Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Punct pe soare

Creat de addi, 09 Decembrie 2006, 19:32:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

Da Ionut ai perfecta dreptate IISUS a spus ca atunci cind v-a apare pe soare un semn ca un vultur negru dansind...sfirsitul timpului este sproape,iar dupa cum se vede seamana aceste eruptii cu un vultur negru care se zbate...Pina se trezesc oamenii de stiinta din agonie,tot IISUS e mai inainte cu informatiile concrete si asta cam cu 2000 de ani inainte sa ia nastere stiinta "MODERNA" SoRRRRY...daca v-am stricat topicul stiintific spunind vorbele neinsemnate ale lui IISUS !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

Bun, dar ce te faci ca exploziile solare sunt de cand e si soarele, facand parte din functionarea normala a acestuia. Daca nu le-am vazut noi oamenii, pt ca nu inventasem luneta, asta nu inseamna ca nu existau. Inseamna doar ca aveam ochelari de cal. Plus ca aparenta exploziilor de filamente negre pe fundal galben clocotitor apar astfel doar la urmarirea prin filtre speciale pe anumite lungimi de unda ale luminii, asa ca daca privim in alte lungimi de unda, aparenta/contrastul e altul. Plus ca aparentza de miscare rapida (="zbatere") a filamentelor exploziilor solare apar astfel doar la derulare rapida (asa cum ni se prezinta pe www) a unei filmari de altfel aparent cam statice in realitate cand bagi ochiul in ocular? Nu ti se pare ca fortezi nota imaginatiei?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

loreley


        Lylyt   unde este mai exact citatul in care spune Isus  asta?

lylyt_ice

#18
Ciuciulete ,daca te referi la mine spunind ca "fortez nota imaginatiei"ar trebuii sa stii ca nu eu sau cei ce sustin ca multe lucruri ne-au fost dezvaluite cu mult timp inainte,ci cei care LE-AU dezvaluit!!! au fortat nota imaginatiei....CUM TU NUMESTI ACEST LUCRU!!!!Parerea mea este ca unul ca tine forteaza nota ARGUMENTATIEI...Nu VEDETI ca deja fierbe lumea???ce tot va puneti voi in frunte ca sa demonstrati ca toti sunt prosti si voi stiti mai bine ?...DEcit sa facem pe desteptii mai bine ne-am resemna si am face o rugaciune de iertare ca vin timpuri grele peste omenire...Cit despre modul cum te-ai exprimat...cu bagatul ochiului in obiectiv !!! lasa de dorit,tu nu ai dreptul sa convingi pe nimeni ...ai dreptul sa-ti dai o parere si atit...Nimeni nu contesta faptul ca te pricepi cum functioneaza un aparat foto dar contestind cele scrise,ai depasit granitele artei fotografice...Ai inceput deja sa jignesti pe fata ...cu ce drept ???

//bluemoon8520 [daca mai aveti ceva de argumentat in afara subiectului contiunati prin PM altfel mesajele vor ajunge in "Cosul de Gunoi"]
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

LupinThe3rd

Citat din: lylyt_ice din  15 Iulie 2007, 03:46:50
Da Ionut ai perfecta dreptate IISUS a spus ca atunci cind v-a apare pe soare un semn ca un vultur negru dansind...sfirsitul timpului este sproape,iar dupa cum se vede seamana aceste eruptii cu un vultur negru care se zbate...Pina se trezesc oamenii de stiinta din agonie,tot IISUS e mai inainte cu informatiile concrete si asta cam cu 2000 de ani inainte sa ia nastere stiinta "MODERNA" SoRRRRY...daca v-am stricat topicul stiintific spunind vorbele neinsemnate ale lui IISUS !!!
Subcriu la intrebarea cu unde a spus IISUS asta? Din punctul meu de vedere oricare din evanghelii(apocrifasau nu, dar cu un link la texttul si fragmentul resprectiv) poate fi folosita ca si argument la fel ca si oricare text apocrif... Chiar sunt curios...

lylyt_ice

 Trebuie sa-mi iau putin timp si sa caut prin biblioteca...momentan nu am acest timp dar in citeva zile am sa vin cu mai multe argumentatii,chiar si din multe alte profetii care nu au fost luate an seama pina acum...ramin datoare...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

lylyt_ice

   in citeva minute,am gasit deja ceva referitor la aceasta tema...LUCA 21 cu 25 .....Apocalipsa,16 cu 8..Chestia cu Vulturul pe soare ,trebuie sa o caut inca...cum o gasesc v-a anunt...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

