Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Povestile Seherezadei sau 1001 de nopti pe RUFON !

Creat de Shadowman, 20 Ianuarie 2007, 18:45:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

 Bun venit in lumea minunata a povestilor !  :-)
Bun venit in lumea fanteziei ! :-)
Am deschis acest topic in dorinta de a da o sansa de afirmare tinerelor
talente scriitoricesti care se vor inscrie ,probabil,pe forumul RUFON...
Visatorii de azi,scriitori de literatura pentru copii de miine... !
Sau ,cine stie,viitori laureati ai premiilor Nebula si Hugo !  :wink:
Pentru a nu crea confuzie printre cititorii si membrii forumului-sunt
destule ipoteze despre extraterestrii si suficiente relatari,absolut fantastice !!!,
despre intilnirile cu acestia-cei care doresc sa posteze pe acest topic sunt rugati
sa respecte citeva reguli simple : sa inceapa povestirea cu binecunoscuta expresie "A fost
odata ca niciodata,pe vremea cind puricele se ridica la cer cu 99 de ocale in picioare..."
si sa incheie cu "Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa !"
Celor care doresc sa scrie pe acest topic ,le amintesc ca pot atasa mesajelor (sau povestilor...) si ilustratii..Creatii proprii,de preferinta...! Se admite ca personajele povestilor sa fie si din lumi paralele sau alte galaxii...! Chiar si mijloacele de locomotie ale acestora !
In speranta ca topicul va avea succes,urez "Spor la treaba !"celor care vor sa se afirme in domeniul literarar-artistic !
Si dumneavoastra,cititorilor,lectura placuta !
Am descoperit,cu uimire si satisfactie,potentiali scriitori de succes printre
membrii forumului...!  :-)
  Enjoy !  :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

xennon_2000


darkness

povesti cu "a fost odata"? :|
eu nu stiu,cred ca la partea asta ne-ai blocat,shadowman...daca scoteai probabil partea cu "a fost odata".... :roll:

xennon_2000

 "Am descoperit,cu uimire si satisfactie,potentiali scriitori de succes printre
membrii forumului...!  "......Dark ce vrei sa spui cu asta!????????pare dezolant!....

pri3st3ss

Citat din: Shadowman din  20 Ianuarie 2007, 18:45:04

Am descoperit,cu uimire si satisfactie,potentiali scriitori de succes printre
membrii forumului...!  :-)

are dreptate,unii din noi fabuleaza ,e chiar trist...fara sa mai spun ca  unii o mai "iau si pe aratura"...nu spun ca eu sunt perfecta,dar....

shadowman,eu nu stiu povesti cu "a fost odata.." decat din visele mele,dar asta intra in componenta altui topic si inca mai lucrez la simbolistica...
shadowman, poti face un fel de gala a premiilor "Seherezadei" cu nominalizari si premii?...
cine ne spune o poveste? :roll:

oricum,e mai grav daca acele persoane chiar cred ceea ce spun...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Elvin

       Hotii striga :"Hotii!"  :lol:
   Shadowman, spune domne care's acei oameni inspirati care scriu povesti. In cazul meu daca ai zice ca sunt scriitor de succes, ai dreptate, dar numai privit din ochii unui om complet terestru, adica acea fiinta respectabila cu responsabilitati aranjat apretat care mananca atunci cand ii e foame si doarme cand ii e somn, care citeste orice ii cade in mana doar ca sa nu ii lancezeasca creierul, care mai iese la o bere cu baietii cu fetele etc. Totusi eu de o vreme sunt un personaj mai mult 'ceresc' traind mai mult in intuitie si mai putin in ratiune; de aici provine prapastia de netrecut care se casca, intre intelegerea unui om standard si cea a unuia 'cu probleme'. Cel putin eu cand ma aprind in chestiunile axiale [Dumnezeu, mantuire, etc] nu mai sunt eu...cine m-ar vedea ar zice ca ceva strain a facut takeover si in ochi lucesc feeric niste lumini care nu sunt de la noi...dar te asigur ca niciodata nu am scris ceva fara sa fiu convins de adevarul a ce scriu...in lumea mea, tot ce zic eu e adevarat...acuma, in lumea cealalta, nu bag mana in foc  :-)
   

pri3st3ss

daca o luam din perspectiva  celor din afara, a celor care nu cred,toti cei de aici spunem povesti cu "a fost odata" si "nu avem toate tziglele pe casa".. :wink:
mai ales daca se uita pe subiectul meu cu atlantida :-D :-D :-D 8-) :lol:

elvin,esti haios! :wink:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Shadowman

