cunostinte se pierd si raman doar cele de baza sau deloc. ba chiar se poate pierde orice urma de cultura si civilizatie si raman doar instinctele de supravietuire. cred ca in cazul unui razboi atomic generalizat se va pierde civilizatie si va iesi la iveala animalul. s-ar putea chiar sa ne mancam intre noi 

Arckadii

sunt in cautare de informatii stargate. daca gasesc ceva solid care sa confirme spusele mele voi posta. in caz contrar imi cer scuze dar am fost si eu dezinformat la randul meu.
Ark

xennon_2000

Binenteles ca omul nu se trage din maimute..... :martiansad:
E o porcarie...nu cred asa ceva (am vazut ca m-a intrebat cineva)
Am fost facuti de cineva...ca intruchiparea perfectiunii materiale

stargate

     ...trebuie sa schimb titlu'... :-D  oare omul nu este prima fiintza care a fost "adusa" p terra? voi ce parere avetzi?  am evoluat sau am fost conceputzi de o supercivilizatzie extraterestra?  :? :martiansmile: :ufo:   Ark nu cred ca trebuie sa'tzi ceri scuze...dezinformarea e pe plan mondial  :wink:
Smoke on the water, fire in the sky.

xennon_2000

Da..am fost adusi de cineva dar si planeta e facuta de cineva tot calculata si gandita!

entitate

Se poate foarte bine ca sa fi fost prelevat material genetic de la maimute pentru a fi creat omul. insa nu poate fi luata ca certitudine. mi se pare ca 2 miliarde de ani este o perioada rezonabila de timp pentru ca o amiba sa se dezvolte intr-o fiinta constienta

jackie28t

As spune ca omul a fost manipulat genetic din generatie in generatie de catre fiinte off-planet.
Tehnologia din ultimii 50 de ani a avansat foarte rapid.Se vede ca este un ajutor din afara. 8-)

LupinThe3rd

Citat din: jackie28t din  21 Februarie 2007, 00:29:03
As spune ca omul a fost manipulat genetic din generatie in generatie de catre fiinte off-planet.
Tehnologia din ultimii 50 de ani a avansat foarte rapid.Se vede ca este un ajutor din afara. 8-)
Uite ca eu nu vad ca e un ajutor din afara. Poti sa demonstrezi?  :-o

xennon_2000

Dc mai intrebi Lupin!?Doar esti intr-un site care posteaza dovezi pro UFO :-P

LupinThe3rd

Citat din: xennon_2000 din  21 Februarie 2007, 19:38:56
Dc mai intrebi Lupin!?Doar esti intr-un site care posteaza dovezi pro UFO :-P
Xennon,

Raspunsul la intrebarea ta este offtopic. Cu toate acestea o sa il postez tot aici pentru  hai sa o numim "fluenta dialogului".
Intrebarea ta are un anume "iz de capcana" pentru mine pentru ca raspunsul meu e posibil sa fie critic la adresa forumului si sa trezeasca "reactii adverse", dar asta nu e ceva deranjant.

Cred ca deja am scris pe undeva ca daca am fi singuri in univers ar fi trist de tot.
In primul rand intreb pentru ca imi place sa intreb iar in al doilea rand vreau sa stiu rationamentele care stau in spatele unor afirmatii. De cele mai multe ori din pacate surprinzator in spatele concluziilor nu se ascunde nici un rationament sau o lipsa de cunostiinte in domenii care tin de asa numita zona a realului. Un ex: pe thread-ul cu cipurile si numele fiarei cineva zicea ca chipurile vor stoca gandurile. Acest lucru nu este posibil si motivele sunt urmatoarele: ca sa stochezi ceva trebuie sa fie masurabil si quantizabil. Cum poti quantiza un gand tinand cont ca multimea tuturor gandurilor posible e infinita?

Si exemplele pot continua... Necunoasterea termodinamicii elementare samd, dau impresia ca forumul nu este un forum unde se posteaza dovezi pro UFO ci mai degraba un fel de forum de dat cu parerea.

Deci: o prima problema pe forum este, din punctul meu de vedere poate nu al altora, lipsa unor cunostiinte elementare.

