Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Video / Reflexie sau posibil OZN? [Lugoj, jud. Timiº] [27 noiembrie 2006]

Creat de jackie28t, 07 Decembrie 2006, 19:00:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

probabil un geam reflecta doar 5% din lumina incidenta. Cu toate astea, tot te orbeste sa te uiti la reflexia soarelui intr-un geam, chiar si un soare apunand (pe incercate). Si este normal ca lumina (solara) chiar si reflectata de acel geam sa fie mult mai intensa decat varful muntelui, nu?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Sorin

Citat din: ciuciulete din  12 Decembrie 2006, 08:59:04
probabil un geam reflecta doar 5% din lumina incidenta. Cu toate astea, tot te orbeste sa te uiti la reflexia soarelui intr-un geam, chiar si un soare apunand (pe incercate). Si este normal ca lumina (solara) chiar si reflectata de acel geam sa fie mult mai intensa decat varful muntelui, nu?

  Probabil, nu te contrazic. Sa vad cum am timp si bani saptamana viitoare, poate fac o calatorie pana acolo sa fad daca este vreo locuinta.

toma

Daca va uitati bine la umbra lasata de cosul de fum, lumina vine de undeva din dreapta spate.
In alta ordine de idei, astfel de reflexii sunt cu erori de deplasare extrem de mici, ori pozitia soarelui difera, totusi, destul de mult de la o zi la alta, pentru o ora fixa.
Cit a durat acea lumina? In zona respectiva sunt sosele?
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Sorin

Citat din: toma din  19 Decembrie 2006, 21:22:49
Cit a durat acea lumina? In zona respectiva sunt sosele?

Nu stiu sa-ti spun cat timp s-a putut vedea acea lumina, cel putin 10 minute am vazuto eu. Prima data am vazut-o in alt birou cu vedere inspre acel deal, apoi m-am dus am luat o camera, am filmat cateva cadre, apoi am facut captura pe calculator pentru a putea vedea mai bine ce-i acolo (pe camera se vede alb-negru si se vede destul de mic un obiect aflat la distanta), m-am intors la fereastra si lumina era inca acolo apoi am fost nevoit sa plec la o interventie pe teren. A doua zi, m-am uitat la aceasi ora, din acelasi loc dar nu am mai vazut nimica.
In acea zona nu sunt drumuri judetene sau nationale, eventual drumuri forestiere. Nu stiu sa-ti spun prea multe despre acea zona, m-am mutat aici in urma cu 4 ani si nu cunosc bine zonele din apropiere.