Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Arad, jud. Arad] [23 noiembrie 2006]

Creat de byteflowsoft, 23 Noiembrie 2006, 20:43:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

byteflowsoft

   Locuiesc in sudul Aradului la periferie ; intamplator in apropierea zonei in care locuiesc la vreo 15kmin sud exista o mini baza (cred ca  militara dar cu profil stiintific , adik se fac teste gen rachete sol-aer pt dispersarea norilor)- creata cred acum vreo 4 ani ;
   Problema este ca de vreo 3 ani incoace in lunile august si septembrie nu civilii nu mai au acces pe terenurile pe care erau odata padurile Ghejbea Verde care se intindeau pe cateva hectare bune ; eu obisnuiam sa ies o data la 2 saptamani cu telescoapele si cu cativa colegi astronomi amatori pt a admira cerul , iar in ultimii 3 ani cum am precizat mai sus nu am mai putut  in lunile noiembrie si decembrie .
   Problema sta cam asa: De vre 14 zile incoace pe la ora 3 - 4 ziua aud niste sunete ingrozitor de ascutite in zona blocului incare locuiesc . obiectul din poza l-am vazut prin preajma de vreo 4 ori in astea 14 zile ; face mult zgomot , se misca relativ greoi (mai rapid pe verticala decat pe orizontala) ; astazi m-am asezat in fotoliu special sa-l prin in poza pt ca de fiecare data cand l-am vazut era in aria campului meu vizual;
   Ce-i cu chestia asta ???


sxn_b

#1
Waw byteflowsoft, interesanta poza!
Obiectul semana cu asta?
Astept(am) mai multe detalii, de genul forma etc.

byteflowsoft

Citat
Waw byteflowsoft, interesanta poza!
Obiectul semana cu asta?
Astept(am) mai multe detalii, de genul forma etc.

no problem ... nu ma supar ; era de asteptat astfel de reactii ; totusi  nu inteleg de ce mai postezi doar ca sa faci mishto de mine ; lasa pe altii sa-si de cu presupusul ...

sxn_b

Nu fac misto de tine dar din poza aceea nu pot sa vad decat un obiect care pare cat de cat rotund, asa ca am postat o poza cu un obiect zburator construit pe pamant rotund. Dar hai sa fim cat de cat realisti si incearca sa accepti ca nu tot ce zboara e OZN... eu vroiam doar sa stiu daca seamana cu obiectul din poza.Daca nu seamana atunci nu stiu cu ce as putea sa il compar.  :|

Dreamy

Salut byteflowsoft si bun venit pe forum!!

Mi se pare fff interesant ce vad in fotografia ta...candva am vazut si eu ceva asemanator insa pozitia era verticala!!

Am o intrebare insa...de ce n-ai fotografiat obiectul din cadrul ferestrei?
Poate asa imaginea era mai concludenta, mai clara!!

Poti sa ne dai mai multe lamuriri cu privire la obiectul respectiv?...de exemplu, culoare, zgomot, mod de deplasare...cum a ajuns acolo??

Astept cu interes mai multe amanunte...a si sa nu uit ca sa nu existe nici un dubiu ...ar fi bine sa postezi parametrii EXIF ai fotografiei...asculta-ma ca stiu ce spun :wink:!!


byteflowsoft

Citat
Nu fac misto de tine dar din poza aceea nu pot sa vad decat un obiect care pare cat de cat rotund, asa ca am postat o poza cu un obiect zburator construit pe pamant rotund. Dar hai sa fim cat de cat realisti si incearca sa accepti ca nu tot ce zboara e OZN... eu vroiam doar sa stiu daca seamana cu obiectul din poza.Daca nu seamana atunci nu stiu cu ce as putea sa il compar.  undecided
1. nici nu zic ca e OZN(aka. obiect controlat de omuletzi verzi & stuff)
2. banuiesc ca e un fel de aparatde zbor controlat prin radio , care dupa cum am vazuteu se misca greu de tot , face mult zgomot si intamplator apare in zona in care locuiesc eu ...

