Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Forum

Creat de spooky, 08 Decembrie 2006, 17:14:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Am o curiozitate minora : observ la unele postari in cadrul rubricii de like-uire   cum zice ca sunt 5 - de exemplu- iar daca te uiti la lista acolo apar numai 4 nume . Si nu e un like dat de un user care a fost trecut la statut de vizitator .
   In lipsa unei alte explicatii sugerez urmatoarea: avem un user din alta dimensiune ?!?  :roll:
   Zic si eu ... in lipsa de cunostiinte de IT. Poate are cineva o explicatie pertinenta in afara de asta ..fantomatica.
Multumesc.

classic

Citat din: fiulploii din  28 Ianuarie 2013, 17:01:53
Am o curiozitate minora : observ la unele postari in cadrul rubricii de like-uire   cum zice ca sunt 5 - de exemplu- iar daca te uiti la lista acolo apar numai 4 nume . Si nu e un like dat de un user care a fost trecut la statut de vizitator .
   In lipsa unei alte explicatii sugerez urmatoarea: avem un user din alta dimensiune ?!?  :roll:
   Zic si eu ... in lipsa de cunostiinte de IT. Poate are cineva o explicatie pertinenta in afara de asta ..fantomatica.

Sunt doi useri misteriosi pe acest forum - Somebody and Nobody. Si explicatia e simpla: Somebody did it and Nobody knows who!
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Xanadron

Cred ca mai e si userul @Everybody (likes it). :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Mai am o curiozitate.
Exista un canal iutub cu forumul rufon.
http://www.youtube.com/channel/HCkkMeszjQ6Rk/feed
Stia cineva de el?
Se pare ca este un canal auto-generat deci inca un pas spre Inteligenta Artificiala totala .
Parerea mea..

Canalele generate automat de YouTube sunt canale create de algoritmi pentru a grupa după subiect videoclipurile populare şi pe cele în tendinţe. Canalele generate automat funcţionează asemenea canalelor utilizatorilor, în sensul că vă puteţi abona la acestea şi puteţi fi la curent cu noile videoclipuri.

Este o cale aditionala de a fi la curent cu rufonul  :wink:

Nox

#49
Citat din: fiulploii din  28 Ianuarie 2013, 17:01:53
Am o curiozitate minora : observ la unele postari in cadrul rubricii de like-uire   cum zice ca sunt 5 - de exemplu- iar daca te uiti la lista acolo apar numai 4 nume . Si nu e un like dat de un user care a fost trecut la statut de vizitator .
   In lipsa unei alte explicatii sugerez urmatoarea: avem un user din alta dimensiune ?!?  :roll:
   Zic si eu ... in lipsa de cunostiinte de IT. Poate are cineva o explicatie pertinenta in afara de asta ..fantomatica.
Multumesc.

Explicația e oarecum simplă. Din ce am observat fenomenul are loc atunci când se scindează un topic (mesaj singular sau grupuri de mesaje) și care sunt ulterior, dar nu neapărat, alipite la un alt topic. Ceea ce cred că se întâmplă, şi aici e un educated guess, este faptul că se "pierde" referinţa către tabela de useri, foarte probabil un bug software care se poate rezolva printr-un update al modulului respectiv. Eu când am remarcat pentru prima dată această problemă şi am verificat, nu exista un astfel de update, asta întâmplându-se cu mai bine de 1 an în urmă.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

fiulploii

Bug-ul asta isi face de cap, nu are nici un pic de respect  :lol:

Mersi Nox pentru lamuriri.

Nox

Salutare.

Cred că în urma ultimului update s-a întâmplat ceva cu ordinea categoriilor din Secțiune pentru limba română și anume: Astronomie este ultima, Administrație și Coș de gunoi sunt pe la mijloc, etc. Doar la mine e așa? Știu că se practică în supermarketuri să se "amețească" raioanele cu produse pentru ca potențialul cumpărător să petreacă mai mult timp și implicit să crească vânzările, dar...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

Pe mine nu ma deranjeaza Noua Ordine, :-D ci doar imposibilitatea de-a atasa poze (imi apare un anunt de genul "fisierul de atasamente-i plin"). :roll:

Ce trebuie facut deci ca sa nu trebuiasca sa inserez poze-n postari, depuse intai pe situri de hosting ? (chestie care nu-mi merge intotdeauna) - intrebare de novice pe tarlaua IT, dar cu raspuns util si altora poate.
Multumesc in devans pt lamuriri!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

#53
Citat din: Xanadron din  06 Septembrie 2013, 08:29:24
Ce trebuie facut deci ca sa nu trebuiasca sa inserez poze-n postari, depuse intai pe situri de hosting ?
Ce trebuia facut,s-a facut...tu trebuie doar sa vrei sa postezi... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Citat din: alx din  06 Septembrie 2013, 08:44:22
Ce trebuia facut,s-a facut...tu trebuie doar sa vrei sa postezi... ;D
Multzam fain pt. promptitudine, alx - ia sa fac si eu un test insa:

P.S. Mergeeee !!! :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Ia uite cum ne urmareste matricsul in atasament.  :evil:

horia2008

#56
Citat din: sunnyboy din  25 Octombrie 2013, 20:58:54
Mie imi arata ca ai scris la 19:39:53 despre un cutremur petrecut la 20:10!
Citat din: fiulploii din  25 Octombrie 2013, 21:05:30
  Si care ar fi concluzia? Forumul este dupa ora de iarna , ora la care se va trece sambata spre duminica.
Citat din: Xanadron din  25 Octombrie 2013, 21:05:58
Ceasu' RUFOn e cu cuc paranormal :-D (arata c-o ora in urma).
:-D
Asa e, se va remedia probabil cu trecerea la ora de iarna, sau e o defazare pe undeva
Se poate corecta din Profil->Modificare Profil->Elemente vizuale->Diferenta de fus orar (unde scrie in clar si ora curenta a forumului)

alx

Maine dimineata va incepe procesul de migrare a tuturor datelor de pe serverul vechi pe cel nou.Cel vechi are aproape 9 ani,si daca il mai tineam o vreme,apuca sa-si faca si buletin... :D
  Asadar,pentru o perioada scurta(speram noi) pot si vor exista probleme cu accesarea forumului sau site-ului,inclusiv a adreselor de mail hostate pe acesta.
  Rugamintea noastra e sa nu va impacientati,si sa asteptati (rabdatori ;D ) terminarea acestui proces.Teoretic,toate serviciile ar trebui sa fie disponibile pe noul server in cel mult 48 ore.
   O seara buna tuturor.
Administratia RUFOn!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

O sa mai dureze. Facem schimbari si de infrastructura. Rutere si altele...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

Am modificat sistemul de atasamente astfel:
-dimensiunea maxima a unui fisier atasat: 30000Kb
-dimensiunea totala a atasamentelor pentru un mesaj: 100000Kb
-nr. maxim de atasamente /mesaj: 10

Am procedat la aceste modificari pentru a permite atasarea fisierelor video de dimensiuni mai mari,sau a arhivelor.Am rugamintea sa folositi judicios aceasta...posibilitate.
   De asemenea va rog sa semnalati daca exista tipuri de fisiere foto/video care nu sunt acceptate de forum ca si atasamente,pentru a remedia si aceasta problema.
  Multumesc

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."