Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Astronomie - observatii si experiente personale

Creat de Dreamy, 23 Noiembrie 2006, 13:36:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

#15
Citat din: ciuciulete din  09 Decembrie 2006, 22:11:09
Imi face placere sa impartasesc cu voi unul din experimentele cele mai reusite legate de petele solare... A fost o perioada cu multe pete solare. Am scos obiectivul camerei web si l-am montat improvizat la un teleobiectiv de aparat fotografic F=200mm  (deci cam un zoom de peste 20 x fata de obiectivul original al camerei web). Peste teleobiectiv am pus un filtru negru sa nu-i dau foc :-D senzorului camerei web, si am filmat (evident a trebuit sa mi-ajunga firul de la calculator pana la geam :-D) . Am facut asta cateva zile la rand, pentru a scoate in evidenta ROTATIA SOARELUI in jurul propriei axe (cam odata la 28 de zile daca nu ma insel). Unele chestii sunt mai usoare decat ai crede. Dar in general iti trebuie perseverenta.
Am pus cu rosu si imaginea soarelui din arhiva de pe www.spaceweather.com de la acea data. LOL, seamana :-D (la data aia habar n-aveam de acest site)

Frumoase pozele Ciuciulete si asemanarile sunt chiar foarte mari.Da-mi voi sa te felicit pentru munca depusa.Inprovizatiile tine de inspiratie si pasiune ce unori duce la noi descoperiri.Se cheama talent.Keep up the good work my friend. :wink:

DepthOfField

CitatMETEOR SHOWER: The Geminid meteor shower peaks tonight. Start watching around 9 p.m. local time on Wednesday, Dec. 13th. The display will start small but grow in intensity as the night wears on. By Thursday morning, Dec. 14th, people in dark, rural areas could see one or two Geminids every minute.
In seara asta este senin, cel putin la Braila, asa ca ar fi propice de vazut niscaiva meteori. Nu stiu daca am timp pentru asta si nu o sa pic de somn, insa tocmai am fotografiat Pleiadele (Closca cu Pui), pe care le voi pune mai tarziu cand am timp sa downloadez din aparat.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

atasez Pleiadele.
zoom 12x
timp de expunere 2 secunde reglat manual (la mai mult, la acest zoom,  imi ies stelele miscate ca niste mici liniute, datorita rotatiei Pamantului), aparatul asezat pe ceva fix si stabil, declansare cu temporizare ca sa nu misc aparatul la inceputul expunerii cu degetul cand apas pe declansator)
Focus manual pe infinit (daca lasam pe auto, probabil ca electronica aparatului nu reusea musai sa focalizeze corect, neavand informatii, imaginea fiind foarte intunecata)

In vreo 3..4 minute de observatii, am vazut un meteor. Ma bate gandul sa incerc si sa fotografiez. Eventual.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

sxn_b

Citat din: ciuciulete din  13 Decembrie 2006, 20:51:22
In vreo 3..4 minute de observatii, am vazut un meteor.
Si cum se vede? Ca o stea cazatoare?

DepthOfField

iesi afara vreo-un sfert de ora si ai sa vezi ;) (daca ai senin)
pai steaua cazatoare = meteor.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

sxn_b


jackie28t

#21
Stati afara cam 15 minute si la fiecare meteor punetiva in gand o dorinta.Va spun eu ca se merita.
Eu am prins sa vad doua saptamana trecuta plus o gripa a cate 3 antibioatice.LOL  :|


Ciuciulete,merci de fotografia atasata.Vad ca ai prins-o bine.Am sa arunc si o privire la parametrii exif.
Te rog spune cate ceva despre acele asa spuse ''Pleiadele'' (Closca cu Pui) de care spui.M-ar interesa sa stiu.

DepthOfField

#22
Am prins o stea cazatoare pe fotografie! De fapt...prima. (desi acum mai multi ani am mai filmat una cu o camera web)
Aparatul fotografic are o optiune "intervalometer": face singur un anumit numar de poze la intervale definite de timp. Am pus aparatul pe un suport fix, fara zoom ca sa prind unghi cat mai mare, am reglat manual parametrii (Focus infinit, expunere 15 secunde), ca daca-l lasam pe automat putea iesi si "varza", si l-am setat sa faca cate o fotografie de 15 secunde expunere (maximul acestui aparat) din minut in minut (adica 15 secunde urmarea cerul, 45 secunde pauza).
Am stat vre-un sfert de ora langa el, am vazut vreo 4..5 meteori, dar niciunul nu s-a manifestat in cele 15 secunde al unei fotografieri. Am plecat si am revenit peste vreo ora. Dintr-un total de vreo 70 poze, am gasit doar una singura cu o stea cazatoare. cea atasata.  8-)
Si, oricum, Jackie, eram deja racit de dinainte, asa ca nu conta  :-D
Despre Pleiade, nu stiu ce sa-ti spun..decat ca e o constelatie de referinta pt ca se vede usor si e deosebita. Detalii gasesti aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Pleiades_%28star_cluster%29
Puteti incerca sa vedeti stele cazatoare si in cateva din serile urmatoare, aseara a fost doar maximul ca numar de stele cazatoare pe ora, deci sanse mai mari sa le vedeti fara a ingheta prea mult.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

darkness

super poza,ciuciulete..dar trebuie sa fie si senin afara...

jackie28t

#24
Reusita imagine ciuciulete.Tocmai mi-ai facut pofta sa postez si eu o imagine pe care am fotografiato in vara acestui an. :-)
Pe data de 11 Mai 2006 cam pe la orele 20 fiind luna plina si incercand sa scot o fotografie cand colo ceva s-a prins pe imagine.Ce sa fie?LOL,sper sa va placa.

sxn_b


Dreamy

Salutare tuturor!!!

Nu stiu cum va reusesc voua pozele asa de clare ca mie imi tremuta mana si pe aparat si pe trepied  :cry:
Am profitat de luna mare si stralucitoare de afara si am scos de la naftalina telescopul...drept urmare va atasez cateva foto...tremurate bineinteles....abia astept vara, poate ca acum tremur de frig :roll:

Dreamy

Si cum atunci cand pui mana pe aparatul foto ai si multe surprize....de data asta surpriza a fost mai mult decat artistica....ia sa vad cui ii mai reuseste??? :lol:

sxn_b

Foarte reusite pozele, dreamy. Dar cum reusesti? Ca eu de cate ori incerc sa fac o poza prin telescop nu imi iese mai nimic.
Cum ai facut ultima poza? Eu am facut niste poze asemanatoare punand ocularul telescopului peste obiectivul aparatului foto.

Dreamy

 :lol: sxn_b...dupa cum am spus...imi tremura mana pe aparat...de frig, de emotie....
nu reusesc mereu sa fac fotografi prin telescop...doar atunci cand sunt cat de cat odihnita si am rabdare... insa nu reusesc sa am claritatea pozelor facute de ciuciulete sau jackie...cred ca secretul este profesionalismul :roll: si bineinteles calitatea aparatului foto... :wink: