Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constitutia, Indatoririle si Regulamentul Masoneriei Romane

Creat de spooky, 23 Aprilie 2008, 19:21:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Traian Ioan

Citat din: lylyt_ice din  26 Martie 2009, 22:28:38
Suntem mult prea inferiori pentru a tinde (macar) a afla adevarul...........de aceea minciuna, este mediul in care ne simtim bine.
Nu ºtiu în numele cui vorbiþi. Oricum, nu vorbiþi în numele niciunui mason neavând ,,calitatea" necesarã. Calitãþile pe care vi le relevaþi nu sunt prea interesante.

Citat din: Ronin din  27 Martie 2009, 12:51:29
Ce vrei sa spui...ca acea Constitutie este minciuna...sau de ce exista minciuna intre masoni si fata de "noi"...?!
Fi mai explicit pentru a intelege mai bine intrebarea ta...

Domnule Ronin,
Apreciez caracterul iscoditor ºi plin de dorinþa de a împãrtãºii ºi altora din descoperirile dv. foarte importante pentru oamenii oameni. A continua sã aduceþi dovezi suplimentare cu privire la mafia modernã, la mafia zilelor de pe urmã, este inutil. Existenþa acestei mafii în lumea actualã este evidentã!
Masoneria este un adevãr incontestabil dar plin de minciuni.
Întrebarea mea: V-aþi gândit vreodatã... ? pusã cu scopul de a genera o discuþie, are un rãspuns foarte clar ºi foarte scurt: Da! ori Ba!
Iar la întrebarea: De ce existã minciuna? rãspunsul este de asemenea foarte simplu ºi clar: Pentru cã toþi oamenii, fãrã excepþie, cred! Un numãr extrem de mic nu rãmân cantonaþi în credinþã. Aceºtia sunt creatorii. 
Creatorii, oamenii de creaþie, sunt de douã feluri:
1.   – Inventatorii, creatorii de bunuri utile oamenilor de tot felul, aceºtia lucreazã, de obicei, individual ºi
2.   – Escrocii, creatorii de minciuni utile numai lor dar în detrimentul gloatelor, credulilor ºi credincioºilor de tot felul. Aceºtia, escrocii, lucreazã numai în gaºcã. Gãºtile au diferite denumiri dupã minciuna de bazã.  Masoneria este o astfel de gaºcã cu constituþie ºi dumnezeu.
Pentru a afla ,,adevãrul" masonilor transmis omenirii este suficient sã ne uitãm peste ,,Declaraþia de principii", preambulul ,,Constituþiei" Masoneriei.
Nu-mi propun sã ,,desfiinþez" eu, acum, Masoneria. Masoneria se va desfiinþa, singurã, odatã cu desfiinþarea tuturor dumnezeilor de tot felul.

LupinThe3rd

@Traian Ioan: masoneria va disparea pentru ca a aparut chatu' si forumu'

Traian Ioan

Citat din: LupinThe3rd din  09 Aprilie 2009, 16:02:29
@Traian Ioan: masoneria va disparea pentru ca a aparut chatu' si forumu'
Nu înþeleg ce spuneþi!
Este o exprimare absconsã sau se vrea a fi un miºto?

Outlaw

Traian, se pare ca ai cunostinte mai avansate despre structurile masonice... Ne poti spune mai multe despre aceste lucruri? Ai prieteni sau cunostinte masoni?

Traian Ioan

Citat din: Outlaw din  11 Aprilie 2009, 07:49:01
Traian, se pare ca ai cunostinte mai avansate despre structurile masonice... Ne poti spune mai multe despre aceste lucruri? Ai prieteni sau cunostinte masoni?
Domnule Outlaw,
Vi se pare cã am cunoºtinþe mai avansate despre structurile masonice!
Mai multe despre aceste lucruri puteþi afla, singuri, citind Constituþia marii loji naþionale. În felul acesta veþi ºti, nu doar veþi crede ce v-aº spune eu. Omul care ºtie este mai de preþ decât cel care, doar, crede. Omul încrezãtor, care crede, poate fi manipulat. Lumea-i plinã de minciuni tocmai pentru cã toþi oamenii cred cu uºurinþã ce li se spune de cãtre toþi escrocii, dintre care fac parte ºi masonii.
Mã întrebaþi dacã am prieteni sau cunoºtinte masoni. Eu nu am prieteni în general, iar cunoºtinte am foarte multe dar nu ºtiu dacã sunt înregimentate sau sunt doar masoni amatori.

