Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce ar trebui sa facem daca intalnim un extraterestru?

Creat de adelinn, 24 Noiembrie 2006, 23:45:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

CHIP

cred ca fiecare va reactiona in felul lui.nu poate spune nimeni in mod anticipat cum va reactiona.asta,in afara sentimentului de uimire si poate chiar teama care sunt specifice tuturor.in orice caz as incerca sa comunic cumva cu el.

xennon_2000

CHIP@
Eu nu stiu daca poate cineva sa reziste emotional unei astefel de intalniri...dar sa mai si vorbim cu EI. E greu sa faci fata unui asemenea soc, poate daca ar fi mai multe persoane de fata, dar singur e mai greu, pentru ca omul (unii oameni) cu greu faca fata ineditului; sunt doua concepte total diferite: omul vs ET
Daca rezistam unui asemenea soc....o sa ne blocam cu miile de intrebari ce ne trec rapid prin minte, tot un fel de blocaj emotional: cine sunteti, de unde veniti, ce vreti de la noi, cum e societatea voastra, ce tehnologie utilizati, care sunt legile fizicii care guverneaza sistemul vostru solar, exista conceptul de bine si rau, cum il concepeti pe Dumnezeu etc.
Sunt sigur ca toti de pe forum si nu numai, ar vrea o intalnire de acest fel :-D

MIB

Eu unul vreau sa spun ca am fost subiectul unui fenomen cel putin ciudat si pur si simplu am paralizat de frica.Cam pe la ora 3 dimineata in timp ce dormeam,m-am trezit brusc cu imaginea unui glob luminos la o inaltime de aprox 1 metru deasupra patului;prima mea intentie a fost sa urlu de groaza,insa nu am putut decat sa scot niste sunete foarte slabe asemanatoare cu niste gafaituri;iar al doilea gand pe care l-am avut a fost sa imi misc membrele,ceea ce s-a dovedit de asemenea imposibil.Nu puteam decat sa stau intins in pat si sa observ acea minge luminoasa si sa aud sforaiturile tatalui meu care dormea in aceeasi camera cu mine.Acum nu stiu deloc ce sa cred,a fost o vizita a unei entitati sau deformarea realitatii de catre creierul meu rezultand in mingea luminoasa m-a facut sa paralizez de frica.Pot sa reproduc visul pe care il aveam inainte de a ma trezi,in care mi se dadea de baut de catre cineva o substanta lichida asemanatoare cu coca-cola,sau cu o compozitie asemanatoare;si de asemenea cuvintele pe care nu le voi uita niciodata:"ce imaginatie are asta".
Sunt sigur ca e foarte probabil credeti ca aceste randuri sunt produsul unei minti fanteziste,dar va asigur ca intamplarea aceea ma bantuie in fiecare noapte,si incerc mereu sa imi calculez ora la care adorm astfel incat la ora 3 dimineata sa fiu in starea de somn profund.
PS:Cert este ca in cazul intalniri cu un extraterestru majoritatea persoanelor vor avea un afect puternic constand intr-o groaza de nedescris ce ar putea duce la catalepsie...
Atept pareri

Shadowman

#48
Citat din: MIB din  11 Aprilie 2007, 18:09:50
Eu unul vreau sa spun ca am fost subiectul unui fenomen cel putin ciudat si pur si simplu am paralizat de frica.Cam pe la ora 3 dimineata in timp ce dormeam,m-am trezit brusc cu imaginea unui glob luminos la o inaltime de aprox 1 metru deasupra patului;prima mea intentie a fost sa urlu de groaza,insa nu am putut decat sa scot niste sunete foarte slabe asemanatoare cu niste gafaituri;iar al doilea gand pe care l-am avut a fost sa imi misc membrele,ceea ce s-a dovedit de asemenea imposibil...

Iti mai amintesti ce-ai facut in ziua respectiva...? Ce culoare avea globul luminos...? S-au petrecut evenimente deosebite in viata ta dupa acest "fenomen ciudat"...? Cit timp a durat "observatia" si cum s-a incheiat...? Ce dimensiuni (aproximative...) avea globul luminos ?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Unidentified

pare interesanta experienta ta si este bine venita aici deoarece cred ca putem sa te ajutam sa intelegi mai bine ce ti s-a intamplat .De asemenea cred ca este bine sa deschizi un subiect separat in cadrul sectiunii 'Fenomene conexe si paranormale ' sau ' extraterestrii ' :) ca sa putem discuta in liniste fara sa fim off topic.

