Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Adevaratul nume al lui Dumnezeu

Creat de alinutzu, 20 Noiembrie 2006, 22:52:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xennon_2000

Ar trebui sa se clarifice intr-un fel sau altul situatia cu zeii!de la religie apar (paradoxal) razboaie!

cszabo

CitatAr trebui sa se clarifice intr-un fel sau altul situatia cu zeii!de la religie apar (paradoxal) razboaie!

Sunt de acord cu tine xennon_2000.
Religia este unul din lucrurile cele mai rele care exista pe fata pamantului, in schimb credinta este ceva bun.

Si totusi nu exista om fara credinta. Fiecare crede ceva. De ex. unii, cred ca Dumnezeu are nume, altii cred ca Dumnezeu nu are nume.

As dori sa aflu si parerile voastre pentru ca tot a venit vorba de civilizatii stravechi:
De ce scrie in Biblie ca in vechime oamenii traiau 900 de ani?

emi

Daca se simnte cineva, un fel de dumnezeu[nu intentionez sa jignesc pe nimeni],sa-mi spuna si mie,[o muritoare de rand],ce anume a creat,fara sa fi imprumutat materie prima de la careva dintre dumnezeii prieteni,sau rivali ?Daca a inviat pe cineva,sau a creat un mic animal, ori alta forma de viata?Eu pana acuma cunosc un singur Creator.Acest Creator,l-a inspirat, pe unul din scriitorii Bibliei, sa scrie in Psalmul 82:"Dumnezeu sta in adunarea Lui Dumnezeu;El judeca in mijlocul Dumnezeilor ."Pana cand veti judeca strimb si veti cauta la fata celor rai?_Faceti dreptate celui slab si orfanului,dati dreptate nenorocitului si saracului,scapati pe cel nevoias si lipsit,izbaviti-l din mana celor rai." Dar ei nu vor sa stie de nimic,nu pricep nimic,ci umbla in intuneric;de aceea se clatina toate temeliile Pamantului. EU am zis: "Sunteti dumnezei,toti sunteti fii ai Celui Prea Inalt,insa veti muri ca niste oameni;veti cadea ca un domnitor oarecare". Scoala-Te Dumnezeule si judeca pamantul,caci toate neamurile sunt ale Tale".Am citat acest Psalm si va rog sa-l cititi cu mare atentie,daca doriti.Isus a zis in Ioan capitolul 8,versetul 47:Cine este din Dumnezeu asculta cuvintele Lui Dumnezeu..."

udar

#48
Richard Dawkins a fost intrebat la un moment dat de ce considera extraterestri ca fiinte superioare si crede ca ar putea exista, si totusi nu crede in existenta unui Dumnezeu. Raspunsul a fost unul simplu. Extraterestrii, daca intr-adevar ar exista si ar poseda tehnologiile pe care le presupunem noi ca le poseda, atunci in mod clar ei ar fi fiinte superioare oamenilor. De ce totusi sa nu credem in Dumnezeul biblic ca o fiinta superioara? Ei bine pentru ca, spre deosebire de Dumnezeu, extraterestrii ar fi ajuns in stadiul acesta de avansare tehnologica printr-un proces normal de evolutie. Dumnezeu insa nu e asa. Dumnezeu a existat dintotdeauna si va exista pentru totdeauna. Nu este afectat de legile evolutiei si se plaseaza (nu-i asa, cat de simplu este?) in afara legilor normale ale fizicii. Cine doreste sa creada toate lucrurile acestea este liber sa o faca. Eu insa nu pot fi amagit atat de simplu.

Deci draga emi, nimeni nu se poate considera Dumnezeu, pentru ca asta ar insemna sa fim nemuritori si sa nu fi avut un inceput. Or cred ca toata lumea este de acord ca oamenii au cel putin un inceput, si el se cheama nasterea biologica... Mai sunt multe de comentat dar chiar simt ca nu are sens. Oricum demersul meu nu e destinat convingerii cuiva de ceva...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Elvin

      amicul nostru udar nici macar nu e original. Tipic pentru cei care ajusteaza pe Dumnezeu dupa parametrii lor. Eu 'evoluez', si El evolueaza. Imi place vinul si rachiul, si lui la fel [altfel n-ar fi mers la nunta din Cana]. Ma masturbez ? si el face la fel. Chiar striga unu ca Hristos se retragea noaptea in munti ca sa....se masturbeze. Asta e nivelul oamenilor  :evil:
      As pune pariu ca Udar e dintre aceia care in viata lor n-au dialogat niciodata cu Dumnezeu, in adancul sufletului si nici habar au ca Acesta e o realitate vie
      Dar pentru ca nu-i lucru crestinesc, nu voi pune pariu...