Ronin

Traian, pentru a nu mai avea "probleme" cu moderatorii, poti alege sa-ti pui site-ul respectiv la "semnatura".
Cauta in profilul tau si vei rezolva elegant "problema".

In rest, m-ar interesa sa stiu mai mult despre masoni deoarece am inteles ca in prezent are loc o adevarata "revolutie" in interiorul lojelor...
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Traian Ioan

Citat din: Ronin din  13 Aprilie 2009, 10:56:38
Traian, pentru a nu mai avea "probleme" cu moderatorii, poti alege sa-ti pui site-ul respectiv la "semnatura".
Cauta in profilul tau si vei rezolva elegant "problema".

In rest, m-ar interesa sa stiu mai mult despre masoni deoarece am inteles ca in prezent are loc o adevarata "revolutie" in interiorul lojelor...

Stimate Ronin,
Eu nu am un sait personal ºi nici nu vreau sã am unul. Eu îmi postez ideile, puþine ºi lipsite de importanþã pentru oamenii credincioºi, pe forumurile care-mi plac, care-mi atrag atenþia prin credinþele forumiºtilor.
Dv. sunteþi interesat sã aflaþi cât mai multe despre masoni ºi despre iezuiþi în general. Primele informaþii serioase despre aceºti credincioºi le-am cãpãtat citindu-vã postãrile, pe care le-am gãsit deosebit de interesante nu numai din punctul meu de vedere ci ºi al credincioºilor în general.
Dacã veþi studia Constituþia masonilor români, postatã de dl Dorneanu în deschiderea acestui topic, veþi vedea câte aberaþii cuprinde, aberaþii care le demascã... necunoaºterea, credinþa ºi, în final, scopul urmãrit, ca fiind înþelepþii aleºi ai Marelui Arhitect al Universului, dumnezeul lor. Ei au convingerea cã sunt cei aleºi sã conducã lumea.
Masonii sunt numai unii dintre cei care cred cã sunt aleºii dumnezeului lor de a conduce lumea, prostimea credincioasã. Masonii sunt numai unii care au înþeles cã gloatele credincioase pot fi conduse prin minciunã.
O luptã dusã numai împotriva masonilor este o greºalã! Lupta trebuie dusã împotriva tuturor mincinoºilor în egalã mãsurã, pentru cã nu sunt unii mincinoºi mai breji decât alþii. Marea dificultate este desfiinþarea doctrinei demo-crate bazatã pe credinþa prostimii (demo) ºi pe minciunile conducãtorilor (crate).

Outlaw

Citat din: Traian Ioan din  09 Aprilie 2009, 13:30:20
Nu ºtiu în numele cui vorbiþi. Oricum, nu vorbiþi în numele niciunui mason neavând ,,calitatea" necesarã. Calitãþile pe care vi le relevaþi nu sunt prea interesante.


Întrebarea mea: V-aþi gândit vreodatã... ? pusã cu scopul de a genera o discuþie, are un rãspuns foarte clar ºi foarte scurt: Da! ori Ba!
Iar la întrebarea: De ce existã minciuna? rãspunsul este de asemenea foarte simplu ºi clar: Pentru cã toþi oamenii, fãrã excepþie, cred! Un numãr extrem de mic nu rãmân cantonaþi în credinþã. Aceºtia sunt creatorii. 
Creatorii, oamenii de creaþie, sunt de douã feluri:
1.   – Inventatorii, creatorii de bunuri utile oamenilor de tot felul, aceºtia lucreazã, de obicei, individual ºi
2.   – Escrocii, creatorii de minciuni utile numai lor dar în detrimentul gloatelor, credulilor ºi credincioºilor de tot felul. Aceºtia, escrocii, lucreazã numai în gaºcã. Gãºtile au diferite denumiri dupã minciuna de bazã.  Masoneria este o astfel de gaºcã cu constituþie ºi dumnezeu.
Pentru a afla ,,adevãrul" masonilor transmis omenirii este suficient sã ne uitãm peste ,,Declaraþia de principii", preambulul ,,Constituþiei" Masoneriei.
Nu-mi propun sã ,,desfiinþez" eu, acum, Masoneria. Masoneria se va desfiinþa, singurã, odatã cu desfiinþarea tuturor dumnezeilor de tot felul.


