Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Video / Reflexie sau posibil OZN? [Lugoj, jud. Timiº] [27 noiembrie 2006]

Creat de jackie28t, 07 Decembrie 2006, 19:00:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Un coleg de pe forum pe nume Sorin tocmai m-a anuntat prin MP, ca fiind la lucru cam pe la ora 16:30 si avand la mana o camera de filmat chiar foarte buna SONY DSR-250P si observand o lumina ciudata la distanta a filmat fenomenul care precizeaza el
CitatCred ca este o rexlexie a Soarelui de pe o suprafata "lucioasa", dupa cateva minute a disparut, Soarele si-a schimbat unghiul si lumina a disparut...
Deci parerea lui si nu numai este ca acea lumina este defapt doar o reflexie.Filmuletul este foarte interesant si pot spune ca se merita sa-l vedeti.Chiar daca obiectul nu reprezinta un OZN se merita sa fie vazut ca pe un exemplu.
In acelasi timp poate cineva va veni de ce nu cu argumentatii despre aceasta secventza.
Filmul a fost atasat pe GOOGLE video intitulat si ''Light Reflection'' si-l puteti vedea la linkul  de mai jos:
http://video.google.com/videoplay?docid=8822198721423645200
Multe multumiri lui Sorin pentru a imparti cu noi toti aceasta secventa.


Daca cineva ar avea ceva de adaugat atunci  este mai mult decat binevenit. :-)

spooky

ciudat... si totusi putin probabil sa fie o reflexie a luminii...

in primul rand, ce se afla in departare? par a fi munti... si o lumina pe munte.

in ce oras se petrece actiunea?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

Sper ca Sorin va fi dragut sa ne spuna mai multe amanunte.Am sa-i trimit linkul cu acest topic si sper ca ne va lasa instiintati cu mai multe informatii. :-)

sxn_b


DepthOfField

cred ca totusi poate fi foarte bine o reflexie a soarelui, probabil de exemplu pe geamul unei case sau cladiri aflate acolo pe munte. Soarele dadea sa apuna si batea de undeva din dreapta-spate a cameramanului Sorin, si se deduce ca era destul de jos la orizont (vezi atasamentul). Unghiul mi se pare plauzibil, iar intensitatea luminii si culoarea rosie sugereaza ca este o reflexie a soarelui rosietic ce statea sa apuna.  Daca e de la o casa (geamul sau), posibil ca reflexia sa fi aparut si in urmatoarele dupa-amieze insorite, cam pe la aceeasi ora.... daca e de la o masina care stationa pe-acolo (e de presupus) pe vre-un drum poate, nici ca se va mai vedea.
sau poate si vre-un foc, cum spui sxn_b
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Sorin

 Salutare tuturor
Vad ca este nevoie sa dau cateva detalii despre acel scurt clip video. Imaginile au fost luate in data de 27 noiembrie 2006 la aprox. 16:30. Locuiesc in Lugoj, iar in imagini apare Muntele Mic care are o altitudine maxima de 1924 m, distanta pana la munte nu stiu sa v-o spun exact, banuiesc ca undeva la ~ 20-25 Km. In acea zi vizibilitatea la sol era foarte buna si crestele muntelui se vedeau foarte bine, nu pot sa va spun cat timp s-a putut observa acea lumina, am fost nevoit sa plec pe teren la o stire si cand am revenit Soarele deja a apus. In urmatoarele zile, la aceasi ora am incercat sa caut cu privirea acea lumina dar nu am mai reusit s-o observ, asa ca am ramas doar cu cele cateva secunde de imagini video... Prima parte a clipului este filmata doar cu ajutorul zoom-ului optic (max 12X) iar a doua jumatete cu zoom-ul digital activat (max. 48x) si am filmat printr-un geam termopan fumuriu (n-am fost inspirat sa-l deschid, scuze... :) )


jackie28t

Primul tau post aici pe forum Sorin.Chiar daca tu urmaresti subiectele forumului de foarte mult timp vreau sa-ti spun bine ai venit printre noi. :-)
Voi atasa imaginea cu reflexia misterioasa.

Dreamy

Salut Sorin, si bine ai venit pe RUFON!!!


Am vizionat cu interes filmuletul tau, e interesant.
Parerea mea ca lumina care se vede nu pare a fi o reflexie, mai degraba pare ca degaja lumina, nu ca o reflecta!!
Daca ar fi un geam de la o constructie probabil ca lumina ar fi refllectata intr-o oarecare masura la fiecare apus de soare...chiar daca unghiul ar fi diferit!!!