#7
   Poveste=basm=specie a epicii in proza in care sunt relatate intimplari
fantastice ale unor personaje imaginare in lupta cu personaje nefaste
si in care elementele pozitive inving.
Cuvintul are  si alte definitii sau intelesuri secundare la care nu voi face
referire...Unul ar fi "nascocire sau scornitura"...
1. Elvin,pentru linistea ta iti voi raspunde ca tu nu te inscrii in categoria
scriitorilor de povesti,in sensul definitiilor de mai sus...Insa cred ca ai avea talent
la "povesti cu tilc"... :wink:
  2.Darkness,sunt trist... Chiar n-ai auzit "Capra cu trei iezi","Punguta cu doi bani",
"Fata babei si fata mosului","Prislea cel voinic si merele de aur"...?  :cry:
  Pai ce poveste de spus la gura sobei celor mici fara expresia   "a fost odata...?"
  Nu stiu ce sa-ti raspund ,Darkness...Hai,treaca...Fac o exceptie in cazul tau... :-)
3. Pri3st3ss,o sa fac o gala a premiilor "Seherezadei" dupa ce vor apare scrieri pe acest
topic...
  Pina atunci, cred ca o sa mai umblu cu sticluta de amoniac si cu apa rece pe forum...Se simte nevoia,din cind in cind...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

xennon_2000

pana acum nu am vazut "scriitori" pe forum sunt doar oameni care-si dau cu parerea! si care posteaza din ce au citit sau ce au auzit....si ce ar fi rau in a edita carti???!!!

darkness

e rau daca stai sa crezi toate tampeniile  fara sa cercetezi, e rau faptul ca si dupa ce te-ai inscris pe un forum si ti se ofera explicatii logice si stiintifice,tot crezi prostia ta si te incapatanezi sa intelegi si apari cu chestii babesti de care sunt sictirit,scuzati-mi limbajul,,,
nu e rau ca citesti tot ce iti cade in mana,dar pune mana frate si gandeste,ca de aia ti s-a dat creier

shadowman,am auzit,dar nu intra in categoria povestilor de aici..saruri pt priestess,sa nu mai moara de ras?  :-D

calinahanna

@darkness

Citate rau faptul ca si dupa ce te-ai inscris pe un forum si ti se ofera explicatii logice si stiintifice,tot crezi prostia ta si te incapatanezi sa intelegi si apari cu chestii babesti de care sunt sictirit,scuzati-mi limbajul,,,

1. Cu atat mai bine, mai putini initiati pe cm patrat...
2. Oare ce rau ti-au facut tie babele, bietele babe?

xennon_2000

Pai prietene Dark.....de aceea vorbim aici sa elucidam (sa studiem intr-o oarecare masura) fenomene inexplicabile, teorii, progrese stiintifice! Nici eu nu dau crezare la tot dar la partea stiintifica sunt unele teorii care se pot pune in practica...."trebuie doar vointa si ceva fonduri"

Dreamy

Dragi "copii" vad ca ati cam uitat cum stau treburile cu povestile....

Pai ia sa incerc o mica povestioara cu talc... :evil:

"A fost odata" un mare forum in care oameni din toate zarile s-au strans in pace si armonie sa dezbata fenomenul OZN si fenomenele conexe ce deriva din asta....pana aici totul bine si frumos, insa se pare ca din elanul inceputului cum ca EI sunt printre noi, ne viziteaza, ne pun adrenalina la incercare cu apartitii si semne de tot felul, in diverse locuri mai mult sau mai putin neobisnuite, "povestea noastra" cu inceput rasunator, aluneca incet incet in banalitatea unei cafenele de la colt de strada, iar CONEXUL pare sa ia cat mai mult locul ESENTIALULUI pentru care a fost creat acest forum si pentru care ne-am adunat si ne "rupem" timpul in fiecare zi....
Povestea poate continua.....uni poate ca se gandesc deja la a pune punct povestii, ati nici nu au intrat inca in ea, si din pacate altii sunt atat de departe de subiectul ei incat am impresia ca au cam gresit "povestea" .....


Shadowman

 Reptilieni,serpilieni,pestilieni,balaurieni,francmasoneria si dominatia reptiliana
de la Casa Poporului...!  :-o :lol:
Povestea la : http://www.jurnalul.ro/articol_71476/invazie___revolutionarul_care_vaneaza_reptilieni.html
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

baaron

 :-D :-D :-D
Tare faza Shadowman...am citit articolul cap-coada si a fost un deliciu...Thanks