MIB

ca sa raspund la intrebarile lui shadowman,mingea luminoasa avea un diametru cam de lungimea unei palme,era de un galben stralucitor,singura schimbare care s-a produs in viata mea este lipsa de energie pe care am observat-o de atunci incolo,iar dupa eveniment am cazut intr-u somn adanc.
Intr-adevar,cred ca voi deschide un subiect separat la "Fenomene conexe si paranormale".

Anna

acelasi fenomen cu globuri luminoase care apareau dispareau si se miscau foarte repede l'au trait toti pasagerii, inclusiv personalul de bord al unui avion rusesc in perioada comunista. am vazut pe discovery science. oamenii au fost socati, au manifestat exact simptomele tale, si li s-a interzis sa vorbeasca. globul avea diametrul mai mic de un metru parca.

Anna

gata bingo am gasit! articolul se gaseste in almanahul de primavara formula as si se numeste In Rusia arhivele incep sa vorbeasca: Extraterestrii trimit pe pamant spioni. ESTE EXACT CE DESCRII TU!....cu globul de diamteru 50 cm...

MIB

Gata,am mutat textul descrierii la fenomene conexe si paranormale,sunt foarte curios sa vad ce e cu fenomenele acestea

lylyt_ice

Acum sa lasam aberatiile ,eu in orice caz vreau sa intilnesc unul dintre acesti musafiri ne poftiti si ca sa fiu sincera ce conteaza de unde vine si cum arata,dar atita timp cit oamenii sint sub controlul negativ al fricii clar ca se sperie si de un copil mascat,in intuneric.oricum eu prefer sa intilnesc un ÄLI,cit de "tacanit"ar fii el...decit un LEU terestru brav si frumusel.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

calinahanna

@Lylyt_ice

Poate nimeresti un ALI rece, impartial si ignorant...care stie clar ca trebuie sa distruga tot ce-i iese in cale, daca il impiedica sa-si atinga scopul... deci... mai bine leul. :wink:

lylyt_ice

POATE...Daca aveau de gind sa ne distruga si erau atit de ignoranti o faceau de mult,nu ne lasau sa ajungem la nivelur de a putea lupta impotriva lor.Si nu numai atit pina acum din ce am auzit(contacte)nu par atit de fiorosi si agresivi,oamenii sint cei care ar folosii imediat agresivitatea.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Max C.

Asa este ...acesta agresivitate se datoreaza fricii de necunoscut care ne caracterizeaza.

Arckadii

Cred ca cel mai bine ar fi sa ne pastram calmul si sa ii studiem pe cat posibil intentiile. Exista sanse foarte mari sa vrea sa initieze o discutie. Fie la nivel telepatic fie prin limbajul trupului fie prin cuvinte. In cazul in care omuletul/patratul pufos/viermele inteligent - extraterestru vrea sa atace, va ataca.
Cred insa ca putem exculde varianta asta pentru ca stim ce se face daca ne ataca. Aplicam un dos de palma/pumn/ picior dupa caz si etc.
Totusi, in cazul in care ne intalnim cu un alien si vrea sa vorbeasca cu noi, si ajungem la un limbaj comun: ce ii spunem?
Ne apucam sa ii povestim probleme personale? Ii spunem ce destept e Bush si cum ii nimiceste el pe cei din Irak? Ii povestim din istorie? Ii aratam ceva legi matematice?
CE ii spunem?

Reflectati la asta si la faptul ca in cazul in care ne vom intalni cu un extraterestru si vom sti ca ESTE extraterestru trebuie sa ne pastram calmul. Chiar daca simtim o stare de exaltare nemaipomenita, chiar daca ne este frica. Calm, scurt si la obiect.
Si inca ceva, trebuie sa ii dam de inteles ca e musafir si ca trebuie sa se comporte ca atare. Este foarte important.

Ark

CHIP

Poate ca intr-o zi vreunul dintre noi va intalni cu adevarat vreun extraterestru.Oricum cred ca acestia ne privesc cu,,superioritate,,si cred ca raporul de forte in ceea ce priveste tehnologia este evident in favoarea lor iar ei stiu asta.