Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Adevaratul nume al lui Dumnezeu

Creat de alinutzu, 20 Noiembrie 2006, 22:52:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alinutzu

sry o sa incerc sa fiu mai organizat .. le-am scris si eu cum mi-au venit in minte
vream sa dau post da m-a anuntat ca a mai postat cineva si acel cineva erai tu :)
am vazut chestia cu neuroni si sinapse si am vrut sa intreb si cu chestia asta

Era chestia ca 90% din creier este adormit(about 90% of the human brain is dormant)
si chestia cu 10 % era un mit mai vechi(de prin '99// "You only use 10% of its potential."
- advertisement for ... 1999) pe care mi-l am amintit si eu ..neavand un alt punct de reper am dat si eu acele date...
am specificat "daca ti-ai folosi" si "cam asa ceva

sry inca odata

Sper ca nu va suparati daca ma indepartez putin de la subiect (nu va speriati are legatura tot cu Dumnezeu)

deci sa aratam ca Dumnezeu(daca este fiinta superioara// ma refer strict la fiinta superioara, sau extraterestri) nu prea(ca sa nu zic nu, ca apoi ma luati cu blasfemie) are nici o legatura cu credinat(credinta nu este "cred in Dumnezeu"), o definitie mai plauzibila a ei este autosugestia(verbul a crede// a crede cu tarie in ceva),efectul Placebo, iti repeti ceva in creier, iar acesta incepe sa ia acel lucru ca bun(mintea e un lucru complex),
un exemplu foarte frumos care l-am intalnit pe internet suna cam asa:
2 persoane intr-un moment de cumpana(sa zicem o boala)
1 peroana se duce la biserica (crede ca Dumnezeu o va vindeca)
alta persoana prin autosugestie isi impune ca se va vindeca (crede/isi impune ca se va vindeca)

ambele se vor insanatosi ..
nu vreau sa spun nimic de rau dar atat timp cat crezi in ceva te ajuta
de aici rezulta ca poti sa te increzi si in propile tale forte(bineinteles ca are un efect mult mai puternic sa te increzi in Dumnezeu, stiind ca  este o fiinta mai puternica//) si nu are legatura cu fiinte superioare, eu doar mi-am exprimat parerea personala

mai e biserica:
1. a promovat dintotdeauana credinta(a luptat impotriva ereziilor)
2. partea nasola e: daca tot se zice ca este intermediar(despre biserica vorbesc) a Lui Dumnezeu(reprezentand binele, pacea) atunci de ce se cer bani(banul parca era rau// si in Biblie cand Iisus a fost vandut pe bani) de la populatie, fie o nunta .. se cer bani... fie sa te spovedesti(nu vreau sa spun ca se cer bani.. populatia da bani)

noi, am invatat biserica sa primeasca bani
de ce oare am facut acest lucru nu stiu
dar daca o tine in ritmul acesta uite ce se intampla
se construiesc biserici, catedrale
cum sa te mai simti apropriat De Dumnezeu intr-o casoaie daia,
intr-o bisericuta dasta mica plina de iconite te simti mai apropriat
dar intr-o catedrala cat un bloc cu 4 etaje, parca ar vrea sa-l faca pe Dumnezeu sa para superior noua (mai indepartat)
si noi stim ca nu e asa, ar trebui,ca Dumnezeu sa ne fie mai apropriat(invataturile din Biblie cam asa spun)
.
De aici rezulta
biserica = credinata in Dumnezeu (adevarat) // dupa cum stiti promoveaza credinta
biserica = profit (adevarat) // se accepta bani, se fac slujbe pe bani .... etc.....
noi am invata la matematica ceva daca a=b si b=c => a=c

credinata in Dumnezeu = profit (pai asta nu e adevarat, ce inseamna asta ?? asta nu ar trebui sa fie adevarat deci ce facem ??? va las pe voi sa imi spuneti)

stiu ca iar v-am bagat in ceta acum am obosit si eu :(
trebuia sa ma culc de vreo 2 ore da.... asta e... sper sa intelegeti voi ceva din ce am scris
cred ca asta are legatura cu Dumnezeu .
si inca odata sry pri3st3ss pentru departarea de la subiect in post anterior asta e mai apropriat cred
can't stop the signal ...

darkness

vai mie!

priestess ti/a zis care e faza cu casta sacerdotala..daca ai sa analizezi bine exemplul ei despre ankenaton, ai sa intelegi dc biserica exista si va exista...omul a avut intotdeauna nevoie sa creada ca e cineva deasupra care ii ii pune in ordine/se joaca simplu cu viata lui ( vezi si grecia antica) si nu e singur...