Traiane, spui niste prapastii mai mari decat tine. Iertata-mi fie expresia dar probabil au observat si altii dar ceva i-a retinut in a se exprima.

Intrebarea ta suna: V-ati gandit vreodata de ce exista minciuna?
Tu ai impartit intrebarea in doua pentru a te justifica si a-ti etala superioritatea in fata noastra- de parca am fi in clasa a doua... adica noi trebuie sa raspundem cu da sau ba de parca am fi scolari iar tu ditamai profu atotstiutor.

Apoi spuneai ca "toti oamenii FARA EXCEPTIE,  cred. ( ce ma distreaza inconsecventa asta a ta) caci urmezi cu: "Un numar extrem de mic nu raman cantonati in credinta"  Consecventa e o comoara si, din cat ne dam seama, domnia ta nu o prea posezi. Pai daca toti oamenii, fara exceptie, cred, cum poti afirma, mister, ca un numar extrem de mic formeaza o exceptie? Chiar sfidezi pe fata in asemenea hal logica?
Dar sa ne amuzam in continuare...
Din aceasta "exceptie spuneai ca fac parte Creatorii...
"1.   – Inventatorii, creatorii de bunuri utile oamenilor de tot felul, aceºtia lucreazã, de obicei, individual"
Pe ce te bazezi, domnia ta, cand faci astfel de afirmatii ? Vrei sa spui ca acei inventatori de bunuri utile nu CREDEAU" in utilitatea bunului pe care-l creau? Adica-l creau asa...hoha, fara un scop precis? Fara sa creada ca acel bun si util lucru la care muncisera urma sa fie folositor altora? Haida de... domn' profesor... sau trebuie sa ridicam doua degete ca sa putem raspunde cum se cuvine si la obiect acestor subiectivisme ieftine?

Observatii ar mai fi dar subiectul e penibil... si asa ti-am raspuns off-topic... Imi cer scuze moderatorilor pentru acest lucru dar se pare ca acest stimat domn se poarta cu noi de parca am fi agramati sau copii de grupa mare la gradinita.
Si apoi, nu jigniti membri acestui forum!
Citat din: Traian Ioan din  09 Aprilie 2009, 13:30:20
Nu ºtiu în numele cui vorbiþi. Oricum, nu vorbiþi în numele niciunui mason neavând ,,calitatea" necesarã. Calitãþile pe care vi le relevaþi nu sunt prea interesante.



Poi n-or fi prea interesante pentru domnia ta. Dar exprimarea e foarte putin politicoasa, ca sa nu spun mai mult.
Am intrat si eu pe link-urile ce le-ai inserat si am cam inteles ce joc faci... Din nefericire pentru tine, e pueril...
Iti doresc echilibru!

Ronin

Iata un fragment din ,,Les Rothschilds", Paris 1896 – Eduard Demachz

http://www.badpolitics.ro/turma-de-prosti-a-arhitectului-mason-eduard-demachz-1896/

,,Francmasoneria cuprinde în ordinele ei în primul rând o multime imensa de prosti, pe care îi maguleste faptul de a apartine unei societati secrete, care sunt fericiti ca se pot recunoaste între ei cu ajutorul unor gâdâlituri usoare (n.n. aluzie la semnele cu mâinile ale fracmasonilor), mândri ca poarta insigne copilaresti si ca se folosesc de cuvinte stranii (n.n. aluzie la parolele francmasonilor) pentru a exprima lucrurile cele mai simple. Aceasta masa de ignoranti constituie astazi una din fortele cele mai puternice ale francmasoneriei, pentru ca în veacul nostru ,,binecuvântat" de asa-zisul vot universal, ei voteaza cu ochii închisi pentru cutare sau cutare candidat, pe care li-l indica membri ai ,,filantropicei" lor loji, care apartin mai mult sau mai putin gradului Kados..."

