Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Posibil OZN [Bucureºti] [23 noiembrie 2006]

Creat de toma, 24 Noiembrie 2006, 10:04:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

toma

Un posibil OZN.
- prima observatie ora 22:50
- ultima observatie ora 23:03
- conditii meteo: cer senin alternind cu fisii de nori, "luminat" de becurile orasului, atmosfera limpede, vint la sol aproape imperceptibil
- localizare: spre vest, cam la 30 - 45 de grade seasupra orizontului, daca 90 de grade le consider deasupra capului
- dimensiune aparenta: aprozimativ 15 mm. Obiectul putea fi aproape acoperit cu indexul daca tineam mina intinsa.
- descriere: o lumina albastru-verzuie, mai intensa in centru, difuza pe margini, executa o "patrulare", probail undeva deasupra norilor, pe o distanta aparenta de 50 cm (distanta "masurata" tot asa, la nivelul bratului intins.) Distanta era parcursa in 10 - 12 secunde. Am incercat sa fac niste fotografii, dimeniunea fiind prea mica nu a iesit nimic.
"Patrularea" a durat in jur de 13 minute, dar boservatii directe nu au fost mai lungi de citeva minute (alertat sotie, vecina, pregatit aparatul foto...) La disparitie si-a redus dimensiunile si luminozitatea.
-nu s-a manifestat nici un fenomen "conex" (agitarie animale, zgomot aparte, pana de curent etc)
- martori: sotia si o vecina.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

DepthOfField

Cum se misca cand facea "patrularea"? drept? uniform ca viteza? de fiecare data cu aceeasi viteza si cam in acelasi loc? Se vedea in dreptul norilor, sau si in dreptul cerului senin dintre nori? Lumina era constanta? alte detalii... :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

toma

#2
Miscarea era uniforma, rectilinie. Nu-mi dau seama cum "intorcea" Iti dai seam ca , neavind un reper, e greu daca "patrula" exact pe acelasi traseu :x. Intensitatea luminii varia foarte putin.In zona in care "patrula" fisiile de nori erau dese, asa ca nu mi-am putut da seama daca se vede ceva printre nori.
Cum va spuneam poza e foarte proasta. Nu mi-a trecut prin cap sa bag unzoom maxim :x In cerc ar trebuii sa se vada o pata mai putin neagra .

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Skywalker

 Vezi tu, Toma, cine ii obisnuieste pe ceilalti cu minciuni, ajunge sa nu mai fie crezut nici cand spune adevarul.
   Este intr-adevar o observatie reala? Ma bazez ca vei spune adevarul.

toma

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

#5
Toma..am luat poza ta si am ajustat-o la luminozitatea ce ar putea reda mai multe amanunte.
Voi atasa aici 2 imagini.Sper sa se vada mai bine acum,cel putin ca o idee. :-D LOL Defapt daca ai expune imaginea in high-resolution adica originala o voi putea ajusta si se va putea vedea acel obiect de care spui mult mai bine.Alegerea este a ta.
Sau trimitemi un mesaj privat cu un link catre imaginea in high-resolution sa vad ce pot sa fac.

toma

M-am temut ca nu incape, dimeniunile pe site fiind limitate. Din pacate am facut "crup" pe imaginea originala, dupa descarcarea din aparat. Ce mai am este la 219 kB si 1134x1243.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

#7
Acum,poti atasa aici pe forum o imagine pana la 2 MB care pentru mine este o rezolutie destul de mare.Deci tura viitoate toma,incearca sa faci copy paste cu imaginea originala ,schimbi numele acelei imagini duble si incepi sa lucrezi cat vrei doar pe copia originalului.
Pacat sa strici o fotografie ce poate intra in istorie.Este ca si cum ai incepe sa mazgalesti cu pixul un loz castigator :-D

toma

CitatEste ca si cum ai incepe sa mazgalesti cu pixul un loz castigator
Nu joc la loto! :wink:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

Citat din: toma din  27 Noiembrie 2006, 10:27:51
CitatEste ca si cum ai incepe sa mazgalesti cu pixul un loz castigator
Nu joc la loto! :wink:
Norocul tau! :lol:

DepthOfField

#10
Singura explicatie oarecum plauzibila la care ma gandesc, este ca poate era lumina de la vre-un proiector colorat mai puternic (se juca cineva), care putea ilumina norii de care spui si care deduc ca erau destul de josi caci erau "iluminati de luminile orasului"... pentru ca:
- spui ca lumina era mai difuza pe margini si mai intensa pe centru,
- nu ai depistat lumina si pe zone de cer senin (deci depindea de prezenta norilor se pare)
- iar pe de alta parte dimensiunea "obiectului" era cam foarte mare din cate imi dau seama.
Dac-o fi fost proiector, ar trebui sa te gandesti daca in directia aia ar exista ceva gen piata, poate era vre-un concert ceva... Pana una alta, este un fenomen vizual neidentificat :-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm