Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Arad, jud. Arad] [23 noiembrie 2006]

Creat de byteflowsoft, 23 Noiembrie 2006, 20:43:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sxn_b

#15
Subscriu, toma.
Si mai e ceva: Vad ca pe monitorul calculatorului tau era deschis mIRC, si imi pare ca vorbeai cu cineva... esti sigur ca ai stat 4 ore in fotoliu, cu mircul deschis, asteptand sa vezi un OZN despre care nici macar nu erai sigur ca o sa apara? :roll:

DepthOfField

#16
Salut Byteflowsoft. Bine ai venit!
Subscriu si eu la unii dintre antevorbitori. Pai dac-ai spus ca face zgomotul ala tare, si se misca incet, este cea mai mare eroare (inexplicabila as zice) ca nu te-ai dus in geam sa-l fotografiezi (parca zici ca nici nu era ceva straniu damn'it  :-P)... ba chiar ma mira cam mult faptul ca 'obectu' apare frumos pe mijlocul geamului numai bine de vazut de la tine din fotoliu... asta inseamna ca ai avut timp arhisuficient ...si cum de ai facut doar o poza, si aia fara zoom? nu aveai curiozitate? si in plus (n-a observat nimeni?), este exact in dreptul unui fir din-ala de sustinere de la antena aia (vezi atasamentul).
parametrii EXIF ai pozei tale:
CitatModel - Canon PowerShot A530
Software - Adobe Photoshop CS Windows
DateTime - 2006:11:23 06:56:33
ExposureTime - 1/10 seconds
FNumber - 2.60
DateTimeOriginal - 2006:11:23 17:35:31
DateTimeDigitized - 2006:11:23 17:35:31
Flash -
FocalLength - 5.80 mm
ExposureMode - Auto
WhiteBalance - Manual
mai observ o oarecare neclaritate de miscare a intregii poze, neclaritate orientata cam pe directie verticala (nu e de mirare la timpul de expunere mult prea mare de 1/10 sec si se datoreaza miscarii involuntare data de apasarea declansatorului cu degetul)..iar obiectul cu pricina sufera de exact aceeasi neclaritate (ca marime) ca si restul pozei..adica 'obectu' era stationar sau se misca foarte incet, deci aveai timp berechet si sa iesi la geam cel putin si sa tragi de zoom la maxim, si chiar sa faci mai multe poze, si iar ma mira tare ca dupa ce zici ca ai stat 4 ore nu ai facut decat o poza. Ai fost foarte neatent  :evil:. N-o lua in nume de rau, ci doar eu unul nu inteleg reactia ta  :wink:
Daca zici ca apare periodic, inseamna ca vei mai avea ocazia sa-l vezi/fotografiezi/filmezi si sa urmaresti chiar si unde duce sau cum dispare, daca esti intr-adevar curios  :roll: . Eu cred ca extragerea cat mai multor detalii din fenomenul pe viu ce se desfasoara in fata ochilor tai este mult mai relevanta decat tot ce ti-am spune noi aici pe forum...
Si inca ceva: care data e gresita? data aparatului foto, sau a calculatorului pe care rulai Adobe Photoshop CS Windows, nu de alta dar pare ca ai prelucrat/salvat poza inainte de a o face cu aparatul :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

APOLLO

Citatno problem ... nu ma supar ; era de asteptat astfel de reactii ; totusi  nu inteleg de ce mai postezi doar ca sa faci mishto de mine ; lasa pe altii sa-si de cu presupusul ...


Normal ca sunt de asteptat astfel de reactii cand defapt tu faci "mishto" de noi.Subscriu la cele zise de ceilalti si te rog , daca tot ne minti,minte-ne frumos!......Presupunerea mea.....
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

toma

Ciuciulete, obiectul s-a putea sa fie dincolo de fire, iar treaba sa fie o simpla coincidenta!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

#19
Citat din: toma din  25 Noiembrie 2006, 11:12:05
Ciuciulete, obiectul s-a putea sa fie dincolo de fire, iar treaba sa fie o simpla coincidenta!