ca primul zeu a fost focul si apoi fulgerul si apoi crocodilul si vulcanul, e partea a2a...omul are mereu nevoie sa stie ca cineva e mai puternic decta el si cineva va deschide o fereastra si va arunca in el cu fulgere globulare sau nu!!1

in rest, de acord cu tine, dzeu este ceea ce l/am facut noi sa fie...da,un efect placebo,autosugestie, karma sau mai stiu eu ce...
in fond, noi suntem papusile,sau papusarii? :?


povestea cu biserica...s/a mai discutat pe forum despre puterea ei..mereu a fost asa, sa ne amintim de cruciati si chiar si de islamisti,caci nu conteaza ca dzeul caruia te rogi este dzeu,allah, budha sau mr smith...preotii vor face mereu burti mari cerand *pt biserica*, iar omul va da mereu bani ca sa faca bogatii in ceruri...
asa cum zicea cineva, biserica e acolo unde te rogi,nu o piatra pusa peste alta piatra ...

darkness

"O femeie aflata in coma era pe punctul de a muri. Dintr-o data, ea se simti ridicata la cer si s-a trezit in fata Scaunului Judecatii de Apoi.

-Cine esti? a intrebat-o o Voce.
-Sunt sotia primarului, a raspuns ea.
-Nu te-am intrebat a cui sotie esti, ci cine esti tu.
-Sunt mama a patru copii.
-Nu te-am intrebat a cui mama esti, ci cine esti tu.
-Sunt invatatoare.
-Nu te-am intrebat ce profesie ai, ci cine esti tu.

Si dialogul a continuat in acelasi fel. Orice ar fi raspuns femeia, cuvintele ei nu pareau sa raspunda la intrebarea: ,,Cine esti tu?"

-Sunt crestina.
-Nu te-am intrebat care este religia ta, ci cine esti tu.
-Sunt cea care a fost la biserica in fiecare zi si le-a dat de pomana celor sarmani.
-Nu te-am intrebat ce ai facut, ci cine esti tu.

In mod evident, ea nu a trecut de examen, caci a fost trimisa inapoi pe pamant. Cand s-a trezit din coma, femeia s-a decis sa afle cine este. Si astfel intreaga ei viata s-a schimbat.

Datoria voastra este sa fiti. Nu sa fiti cineva, nici sa nu fiti nimic - caci asa se nasc lacomiile si ambitiile; nu sa fiti cutare si cutare - caci asa deveniti conditionati; ci pur si simplu sa fiti." / anthony de mello

TomiRaelian

Salutare tuturor.Va recomand tuturor sa cititi Mesajele primite de la Elohim.Le puteti descarca gratuit de pe site-ul http://ro.rael.org/download.php?list.36.Sunt traduse si in romana.

                                           HIGHER LOVE,TomiRaelian

emi

Problema cu Enki e cam ciudata. De ce sa isi faca niste fiinte superioare atat de suprainteligente si supraputernice orase subterane, adica niste ascunzatori? Numai cine se teme de cineve intra in adancuri si nu sta la suprafata. De cine se temeau acestia? Ei au intrat in orase subterane si "i-au facut pe cei inferiori lor sa locuiasca pe pamant la aer curat si la lumina". Nu se vede nici o logica in aceste afirmatii.

Se face multa filozofie in jurul aparitiei omului. Celelalte creaturi ale lui Dumnezeu, animalele , pasarile , pesti defapt intreaga creatie ni se pare normal sa fie acolo unde sunt! Cine a creat apa, aerul, lumina, materia a creat si viata. Cine a creat viata a creat si OMUL. Acela stie trecutul, prezentul si viitorul fara sa ne intrebe pe noi sau pe altcineva. Biblia ne da informatii exacte in privinta aceasta.


emi

Problema cu Enki e cam ciudata. De ce sa isi faca niste fiinte superioare atat de suprainteligente si supraputernice orase subterane, adica niste ascunzatori? Numai cine se teme de cineve intra in adancuri si nu sta la suprafata. De cine se temeau acestia? Ei au intrat in orase subterane si "i-au facut pe cei inferiori lor sa locuiasca pe pamant la aer curat si la lumina". Nu se vede nici o logica in aceste afirmatii.

