Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Arad, jud. Arad] [23 noiembrie 2006]

Creat de byteflowsoft, 23 Noiembrie 2006, 20:43:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adelinn

byteflowsoft am o intrebare pentru tine.unde sunt amplasate antenelea alea 2 ,care se vad in poze.daca stii la ce folosesc,sunt cam inalte.poate asa ne dam seama cam ce e in directia respectiva.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

jackie28t

#31
byteflowsoft,
Cu tot respectul as vrea sa-ti spun ca accidental te-am vazut ca erai online in forum si citeai acest topic chiar dupa postarea postului meu si al lui Ciuciulete.Vezi posturile aici in cazul in care nu le-ai sesizat: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,737.15.html
Defapt s-a intamplat de mai multe ori.Noi a-ti pusesem cateva intrebari care sunt importante in acest caz,dar odata ce treci cu vederea acelor intrebari inseamna ca ceva ascunzi.Binetelesca esti liber sa raspunzi cand vrei si ce vrei dar trebuie sa fii constient ca prezentand un caz al unui obiect zburator necunoscut luat drept OZN si expus aici in acest topic cerand de la noi LAMURIRI ar fi foarte indicat sa cooperezi cat de cat...altfel cazul cam va schiopata facand sa ridicam o spriceana de susupiciune si se va ajunge la o singura intrebare care va duce la o legatura dintre tine si vecinul de sus ce balanseaza tigaia legata de nailonul de pescuit.Sa fie oare asta solutia si raspunsul pe care-l cauti?Sa fie doar un test sau o bataie de joc? :roll: Daca nu...atunci lamurestene te rog.

Dreamy

Citat din: byteflowsoft din  25 Noiembrie 2006, 20:37:03
a, si inca ceva ...
   observ ca foarte multi ma banuiesc de trucaj si baga ca argument faptul ca nu m-am ridicat si dus direct spre geam cand am auzit aparatul ; viatza asta e mult mai complicata ; sunt un tip destul de anxios, fricos chiar si orice eveniment de genu asta , dupa cum am si experimentat pe propria-mi piele , m-a incremenit pur si simplu ; aveam un sentiment destul de ciudat pe fotoliu , ca si cand aparatul m-ar fi urmarit ...
   deci, cu toate ca cred ca obiectul nu e altceva decat un aparat destul de ciudat ca forma dar destul de normal si pamantean , e cam greu sa nu tzi se faca putin frica mai ales ca personal cred in anumite fenomene tip OZN...

multumesc pt atentie si sper sa revin cu ceva mai credibil

byteflowsoft am si eu o curiozitate, spui ca esti fricos si ca obiectul(care de fapt nu era la prima incursiune prin fata geamului) te-a facut sa stai departe de rama geamului, asta fiind si cauza pentru care ai facut fotografia din fotoliu.
OK totul bine si credibil pana acum, insa pe mine ma pun pe ganduri urmatoarele lucruri:
1. daca erai asa de speriat de ce era geamul larg deschis...puteai sa facut fotografia stand pitit dupa jaluzelele care se vaz la geam
2. pe langa faptul ca geamul era larg deschis, pe pervazul geamului se vede o haina...mi se pare ca nu prea are ce sa caute o haina acolo, mai ales ca este un obiect care ar atrage atentia  in cazul in care obiectul ar fi de tip "alien" si ar "spiona" ceva..

Nu vreau sa te acuz de nimic, insa eu ca femeie(fricoasa) cam asa vad lucrurile.

byteflowsoft

#33
  OK. Am fost plecat intr-o mica excursie si din pacate nu am mai reusit sa aduc nici o dovada ca sa aduca mai multe
lamuriri celor ce au avut rabdarea sa se uite pe postul meu , cu exceptia unei poze pe care am facut-o seara inainte
sa plec; din pacate e foarte neclara pt ca acum mi-am facut curaj sa ies spre geam ; nu am prins decat o poza pt ca
acu mergea destul de repede aparatul
 
  Acum am sa incerc sa raspund intrebarilor fiecarua:

1.
Citat
Salut byteflowsoft si bun venit pe forum!!

Mi se pare fff interesant ce vad in fotografia ta...candva am vazut si eu ceva asemanator insa pozitia era verticala!!