Aici a-i cam dau dreptate lui Toma.
Ori obiectul este dupa acel cablu prin ''defocalizarea cablulului'' or obiectul este in fata cablului. :roll:
Iar acele ferestre ciudate vazute ca pe o reflexie inseamna ca a reflectat imaginea cumva.Dupa cum se poate vedea in imagiea a 3'a.
Am luat inc-odata poza lui ''byteflowsoft'' si m-am jucat putin la ea binenteles in sensul de a gasi cat mai multe elemente sa ne ajute la investigarea acestui obiect expus aici la atelier. :-D
Voi expune imaginile iar voi puteti sa va dati cu parerea inclusiv membrul byteflowsoft care a facut fotografia.

jackie28t

Note:va rog sa nu luati in considerare fotografia a3'a pe care am atasato in postul de mai sus deoarece a fost o eroare.Din greaseala s-a expus doua fotografii si a iesit altceva. :-D

DepthOfField

Hei, Toma si Jackie, nu am spus ca obiectul e musai legat pe/de acel fir (desi ipoteza este perfect valabila :-D ), ci am spus ca este o coincidenta rara faptul ca obiectul a fost surprins EXACT simetric peste acel fir... cred ca si daca ai vrea nu ai reusi decat din mai multe incercari sa surprinzi un obiect in miscare perfect aliniat peste un altul.... acuma ca se afla inaintea sau dupa fir e mai greu sau imposibil de depistat, fiind negru pe negru ...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

byteflowsoft

#22
inca o poza facuta tot in acea zi; am pus-o si pe aceasta pt ca nu se afla firele alea in fata aparatului ;
seara asta ies cu baietii sa vdm stelele ; sper sa prind ceva si sa filmez acuma ;


ciuciulete: pozele intradevar sunt prelucrate,  dar  in GIMP (pe sistem UNIX) ; nu stiu de ce iti iese tie acolo ca e prelucrata in photoshop , probabil din cauza ca folosesc niste plugin-uri speciale scrise pt unix de cei ce au creat photoshop-ul ; e prelucrata in sensul ca a fost micsorata rezolutia cu 20-25 procente ;

Citat
Subscriu, toma.
Si mai e ceva: Vad ca pe monitorul calculatorului tau era deschis mIRC, si imi pare ca vorbeai cu cineva... esti sigur ca ai stat 4 ore in fotoliu, cu mircul deschis, asteptand sa vezi un OZN despre care nici macar nu erai sigur ca o sa apara? rolleyes

stau pe un sezlong majoritatea timpului si chiar ma uit prin  telescop in acelasi timp ; e chiar simplu ;



byteflowsoft

a, si inca ceva ...
   observ ca foarte multi ma banuiesc de trucaj si baga ca argument faptul ca nu m-am ridicat si dus direct spre geam cand am auzit aparatul ; viatza asta e mult mai complicata ; sunt un tip destul de anxios, fricos chiar si orice eveniment de genu asta , dupa cum am si experimentat pe propria-mi piele , m-a incremenit pur si simplu ; aveam un sentiment destul de ciudat pe fotoliu , ca si cand aparatul m-ar fi urmarit ...
   deci, cu toate ca cred ca obiectul nu e altceva decat un aparat destul de ciudat ca forma dar destul de normal si pamantean , e cam greu sa nu tzi se faca putin frica mai ales ca personal cred in anumite fenomene tip OZN...

multumesc pt atentie si sper sa revin cu ceva mai credibil



jackie28t

#24
byteflowsoft,
prima poza pe care ai expus-o aici are datele:

http://www.rufon.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=737.0;attach=3102;image

Image description                               
Make                          Canon
Model                         Canon PowerShot A530
Orientation                   upper left
Software                      Adobe Photoshop CS Windows
Datetime                      2006:11:23 06:56:33
YCbCr positioning             centered
Exposure time                 1/10 s
F-number                      2.6
Date/time original            2006:11:23 17:35:31
Component config              YCbCr
Shutter speed value           0.100656 s
Aperture value                2.75
Exposure bias value           0
Max. aperture value           2.75
Metering mode                 Pattern                       
Focal length                  5.8 mm                 
Colorspace                    sRGB
Focal plane res. unit         inch
Sensing method                One-chip color area sensor

A doua poza pe care ai expus-o aici are datele:

http://www.rufon.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=737.0;attach=3152;image

Image description                             
Make                          Canon
Model                         Canon PowerShot A530
Orientation                   upper left
Software                      Adobe Photoshop CS Windows
Datetime                      2006:11:23 06:58:05
YCbCr positioning             centered
Exposure time                 1/10 s
F-number                      4.5
Date/time original            2006:11:23 17:34:25
Component config              YCbCr
Shutter speed value           0.100656 s
Aperture value                4.34375
Exposure bias value           0
Max. aperture value           4.34375
Metering mode                 Pattern           
Focal length                  15.8 mm     
Colorspace                    sRGB
Focal plane res. unit         inch
Sensing method                One-chip color area sensor


Deci a doua fotografie pe care ai expus-o a fost fotografiata cu 66 de secunde inainte de prima fotografie pe care ai expus-o pentru prima oara.Problema de ce a doua poza expusa de tine se vede in sepia format si nu ai expus-o originala asa cum a fost? :roll:
Si o intrebare simpla pentru tine byteflowsoft:
-Cate fotografii detii (ai facut) in total cu acel obiect misterios?