Se face multa filozofie in jurul aparitiei omului. Celelalte creaturi ale lui Dumnezeu, animalele , pasarile , pesti defapt intreaga creatie ni se pare normal sa fie acolo unde sunt! Cine a creat apa, aerul, lumina, materia a creat si viata. Cine a creat viata a creat si OMUL. Acela stie trecutul, prezentul si viitorul fara sa ne intrebe pe noi sau pe altcineva. Biblia ne da informatii exacte in privinta aceasta.


Unicul Creator este Iehova Dumnezeu. In limba ebraica Iahve sau Iehova este verb si inseamna "Cel care exista de la sine sau Izvorul vietii, cel ce face sa devina". Acesta este numele sub care s-a facut cunoscut oamenilor. Tot universul este intro ordine pe care cineva o controleaza incepand de la cel mai mic atom pana la infinitatea universului. Daca noi il numim pe Dumnezeu, si dumenzeu apartine imaginatiei omului, atunci si legile acestor dumnezei sunt legi omenesti.

Dar daca El se numeste singur cum doreste el, atunci putem crede ca Biblia care este codul de legi si drepturi a omului date de Iehova Dumnzeu, si ca acesta este numele pe care El si l-a dat asa cum arata si Isaia 42:8 : " Eu sunt Iehova , acesta este numele meu si slava mea n-o voi da altuia nici cinstea mea idolilor".

Adevaratul dumnezeu, Iehova nu a fost creat de mintea omului. El a creat viata, a creat omul, mintea omului si i-a dat ratiune, sentimente, putere si dreptate. A dat legi de convietuire si cere omului ascultare in limitele dreptatii si ale iubirii dezinteresate. Daca vrem sa credem in dumnezeul descoperit de Biblie, acesta este Iehova (sau Iahve -Dictionarul Biblic de nume proprii si cuvinte rare de Nicolae Moldovanu sau dictionarul biblic de J.D.Douglas sau alte dictionare.)

xennon_2000

Emi....daca vrei sa afli mai multe un subiect asemanator este CE ESTE DUMNEZEU!

sxn_b


Nox

Citat din: emi din  20 Ianuarie 2007, 17:36:03
Problema cu Enki e cam ciudata. De ce sa isi faca niste fiinte superioare atat de suprainteligente si supraputernice orase subterane, adica niste ascunzatori? Numai cine se teme de cineve intra in adancuri si nu sta la suprafata. De cine se temeau acestia? Ei au intrat in orase subterane si "i-au facut pe cei inferiori lor sa locuiasca pe pamant la aer curat si la lumina". Nu se vede nici o logica in aceste afirmatii.

Poate erau altii mai tari/mari ca ei!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

Citat din: emi din  20 Ianuarie 2007, 17:36:03
Se face multa filozofie in jurul aparitiei omului. Celelalte creaturi ale lui Dumnezeu, animalele , pasarile , pesti defapt intreaga creatie ni se pare normal sa fie acolo unde sunt! Cine a creat apa, aerul, lumina, materia a creat si viata. Cine a creat viata a creat si OMUL. Acela stie trecutul, prezentul si viitorul fara sa ne intrebe pe noi sau pe altcineva. Biblia ne da informatii exacte in privinta aceasta.

Zecharia Sitchin explica foarte bine in cartile sale, "A Douasprezecea Paneta", "Razboiul Zeilor Cu Oamenii"...cum sta treaba...nu e nici o filosofie, e foarte simplu. Atat de simplu incat e greu de crezut ca poate fi adevarat.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

emi

Aceia "mai mari/mai tari"sunt mici,mici daca ei nu sunt capabili sa stie ce este in interiorul unei mici planete cum e Pamantul.Daca ar un oarecare fel de dumnezei ar fi trebuit macar sa contribuie La facerea Pamantului,la infrumusetarea lui,ar trebui sa fie atat de mari incat sa cunoasca bine lucrarea lor.Acestia nu sunt dumnezei,sunt demoni care vor fi nimiciti in Armaghedon "Dumnezeii acestia sunt ca o sperietoare de pasari intr-un ogor de castraveti si nu vorbesc,sunt dusi de altii,pentru ca nu pot sa mearga.Nu va temeti de ei pentru ca nu pot sa faca nici un rau si nu sunt capabili sa faca nici un bine";/"dumnezeii care n-au facut cerul si pamantul vor pieri de pe pamant si de sub ceruri";"sunt un lucru de nimic,o lucrare inselatoare si vor pieri cind va veni pedeapsa"  Am citat din Biblie, Ieremia:capitolul10 versetele5,11si15.Cat despre "razboiul dintre dumnezei si oameni",ce sa mai vorbim?...Avem acces la multe informatii despre infinitatea Universului_in expansiune.ne putem da seama cine si cat de mare este omul ca sa se lupte cu niste dumnezei,fie ei si chiar numai niste mici demoni..."Duhurile cele rele i-au strans in locul care pe evreieste se chiama ARMAGHEDON"-citat din Apocalips capitolul16 versetul16

xennon_2000

Poate cu ajutorul adevaratului Dumnezeu sa luptam impotriva "celorlalti zei"

darkness

care e adevaratul dzeu?