Am o intrebare insa...de ce n-ai fotografiat obiectul din cadrul ferestrei?
Poate asa imaginea era mai concludenta, mai clara!!

Citatby .dreamy
Citat
Citat din mesajul lui: byteflowsoft din  25 Noiembrie 2006, 20:37:03
a, si inca ceva ...
   observ ca foarte multi ma banuiesc de trucaj si baga ca argument faptul ca nu m-am ridicat si dus direct spre geam cand am

auzit aparatul ; viatza asta e mult mai complicata ; sunt un tip destul de anxios, fricos chiar si orice eveniment de genu

asta , dupa cum am si experimentat pe propria-mi piele , m-a incremenit pur si simplu ; aveam un sentiment destul de ciudat

pe fotoliu , ca si cand aparatul m-ar fi urmarit ...
   deci, cu toate ca cred ca obiectul nu e altceva decat un aparat destul de ciudat ca forma dar destul de normal si

pamantean , e cam greu sa nu tzi se faca putin frica mai ales ca personal cred in anumite fenomene tip OZN...

multumesc pt atentie si sper sa revin cu ceva mai credibil

byteflowsoft am si eu o curiozitate, spui ca esti fricos si ca obiectul(care de fapt nu era la prima incursiune prin fata

geamului) te-a facut sa stai departe de rama geamului, asta fiind si cauza pentru care ai facut fotografia din fotoliu.
OK totul bine si credibil pana acum, insa pe mine ma pun pe ganduri urmatoarele lucruri:
1. daca erai asa de speriat de ce era geamul larg deschis...puteai sa facut fotografia stand pitit dupa jaluzelele care se

vaz la geam
2. pe langa faptul ca geamul era larg deschis, pe pervazul geamului se vede o haina...mi se pare ca nu prea are ce sa caute o

haina acolo, mai ales ca este un obiect care ar atrage atentia  in cazul in care obiectul ar fi de tip "alien" si ar "spiona"

ceva..

Nu vreau sa te acuz de nimic, insa eu ca femeie(fricoasa) cam asa vad lucrurile.

dreamy:
1. asta poate insemna ca daca stau pitit dupa jaluzele risc sa nu iasa poza bine si aparent sa ma simt mai in siguranta dar nu neaparat; personal m-am simtit mai bine in fundul sufrageriei ascuns intr-un fotoliu adanc unde pot sa stau o perioada mai lunga de timp fara a obosi
2. ce-i cu haina? n-o fi singura haina din blocu' in care stau ... numai la haina nu-mi era gandul; nu trebuia sa nu fie o
haina pe tocul geamului pt. ca "EI"(orcine ar fi) sa banuie ca cineva e (probabilistic) in orice camera din interiorul blocului;  pur si simplu asa s-a intamplat; m-am intors de la un prieten am pus hainele pe geam pt a se aerisi nitzel si m-am asezat in  fotoliu. am prins obiectul in poza si cu asta basta. nu mint pt. ca am lucruri mai bune de facut decat sa imi bat joc de
oameni pe forumuri

Citat
Citat
ca l-am fotografiat in fotoliu pt ca era obositor sa stau 4 ore in geam incercand sa-l prind
Stai ore intrgi privind cerul prin telescop si nu nu puteai face acelasi lucru acum? Citte secunde ti-ar fi luat sa ajungi la

geam? Una, doua?
-
Citat
care se rosteste cam cu o circumferinta la aprox. 10 secunde
Citat
Si in zece secunde nu ai mai putut face inca o poza?
- ba da, pina una alte este un OZN, adica un Obiect Zburator Neindetificat care nu-i tot una cu nava extraterestra pilotata

de omuleti verzi!
Ce ar putea fi:
- o gluma

Citatsxn_b
Si mai e ceva: Vad ca pe monitorul calculatorului tau era deschis mIRC, si imi pare ca vorbeai cu cineva... esti sigur ca ai

stat 4 ore in fotoliu, cu mircul deschis, asteptand sa vezi un OZN despre care nici macar nu erai sigur ca o sa apara?