Lylyt_ice nu e cazul de a te ambala, si imi cer scuze daca undeva am avut exprimari defectuoase.
Insa, PAREREA MEA este cea spusa anterior, si ARGUMENTATA, si daca e ceva gresit, te rog sa combati cu contraargumente valide.
Repet:
1) explozii solare sunt de cand exista si Soarele, face parte din functionarea sa. Faptul ca la un moment dat am inventat luneta si le-am vazut acum cateva sute de ani cred, e doar un fapt.
2) Filamentele exploziilor solare apar intunecate pe fond galben clocotitor al soarelui in instrumente adecvate si cu FILTRE specializate pe anumite lungimi de unda (parca ale Calciului sau hidrogenului daca retin bine). Daca te uiti cu ochiul liber in instrument (cu filtru de atenuare doar, ca sa nu fie orbitor, nu prea ai sa vezi acele filamente). Deci acele filamente sunt relevate la anumite lungimi de unda ale luminii, prin utilizarea de filtre create in acest scop: accentuarea contrastului pentru distingerea de detalii
3) filamentele acelea apar in miscare DOAR pentru ca ceea ce vedem noi pe internet sunt FILME DERULATE RAPID, TOCMAI pentru a scoate in evidenta miscarea materiei de-a lungul liniilor de forta de camp magnetic ale Soarelui. Pentru ca daca o sa privesti cu ochiul liber, in timp real, ("cu ochiul bagat in ocular") soarele, nu o sa vezi nici un "vultur zbatandu-se".
De-aia zic si argumentez, este cam o fortare a imaginatiei sa legi un citat din Biblie, cu un fenomen evidentiat ca atare prin tehnici speciale in sensul de a decela detalii si miscare.
Pentru ca, la fel, daca filmam soarele de cand rasare si pana apune, si redam rapid, o sa vedem o bila de foc care zboara pe cer precum un bolid in cateva secunde, si acest aspect ar putea, nu-i asa, sa fie legat de alt citat criptic din biblie, nu?
daca crezi ca am fortat NOTA ARGUMENTATIEI, ei asta e doar PAREREA TA. Ar fi bine sa ti-o argumentezi la randul tau.

Si nu cred DELOC ca am demonstrat prin asta ca toti sunt prosti, iar eu ala superdestept, ci doar mi-am expus PAREREA MEA ARGUMENTATA, care daca e gresita, astept sa vad de ce.


Numai bine!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lylyt_ice

 Felul cum te exprimi !!!probabil ca efectul exploziilor solare si-au facut deja aparitia la tine...iti atrag pentru ultima oara atentia...eu nu "m-a ambalez" O.K.???Iar daca doresti un argument...O sa-l simti pe pielea ta in urmatoarele zile-saptamini...Iar daca sustii in continuare ca asa este normal si ca intotdeauna a fost asa (?)...nu pot decit sa-ti urez distractie placuta...dar nu ai voie sa folosesti aierul conditionat..pentru ca aceste aparate nu au fost din totdeauna ... :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

Nu te enerva!  (Suna mai bine? :P )
CitatIar daca doresti un argument...O sa-l simti pe pielea ta in urmatoarele zile-saptamini...Iar daca sustii in continuare ca asa este normal si ca intotdeauna a fost asa (?)...
Unde am sustinut eu ca e normala temperatura si modul cum se manifesta clima?! Poate ma confunzi cu altcineva. De aici si pana la vulturul de pe Soare despre care discutam si care uite-l ca se vede, e cam mare distanta. Am spus DOAR ATAT: parerea mea e ca vulturul de pe soare citat din Biblie nu este totuna cu explozia solara ordinara pe care o sustii tu astfel:
Citatsfirsitul timpului este sproape,iar dupa cum se vede seamana aceste eruptii cu un vultur negru care se zbate...
Si doar atat. Este clar, sper, ce am vrut sa zic si sa argumentez, si reiese din ceea ce am spus, nu?
Pe de parte, clima are niste variatii in perioada asta, la care o fi si soarele de vina, si Terra insasi, anumite cicluri cozmice, om fi si noi oamenii de vina fara indoiala ca suntem niste profitori si distrugatori, ramane de cuantificat cat mai exact cat si cum si ce masuri ar fi de luat. Dar asta pe alt topic, de cei care se pricep.
Daca te enerveaza cum ma exprim eu, asta e, nu am ce sa-ti fac, va trebui sa te obisnuiesti ca nu toti suntem la fel. Cata vreme nu jignesc (sper), e bine. Hai ca particip si eu la nervozitatea ta, si deci suntem off-topic.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

loreley


   Lylyt a spus:
IISUS a spus ca atunci cind v-a apare pe soare un semn ca un vultur negru dansind...sfirsitul timpului este sproape,iar dupa cum se vede seamana aceste eruptii cu un vultur negru care se zbate.


Ai gasit citatul respectiv? Chiar sant curioasa  .....

lylyt_ice

Ca sa fiu sincera ,nici nu l-am mai cautat si daca nu m-a insel si Nostradamus a preluat pasajul acesta cu vulturul cese zbate pe soare.trebuie sa iau toate evangheliile din nou la rasfoit si nici nu stiu daca le mai am pe toate....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?