Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Puterea gândului

Creat de pri3st3ss, 15 Ianuarie 2007, 20:30:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

EXISTA IN OM, PUTERI ASCUNSE, ASA CUM ESTE PUTEREA GANDULUI?

nu exista asa ceva
0 (0%)
totul e o sugestie / autosugestie
1 (4.8%)
aceasta "putere" o are oricine, trebuie doar sa o foloseasca in mod corect, altruist
7 (33.3%)
de puterea mintii se bucura doar cei care se antreneaza pentru acest lucru..
13 (61.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 9

Votare închisă: 14 Februarie 2007, 20:30:46

xennon_2000

Frumos discurs, si invatatura si raspuns la mesaje si explicatii!......chiar incurajant!

darkness

degeaba e frumos discursul si incurajant,daca unii inca isi plang de mila si spun ca sunt doar vorbe,fara sa actioneze!
a gandi pozitiv e intr-adevar foarte greu,dar trebuie sa faci asta pentru binele tau!

xennon_2000

 8-)mereu acelasi paradoxx sau mai bine zis "sa face ce zice popa nu ce face"degeaba vorbim si ne incurajam unul pe altul, suntem legati de lumea asta "materiala" si nu prea putem gandi intotdeauna pozitiv! Be happy everiday! :mrgreen:

calinahanna

@ xenon_2000

Dupa cum am mai spus, suntem legati de lumea aceasta, materiala, pentru ca "functionam" pe niste coordonate care ne sunt impuse inca de la nastere, prin "cei 7 ani de-acasa" etc... Nu spun ca nu asa se face sau ca nu e bine, dar poate ar trebui sa fim obisnuiti de mici cu anumite manifestari... care nu mai tin chiar atat de mult de "lumea materiala".

xennon_2000

Bine spus calina!
dar cu stresul de la serviciu si cu viata de familie.........iti vine sa....

pri3st3ss

stresul trebuie inlaturat usor usor printr-un management al fortelor proprii,al puterii tale interioare etc...
trebuie sa ajungi sa imbini treaba de la serviciu cu familia si sa iti impui anumite reguli de viata...
dar daca spui "da,asa am sa fac de acum incolo" sau "da,uite o idee buna,are dreptate" si iti ramane ideea in creier ,dar tu nu actionezi,degeaba...
nimic nu se rezolva de la sine...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

Offf...usor de zis, greu de facut!

pri3st3ss

trebuie  calm si rabdare,nu te grabeste nimeni...
de asemenea trebuie sa te si concentrezi...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

Vad ca esti foarte blanda de fel si intelegatoare....la personalitatea ta cum sa nu-ti reuseasca concentrarea si gandirea pozitiva!?

darkness

huh,sa o vezi in realitate!!! :-D
te duce la disperare cu blandetea si intelegerea ei..

probabil efectul meditatiilor...

xennon_2000

nu..dark din contra mie unul imi plac oamenii asa, dak ar gandi toti asa........

darkness

pai si mie, nu am zis nimic de rau,dar totusi,omul se mai enerveaza si el....
eu cel putin sunt mai explosiv....


pri3st3ss

Citat din: xennon_2000 din  29 Ianuarie 2007, 11:51:33
Vad ca esti foarte blanda de fel si intelegatoare....la personalitatea ta cum sa nu-ti reuseasca concentrarea si gandirea pozitiva!?

ms mult de compliment daca asta a fost..
sa stii ca muncind am ajuns la acest rezultat,desi nu sunt intotdeauna calma asa cum afirma darkness..uneori se mai  umple si  la mine paharul,ca doar om sunt...

darkness,nu am ajuns la aceasta "performanta" doar datorita   meditatiei, ci si datorita slujbei viitoare..cand lucrezi cu copii si cu oameni care au probleme,nu e bine sa ai nervi,iar daca ii ai, ii lasi la usa...
totul sta in puterea gandului tau...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

sa stiu sa nu te supar dark.... :lol: :lol:.....nici sa te contrazic macar.....aaa si dupa una si alta mai emani si ganduri negat :evil:ive..... :lol: :lol:

darkness

Citat din: xennon_2000 din  30 Ianuarie 2007, 10:43:50
sa stiu sa nu te supar dark.... :lol: :lol:.....nici sa te contrazic macar....

nu am treaba cu forumul , eu ma refeream la viata concreta..mi-e mai greu sa ma calmez,mai ales daca explic ceva de 2-3  ori si angajatul tot nu invata,sunt un mic vulcan,mai ales daca pird si bani de pe urma lui...nasol...


Citat din: xennon_2000 din  30 Ianuarie 2007, 10:43:50
..aaa si dupa una si alta mai emani si ganduri negat :evil:ive..... :lol: :lol:
xenon, ce ganduri negative eman?..eu incerc din tot sufletul sa ma calmez,sa inspir adanc,sa numar pana la 10...sa o iau de la inceput....
...dimpotriva,eu am laudat-o pe priestess ca e ingrozitor de calma si si eu ma enervez si pt ea si ea tot calma e....iar eu ma enervez ca ea nu se enerveaza...vorba ei, o sa imi explodeze vreo vena intr-o zi :-D

vezi tu, vorba ta, e usor sa vorbesti despre calm, rabdare si  intelegere,dar daca nu  incerci sa te controlezi,tot degeaba si mai ales daca esti impulsiv...
e o calitate intr-adevar sa fii calm, bland,intelegator si pozitiv in gandire, trebuie sa muncesti mult pentru asta..iar cand aceste calitati sunt  ereditar in tine..atunci poti fi considerat un sfant...
astan u inseamna totusi ca nu trebuie sa muncesti sa incerci sa ajungi si tu la un grad de calm si intelegere acceptabil pentru tine...
daca o iei pe panta cealalta, doamne fereste, faci vreun accident cerebral de toata frumusetea...aici si priestess are dreptate....

deci,xenon, ce sentimente negative eman?