A doua problema care apare este hai sa spunem mixtura: fani UFO, fanii teoria conspiratiei, Martorii lui Iehova, care toti impreuna discuta despre ce e Dumnezeu si care e numele lui. Singura utilitate care o vad a multor thread-uri e ca tin forumul in viata.
M-am intrebat de ce acesta structura a forumului si modul de dezvoltare si am gasit ca de fapt exista, cumva, inradacinat un rationament de genul:
1. Guvernul minte
2. Guvernul nega UFO.
Concluzie: UFO exista si guvernul ascunde.
Din pacate un astfel de ratinament este invalidat daca cumva guvernul spune adevarul macar odata.
Oricum utilizarea unor modele de silogisme care nu sunt valide sunt la ordinea zilei pe forum. Constructiile de genul:
1.   Daca A tunci B
2.   Daca C atunci D
Concluzie: Daca A atunci D
au o rata ridicata a prezentei.

Un al treilea element interesant care mi-a dat de gandit a fost a anume structura a "dialogului" de pe anumite thread-uri ale forumului, in special pe cele de NWO dar din pacate nu doar pe acestea.
Structura este urmatoarea:
1.   Se prezinta o teorie A.
2.   Se aduc un set de argumente B1 care sustin teoria A
3.   Se aduc un set de argumente C1 care invalideaza argumentele B1 pentru ca sunt fie neconcludente logic, fie din alte motive.
4.   Se aduce un set de argumente B2 care susinte teoria A
5.   Se aduce un set de argumnete C2 invalideaza argumentele B2.
6.   Se aduce un set de argumente B3
Samd.
La un moment dat argumentele care sustin teoria A sunt "impinse" intr-o zona a "nedemonstrabilului" sau se trece la argumente de genul "noi nu suntem oameni de stiinta", "fiecare crede ce vrea" "fiecare crede ce vrea dar totusi daca ar fi posibil sa se fi construit ceva care sa faca nu stiu ce atunci aceasta teorie are dreptate" sau "daca extrapolam..."
Structura de mai sus e poate pentru multi neinteresanta dar de fapt ar trebui macar sa atraga atentia putin. Din greaseala acum catva timp am ajuns la un concept legat de filozofia stiintei, si anume conceptul de falsificabilitate, bine descrise de (din pacate sectiunea in limba romana este mai putin bogata)
http://en.wikipedia.org/wiki/Falsifiability
http://ro.wikipedia.org/wiki/Falsificabilitate
Popper, spune:
CitatUnele teorii testabile în mod veridic, atunci când se dovedesc a fi false, sunt în continuare susþinute de cãtre apologeþii lor - de exemplu introducând ad-hoc o presupunere auxiliarã, sau reinterpretând ad-hoc teoria astfel încât sã evadeze infirmarea. O asemenea procedurã este oricând posibilã, dar salveazã teoria de la infirmare doar cu preþul de a-i distruge, sau afecta serios, statutul sãu ºtiinþific.

Va suna cunoscut modelul? Daca nu, aruncati o privire la strucutura descrisa mai sus cu A, B1, C1 samd. sau "extrapolatul" in serie....

Un alt exemplu e discutia legata de SIDA. Probabil nivelul de cunostiinte implicat in discutie este atat de superficial pentru ca dupa doua pagini de thread nimeni nu a facut nici cea mai mica referire la grupul dizident din cadrul lumii stiintifice, grup despre a carui existenta s-ar fi aflat doar simpla parcurgere a paginii de la wikipedia. Daca cineva ar fi avut curiozitatea sa citeasca si ce sustine acest grup si ce raspunde grupul "ortodox" ar fi putut gasi o formidabila discutie academica in care sunt implicati inclusivi matematicieni. Daca cineva v-a parcurge acele pagini sper ca v-a avea rabdare sa citeasca si contra-argumentele grupului "ortodox" si nu sa ajunga la concluzia ca grupul dizident are dreptate pentru ca si el ,cititorul,  nu e de acord cu grupul "ortodox".
Cum, probabibil, nici macar unul din cei de pe respectivul thread nu a citit un manual de virusologie sau vre-o revista medicala de specialitate, dar totusi discuta, nu imi ramane decat sa reamintesc  maxima latina "Ne sutor supra crepidam".Si exemplele pot continua in aceasta directie....

