Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre vechile desene

Creat de focusXX, 22 Decembrie 2006, 15:26:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LupinThe3rd

Sincer? Imi place Salvador Dali si Pablo Picasso :D...
Si copii oricum deseneaza ce vor ei  :-D

xennon_2000

Lupin unde spuneai ca e desenul!??????????????(adik zona)

darkness

prin anglia ar trebui sa fie....

eu totusi ma intreb de ce unele personaje din antichitate si preistorie, sunt desenate aiurea...adica aiurea sunt pt mine...
de ex si omuletul prezentat de lupin, are fata in profil si corpul prezentat din fata....mie mi se pare chiar ciudat....


calinahanna,eu nu mi-as invata copilul proportiile cariatidelor,l-as invatat sa vada, sa simta, i-as hrani dorinta de a cunoaste, l-as lasa sa copilareasca si sa descopere lumea prin joc si dorinta proprie,nu pt ca ii impun eu; cat despre explicatia ta pt desenele preistorice..da,s-ar putea sa fie si asta,dar ma indoiesc,avand in vedere timpul urias pe care il aveau la dispozitie primitivii..nu sunt canoi, stresati si traind cu impresia ca timpul s-a micsorat aiurea..pe bune vb acum,de la o vreme mi se pare ca cele 24 de ore ale zilei, sunt de fapt doar 10..mie nu imi ajunge timpul pt nimic...
mi-e asa dor sa citesc sau sa ma joc,dar nu am timp...daca m-ar pune cineva acum sa desenez, as lungi acel desen pe 3 zile,numai ca sa ma bucur de culori :-D

sorry si sfertul de offtopic

LupinThe3rd

Desenul e in Anglia
http://en.wikipedia.org/wiki/Cerne_Abbas
Eu am gasit primele informatii intr-o carte despre reprezentarile erotice de-a lungul timpului.
Cartea a aparut la Editura Taschen sub titul Erotica Universalis.
Pe net circula o versiune pdf dar care are cam 95 de Mb in format pdf.
Daca vreti informatii despre unde o puteti gasi versiunea electronica lasa-ti un mesaj pe prv.
Darkness, omuletul e ditai uriasul  :-D iar despre timp ai dreptate... prea multe de facut si prea putin timp liber pentru noi...

xennon_2000

        Am vazut linkul...Desenele pot fi facute in cinstea zeilor, in cinstea imparatilor, sau manifestari ale intelectului din acea vreme!
        La vremea aceea doreau si oamenii preistorici sa-ai expuna ideile, opiniile, crezul si nu puteau altfel.....aici sunt mai multe teorii!

calinahanna

@darkness

E de bun simt sa recunosc ca ai dreptate. Dar nu ma simt convinsa...Pentru ca (offtopic) eu am fost lasata in pace, cand eram copil, de catre parinti si stresata de bunici. Adica bunicul meu ma invata latina, bunica-mea ma invata sa cos, iar mama si tata imi spuneau ca trebuie sa ma joc cu masinutele lui frate-meu, ca sa nu mai cumpere papusi, probabil :evil: Si sincer, tot ce imi pare bine ca stiu sunt exact primele informatii date de catre bunicii mei. Ceea ce ma face sa ma gandesc cam ce mi-as invata copiii sa faca in primii ani din viata. Caci cred ca daca ii las sa se joace prea mult...raman in urma. Sad but true. Oricum, mai e pana sa am copii, si sunt convinsa ca voi judeca din alt punct de vedere totul. Ideea pe care o lansasem era aceea ca decat sa il las pe bietul copil sa nu inteleaga ce sunt liniile trase de el, i-as explica niste teorii, de poportii, de observare a obiectului desenat etc. La asta m-am referit :mrgreen:  (end offtopic)

@xenon_2000

Si care sunt acele " mai multe" teorii?

xennon_2000

Despre acele desene Calina...sunt teoriile!Sincer nu  le stiu pe toate!Si chiar daca le atim doar dam cu presupusu, dar nu stim cu adevarat ce s-a intamplat cu adevarat acolo!

darkness

calinahanna, prin joc copilul invata multe,nu are cum sa ramana in urma...e drept ca tu ai invatat multe,dar trebuie sa gasesti un model care sa fie pe placul copilului..exact cum am spus si eu, sa ii starnesti curiozitatea prin jocuri..prin joc sa il duci in roma, in grecia antica,nu sa invete doar pt ca nu il vei lasa afara daca nu stie dimensiunea cariatidelor, si nu stie de ce templul avea scarile curbate etc.... end of offtopic

xenon,macar spune-ne o teorie-doua..eu nu am auzit de nicio teorie;chiar ma intreb ce ar determina un salbatic sa faca ditamai omuletul...si cum a pastrat proportiile etc... :|

xennon_2000

      Darkness...se poate ca o civilizatie extraterestra sa-i fi influentat si ei au crezut ca sunt zei!Si statuile din Insula pastelei pot fi facute pe acelasi motive!

darkness

da,eu ziceam in afara de aceasta posibilitate...sa o facut ei asa singuri,de capul lor, ca precis i-a ajutat cineva din afara,ca la nazca...

xennon_2000

Desenele pentru acei oameni au reprezentat ceva sfant!Dar poate ca nu au fost facute de ei...poate de alte civilizatii ET si au vrut ca ceva sa ramana....dupa ei!

darkness

realizate de et la o scara asa mare  doar ca semnatura?!ma indoiesc sincer...e ca si cum tu ca om ai urca pe piedestal o furnica...

da,poate cel din anglia sa fi fost inchinat unui zeu,dar si de asta ma indoiesc...

xennon_2000


pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

Darkness...pana la urma care e parerea ta despre aceste desene?vad ca nu esti de acord cu nicio teorie