rolleyes



Citatby ciuciulete
Subscriu si eu la unii dintre antevorbitori. Pai dac-ai spus ca face zgomotul ala tare, si se misca incet, este cea mai mare

eroare (inexplicabila as zice) ca nu te-ai dus in geam sa-l fotografiezi (parca zici ca nici nu era ceva straniu damn'it 

tongue)... ba chiar ma mira cam mult faptul ca 'obectu' apare frumos pe mijlocul geamului numai bine de vazut de la tine din

fotoliu... asta inseamna ca ai avut timp arhisuficient ...si cum de ai facut doar o poza, si aia fara zoom? nu aveai

curiozitate? si in plus (n-a observat nimeni?), este exact in dreptul unui fir din-ala de sustinere de la antena aia (vezi

atasamentul).



Citatciuciulete
Interesanta mi se pare setarea "white balance, care e pusa pe manual....cumva te jucai si faceai experiente cu aparatul cu

setarile de white-balans si de aici si tenta sepia a intregii poze?  wink
Intr-adevar, cum a remarcat si Jackie, ai avut timp berechet intre poze, deci obiectul a fost prezent in zona ceva vreme...

spui ca ti-era frica si de-aia nu ai iesit la geam... inseamna ca era si destul de aproape de-ti inocula frica.... asadar, ai

facut mai multe poze, si ai folosit chiar si zoom 3x.. mai ai poze?



Citattoma
In imaginea facuta la ora 17:34:25, deci prima fotografie, obiectul apare intre fire iar in cea de adoua, facuta la

aproximativ un minut diferenta (timp suficient, zic eu, sa schimbe satarile), 17:35:31, obiectul este "pe fir". De observat

ca intr-un minut el a parcurs o distanta aparenta de doar citva milimetri. De aici deduc, fie ca obiectul se misca foarte

incet, deci era timp pentru muuulte alte fotografii, (treaba cu "frica" nu prea tine, doar dace vrei sa ne "telefonezi" ceva

wink), fie ca era foarte departe. Daca era departe, zgomotul ar fi trebuit sa fie mult atenuat, imaginea mult mai neclara,

cit despre dimeniunile reale ale obiectului ce sa mai zicem. Si in acest caz se puteau face mai multe fotografii!



Citatjackie28t
byteflowsoft,
Cu tot respectul as vrea sa-ti spun ca accidental te-am vazut ca erai online in forum si citeai acest topic chiar dupa

postarea postului meu si al lui Ciuciulete.Vezi posturile aici in cazul in care nu le-ai sesizat:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,737.15.html
Defapt s-a intamplat de mai multe ori.Noi a-ti pusesem cateva intrebari care sunt importante in acest caz,dar odata ce treci

cu vederea acelor intrebari inseamna ca ceva ascunzi.Binetelesca esti liber sa raspunzi cand vrei si ce vrei dar trebuie sa

fii constient ca prezentand un caz al unui obiect zburator necunoscut luat drept OZN si expus aici in acest topic cerand de

la noi LAMURIRI ar fi foarte indicat sa cooperezi cat de cat...altfel cazul cam va schiopata facand sa ridicam o spriceana de

susupiciune si se va ajunge la o singura intrebare care va duce la o legatura dintre tine si vecinul de sus ce balanseaza

tigaia legata de nailonul de pescuit.Sa fie oare asta solutia si raspunsul pe care-l cauti?Sa fie doar un test sau o bataie

de joc? rolleyes Daca nu...atunci lamurestene te rog.

am un HTC Tornado(orange spv C600) cu care intru pe net cand sunt in orash plecat de acasa (EDGE ) deci orice e posibil , aparatul e programat sa se conecteze automat la o anumita ora pe anumite siteuri siprobabil d-aia eram pe forum .


