Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Faclie sarcofag

Creat de ryn, 29 Iunie 2005, 15:53:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn

Am gasit acum multa vreme in curtea unui muzeu un sarcofag roman care avea un basorelif interesant. La prima vedere este o imagine obisnuita cu un ingeras care tine in mana o faclie. La o privire ceva mai atenta descoperim in stanga o chestie de la care pleaca un furtun ce trece prin spatele ingerasului si apare undeva sub mana care tine faclia. Restul las la aprecierea Dvs.

Roxana B

...Si pozitia nefireasca a capului? Ar putea fi vorba de o prelucrare ulterioara? Adica "ceva" a fost transformat ulterior in ingeras, mai pe gustul noilor proprietari. Sau mai pe intelesul...

spooky

eu zic ca e oarecum interpretabil ce vedem acolo... eu nu prea vad futurn...
eu vad o codiþã  :D fapt da si de faptul ca la un capat e subtire si la celalat (nu zic unde) e mai gros...

si sunt deacord cã poziþia capului e puþin în lateral ºi disproporþionat... ºi nu se potriveºte din punctul de vedere al sexului... pare cap de femeie pe un corp de barbat... ma intreb daca mâna stânã þine un sceptru sau o torþã... sau acolo nu e mana lui/ei ºi e defapt altceva... as fi mai curios sã-mi dau seama ce þine în mâna dreaptã.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

dacian_a

Hello..
Nu prea cred ca e ceva prelucrat ulterior. Sau cel putin nu arata asa..desi e doar o poza..dar probabil ca la o cercetare mai atenta si directa s-ar putea demonstra si asta. In orice caz, in legatura cu acel sceptru (sa ii zcem asa in prima faza) e un simbol des intalnit vizavi de imaginea simbolica a ingerului..Uneori ingerii "pazitori" erau infatisati tinand in mana o lumanare. Daca ar fi sa ne gandim la ce a zis ryn..cu acel furtun...atunci nu mai e nici sceptru si nici vreun kitsch (  :P ) cu alimentare -cordon...cablu-. In legatura cu coada, sunt si la noi legende vechi despre oameni " cu coada" care puteau sa zboare...( in acest caz aripile fiind ceva simbolic..sau un eufemism traditional reprezentand poate raul..care e decazut din bine.
Dar lasand la o parte imaginile si ideile izvorate din simbol. Pana la urma....primele ( sau poate printre primele) gravuri/imagini in care erau reprezentati oameni cu aripi ( deci nu ingeri) au fost gasite gravate/sculptate in zidurile locuintelor vechilor sumerieni. Cand acesti au fost cuceriti de catre semiti prin 1900 I.Hr. aceste imagini ale oamenilor zburatori au fost asimilate sub simbolul de inger.
Pana la urma..aripile nu simbolizeaza neaparat ingerul/demonul ( pt ca fac parte fizic din aceeasi clasa)...poate aripile s-au dezvoltat din ideea de zbor. In acest fel imaginea " OAMENILOR CU ARIPI"  au fost atribuite ingerilor.

In legatura cu capul, poate e doar o " greseala" de mestesug..nu neaparat simbol.
Iar acea...sfoara...acea dunga iesita in relief la o privire mai atenta se infasoara in jurul acelui obiect din stanga..e chiar si imaginea clara a unui nod.
In definitiv..poate e doar o imagine nevinovata..dar iarasi..cum am mai zis...in spatele imaginii si a simbolului se afla ceva...pentru ca simbolurile nu apar asa..din senin.
Sa vorbim mai bine despre aripi..zbor? Imagini ale oamenilor cu aripi? Se spune ca nu poti sa visezi sau sa infatisezi un lucru pe care nu l-ai vizualizat anterior sub o forma sau alta. Deci...prima imagine cu ..." ingeri"..de unde apare?

ryn

Interesante afirmatii. Este de observat ca si pe celalalt colt al sarcofacului este reprezentat acelasi personaj cu aceleasi asa zise "faclie", "furtun" si "butelie" :D . Desi coltul acela este ceva mai deteriorat se pot vedea acelasi detalii Bine-nteles ca eu am facut o speculatie in ceea ce priveste aceasta imagine, dar este totusi curioasa reprezentarea.

APOLLO

Interesanta chestie,nici nu-mi prea dau seama cu ce seamana, dar ingerasul ala care ar trebui sa aiba chip angelic  :shock: , e cam ...grotesc.Cat despre "butelia" din stanga imaginii poate de fi orice chiar si ceva din care pleaca un furtun chiar daca nu prea seamana a furtun...E straniu... :twisted:
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

dacian_a

Daca ar fi sa o luam pur simbolic..ar putea sa fie o imbinare grotesca de imagini angleice...sau mai bine zis de trasaturi angelice..chip bucalat..o usoara urma de zambet...parul ondulat...Asa..luate separat..impreuna te sperie oarecum...In orice caz..straniu intr-adevar

mike

Povestea asta imi aduce aminte de o fresca egipteana aflata in templul zeitei Hathor. "Doua personaje cu nimic iesite din comun manevreaza cu siguranta cite un instrument perfect asemanator unor becuri moderne,sprijinite pe izolatori si conectate prin cabluri la un interupator"
Citatul este luat din Mihai E. Serban si este explicatia unei reproduceri a frescei mentionate mai sus.(Semeni intru ratiune, pag. 238,foto nr. 4,editia 1982.)
Explicatia  conformista  este ca ar fi vorba de niste obiecte de rit acolo.
E interesant sa aflam parerea unui arheolog despre basorelieful in discutie.
Un minus general in problema paleo astronauticii si a OZN-urilor este faptul ca sutele de articole si carti aparute preiau cele afirmate de un alt autor intr-o forma noua sau cu o interpretare lejer modificata. A se vedea in acest sens bogata bibliografie care se afla de obicei la sfirsitul unor astfel de lucrari.  Cite o data ma intreb daca obiectul discutiei exista intr-adevar sau a fost doar reiterat iar si iar , ca Lina de Aur, Sfintul Potir, Sabia regelui Arthur.... Intr-o oarecare masura , glumesc.
NU TOT CE ZBOARA SE NUMESTE OZN

ryn

Daca imi dati voie as fi vrut sa mai las sa treaca putin timp pana sa ma apuc sa fac dezvaluiri... Cineva s-a referit la pozitia ciudata a capului personajului, altcineva a spus ca e ceva grotesc in infatisarea ingerului desi ingeri pe vremea cand a fost facut acest sarcofag..., altcineva a reusit sa faca ceva legaturi firave cu alte cazuri, mult mai cunoscute. Unul dintre aceste cazuri este subiect de discutie pe forumul de fata. Iata despre ce e vorba: sarcofagul exista, e real, fotografiile sunt facute de mine si nu le-am modificat nici un pixel. Dar nu a beneficiat de reclama lui E von D sau a altor cercetatori, nu a avut parte de o istorie care sa invaluie in ceata creierul, nu a fost subiect de carte si apare pentru prima oara pe acest site. Dumneavoastra ati fost judecatorii acestei imagini care reprezinta un sarcofag care zace de 60 de ani in curtea unui muzeu din Romania, chiar eu am trecut ani de zile pe langa el. Pe acest sarcofag apare un personaj. Acest personaj tine in mana ... ceva (sic!). Nu stim ce e. Dar seamana cu o tortza. SEAMANA. De torta, in partea de jos este ceva care trece prin spatele personajului si ajunge la o chestie care SEAMANA cu o butelie sau cu un recipient. De aici povestea-i gata! - este un caz clasic de interpretare - primim o informatie de la ochi, creierul o "macina" o asociaza cu ceea ce a mai analizat inainte, mai sterge ce nu stie sa interpreteze, mai pune de la el unde nu se descurca si  emite rezultate.
Oare pe langa cate astfel de imagini am trecut in viata noastra fara sa vedem nimic interesant sau ciudat?  "Glorification of the Eucharist" pictat de Bonaventura Salimbeni
sau Fecioara Maria si Sf Ion si asa mai departe incluzand lucrari ale unor mari artisti sau ale unor anonimi. Cam asta e... Vorba aia romaneasca nu tot ce zboara se numeste OZN.

baaron

Interesanta fotografie...insa nu cred ca are nimic spectaculos si cand spun asta ma refer si la faptul ca nu pare a fi prea veche....marea majoritate a basoreliefurilor vechi (cateva la numar) sunt deja prin muzee.
Este de studiat vechimea in primul rand iar apoi locul din care provine.
Personal cred ca este doar o chestie de mestesug cum spunea cineva mai sus iar ceea ce ''vedem'' nu este altceva decat o simpla placa.
Dar bineinteles,in acelasi timp fiecare poate crede ceea ce crede de cuviinta

draculasblood

da...e posibil sa fie o torta ... dar acum ( sa nu intelegi grsite ) de ce ai deschis topicul ? :D    ( chiar nu intreb in sensul ca nu e frumos ... dar vreau sa vad parerea ta )  :D  :)

ryn

Citat din: baaronInteresanta fotografie...insa nu cred ca are nimic spectaculos si cand spun asta ma refer si la faptul ca nu pare a fi prea veche....marea majoritate a basoreliefurilor vechi (cateva la numar) sunt deja prin muzee.
Este de studiat vechimea in primul rand iar apoi locul din care provine.
Personal cred ca este doar o chestie de mestesug cum spunea cineva mai sus iar ceea ce ''vedem'' nu este altceva decat o simpla placa.
Dar bineinteles,in acelasi timp fiecare poate crede ceea ce crede de cuviinta
Este destul de vechi sarcofagul, de pe vremea cuceririlor romane si se afla in curtea unui muzeu din Romania.Am sa mai pun si alte fotografii cu el.

ryn

Am deschis acest subiect pentru a va stimula in cautarea unor elemente pe langa care treceti adesea si pentru a va deschide apetitul in a studia si cerceta lucruri care se manifesta in imediata voastra apropiere. Fara a parea nationalist suntem RomanianUFOn :).

baaron

Inteleg.....atunci vechimea fiind evidenta nu ne ramane decat sa vedem care este adevaratul mesaj ....Personal nu ma pricep suficient la Imperiul Roman insa o sa ma documentez si am sa ti transmit concluziile....Specialitatea mea este Sumer.



Pe curand.....

calinahanna

@ryn

Si crezi ca mai pot vedea si eu fotografia aia?
Sau fotografiile... Ma rog...