Daca cineva a avut curiozitatea sa arunce un ochi pe dosarul ROAGNL20061013  http://www.rufon.org/dosar_ozn/ROAGNL20061013/ ar ramane surprins de descriere:

[qoute]o lumina puternica asemenea unui arc de sudura, dar la o scaramult mai mare pentru ca s-a observat umbra cladirilor mai mici pe peretele celor mai mari.poate este doar o observatie a mea mai putin credibila, dar interesant a fost faptul ca s-a auzit un sunet destul de puternic asemanator arcurilor electrice de mare voltaj. deasemenea s-a oprit alimentarea cu energie electrica numai la o parte din consumatori ( becuri ) dupa care revenit la normal fara sa intervina nimeni la reteaua electrica.în zona erau si aparate electrice conectate la retea( televizoare ) toti consumatorii erau pe aceeasi linie.[/qoute]
3 martori, o singura declaratie, nu se stie daca martoii bausera ceva sau nu, daca fumasera ceva sau nu, samd.
Probabil la link-ul respectiv este doar rezumatul dosarului si nu intregul dosar. Pacat ca dosarele nu sunt disponibile in totalitate.

La un moment dat pe thread-ul de "scepticemii" intrebam de existenta unei anume metodologii. Raspunsurile au fost ca si inexistente. Personal cred ca cercetare, indiferent a ce, fara metodologie si disciplina, nu este decat amatorism.
Ce e interesant e faptul ca totusi, sa spunem partea profesionista, in ale UFO, nu a dat nici un raspuns. Singurul raspuns a fost ca nu exista nici o metodologie clar definita, samd. Nimeni nu a amintit de MUFON Field Investigators Manual. Asa ca totul are un usor iz de joaca de-a cecetarea sau spectacol pentru Zero Tv& Co.

De multe ori la intrebarea legata de varsta si studii se primeste un raspuns evaziv si ca nu conteaza. De fapt conteaza.

Xennon, acestea sunt motivele pentru care intreb si intreb....

Sper ca nu am plictisit prea mult cu logica si alte chestiuni de acest fel...

Am spus,

DepthOfField

CitatAm spus
Dar ai zis-o, nu gluma!
mergea la topicul "ce vrem de la Rufon"...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

xennon_2000

da Lupin, daca era pt mine.....NO COMMENT! 8-)

Ai pus pasiune cand ai scris OR WATH? :lol:

Sau ai spus tot ce aveai pe suflet in legatura cu Situl?...si ce sa mai zic m-ai prins...asta am vrut sa scot de la tine (ai idei bune in legatura cu organizarea forumului, de ce nu propui administratiei??????)

Da, Ai dreptate suntem un forum de dat cu parerea asa spuneam si eu  mai devreme, cu toate ca din cate am observat unii dintre noi sunt cercetatori directi ai fenomenului OZN si nu numai!
Mie imi place forumul (situl) pentru ca reuneste, (sau incearca asta) numai oameni "intelectuali" cu idei si cu viziuni largi, deschisi la orice, care mai discuta si altceva decat sex, vedete, manele, bani si mai stiu eu ce porcarii (care ma enerveaza la culme)!

Peace Lupin! :wink:

Dreamy


Arckadii

Aceste discutii nu satisfac topicul acesta. va rog sa va rezumati la informatii privitoare la topicul in curs "Oare omul nu este prima fiinta rationala care a aparut pe Terra?".
Inca o precizare: Daca aveti nemultumiri legate de desfasurarea forumului, va puteti face cunoscuta parerea prin MP adresat moderatorilor sau in topicurile special deschise pentru astfel de lucruri.
Ark

LupinThe3rd

@Ark, tot offtopic.
Nu era de o nemultumire ci de o viziune critica. Dupa cum am scris doar am respectat o anume fluenta a timpului...