Daca urmariti cu antentie ...da impresia de lumina pulsatoare...

Sorin

Multumesc Jackie28t si Dreamy pentru calduroasa intampinare  :-)

Citat din: dreamy din  09 Decembrie 2006, 17:17:10
Salut Sorin, si bine ai venit pe RUFON!!!


Am vizionat cu interes filmuletul tau, e interesant.
Parerea mea ca lumina care se vede nu pare a fi o reflexie, mai degraba pare ca degaja lumina, nu ca o reflecta!!
Daca ar fi un geam de la o constructie probabil ca lumina ar fi refllectata intr-o oarecare masura la fiecare apus de soare...chiar daca unghiul ar fi diferit!!!

Daca urmariti cu antentie ...da impresia de lumina pulsatoare...

...nu stiu ce sa spun, mie mi se pare ca lumina este prea puternica pentru a fi emisa de ceva.
Intr-adevar ciudat este faptul ca acea lumina nu a mai aparut in zilele care au urmat.

DepthOfField

Nu se poate exclude inca reflexia ca si cauza a acelei lumini. Faptul ca nu s-a mai vazut cateva zile urmatoare, trebuie analizat cu atentie:
- sigur si zilele urmatoare era cer senin cu soare? Si, atentie, nu numai sa fie soare in oras, dar si pe creasta muntelui la cei ~20 km departare (adica sa nu fie innorat acolo muntele sau asfintitul in directia muntelui
- sa te fi uitat cam la aceeasi ora..dar nu neaparat: de la o zi la alta, soarele apune in alt loc (niciodata nu rasare si nu apune in acelasi loc, de-aia orice zi difera de cealalta cu cateva minute), diferentele sunt mici, dar, avand in vedere cat de precis trebuie sa fie aliniamentul Soare - geam reflectant aflat la 25 km departare -martor, sincer nu stiu cat de mari sunt sansele sa vezi si a doua zi reflexia soarelui.
Obiectul pare ca pulseaza, dar este un (d)efect de camera, pai dupa cum vedeti si pata alba de pe munte, de mai jos, pulseaza similar... dupa cum, un strat mare de atmosfera de multi kilometri face luminile sa "scintileze"..urmariti din tren noaptea luminile din departare.
Si da, o reflexie a soarelui este intr-adevar PUTERNICA.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Sorin

Citat din: ciuciulete din  09 Decembrie 2006, 23:00:46

- sigur si zilele urmatoare era cer senin cu soare? Si, atentie, nu numai sa fie soare in oras, dar si pe creasta muntelui la cei ~20 km departare (adica sa nu fie innorat acolo muntele sau asfintitul in directia muntelui

...chiar in urmatoarea zi, conditiile meteo au fost la fel si de atunci au mai fost zile la fel de senine. Pe cer nu era niciun nor si se vedea cum Soarele lumina zapada de pe crestele muntelui

Citat din: ciuciulete din  09 Decembrie 2006, 23:00:46

- sa te fi uitat cam la aceeasi ora..dar nu neaparat: de la o zi la alta, soarele apune in alt loc (niciodata nu rasare si nu apune in acelasi loc, de-aia orice zi difera de cealalta cu cateva minute), diferentele sunt mici, dar, avand in vedere cat de precis trebuie sa fie aliniamentul Soare - geam reflectant aflat la 25 km departare -martor, sincer nu stiu cat de mari sunt sansele sa vezi si a doua zi reflexia soarelui.

In cealalta zi m-am uitat pe la 16:25 dar nimica. Stiu si eu ca principala problema este distanta foarte mare, si daca schimbi putin "datele" in problema este foarte probabil ca unghiul de reflexie sa se schimbe iar observatorul sa nu mai fie in masura de a vedea raza de reflexie.


spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984


spooky

schita aia m-a dat putin peste cap.

din ce inteleg tu ai filmat spre Sud-Est... iar soarele se afla la Vest-Sud-Vest... adica undeva la 90-110 grade spre dreapta ta...

soarele se afla in dreapta observatorului si nu in spate... chiar si din lumina de pe blocuri se poate deduce ca soarele NU se afla in spatele observatorului... dupa cum vedeti in aceasta anexa...

dar asta nu rezolva ce poate fi acea lumina.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Sorin

Exista totusi posibilitatea ca acolo sa fi existat un obiect asezat sub un anumit unghi incat sa reflecte lumina. Pe mine ma mira de ce lumina este atat de intensa, ca daca ar fi doar un geam, o parte din lumina s-ar reflecta si o parte s-ar refracta. Doar o oglinda ar reflecta "aproape" perfect o raza de lumina.