De asta am postat pe acest forum, crezand ca probabil voi cunoasteti vreun proiect militar  din romania care e similar descrierii facute de mine mai sus (zgomot, forma , viteza[mica]) arad)...


byteflowsoft

#6
Citat
Am o intrebare insa...de ce n-ai fotografiat obiectul din cadrul ferestrei?
Poate asa imaginea era mai concludenta, mai clara!!
... am zis mai sus ca l-am fotografiat in fotoliu pt ca era obositor sa stau 4 ore in geam incercand sa-l prind
Sunetele sunt foarte ciudate pt ca am vazut ca aparatul (care la suprafata pare acoperit cu un fel de tabla de culoare verde-inchis maro ) care se rosteste cam cu o circumferinta la aprox. 10 secunde , produce aceste sunete intermitent adik la o rotatie completa apar cam 3 pulsatii  de sunet extrem de  puternice intre care nu se aude aproape nik).



jackie28t

#7
Salut ''byteflowsoft'' si bine ai venit printre noi.
Interesanta intamplarea preciazata de tine despe acest obict zburator.Posibil sa fie doar un test militar sau de un inginer obsedat de o noua inventie...cine stie.
Ai putea sa ne spui felul cum se manifesteaza acel obiect in vizor pentru tine?Si mai mult...cum dispare obiectul din fata ochilor?De cate ori l-ai putut vedea? Se misca chiar asa de repede de poti fotografia obiectul doar o singura data?
Trebuie sa intelegi ca cu cat avem mai multe informatii cu atat putem intelege mai bine cam ce ar putea fi.
Te asteptam cu mai multe lamuriri.Numai bine 8-)

udar

Simpatica poza, arata ca un ceaun de facut mamaliga (fara nici un fel de ironie)...
OZN sigur este, din moment ce nu l-ai putut identifica. De origine extraterestra ma indoiesc ca e. Parerea mea neavizata e ca e ceva obiect terestru.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Necunoscutul

Daca ai putea, parerea mea este ca ar trebui sa faci ceva mai multe fotografii, inteleg ca trebuie sa astepti sa apara asa ca este plictisitor.

Ai posibilitatea de a filma obiectul? pentru a vedea cum se deplaseaza, sau nu ai putea sa-l inregistrezi audio, sa auzim si noi ce zgomot face.

Oricum, bun venit! si este ffff interesanta poza si destul de clara.

8-)

jackie28t

Tocmai am marit obiectul din poza lui ''byteflowsoft''
O voi atasa aici ca sa o vedeti si voi...doar ca o idee.



adelinn

dupa parerea mea,obiectul nu isi ia zborul in nici un caz de la baza respectiva ci de undeva mult mai aproape de locul de observatie,cateva sute de metri cel mult,zic eu.ar fi utila o observatie de pe un acoperis de bloc sau ceva,poate s-ar vedea ceva mai deosebit in directia ceea.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

byteflowsoft

o sa incerc in weekend sa-l filmez dar sper sa-l prind in open-air ; camera cu care e facuta poza e un Canon PowerShotA530

liteady73

Salut Byteflowsoft !...

Obiectul fotografiat de tine are aproximativ aceasi alura cu a urmatorului obiect fotografiat in 2006 in Polonia :

http://www.ufoevidence.org/photographs/section/post2000/photo411.htm


toma

Da, pare un castron aruncat (am facut si eu cindva astfel de poze :wink:) de cineva pus pe sotii (ori a ratat capul vreunui sot aflat in culpa! :lol: :lol:)
Observatii:
- la "viteza" la care se deplaseaza pare cam ...neclar (boala veche)
- pare la o distanta foarte mica, militarii nu ar face "preumblari" printr-o zona locuita. Daca intr-adevar este undeva departe de zona locuita, tinind cont de dimensiunea aparenta foarte mare, ma intreb cit de urias este el defapt?
- chiar nu ai putut face decit o singura poza?
-
Citatca l-am fotografiat in fotoliu pt ca era obositor sa stau 4 ore in geam incercand sa-l prind
Stai ore intrgi privind cerul prin telescop si nu nu puteai face acelasi lucru acum? Citte secunde ti-ar fi luat sa ajungi la geam? Una, doua?
-
Citatcare se rosteste cam cu o circumferinta la aprox. 10 secunde
Si in zece secunde nu ai mai putut face inca o poza?
- ba da, pina una alte este un OZN, adica un Obiect Zburator Neindetificat care nu-i tot una cu nava extraterestra pilotata de omuleti verzi!
Ce ar putea fi:
- o gluma
- o "macheta" zburatoare a vreunui pasionat sugubat
- vreo treaba militara, nu atit de sectreta daca se plimba chiar asa la vedere.
Sfat: cind o sa-l mai vezi ori, ma rog, banui ca va veni, incearca sa faci cit mai multe fotografii si poate te poti lua dupa obiect sa vezi unde ...duce!

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)