xennon_2000

sa nu lovim pe unii Elvin!pls....mai bine sa nu acuzam!
Udar poate e "mai credincios" ca noi toti dar are felul lui exact cum spuneam mai sus!....doar dam cu presupusul...eu unul nu cred ca e om sa nu fi "dialogat" in gand cu Dumnezeu....

udar

Deocamdata eu am pus anumite probleme pe tapet la care Elvin nu a fost in stare sa raspunda si, ca aproape orice crestin care este incoltit, apeleaza la atacuri si la povestiri "cu talc" care nu au nici o substanta in final.

Oricum nu conteaza... Imi place in schimb cum se promoveaza iubirea de aproape si bunatatea eterna printre crestini, insa atunci cand vine vorba de contestarea religiei lor, cel mai acru venin iese pe gura lor, de parca ar fi niste mici dracusori, nu crestinii cei buni si drepti ce se dadeau pana atunci.

Astept raspunsuri serioase la problemele puse de mine, nu hlizituri cu scrasnit din dinti si glume expirate. Daca esti in stare...

P.S.: Daca ai fi citit forumul si ce am mai asternut prin el ai fi descoperit ca pariul pus de tine era pierdut din start. Dar am impresia ca tu esti genul de om care doar scrie si el cate un text prin anumite topicuri fara sa citeasca ce au scris si ceilalti.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Elvin

      da, udar, reactionez violent
      Hristos mi-a spus, prin gura sfintilor sai:
    "Daca cineva iti taie o mana, degeaba te superi. Dar daca acela il ataca pe Dumnezeu, sa te superi cat de tare poti !"
   Puteai sa fii cel mai bun prieten, daca dialogam fizic si il huleai pe Dumnezeu iti dadeam 2 palme, cum i-a dat blandul Sfant Nicolae lui Arie, de i-a sarit caciula
    Si apoi nu mai incerca sa demantelezi pe Dumnezeu cu argumente, pentru ca el e dincolo de ratiune, mintea finita nu poate cuprinde o realitate infinita

   Cleopa : "Tu, care esti o mana de pamant in fundul unui mormant, sa nu spui tu ca nu exista Dumnezeu ! Vierme ! Putoare !"
 
   

xennon_2000

Eram sigur ca discutiile legate de "numele" si inerpretarea Adevarului dau conflicte!nu va mai ciondaniti atat, incercati sa dezbatetzi problema pasnic....obisnuiti-va cu ideea ca fiecare are dreptate in felul sau! unii poate se prefac ca sunt atei doar de dragul discutiei

xennon_2000

sa mai intre fetele...poate mai tempereaza discutiile! :wink:

udar

Ma bucur ca s-a ajuns la treaba aceasta pentru ca acum se vede de fapt adevarata fateta a crestinismului si concluzia unui documentar cunoscut este tot mai mult evidenta - religia e radacina tuturor relelor...

Citat din: Elvin din  25 Ianuarie 2007, 09:44:13
      da, udar, reactionez violent
      Hristos mi-a spus, prin gura sfintilor sai:
    "Daca cineva iti taie o mana, degeaba te superi. Dar daca acela il ataca pe Dumnezeu, sa te superi cat de tare poti !"

Bineinteles... Poti sa injuri, poti sa ucizi, poti sa preacurvesti, poti sa faci orice practic. Dumnezeu te va ierta, pentru ca e marinimos. Daca insa nu crezi in Dumnezeu, desi esti din punct de vedere moral un model, el te va ucide si te va pedepsi in cele mai groaznice chinuri. Este cam nevrozat Dumnezeul asta, nu ti se pare? Iar faptul ca isi invata adeptii sa fie violenti cu cei ce nu cred in el arata cat de ipocrit si egocentrist e.