o sa fiu putin off-topic
pt elvin: cred cu tarie in existenta lui isus ca profet,cred in invataturile lui,dar nu cred in prostia  cu care ne impuie capul biserica!
nu cred in tampeniile spuse de preoti etc pe aceasta tema...;sunt sigur ca dzeu exista!si cred ca sunt mult mai credincios decat orice alt credincios..
credinta nu inseamna numai sa mergi la biserica pt a vedea cine a mai murit sau doar ca sa faci act de prezenta..ca nu te baga in rai doar ca ai avut prezente  dar nu ai participat la "seminar"
credinta nu inseamna sa te spovedesti si apoi sa te duci sa te imbeti,sa barfesti si sa dusmanesti!
credinta nu inseaman sa tii post,ca apoi sa te imbuibi ca porcul  si sa mori si sa arunci vina pe doctori!
credinta nu inseamna sa spui "sunt crestin",dar sa nu ajuti pe nimeni cand ti se cere ajutorul,credinta nu inseamna sa lovesti atunci cand esti lovit, etc,

elvin...uneori esti atat de naiv si copilaros,incat ma uimesti!prefer sa imi spui ca sunt ateu,decat sa ma bag alaturi de altii in balacareala asta in noroi,in denigrarea asta religioasa!!!

nu mai judeca omul dupa aparente,doar isus a spus ca nu e treaba ta sa judeci...asa ca stai calm in banca ta,am judecatorul meu!( daca vrei,iti pot si eu cita din biblie,sa stii,dar asta nu inseamna ca sunt crestin,inseamna ca sunt ipocrit,mai ales daca prorocesc una si fac contrariul!); si tot isus a spus ca fiecare are locul lui si rolul lui pe pamant,asa ca,chiar daca as fi ateu, am rolul meu!nu mai judeca si eticheta fara sa cunosti persoana!

pri3st3ss

usurel,darkness! :lol:

nu te grabi sa spui ca:
Citat din: darkness din  23 Ianuarie 2007, 17:51:20
si cred ca sunt mult mai credincios decat orice alt credincios..
..din tot minidiscursul tau inflacarat, mi-am dat seama ce ai vrea sa spui ,insa nu inteleg de ce te agiti...
pana la urma fiecare din noi, este dumnezeu
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

emi

Biblia nu este o carte religioasa.Religia,dupa "Dictionarul de neologisme",de Florin Marcu si C.Maneca,este "o forma a constiintei sociale,constituind o reflectare denaturata,imaginara a realitatii naturale si sociale,confesiune,credinta intr-o divinitate."Ne putem da seama de ce au aparut atitia dumnezei,mici si mari,care se cearta si se bat intre ei[in imaginatia oamenilor] Biblia este un "imens reflector de lumina"asupra intinderilor,fara de margini ale creatiei Lui Dumnezeu;ea este codul de legi si drepturi ale omului,date de Creatorul sau.Trebuie sa recunoastem ca in orice societate,cuprinzand fiinte inteligente,fiecare membru al ei,se incadreaza in limitele unor legi si are,anumite,drepturi.Prima pereche de oameni au dispretuit autoritatea Creatorului,izvorul vietii,si si-a ales un  alt dumnezeu,un impostor care a implantat in mintile oamenilor eroarea:tot felul de dumnezei si in felul acesta au aparut atitea religii;fiecare cu dumnezeul lui.Fiecare "dumnezeu "cu legile si drepturile lui...Adica s-a creat o mare "babilonie"_incurcatura incat omului ii este destul de greu sa afle adevarul.Biblia nu sprijineste nici o religie.Cititi cu mare atentie Apocalipsa,capitolele 17 si 18.Aceasta este soarta "babiloniei"..."iesiti din mijlocul ei,poporul Meu,ca sa nu fiti partasi la pacatele ei,si sa nu fiti loviti cu urgiile ei,pentru ca pacatele ei s-au ingramadit si au ajuns pana la cer...";citat din Apocalipsa,capitolul 18,versetele 4si 5. Va salut cu Psalmul 24