Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Adevaratul nume al lui Dumnezeu

Creat de alinutzu, 20 Noiembrie 2006, 22:52:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xennon_2000

Pentru UDAR

Nu sunt ateu pentru tine, dar pentru unii da! In general am aceleasi pareri ca si tine (cu mici deosebiri)...si recunosc ca sunt ateu pentru cei care il vad pe Dumnezeu ca pe o fiinta asemanatoare omului; am conceptiile si credinta mea proprie, binenteles cu principiul nonviolentei!

si tot pentru UDAR.....cum iti explici ca ne asemanam genetic mai mult cu cobaii decat cu maimutele!????? Cu maimutele semanam mai mult fizic!

xennon_2000

Si credinta si stiinta au un singur scop: aflarea adevarului, numai mijloacele difera. Si tocmai de la acele "mijloace" apar conflictele.....

asta trebuia sa adaugi tu UDAR

Pentru a crede in Dumnezeu nu ai nevoie de intermediari!!!!!!!!!!!sau de toti popii care inerpreteaza in felul lor credinta si o marturisesc si celorlalti! :martiansad: :martiansmile:

Ceea ce ai scris u mai sus imi pare spus din suflet si apreciez astfel de oameni!(udar)

Dreamy

#62
Citat din: xennon_2000 din  25 Ianuarie 2007, 13:00:14
Si credinta si stiinta au un singur scop: aflarea adevarului, numai mijloacele difera. Si tocmai de la acele "mijloace" apar conflictele.....

hai ca asta e ceva inedit....."credinta si stiinta au un singur scop:aflarea adevarului"....nu cumva credinta promoveaza ideea de "crede si nu cerceta"???

din minimele mele cunostinte si din aduceri aminte... parca prima putere in lume a fost BISERICA...care in loc sa propavaduiasca pacea si armonia intre oameni ...ce facea???  ii area pe rug pe cei care indrazneau sa-si ridice capul din tarana si sa sustina unele teori stintifice....
din pacate pentru unii si din fericire pentru altii lucrurile au evoluat mult inspre patrea stintifica...

ar mai fi ceva de subliniat in legatura cu credinta noastra, din pacate in Romania si nu numai, credinta ne este impusa de catre parinti, vrem nu vrem suntem botezati si ne este impartasita credinta de catre familie, pe parcursul vietii insa avem posibilitatea de a ne alege calea religioasa sau mai putin religioasa pe care sa mergem......din punctul meu de vedere, ateii sunt oamenii cei mai de apreciat, pentru faptul ca au avut taria sa-si aleaga si sa-si sustina aceasta optiune de viata...

deci nu mai incercati sa va convingeti uni pe altii de ce e bine si ce e rau in domeniul credintei....divergentele de opinie exista si vor exista atata timp cat cele doua tabere(ateii si crestinii) nu se vor accepta reciproc

xennon_2000

"crede si nu cerceta"...Dreamy draga asta a fost conceptul preotilor catolici care au vrut sa preia puterea asupra maselor in era medievala

Elvin

      nu ai nevoie de intermediari DAR AI NEVOIE DE SMERENIE. In loc sa crezi ca le stii pe toate si ca n-ai nevoie de nimeni, mai bine esti realist si accepti ca iti trebuie si indrumarea altor oameni [din care 'intermediarii', unii din ei, sunt mai pregatiti]

      Stiintele iti descopera multe lucruri dar nu iti arata cum sa iubesti.... :wink:

  Iar Udar, ti-ai dezvoltat suficient ratiunea dar ai lasat necultivata intuitia  :wink: Goleste-ti mintea de ganduri si 'zgomotul de fond' care ramane, ajuta-l sa creasca.
    In timp o sa-mi dai dreptate
    Si o sa il descoperi si pe Dumnezeu

   "Te-ai ascuns de ochii celor intelepti si mandri, si Te-ai descoperit copiilor"  pentru ca sunt smeriti si cu sufletul nevinovat

calinahanna

@Elvin

Pentru mine, smerenia este foarte importanta.
Mai ales forma ei mai umila, aceea de "bun simt"...
Deci... dupa cum se vede si in lumea de zi cu zi... Sunt oameni fara bun simt...ma intreb ce fel de adevar exista pentru ei..

xennon_2000

Poate "Adevarul" meu si al lui Udar...ma refer la conceptii si credinta

darkness

xenon, crede si nu cerceta nu se gaseste in biblie, e o prostie a inchizitiei care ii prostea pe oameni in cel mai josnic fel cu putinta....
vezi ce a patit galileo...

baaron

                             Asta e adevaratul nume al lui Dzeu.

884509627386359275033751967 943067599621731590401694134 434007629683591574337516791 197615733475195375920401694 343151239621353184932676605 800621596380716399501371459 954387507655892533875618750 354029981152863950711207613

                               Intrebarea ar fi ce este Dzeu?

darkness

    :-D  :-D  :-D baaron, asta e in alt topic :lol:

ce e cu sirul ala de numere????? :?

xennon_2000

Daca asa arata Dumnezeu......!....mai bine vb in topicul Matrix sau ceva de genul :x :martiansmile:

baaron

Sirul ala de numere reprezinta numele lui Dzeu.
Iar Matrix nu fi chiar asa de sigur ca e 100% fictiune..

Totul in Univers si implicit pe Pamant urmeaza un anumit tipar...exista tiparul asta chiar si in ADN ul tau.

xennon_2000

daaa....nimik de spus....daga "gandim logik" totul se poate transpune in informatie

baaron

#73
Logica inseamna matematica...matematica inseamna limbaj universal...automat limbajul universal iti creaza posibilitatea de a intelege Universul cu tot ce inseamna el.

Pana acum vreo 2-3 ani sau probabil mai mult toata comunitatea stiintifica sustinea sus si tare ca Big Bangul a creat Universul si asa mai departe iar omul a devenit treptat din materie mucilaginoasa ceea ce este azi.
Total eronat.

Astazi chiar si teoria Big Bangului a cazut.....au aparut superstringurile.

darkness

pai si de unde stii tu ca e exact acel sir?poate e altul... :? :|