Citat din: Elvin din  25 Ianuarie 2007, 09:44:13Puteai sa fii cel mai bun prieten, daca dialogam fizic si il huleai pe Dumnezeu iti dadeam 2 palme, cum i-a dat blandul Sfant Nicolae lui Arie, de i-a sarit caciula

Cand dai palme trebuie sa te astepti sa si primesti inapoi. Dincolo de rezolvarea animalica a problemelor pe care o propune "blandul" Nicolae si pe care ai adopta-o si tu, se vede clar ca atunci cand raman fara argumente pertinente, crestinii, ca orice badaran de pe strada, apeleaza la violenta fizica. E o dovada de maturitate intelectuala si de inteligenta desavarsita. Ma face realmente sa fiu mandru ca traiesc pe langa voi.

Citat din: Elvin din  25 Ianuarie 2007, 09:44:13Si apoi nu mai incerca sa demantelezi pe Dumnezeu cu argumente, pentru ca el e dincolo de ratiune, mintea finita nu poate cuprinde o realitate infinita

ha ha... Ce simplu e, nu-i asa? Ai aruncat fraza asta acolo si ai inchis gura tuturor. Cat de convenabil este sa nu trebuiasca sa oferi argumente stiintifice si rationale doar spunand ca "el e dincolo de ratiune". Cine e convins de astfel de "argumente" nu are o minte mai mare decat cea a unei gaini, si poate fi extrem de usor manipulat (ceea ce se si intampla, ca doar religiile sunt prin definitie manipulari in masa). Problema cu Dumnezeu inexplicabil prin concepte terestre este deja expirata. Ne supunem cu totii legilor fizicii, biologiei si chimiei in fiecare zi. Numai Dumnezeu nu. El e exceptia. Culmea insa, ca nici nu se arata, ca sa vedem si noi faptul ca lui nu i se aplica legile ce se aplica intregului Univers...

Citat din: Elvin din  25 Ianuarie 2007, 09:44:13Cleopa : "Tu, care esti o mana de pamant in fundul unui mormant, sa nu spui tu ca nu exista Dumnezeu ! Vierme ! Putoare !"

Precum spuneam... Intr-o lume normala oamenii buni fac si spun lucruri bune, iar oamenii brai fac si spun lucruri rele. Ca oamenii buni sa faca si sa spuna lucruri rele e nevoie de religie. Si cu cat citesc mai mult comentariile tale Elvin, cu atat ma conving tot mai mult de adevarul din aceasta sintagma...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Elvin

    pentru prietenii nostri atei, ceva 'rational' despre Dumnezeu:
    internautul bigbond007 a scris :

    "Eu sunt de formatie tehnica si am cautat in stiinta raspunsul la aceasta intrebare [daca exista dumnezeu n.n].Si el mi-a fost dat in 2005,cand un grup de fizicieni ai particulelor subatomice (si filozofi si teologi) au facut un experiment in microcosmos (a se citi accelerator), de urmatoarea natura: au ciocnit doua mase de vid (nimic). Din nimic se poate obtine...nimic Teoria a fost infirmata si s-au obtinut: 1 proton (materie), 1 antiproton (antimaterie) si s-a emis 1 foton (lumina).Ei nu au putut sa explice cine a dat acest impuls initial la momentul O (Big Bang) si atunci au spus ca a fost o forta divina (Eon=Entitate=Dumnezeu). Creatia din Biblie(Geneza) a fost explicata stiintific (lumea afost creata duala si s-a facut si lumina!). Poate acest argument te va face sa crezi in Dumnezeu...."


xennon_2000

Udar prietene!....u chiar esti ateu?????????adik inrait!????macar crezi in teoria darvinista!???

xennon_2000

nu stiu daca tebuie neaparat "dovezi tehnice" pentru existenta lui Dumnezeu. Dar sa nu-l vedem pe Dumnezeu ca pe o persoana!adica ca un om...asta e clar

udar

Citat din: xennon_2000 din  25 Ianuarie 2007, 11:39:22
Udar prietene!....u chiar esti ateu?????????adik inrait!????macar crezi in teoria darvinista!???