Dar ,,Marele Necunoscut" cârmuieºte lucrurile cãtre un þel misterios ºi îngrozitor.
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Xanadron

Citat din: lylyt_ice din  24 Martie 2009, 00:23:18
Pai n-o avea legatura cu ET's dar se incadreaza in tema topicului....sau? toti masoneii astia, cad in cursa, numai de dragul imbogatirii si afirmarii, da, este adevarat incepatorii habar nu au ca s-au vindut pe vecie lui lucifer.........odata pus streangul de gat........sunt pierduti! De aceea nu conteaza religiile pe care l-e au fiecare l-a inceput........Si au inca prea mult, de-a face cu ET's, cam toti cosmonautii americani sunt masoni, deci ei detin secretele spatiului extraterestru, si musamalizeaza cu buna stiinta adevarul.

Ba, cam au legatura cu ET (si) masonii - pe linia retrograda "Mare Arhitect-Baphomet-Semyaza-Marduk" (hai sa-i zicem "Lucifer" personajului astuia... colectiv :evil:). Adevarat e si ca destui astronauti americani sint/au fost masoni - dar oricum, programele spatiale "negre" - utilizind exclusiv propulsii neconventionale - sint alea importante, si nu praful in ochi aruncat... si la propriu masselor bizonautice :-D de primitivele rachete Vostok ori Saturn (tehnici cedate cu mare marinimie, dar si indiferentza de nazisti aliatzilor, dupa WW-II).

Si ce-a postat Ronin e absolut corect apropo de implicarea masonilor in politica - pina si Mugur Itzarescu, :-D "nemuritorul" guvernator BNR (si unicul membru roman al Clubului de la Roma) e masonache. Habar n-am ce religie are, s-o fi convertit poate si el la catolicism, da' stiu sigur, si nu din zvonuri (aici tre'sa ma credeti pur si simplu, parol!) ca provine din unica familie de evrei existenta-n Dragasani. :wink:

Interesant e doar ca si el, si Petre Roman au fost cooptati in masonerie deloc recent, ci inca din anii '70 (in Frantza - Marele Orient, respectiv SUA - o loja de rit scotian, unde Roman isi facea doctoratul, iar Isarescu se perfectiona in chestii bancare la recomandarea ambasadorului de-atunci in America - ghiciti cine? - Silviu Brucan, alias Solomon Bruckner, alt fost mason cu rol important in evenimentele din '89 si nu numai). Hmmm... pinza de paianjen e mai mare decit ne putem noi imagina, si transcede oricaror frontiere ori regimuri politicce, doar aparent antagoniste... :x

P.S. Ma-ntreb: cu Isarescu "la cirma" de 20 de ani, aurul annunaki-lor o fi oare pe maini bune-n Romanica ?!  :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Citat din: Outlaw din  11 Aprilie 2009, 07:49:01
Traian, se pare ca ai cunostinte mai avansate despre structurile masonice... Ne poti spune mai multe despre aceste lucruri? Ai prieteni sau cunostinte masoni?
Chiar dac-ar avea, nu cred ca i-ar folosi la ceva.
Spun asta fiindca si bunica-miu (fost contabil si administrator al mosiei regale de 11.000 ha din Ialomitza) a fost de pilda mason... si inca nu de grad mic, intre cele doua razboaie mondiale si n-am reusit sa "scot" 8-) mai nimic de la el prin agitatele-mi tineretzi. Doar generalitatzi vagi si deloc "epocale".
Concluzie: se pare ca masonii sint intr-adevar supusi unei conditzionari psihice puternice. :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adrian75

La urma urmei...care este de fapt scopul masoneriei? :?

Ronin

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.