sxn_b daca vrei chiar sa stii ce-i cu MIRC-ul ala itzi zic ca sa vedeam fumusetea acestei lumi in complexitatea ei; pe langa pasiunea de astronom pe care o am de mic mai am inca una si anume scrierea programelor de calcul si sistemele UNIX; de vreo 3 luni incoace ma documentez despre portarea SO-ului Linux pe smartphone-urile si PDA urile HTC (www.htc.com) . Obisnuiesc sa las deschis MIRC-ul deschis toata ziua pe canalul #htc-linux (pt a acumula de pe acel canal dedicat portarii linuxului pe aceste device-uri, cat mai multe informatii schimbate intre cei ce stau pe chat-ul respectiv), pt a se salva toate conversatiile de pe canal in arhiva, si astfel sa am posibilitatea sa le citesc atunci cand am chef . asta e si povestea MIRC-ului . plane & simple cat despre nu eram sigur ca o sa vina ozn-ul am mai zis ca l-am vazut de mai multe ori si un eveniment ca asta (socant pt mine) m-a motivat sa stau , DA, 4 ore in fotoliu;

nu am facut cu  zoom mare poza pt ca aparatul meu nu are stabilizator, iar atunci cand fac poza cu zoom orice miscare a

mainii face ca poza sa iasa foarte blurata; + ca tremuram destul de mult iar ca am reusit sa fac pozele astea e o mare

performanta; + ca bateria era pe terminate si orice zoom optic o termina si mai repede
cat despre faptul ca aparatul e pe centrul geamului nu stiu ce sa zic ; cred ca s-au intamplat in lumea asta coincidente si mai bizare


astea sunt toate pozele ; am facut doar 2 pt ca m-am straduit sa ma opresc din tremurat asa ca faza cu timpul berechet nu

prea tzine.
poza aia ciudata e facuta cu setare manuala sepia.


draga toma: nu cred ca esti in masura tu sa-mi spui treaba cu frica nu tzine; afirmatia ta nu se bazeaza pe nimik pt ca nu ma cunosti , nu cred ca ai fost in situatia mea vreodata (sau probabil) si mai ales nu iei in consideratie ca sunt multe patologii cognitive atunci cand e vorba de situatii de stres .  inca o data mai multe fotografii nu se putu' din cauza tremuratului mainii.



byteflowsoft

jackie28t:

Citat
Cu tot respectul as vrea sa-ti spun ca accidental te-am vazut ca erai online in forum si citeai acest topic chiar dupa postarea postului meu si al lui Ciuciulete.Vezi posturile aici in cazul in care nu le-ai sesizat:

am un HTC Tornado(orange spv C600) cu care intru pe net cand sunt in orash plecat de acasa (EDGE ) deci orice e posibil , aparatul e programat sa se conecteze automat la o anumita ora pe anumite siteuri siprobabil d-aia eram pe forum .

sxn_b

#35
Aceasta ultima poza este mult mai interesanta ca primele doua, dupa parerea mea... Byteflowsoft, aparatul tau cu care ai facut pozele poate sa si filmeze, nu? Crezi ca ai putea sa filmezi cateva secunde ca sa putem sa observam mai clar miscarea, zgomotul produs.  :wink: Daca mai ai rabdare sa stai cateva ore.  :-)
PS. Am marit obiectul si l-am pus si in negativ.

LE:
Citatsxn_b daca vrei chiar sa stii ce-i cu MIRC-ul ala itzi zic ca sa vedeam fumusetea acestei lumi in complexitatea ei
Sper ca nu te-ai simtit jignit de spusele mele, e pur si simplu parerea mea.  :-)

byteflowsoft

o sa incerc pt. ca aparatul si filmeaza dar la o rezolutie destul de mica ...
problema ca aparatul pozat de mine in primele poze e fostfacut intr-o zi , apoi poza de seara care am postat-o azi a fost facuta urmatoarea zi iar pe 25 cand am plecat din orash si era seara nu mai aparut deloc ...

deci o sa incerc sa filmez , la rezolutie maxima ..

jackie28t

#37
Citat din: byteflowsoft din  01 Decembrie 2006, 22:57:22
am un HTC Tornado(orange spv C600) cu care intru pe net cand sunt in orash plecat de acasa (EDGE ) deci orice e posibil , aparatul e programat sa se conecteze automat la o anumita ora pe anumite siteuri siprobabil d-aia eram pe forum .

