Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Oare omul nu este prima fiinta rationala care a aparut pe Terra?

Creat de stargate, 28 Ianuarie 2007, 12:47:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

entitate

va salut pe toti!sunt pentru prima oara pe acest site, cee ce nu insemana ca sunt un novice. am studiat enorm si nu in majoritate de pe net ca sa-mi pot face cat de cat o imagine despre fenomenul ozn si sa cern printre multimea de aberatii care se fac publice in lume.

in cee ce priveste topicul ideea mi se pare foarte interesanta si inclin s-o aprob pentru ca ar fi singura varianta paluzibila ca o asa zisa rasa extraterestra sa aiba o forma umanoida. nu mi se pare exclus, ba sunt aproape convins ca istoria acestui pamant este ciclica si ca noi suntem a treia poate a patra rasa inteligenta care a trait pe aceasta planeta. se poate ca celelate sa fi plecat pe alte planete de pe un pamant devenit nelocuibil, poate unele au si disparut sau s-au transformat in altceva sau de ce nu au involuat pentru ca totul sa se ia de la inceput.
ceea ce pretind divesri dezaxati, in special din america  ca se fala in contact cu diverse rase: zoizi, centaurieni, calugarite, solarieni mi se pare o tampenie. ba chiar am vazut pe undeva un interviu cu un asa zis extraterestru in care era intrebat cum sunt toaletele de pe planeta lui. :-o sa fim seriosi

Arckadii

entitate, bine ai venit pe forumul RUFOn.
iti urez sedere placuta, mesaje interesante si fie ca Dumnezeu sa te aiba in paza si sa iti ghideze pasii.
Ark

Shadowman

Entitate,bine ai venit pe forumul RUFOn !
Ma uimesti...! Te citez :"am studiat enorm si nu in majoritate de pe net ca sa-mi pot face cat de cat o imagine despre fenomenul ozn si sa cern printre multimea de aberatii care se fac publice in lume."
Mai rar aud expresia "am studiat enorm" ! Studiul inseamna lectura,comparatie,analiza,sinteza,rafturi intregi de carti,biblioteci...Sper sa ne impartasesti si noua din experienta ta bogata ! Chiar sunt curios sa vad daca vei gasi "aberatii" pe acest forum ! Sau ideile caror membrii le impartasesti !
Acum ramine de vazut daca vei fi un "far calauzitor" pe forum sau ai nimerit in "groapa cu lei "in care vei fi repede "infulecat"!
  Iti urez mesaje multe si interesante !
Revenind la tema in discutie a topicului...
Daca au existat alte fiinte rationale,eu cred ca,in timp,au decazut... Pina la disparitie !Mi-e greu sa cred ca au evoluat bine-merci,si-au construit farfurii zburatoare si au plecat cu totii spre zarile albastre plictisiti de Terra...Daca au facut-o,au cedat locul altor aspiranti la titlul de "stapini ai planetei"...Poate au fost niste caracatite care s-au adaptat traiului pe uscat,poate niste insecte carora le-a crescut creier si... miini ! Dezvoltarea membrelor superioare ne-a facut sa ajungem in virful piramidei ! Faptul ca am reusit sa punem mina pe o piatra,pe un bat si sa dam in "teasta"inamicului, ne-a "catapultat"in pozitia actuala...
Natura nu este interesata de inteligenta speciilor,ea este interesata de supravietuirea lor ! In ritmul alarmant in care in care alteram mediul si distrugem fauna sa nu ne miram daca ,in paralel cu evolutia noastra,va
apare o "super-insecta","super-reptila" "super-cimpanzeu","super-organism" care va stopa puterea si ingimfarea noastra de "creaturi divine"...Ca sa nu mai vorbim de autodistrugere...Rationali,cu capul mare,mindrii foc,elita planetei,cerebrali,filozofi,artisti si intelectuali, dar miine te trezesti ca apasa unul pe butonul nuclear sau scapa un virus la care nu gasesti leac...Ca l-a suparat societatea,a avut o deceptie in dragoste ori nu si-a luat chenzina...Sau ca era drogat...
  Repet,e posibil sa fi existat si alte fiinte rationale inaintea noastra,dar nu le vedem pentru ca au disparut...Autodistrugere,molima,vinati de creaturi mai puternice si bine adaptate... ? Greu de spus...
Un lucru e cert,viata a continuat pe Terra,cu toate cataclismele care au aparut...Eruptii vulcanice,asteroizi etc...Daca au supravietuit atitea specii,nu puteau fiintele rationale care descoperisera zborul interplanetar si interstelar sa gasesca o solutie...? Mi-e greu sa cred in varianta cu pamintenii superdezvoltati plecati in exil pe alte planete care se intorc sa ne "dascaleasca" pe noi...
Daca a supravietuit un grup restrins cred ca a involuat sever...Ratiunea a pierdut teren in favoarea instinctelor primare...Pentru a supravietui !
Poate aceasta fosta fiinta rationala si fosta stapina,in timpuri stravechi,a planetei,
SE PLIMBA SUB OCHII NOSTRII !
  Astept si parerile voastre...   




" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

Pamantul nu apartine oamenilor, noi suntem doar chiriasi aici.
Au existat inaintea noastra alte civilizatii si rase, mituri reale care sunt etichetate drept folclor azi.

Bine v-am gasit :-)

Arckadii

bine ai venit Urban. Ai dreptate. Pamantul nu ne apartine. si totusi il stricam.
halal fiinta rationala ce e omul.
Ark

entitate


Nu am cum sa fi cazut in groapa cu lei pentru ca sunt destul de pregatit sa raspund la orice intrebare mi se va pune. In ceea ce priveste exemple de aberatii de pe acest site pot sa mentionez mare parte din ce se fala la "Specii de extraterestri" unde mare parte a posturilor sunt luate de pe net adica ce spusn asa zisii contactati. Mi se pare o prostie
Ce vreau eu sa spus este ca probvabilistic vorbind sanasa ca doaua specii din aceasta galaxie sa fie in stadii cat de cat apropiate de dezvoltare(pana  la cateva zeci de mii de ani) este aproape nula. Si atunci cum putem sa credem ca o rasa care se afla poate cu cateva milioane de ani in fata noastra, cand sunt deja energie pura ne poate contacta. Scopurile noastre ar fi diametral opuse...sdau ce putin ar fi ca si cum noi am vorbi cu o amiba

LupinThe3rd

Citat din: entitate din  13 Februarie 2007, 00:42:34
va salut pe toti!sunt pentru prima oara pe acest site, cee ce nu insemana ca sunt un novice. am studiat enorm si nu in majoritate de pe net ca sa-mi pot face cat de cat o imagine despre fenomenul ozn si sa cern printre multimea de aberatii care se fac publice in lume.

in cee ce priveste topicul ideea mi se pare foarte interesanta si inclin s-o aprob pentru ca ar fi singura varianta paluzibila ca o asa zisa rasa extraterestra sa aiba o forma umanoida. nu mi se pare exclus, ba sunt aproape convins ca istoria acestui pamant este ciclica si ca noi suntem a treia poate a patra rasa inteligenta care a trait pe aceasta planeta. se poate ca celelate sa fi plecat pe alte planete de pe un pamant devenit nelocuibil, poate unele au si disparut sau s-au transformat in altceva sau de ce nu au involuat pentru ca totul sa se ia de la inceput.
ceea ce pretind divesri dezaxati, in special din america  ca se fala in contact cu diverse rase: zoizi, centaurieni, calugarite, solarieni mi se pare o tampenie. ba chiar am vazut pe undeva un interviu cu un asa zis extraterestru in care era intrebat cum sunt toaletele de pe planeta lui. :-o sa fim seriosi

Salut Entitate, bine ai venit printre noi. Eu sunt Lupin... Lupin al treilea... De meserie hot si farsor... In rest avocat al diavolului...
Mi-a placut introducerea ta... si am zambit pentru ca mi-a adus aminte de ceva de genul unui anunt: "Tanar amant, am studiat teoria si am exersat de unul singur ajungand la perfectiune"...
Oricum pentru cineva care nu e novice si a studiat sunt cam multi de poate, mi se pare, sunt aproape convins...
Si ce te face sa crezi ca o rasa la cateva milioane de ani in fata noastra e energie pura? Pestii, maimutelele, circopitecul de Dambovita sunt cateva exemple care contrazic acesta afirmatie...
Si cine iti spune ca nu suntem singuri in univers. uite ca mie nu imi spune nimeni... doar ca ar fi tare trist daca ar fi asa ... in rest doar de bine  :evil:

jackie28t

Salut ''entitate'' si bine ai venit pe forumul RUFOn.Ne bucuram sa avem printre noi membri interesati de ufologie. :wink:

Citat din: entitate din  13 Februarie 2007, 20:58:44
Nu am cum sa fi cazut in groapa cu lei pentru ca sunt destul de pregatit sa raspund la orice intrebare mi se va pune. In ceea ce priveste exemple de aberatii de pe acest site pot sa mentionez mare parte din ce se fala la "Specii de extraterestri" unde mare parte a posturilor sunt luate de pe net adica ce spusn asa zisii contactati. Mi se pare o prostie

Pai daca tie ti se pare o prostie asta nu insemana ca si este o prostie.Este doar parerea ta la care la fel de bine poate sa fie o prostie. :-D
Trecand serios la subiect,nu cred ca tu esti singurul care a studiat enorm.Mai sunt si altii stai linistit,ca de exemplu Dr.John E. Mack care a scris cartea ''Passport to the Cosmos'' daca ai apucat sa o citesti.Daca nu ai apucat sa o citesti inca uite te ajut eu cu un capitol intreg intitulat Proiectul ''Hybrid'' si l-am expus direct din carte si pe gratis.Multe lucruri interesante de invatat.

vezi pe aceasta legatura: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,589.0.html
Si ca un mic citat informativ...................
CitatDr.John E. Mack a investigat timp de 10 ani foarte multe cazuri de ''abduction'' peste 200 de cazuri,discutand personal cu acei ''abductees'' martori care relateaza ca au fost rapiti de extraterestrii si la care au putut reda unele informatii.


jackie28t

Binenteles Arckadii.Revenim cu totii cu picioarele pe pamant. 8-)


xennon_2000

Referitor la mesajul lui Arck:
"halal fiinta rationala ce e omul" mai bine ramaneam simple maimute si nu stricam pamantul cat il stricam acum!.

sxn_b


Arckadii

oops.
din cate stiu eu, nu mai e valabila teoria aia...
dar poate ma insel
Ark

stargate

      ...Ark... in ce sens nu mai e valabila teoria??? s'a demonstrat ca nu suntem urmashi ai "maimutzelor"??? in acest caz acel "missing link" pe care multzi cercetatori vor sa'l descopere nici nu ar exista...pentru ca nu am fi inruditzi cu maimutzele...
Smoke on the water, fire in the sky.