Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O fotografie relativ interesantã

Creat de alx, 25 Ianuarie 2007, 20:42:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

am o fotografie facutã pe munte(de fapt am facut mai multe,una dupã alta,dar aceasta este singura în care apare acest punct),poate ma lamuriþi ce-ar putea sã fie,imaginea nu afost prelucratã.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

pri3st3ss

pasare ...
la ce diferenta de timp ai realizat celelalte fotografii? ni le poti oferi (cea precedenta si urmatoarea pozitie dupa aceasta poza)?

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.


ryn


alx

daca spuneþi voi...
  oricum,eu nu am vãzut nici o pasãre.iar la altitudinea asta(1360m) nu prea zboarã vrãbiuþe,ci doar pãsãri rãpitoare,care sunt vizibile destul de mult timp.
  pentru ca s-au cerut,va pun ºi fotografia fãcutã înainte ºi cea fãcutã dupã.
       va mulþumesc pentru atenþia acordatã
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

Citatdaca spuneþi voi...
de ce esti dezamagit?
Citatoricum,eu nu am vãzut nici o pasãre
te uitai dupa pasari in mod special? nu. Deci nu prea vei vedea pasari decat cand vre-una se va intampla sa-ti atraga atentia in mod deosebit sau intamplator trece chiar prin centrul retinei tale, unde rezolutia ochiului este maxima
Citatiar la altitudinea asta(1360m) nu prea zboarã vrãbiuþe
tot ce posibil. Insa pot fi si multe alte specii de care noi habar n-avem. Daca vrei, data viitoare incearca sa te uiti in mod special dupa pasari o bucata de timp. Le vei vedea.
Dupa cum poate fi si o insecta in apropierea aparatului. Daca exista vegetatie, exista si insecte. Si pe acestea le vei vedea daca te uiti special dupa ele.
Am cautat sa mai vad si vreo alta pasare prin imaginile tale, si am dat de un alt fenomen interesant:
"pixelii morti"
Senzorul aparatului tau are cel putin 2 pixeli defecti, i-am incercuit pe imaginea ta. Pixelii morti se pot identifica usor, pentru ca apar in acelasi loc pe toate imaginile facute cu acel aparat (sau marea majoritate, sunt situatii cand culoarea si luminozitatea lor se confunda cu imaginea). Pot induce in eroare, atunci cand privim o singura imagine, pentru ca au aparenta unor pucnte luminoase (sau alteori intunecate).
Si inca ceva: incearca sa setezi data si ora corecte la aparatul tau, (ca doar nu ai fost pe munte la ora 00:14 si era zi  :-D ) pentru ca sa ai un reper exact..daca fotografiai ceva extrem de interesant, nu era bine sa fie corecte toate informatiile?
Multumim pt imaginea acordata, si continua sa privesti cerul  :wink:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

sxn_b

Si eu zic ca ai surprins o pasare in zbor. Ca si in poza de mai jos numai ca pasarea fotografiata de tine se vede din lateral.
Citatca doar nu ai fost pe munte la ora 00:14 si era zi 
O fi fost facuta cu blitzul, mai stii.  :-D
:-)

ryn

#7
Dupa forma cozii este chiar o pasare rapitoare, erete sau soim ma refer la prima foografie Picture1 037

darkness

soimii exista la munte,am si eu o fotografie cu un soim,pacat ca era prea aproape,ca poate pacaleam si eu pe cineva :lol:
..daca si priestess stie diferenta intre un ozn si un soim/erete sau ce o fi.inseamna ca eu trebuie sa imi pun ochelari! :lol: 8-) :oops:
bv priestes!!
nu fi dezamagit,alex,mai incearca! :-)
si nu mai sta mult la munte ca poate    :abduct:

apropo, unde ai fost?

stargate

   .....si io tot pasare zic ca ie ....dar, daca te uitzi mai atent, acolo unde trebuie sa fie picioarele nu se vede nimic (sau nu vad eu). desi in zbor pasarile tzin picioarele intr'un fel lipite de corp cred ca macar o protuberantza trebuia sa se vada... voi c zicetzi?? :?
Smoke on the water, fire in the sky.

stargate

   daca e pasare cred ca s'ar putea sa fie cucuvea :-D
Smoke on the water, fire in the sky.

alx

imi cer scuze pt.întârziere,dar am fost plecat.vreau sa mulþumesc celor care s-au obosit sã analizeze fotografia ºi respect pãrerea lor.ªi se impun niºte lãmuriri: 1-nu am vrut sã pãcãlesc pe nimeni   2-ora care apare in exif este defazatã cu 12 ore(din grabã am greºit ºi eu),hp pe care îl folosesc pe munte pierde data ºi ora dacã acumulatorii sunt scoºi din el,ºi cum aceºtia nu pot fi încãrcaþi în aparat...     3-cucuvelele puteau fi fotografiate intr-o vreme la cotroceni,nu la vârf de munte   4-nu am susþinut niciodata ca am fotografiat un ozn,ci doar cã fotografia este !relativ!  interesantã,ºi vroiam pãrerea voastrã   5-munþii care apar in fotografii sunt Munþii Rodnei ,vederea fiind înspre vf. Ineu,fotografia este fãcutã de pe Munþii Suhardului,unde am instalat un echipament de comunicaþie,vã pun ºi o fotografie cu el


mulþumesc oricum celor care au postat
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

ºi înca ceva:uneori sunt prea grãbit ca sã mai setez data ºi ora,dau doar ok,cum s-a întâmplat ºi în cazul ultimei fotografii,facutã în noiembrie 2006
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Marius MMG

Citat din: alx din  26 Ianuarie 2007, 07:53:43
daca spuneþi voi...
  oricum,eu nu am vãzut nici o pasãre.iar la altitudinea asta(1360m) nu prea zboarã vrãbiuþe,ci doar pãsãri rãpitoare,care sunt vizibile destul de mult timp.
  pentru ca s-au cerut,va pun ºi fotografia fãcutã înainte ºi cea fãcutã dupã.
       va mulþumesc pentru atenþia acordatã

E ceva pe lentila aparatului tau.