Am inteles acum byteflowsoft  :-)
Am sa ma uit si la ultima imagine si voi reveni.Multumesc incaodata pentru faptul ca ne raspunzi intrebarilor noastre si ca impartasesti cu noi acest incident pe de care esti se pare ingrijorat chiar.Cine stie ce poate fi acel obiect byteflowsoft...poate ca intr-adevar este un ''spyroid'' un obiect minuscul pentru spionare...fie obiectul unul terestru sau extra-terestru.Sau poate ca un test militar sau o inventie a unui pasionat sau chiar o surpriza pentru noi toti. :-D Pana nu stim exact ce se intampla cu acel obeiect nu putem face altceva decat sa investigam serios.
Tu esti singurul care ar putea ajuta cel mai mult colaborand cu mai multe informatii.Deci daca crezi ca poti prinde si un film cu acel obiect ar fi extraordinar.Credibilitatea ar fi mai mare si incidntul sa-r lua mult mai in serios.Credema.Asadar pastram legatura si tinene tot mai informati despre acel misterios obiect ce patruleaza prin zona cartierului respectiv :wink:

Dreamy

#38
bine ai revenit byteflowsoft !!!

Daca citesti bine vezi ca nu am si nu am avut nici o intentie de a te face mincinos!!
Chiar am specificat ca am vazut si eu un obiect asemanator cu cel fotografiat de tine, insa cu ffff multi ani in urma...iti dai seama ca am motive serioase sa cred, insa cum tu nu ai mai dat nici un semn de viata...e normal ca lumea sa-si puna tot felul de intrebari.
Sincer am si eu inca multe sa te intreb referitor la obiectul care nu-ti da pace, raspunsurile pe care ai putea sa mi le dai  m-ar ajuta cu siguranta sa inteleg ce am vazut in copilarie si sincer mi-a schimbat viata...altfel nu aveam ce sa caut azi aici :wink:
Nu vreau sa fiu sacaitoare insa de fiecare data cand ai vazut obiectul avea aceiasi pozitie sau isi schimba si pozitia?? Ma refer la plan, in poza ta este in plan orizontal...o sfera(aproape o sfera) taiata la jumatate cu o asezare orizontala, ai vazut obiectul si in pozitia verticala...ma interesa ce se vede pe suprafata aparent retezata a sferei.

Shadowman

#39
Citat din: byteflowsoft din  23 Noiembrie 2006, 20:43:07
   Problema sta cam asa: De vre 14 zile incoace pe la ora 3 - 4 ziua aud niste sunete ingrozitor de ascutite in zona blocului incare locuiesc . obiectul din poza l-am vazut prin preajma de vreo 4 ori in astea 14 zile ; face mult zgomot , se misca relativ greoi (mai rapid pe verticala decat pe orizontala) ; astazi m-am asezat in fotoliu special sa-l prin in poza pt ca de fiecare data cand l-am vazut era in aria campului meu vizual;
   Ce-i cu chestia asta ???

 
     "La fereastra casei tale
      Un OZN sperie si deranjeaza tare..."

Pentru a pune capat acestei situatii inadmisibile (deranjarea linistei locatarilor din zona,frica,anxietate
la aparitia obiectului,iti sugerez sa anunti "organele competente" din zona in care locuiesti ...
Poate iti vor oferi explicatii despre OZN-il ce apare in fata ferestrei tale...Si intereseaza-te daca aveti vreun club de aeromodelism prin oras...
Daca OZN-ul va mai apare si "organele" nu ti-au oferit nici un raspuns,sa fii atent la un posibil zgomot de pusca,pistol mitraliera sau ceva asemanator...Probabil "organele" au luat cunostiinta de declaratiile tale,le-au tratat cu seriozitate si au lansat o operatiune mai mult sau mai putin secreta de capturare a acestuia...
Daca-l vezi ca pica din inaltul cerului,fa un efort si deplaseaza-te la locul impactului si transmite-ne informatii
"live"..Vezi nr.de telefon al lui Spookie in profilul sau personal...Nu uita sa iei si aparatul foto cu tine,sa avem si noi ce vedea...
Daca "organele" n-au tratat serios spusele tale,iti sugerez sa anunti Asociatia Vinatorilor si Pescarilor Sportivi din
oras...Poate vreunui vinator sportiv i se va face mila de tine si ceilalti care sunt deranjati si va lansa un "proiectil"
in directia obiectului "enervant"...Daca pica ,da o fuga la locul impactului,baga-l intr-o sacosa si posteaza-l pe forumul RUFON...
  Don't panic ! :-)
   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

francis.dumas

salut ,

un pic  curios :