Nu stiu ce intelegi tu prin "ateu inrait"... Iar cuvantul "macar" nu isi are rostul in propozitia aceea. Teoria evolutionista ofera argumente plauzibile pentru existenta oamenilor ca specie. Nu cred ca atunci cand te uiti la primate nu gasesti nici o similitudine cu civilizatia umana... Adica sa crezi ca omul a fost facut separat de toate celelalte vietuitoare de pe aceasta planeta si sa fie totusi atat de similar cu ele e o tampenie. Cand spui teorie evolutionista multi nu vor sa accepte faptul ca ne tragem din maimute. Pentru ca suntem prea orgoliosi sa credem asta. Dar este foarte adevarat si nu e nimic rau in asta. Daca ne tragem din maimute nu inseamna ca suntem maimute. Suntem pe o treapta evolutiva superioara iar acest lucru a fost postulat de crestinism, cand s-a spus ca omul a fost pus sa domneasca asupra animalelor. Asta pentru ca suntem cea mai evoluata specie d.p.d.v evolutiv, si deci avem control asupra celorlalte...

Sunt ateu in raport cu Elvin. In sensul ca nu cred in Dumnezeul biblic. Nu cred intr-o fiinta ca cea descrisa de crestinism care a creat lumea si care vegheaza asupra omenirii. Dovezi impotriva acestei idei sunt destule, iar Elvin nu a reusit sa raspunda la nici una. De altfel, in afara de citate din biblie si atacuri la persona gratuite facute parca de pe un podium care nu poate fi atins de nimeni, sunt singurele lucruri de care sunt in stare multi crestini fanatici de acest gen. Din aceste motive eu nu cred in Dumnezeu. Pentru ca nimeni inca nu a reusit sa ofere argumente rationale pentru existenta sa. Iar faptul ca vin unii si spun ca nici nu se pot oferi astfel de argumente, pentru mine este inacceptabil.

Eu am propria mea conceptie despre viata. Eu cred ca oamenii sunt in principal energie. Si ca universul la randul sau este energie, si ca in masura in care ne putem alinia energia interioara la aceea a universului, in acest mod vom atinge o treapta evolutiva inalta. Descoperirile din fizica quantica duc tot mai mult catre ideile acestea. Si acolo e vorba de stiinta, nu de credinta oarba. Crestinismul este un mod de a interpreta aceste adevaruri stiintifice. La originea lui crestinismul probabil ca se apropia mai multde adevar. In timp insa, tentaculele putrede ale religiei si a exponentilor sai s-au intins atat de mult incat am ajuns astazi la razboaie religioase si la fanatici care se drogheaza cu ideea ca dupa moarte vor atinge nemurirea daca se sacrifica in numele unei divinitati.

Daca a fi ateu inseamna sa nu cred in toate acestea atunci da, sunt ateu... Sunt curios in schimb ce esti tu, xennon_2000... Cu siguranta esti unul dintre cei care nici nu vor sa recunoasca ca nu cred in Dumnezeu dar nici nu vor sa spuna ca ei cred... Si bineinteles ca s-au inventat cuvinte pentru asa ceva. Cuvinte ca liber-cugetator, sau "filosof". Eu il apreciez pe Elvin pentru ca macar el este 100 % alaturi de credinta sa. El e un crestin adevarat, pentru ca respecta intocmai litera si cuvantul Bibliei. Ceea ce din punctul meu de vedere e foarte periculos, dar asta trebuie sa faca un crestin, daca vrea sa se numeasca crestin. Din pacate insa exista astazi foarte multi pseudo-crestini. Ceea ce mi-as dori eu sa se intample nu ar fi ca lumea sa nu creada in Dumnezeu. Ci ca lumea sa se hotarasca odata daca doreste sa creada intr-o divinitate sau nu, si sa spuna raspicat treaba asta dar sa si argumenteze decizia. Daca s-ar intampla treaba asta ati fi surprinsi sa vedeti ca numarul ateilor nu este chiar atat de redus.

CitatChristianity: 2.1 billion
Islam: 1.3 billion
Secular/Nonreligious/Agnostic/Atheist: 1.1 billion
Hinduism: 900 million
Chinese traditional religion: 394 million

Astea sunt niste statistici asupra religiilor majore din lume. Ganditi-va cam cati dintre cei declarati crestini sau musulmani sunt cu adevarat credinciosi si cred in relgiile pe care le-au declarat. Si faceti o suma si calculati atunci cam cat din populatia globului e ateista. Din pacate insa vocile disperate ale religiilor se aud mai tare decat cele ale oamenilor rationali, pentru simplu fapt ca isteria e mai galagioasa decat ratiunea.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)