Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Parere poza facuta la munte, Cheia, jud. Prahova

Creat de jeleu, 01 Decembrie 2006, 16:26:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Este sau nu un ozn?

ozn
3 (8.1%)
un obiect prins de aparat
3 (8.1%)
o musca
0 (0%)
o dereglare a aparatului
2 (5.4%)
orice altceva in afara de ozn
16 (43.2%)
Reflexie defocalizata
13 (35.1%)

Numărul total de membrii care au votat: 20

jackie28t

Si inca ceva jeleu,la obtiuniile pentru votare din sondajul de mai sus ai trebui sa adaugi si aceasta obtiune ''Reflexie defocalizata'' deoarce eu asta as vota. :-)

jackie28t

#16
Revenind la ORBURI am sa las cateva exemple :wink:
Orburi pe timp de zi,din cauza razelor solare se poate observa ca si in imaginile de mai jos cum se produce acel fenomen provocand acele cercuri numite si ORBURI.






Pe timp de noapte,fotografii ce implica si blizul facand ca lumina blitzului sa se izbeasca de un particol minuscul ce zboara sau pluteste prin fata camerei de fotografiat si face ca acea reflexie sa se defocalizeze aparand in final acea lumina asa numita si ORB,dupa cum se poate observa si in imaginile pe care le voi atasa mai jos.Frumosi cai :-)








Sper ca acum se va intelege mai bine.

jeleu

k mersi pt. informare si am adauga si optiunea aia la vot!

xennon_2000

   Pata de lumina de la capul calului seamana cu un medalion....mie unul asa imi pare....are ceva gravat parca! :-o

jackie28t

Citat din: xennon_2000 din  06 Ianuarie 2007, 19:49:20
   Pata de lumina de la capul calului seamana cu un medalion....mie unul asa imi pare....are ceva gravat parca!

Gravarea este intr-adevar interesanta.Se poate sa fi fost un medalion de onoare al calului invingator. :-D LOL

darkness

si mie mi se pare la fel..pata e diferita fata de cea de pe capul baiatului... :|

xennon_2000

De obicei petele ciudate de lumina au un contur anume dar parca nu semnifica numic...fata de aceasta de la cal care e chiar ciudata!(gravata)

focusXX

stim ca lumina si mai ales efectele provocate de ea ne pot juca nenumarate feste!!
cred ca si in cazul fotografiei cu calul tot lumina este "vinovatul principal"!
mai este ceva de luat in seama si anume irisul aparatului de fotografiat dar mai ales cel digital!

DepthOfField

#23
CitatPata de lumina de la capul calului seamana cu un medalion....mie unul asa imi pare....are ceva gravat
este vorba de fenomenul fizic "difractia luminii" si apare in asemenea situatii, cand lumina blitzului se loveste de particule foarte mici (praf de exemplu) aflate in suspensie in aer aproape de obiectiv, sau in reflexiile din interiorul obiectivului fotografic compus din mai multe lentile. Fenomenul in sine este mai complex, tine de optica.
daca te uiti cu mare atentie la o filmare experiment facuta de mine, atasata aici, vei putea distinge anumite "gravuri" si pe pata defocalizata pe care am filmat-o, desi rezolutia filmarii este mica. (cat despre jocul de punctulete, alea nu-s decat "pureciii", adica zgomotul de pe imagine dat de sensibilitatea scazuta si fortata la maxim a aparatului de filmat. de ignorat acest aspect in cazul de fata). Topicul cu explicatii privitoare la acel experiment aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,519.msg5180.html#msg5180

haideti sa va spun parerea mea indusa de practica: marea marea majoritate a imaginilor de acest tip, sunt pur si simplu asta: fenomene de difractie, reflexii de pe micro-particule din aer, sau lens flare. Problema e ca in multe cazuri aceeasi, ca mult mai putini cunosc aceste fenomene tehnice, de aici -> asa zisul "mister". Uitati-va si la pozele expuse mai inainte de Jackie..de exemplu alea cu fulgii de zapada.. sunt EDIFICATOARE.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

xennon_2000

da...intradevar asa pare , cel putin la prima vedere....multe din ele sunt fenomene prioduse de lumina sau diverse probleme ale aparatelor foto cu toate ca sunt si cazuri neelucidate de poze (in care apar pete de lumina inexplicabile)-CLUJ

toma

Citatda...intradevar asa pare , cel putin la prima vedere.
Nu la prima vedere ci in moid sigur. Toate acele fenomene optice au cazut la o analiza atenta!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

xennon_2000

......fata de cele din Cluj (hoia baciu)...care nu toate petele sunt explicabile

Marius MMG

Citat din: jeleu din  01 Decembrie 2006, 16:26:55
Salut sunt nou aici si vreau si eu o parere! am fost la munte, mai exact la cheia, iar intr-o sarea stand la un foc de tabara am facut niste fotografii, intr-una dintre fotografii a aparut un obiect ciudat, am zis ca e vreun bec sau un obiect reflectat in aparat, nu stu ce sa zic nu i-am dat importanta prea mare dar acu asi vrea sa stiu o parere mai deasteapta!
poza a fost facuta pe data de 27/07/2003 la ora 4:55Am
cu aparatul: Canon Powershot A40

Intrebare: Mereu cand apare un defect in poze trebuie sa fie OZN?

Arckadii

Marius, e normal sa iti pui intrebari, mai ales daca nu prea te pricepi.
Oricand poti prinde un ozn pe poza...nu ai de unde sa sti.


Ark

Marius MMG

Citat din: Arckadii din  23 Iunie 2007, 09:01:16
Marius, e normal sa iti pui intrebari, mai ales daca nu prea te pricepi.
Oricand poti prinde un ozn pe poza...nu ai de unde sa sti.


Ark
Adevarat, e normal sa pui intrebari dar sincer in unele poze se vede clar ca e un defect ce apare din diferite motive stiintifice,  NU OZN.