Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este Dumnezeu?

Creat de sxn_b, 23 Noiembrie 2006, 14:22:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce credeti ca este, de fapt, Dumnezeu?

O divinitate, asa cum e descrisa in Biblie
28 (35.9%)
O altfel de divinitate
14 (17.9%)
Extraterestru
12 (15.4%)
Lumina/Adevar
10 (12.8%)
Dumnezeu este totul
14 (17.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 37

xennon_2000

Sunt de parere ca biblia a fost pangarita, dar conceptul de Dumnezeu nu este "alterat" poate unele fapte!

pri3st3ss

atunci de ce exista acel "poate" in postul tau?
biblia e alterata, dzeu poate fi si el alterat de mana omului, dar eu tind sa cred ca in inima sa, fiecare om stie ce e/cine e dzeu..de fapt uneori nu ai nevoie de un nume pt el, ca sa crezi in existenta si in puterea sa...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darkness

priestess,ziceai ca esti atee...?!?!?!?! :-)
tu in ce dzeu crezi?ca vad ca tii partea si lui alah, si dzeului crestin, si lui buddha etc...
si nu imi da raspunsul ca dzeu e acelasi peste tot,indiferent de numele sau! 8-)

xennon_2000

Dark...cum ai vrea sa il numim pe Dumnezeu, daca nici noi oamenii nu stim ce suntem!?Calina vrea sa impace toate religiile.Este si va fi mereu diferenta de concept si interpretare intre oameni...eu unul il numesc pe Dumnezeu("adevarul")..poate tu altfel si Ca;ina crede ca este in sufletul nostru.....Astept si parerea ta Dark

calinahanna

@xenon_2000


Sicer...cred mai mult in spirit... desi se pare ca sufletul este mai puternic.

darkness

nu imi permit sa am pareri,dar mi se pare o aiureala sa stati de cateva luni sa oferiti atribute lui dzeu si sa va intrebati cum il cheama,cine e si de unde vine, , mai ales ca NICIODATA nu vi se va raspunde concret...dzeu e in fiecare si numele lui nu conteaza,de ce va agatati de  o chestie  minora?

xennon_2000

Dark...e vorba aici de a schimba idei, pareri, concepte...eu unul nu consider  ca vorbim degeaba!Din insumarea tuturor conceptelor o rezulta pana la urma ceva bun!

darkness

sper,desi ma indoiesc
imi poti spune tu,sau priestess, ca v-ati schimbat credinta dupa ce elvin a postat citate din biblie, sau dupa ce am postat eu o povestioara,sau calina a zis ca e mai important sufletul???
nu!
ramaneti tot cu conceptiile voastre si vi le veti schimba doar atunci cand vi se va intampla ceva care sa va convinga ca e necesar/util/impetuos necesar sa vi le schimbati!!( asta nu inseamna ca doresc sa vi se intample ceva rau,doamne fereste! puterea gandului meu e prea mica)

xennon_2000

nu-mi schimb credinta pt nimic in lume...indiferent ce s-ar intampla!

darkness

nu ma refer la credinta crestina, ci la conceptele pe care le ai tu in acest moment...
ai schimba vreo viziune datorita celor citite pe forum?

si daca imi vei raspunde canu, te intreb din nou...care e motivul pt care discutam noi acum pe acest subiect?

xennon_2000

viziunea o aveam schimbata mai demult....dar situl acesta m-a influentat!in sensul  ca am gasit in sfarsit oameni care gandesc cat de cat la fel ca mine, si care sunt curiosi de fel!
referitor la parerea mea despre subiectul asta....NE DAM SI NOI CU PAREREA, in incercarea de a descoperi INFINITUL!asa ca raman doar vorbe!(macar incercam)

darkness

dar tu,priestess, ti-ai schimbat parerea despre dzeul in care crezi?
ai ajuns sa crezi in dzeu, sau tot atee esti?

xennon_2000

priestess.....esti atee?????? :-(

calinahanna

Ai grija...xenon...

Ateii sunt cei mai credinciosi oameni, iar misoginii sunt cei care iubesc cel mai mult femeile.... :evil:

xennon_2000

Asa sa fie oare!??? doar gura de ei????!!! :-D...poate au credinta lor ascunsa si nu o manifesta