Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

21 decembrie 2012

Creat de draculasblood, 15 Ianuarie 2006, 20:12:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

  Da am reusit sa citesc...Foarte frumos spus. Cam acelasi lucru cred si eu. Aceasta abordare a spatiului si timpului este mult mai aproape de adevar fata de explicatiile fizici clasice. Parerea mea.
Adevarul este dincolo de noi

darksid3

Am citit aceasta carte acum ceva timp....este una din cartile care imi merg ca unse la suflet.
O abordare iesita din limitele "normalului" este mai aproape de sursa realitatii, pentru ca lumea asta cu care suntem obisnuiti nu este decat o consecinta a ceva mai subtil.
Nu pot decat sa ma bucur pentru ca legenda spune ca "Binele invinge", ori aparitia atator oameni cu o gandire libera si care sa accepte si altceva, inseamna ca vremuri de mari schimbari se apropie.
11.11

jasmin3

in legatura cu data de 21 dec 2012... nici nostradamus nu a facut nici o previziune sau ceva asemanator in legatura cu respectiva zi, sau cel putin eu nu am auzit de ea... dar chiar dak s-ar intampla ceva neobisnuit atunci acest fapt ar fi evolutia omenirii, trecerea la o alta etapa pt ca apocalipsa in sine reprezinta nimic altceva decat evolutie... asa privesc eu lucrurile..

darksid3

Tot ceea ce se spune depsre 2012 sunt ipoteze...unele posibile, altele fanteziste.
Evenimentul astronomic exista, este REAL....ce e dincolo de toate astea vom vedea. Momentan sa ne pastram cumpatul si sa nu dam in paranoia  :wink:
11.11

jasmin3

nu inteleg ce vrei sa spui prin"eveniment astronomic...". adik eu nu stiu dekt ca atunci se term alendarul mayas... dar nici un eveniment astronomic. poti detalia, te rog?

jasmin3

ahhh, sorry, nu citisem prima pag unde scria despre echinoctiu cu ns ce punct din calea lactee, etc... dar nu mi se pare ceva de care ar trebui sa ne temem, sorry, again

jedimisu

Citat din: jasmin3 din  26 August 2009, 13:34:19
apocalipsa in sine reprezinta nimic altceva decat evolutie... asa privesc eu lucrurile..

Asa si este:  Ἀποκάλυψις Apokálypsis = revelatie, lifting of the veil http://en.wikipedia.org/wiki/Apocalypse. Asta a insemnat de cand a aparut, numai Bisericii ii convinde varianta cu sfarsitul lumii. Si eu unul mi-as dori o evolutie a constiintei umane, daca nu si a fizicului, o varianta fara razboi, fara bani, cu bun-simt si, eventual, fara seminte si bere.  :-D

Mai am putzintica rabdare, ca mult a fost, putin mai este.

Stefy1994

De aceeasi parere cu tine,Jedimisu.
Friendship is the greatest treasure

darksid3

Citat din: jedimisu din  31 August 2009, 22:50:55


Mai am putzintica rabdare, ca mult a fost, putin mai este.

Deja se "simte" luminita de la capatul tunelului  :wink:
11.11

jasmin3

vezi u, de la inceputul mileniului unu dupa hristos oamenii isi dadeau cu parerea si considerau ca ei sunt "generatia norocoasa". traiau pt asta. nu mi se pare ceva corect... adik dc sa dam atata importanta... indiferent cand va veni... noi nu putem schimba asta... adik ce? dak ne impacintam(multi se sperie de asta) va veni mai repede sau mai tarziu? nu... cel mai bn este sa ne traim viata sik sa-l lasam pe dumnezeu sa decida...

Stefy1994

Asa e,Jasmin3.Trebuie sa-l lasal pe Dumnezeu sa decida cand va veni Sfarsitul lumii.
Friendship is the greatest treasure

k3t3lin

Oare cati se vor sinucide pe 21 dec 2012? Ca si la Revelionul din 2000 erau toti morcoviti... :-D Oricum, lasand gluma deoparte, cred ca nu se va intampla nimic deosebit in ziua cu pricina. Sau poate.... :ufo:

angellla29

#72
Dar daca 21 12 2012 coincide cu venirea "zeilor" cei care ne-au creat ? Si daca incet incet primim "semnale" ale iminentei lor intoarceri?! Cum ar fii :aparitii OZN din ce mai dese,chiar dezvaluri senzationale ale savantilor...sau acceptarea de catre insasi Biserica a existentei extraterestrilor? Sa fim avertizati din timp asupra evenimentelor ce vor urma in anii viitori?! :?

jasmin3

biserica nu accepta ideea de extraterestri?! uite ca pe asta nu o stiam, dar pana si mayasii spuneau ca dumnezeu a avut mai multe creatii si noi suntem a cincea... sau ceva pe aklo... cine stie

darksid3

#74
Genul asta de mistificare al unui eveniment astronomic are sanse minime sa se intample:
1. Conditionarea unui eveniment si atribuirea acestuia a diferitor idei;
2. 90% din cazuri se urmareste un "drum" care nu duce nicaieri;
3. Dezinformarea mai mult sau mai putin voita prin mijloacele de (dez)informare.

Trebuie sa intelegem mai intai filozofia maya si apoi sa ne apucam sa tragem concluzii. Tot ce se spune despre venirea extraterestrilor, sfarsitul lumii, venirea antihristului si alte subiecte nu vor face altceva decat sa adanceasca si mai mult scepticitatea oamenilor. Haideti sa fim suficient de echilibrati si sa nu picam in extreme.
Putem vorbi despre simbolistica maya, despre insemnatatea metafizica, lucruri de gen si apoi sa facem niste conexiuni prin prisma ratiunii si simtului...nu de alta dar parca vad ca acum vine 2012 si multi vor fi debusolati si nu pentru ca nu ar veni o schimbare ci pentru ca "n-au venit extraterestrii"...schimbarile sunt de ordinul subtilitatii...adica restul de 99% din materie pe care nu-l percepem. :wink:
11.11