- locul din care ai fotografiat este ideal pentru poze cu obiecte aruncate pe geam
- la zoom antenele par mai neclare decat obiectul fotografiat
- sa stai la distanta de fereastra ,sau chiar pe fereastra ,nu este un punct de observatie prea bun
-cam sigur pe tine ca o sa apara chiar in cadrul ferestrei ,nu?
-daca eram in locul tau cautam sa fiu undeva sa pot sa observ cat mai mult , poate chiar pe bloc impreuna cu toti prietenii mei

cine stie ?
poate ai dreptate si nu faci glume  :-D

bafta!

byteflowsoft

Citat
- locul din care ai fotografiat este ideal pentru poze cu obiecte aruncate pe geam

nu prea cred ... avand in vedere aria limitata de vizibilitate creata de cadrul geamului si faptul ca ceva aruncat ar fi fost imediat tras in jos de gravitatie obiectul nu ar fi iesit asa de clar in poza ; deasemenea sa zicem ca ash fi aruncat un obiect in sus si ash fi incercat sa-l prind in poza exact cand fortele de atractie G ar fi fost egale cu cele care o imping in sus, deci cand obiectul ar fi fost oprit in aer, implica o prea mare exactitate mai ales ca asta trebuia sa se intample cu ajutorul cuiva de la un etaj inferior mie care sa arunce obiectul in sus; si bineinteles cum asta ar fi trebuit sa se intample de mai multe ori pt ca nik nu iese perfect din prima , + ca mai stau si la etajul 4 (deci ar trebui sa cobor dupa obiect de fiecare data) face ca ceea ce spui tu sa nu prea stea in picioare;

Citat
la zoom antenele par mai neclare decat obiectul fotografiat

asta am observat si eu; aparatul foto nu este cine stie ce; avea niste setari manuale ciudate
cand am facut poza; este posibil sa se vada asa din cauza faptului ca in obiect se reflecta lumina generata de stalpii de iluminare de langa blocul din fata mea , stalpi situati dupa blocul respectiv pt ca obiectul era destul de departe sau cel putin asa m-i se parea; deci din cauza asta difirenta de claritate; si cum stiu de la cineva care se pricepe ca aparatele digitale de genul astuia al meu , semnalul de pe CCD trece automat prin nishte filtre de schimbare a contrastului & stuff d-aia si aparenta claritate a pozei ;

Citat
sa stai la distanta de fereastra ,sau chiar pe fereastra ,nu este un punct de observatie prea bun

cam sigur pe tine ca o sa apara chiar in cadrul ferestrei ,nu?

l-am prins si eu unde era; acuma ce voiai sa fac ? sa stau 24/24 pe bloc si sa stau cu ochii dupa obiect;

Citat
daca eram in locul tau cautam sa fiu undeva sa pot sa observ cat mai mult , poate chiar pe bloc impreuna cu toti prietenii mei

sorry dar sper ca nu te-ai gandit cand ai spus asta ; de unde dumnezeu sa stiu unde o sa apara si cand?

jackie28t

byteflowsoft,
am si eu o intrebare pentru tine daca esti dragut sa-mi raspunzi.
-Cam cat de mare era acel obiect pe care l-ai vazut si fotografiat?Dupa paperea ta.

Mai mare decat o minge de fotbal?Mai mare de 1 metru sau mai mic?Te rog incearca sa-ti amintesti sa compari cu ceva  si sa ne spui si noua aproximativ.Ar fi de ajutor.

byteflowsoft

Citat
byteflowsoft,
am si eu o intrebare pentru tine daca esti dragut sa-mi raspunzi.
-Cam cat de mare era acel obiect pe care l-ai vazut si fotografiat?Dupa paperea ta.

Mai mare decat o minge de fotbal?Mai mare de 1 metru sau mai mic?Te rog incearca sa-ti amintesti sa compari cu ceva  si sa ne spui si noua aproximativ.Ar fi de ajutor.

eu cred ca e cam cat un fotoliu foarte mare

jackie28t