DepthOfField

#25
Ok, Byteflowsoft, mi se pare ok ca nu ripostezi nervos in fata criticilor date de mine si ceilalti si ca abordezi o atitudine constructiva. In general asa e in viata reala, cine iese public cu ceva neobisnuit, va fi supus criticilor inevitabil. Sau mai rau...

cu programul Irfan View si ale sale plug-inuri, am vazut ca EXIF are mai multe date:
Citat
Make - Canon
Model - Canon PowerShot A530
Orientation - Top left
XResolution - 180
YResolution - 180
ResolutionUnit - Inch
Software - Adobe Photoshop CS Windows
DateTime - 2006:11:23 06:58:05
YCbCrPositioning - Centered
ExifOffset - 224
ExposureTime - 1/10 seconds
FNumber - 4.50
ExifVersion - 0220
DateTimeOriginal - 2006:11:23 17:34:25
DateTimeDigitized - 2006:11:23 17:34:25
ComponentsConfiguration - YCbCr
CompressedBitsPerPixel - 3 (bits/pixel)
ShutterSpeedValue - 1/10 seconds
ApertureValue - F 4.51
ExposureBiasValue - 0.00
MaxApertureValue - F 4.51
MeteringMode - Multi-segment
Flash -
FocalLength - 15.78 mm
UserComment -
FlashPixVersion - 0100
ColorSpace - sRGB
ExifImageWidth - 1500
ExifImageHeight - 1125
InteroperabilityOffset - 984
FocalPlaneXResolution - 11520.00
FocalPlaneYResolution - 11571.43
FocalPlaneResolutionUnit - Inch
SensingMethod - One-chip color area sensor
FileSource - DSC - Digital still camera
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Auto
WhiteBalance - Manual
DigitalZoomRatio - 1.00 x
SceneCaptureType - Standard
Interesanta mi se pare setarea "white balance, care e pusa pe manual....cumva te jucai si faceai experiente cu aparatul cu setarile de white-balans si de aici si tenta sepia a intregii poze?  :wink:
Intr-adevar, cum a remarcat si Jackie, ai avut timp berechet intre poze, deci obiectul a fost prezent in zona ceva vreme... spui ca ti-era frica si de-aia nu ai iesit la geam... inseamna ca era si destul de aproape de-ti inocula frica.... asadar, ai facut mai multe poze, si ai folosit chiar si zoom 3x.. mai ai poze?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

toma

In imaginea facuta la ora 17:34:25, deci prima fotografie, obiectul apare intre fire iar in cea de adoua, facuta la aproximativ un minut diferenta (timp suficient, zic eu, sa schimbe satarile), 17:35:31, obiectul este "pe fir". De observat ca intr-un minut el a parcurs o distanta aparenta de doar citva milimetri. De aici deduc, fie ca obiectul se misca foarte incet, deci era timp pentru muuulte alte fotografii, (treaba cu "frica" nu prea tine, doar dace vrei sa ne "telefonezi" ceva :wink:), fie ca era foarte departe. Daca era departe, zgomotul ar fi trebuit sa fie mult atenuat, imaginea mult mai neclara, cit despre dimeniunile reale ale obiectului ce sa mai zicem. Si in acest caz se puteau face mai multe fotografii!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

liteady73

Salut !...

Byteflowsoft, e un caz interesant si merita atentie, atata vreme cat nu e o inscenare : pare un autentic obiect neidentificat zburator, dupa cate am vazut din fotografiile si descrierile tale, cat si din comentariile de pe topic.

Obiectul si-a mai facut aparitia in weekend?

aswotim

Cineva spune ca poza este interesanta -o fi si destul de clara - eu zic ca enervant de neclara. Incearca sa tii aparatul nemiscat cand apesi pe butonul declansator. Daca nu reusesti, pune aparatul pe un suport solid - masa, dulap, - si vei vedea o altfel de clasa de calitate a fotografiilor !
Deci ma abtin sa comentez o fiotografie atat de neclara. Mi se pare insa clar din ce povestesti ca avem de a face cu un aparat de zbor experimental, deci titulatura de OZN este fortata - vezi definitia lui A. Hynek, postata pe undeva pe aici, pe forum.

toma

OZN (UFO)=Obiect Zburator Neidentificat. Multi fac o confuzie grava: OZN=nava extraterestra. Din pacate si o cioara, pina nu-ti dai seama ce e, poate fi un OZN autentic!
Chestia asta cu neclaritatea, nu stiu cum se face, dar e o buba constanta a pozelor cu OZN-uri!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)