Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce vrem de la RUFOn?

Creat de Shadowman, 17 Noiembrie 2006, 22:40:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anna

#90
@jackie
e adevarat ca sunt mai noua pe forum dar am avut bunavointa si rabdarea sa citesc multe topicuri pe forum(cred ca pe toate) si sa remarc cine e printre userii buni si cine nu.
poate tu ai avut divergente cu baaron(am vazut pe un topic) iar daca ar fi sa recunosc sincer tu esti printre userii foarte buni care fac forumul interesant....asteptam informatii noi de la tine legate de fenomenul ozn. Eu sunt obiectiva...am citit posturile lui baaron si mi-au placut. iar despre paleoastronaut....a spus lucruri care poate nu trebuia sa le spuna atunci cand a plecat si a exagerat mult....dar posta lucruri interesante.
Iar daca unii isi iau enshpe mii de identitati....asta deja e de domeniul comediei.  :martiansmile:

pri3st3ss

Citat din: Shadowman din  21 Mai 2007, 18:53:36
 
Asta e riscul "ciorbelor" ...La un moment dat ti se face greata...Si te ridici de la masa...!
Ma gindesc ce-ar insemna o reuniune a membrilor RUFON in care s-ar discuta despre multele subiecte din forum...Cred ca subiectele legate de ufologie s-ar pierde prin "mormanul" de subiecte...
Din acest motiv, multe din initiative n-au finalitate...Se sare de la una la alta,se discuta de una si de alta,ori  ajungem sa ne certam din diverse motive ...In final ,subiectele specifice unui astfel de forum se pierd prin "coctailul" de probleme abordate...
Deocamdata atit...Am stirnit destule "valuri"...
Am credinta ca sunt (sper...!) membrii ai forumului care sa-mi impartaseasca punctul de vedere...
Sper sa fie gasita si o solutie...


solutii exista,dar putini le accepta
sunt de acord cu tine si cu dark..
stiu cum era forumul inainte si vad cum a ajuns..si ma doare  tare,pentru ca e forumul meu de suflet...



Citat din: lylyt_ice din  20 Mai 2007, 04:46:40
max c.iar ai deslegat enigma.E foarte dificil cite odata dar cum am da-o noi,fara religie si scrierile f.vechi nu mai putem face nici un pas mai departe.Ozneurile nu sint productul evolutiei umane,ele ne sint semnalate foarte clar din toate timpurile,prin intermediul acestor povestiri "RELIGIOASE",care nu sint altceva decit date istorice de mare valoare(chiar daca oamenii au fost fascinati de necunoscut si si-au format in jurul lor religii in care din pacate unii  cred si acum si nu s-au trezit nici pana astazi la realitate).


de acord,lylyt, dar in sectiunea despre Dzeu, se discuta despre Dzeul biblic,nu despre un potential Dzeu ET...daca intram acolo si vedeam aceasta varianta ( ultima ),asa cum a postat urban cu experimentul Terra, da,era ok...dar ce am vazut?citate din biblie...

e adevarat, nu ma obliga nimeni sa dau click  pe NOM, dar cand intru si vad ca toata ziua numai in acel topic s-au purtat discutii,ce sa fac? imi schimb parerea si ma gandesc ca toti sunt interesati de cum il cheama pe Dzeu etc....

e un forum care se vrea  orientat spre problema ozn-urilor...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Dreamy

Salutare tuturor!!

Jackie oricat de mult imi plac posturile tale de data asta tr sa-ti spun ca esti totalmente OFF-TOPIC si nu faci altceva decat sa instigi la cearta!!!
NO OFFENCE

Shadowman, cred ca esti putin prea exigent cu cerintele!!
De ce ???
Pentru ca RUFOn-ul pe care activam noi nu este altceva decat un FORUM, deci deschis si liber spre discutii, chiar daca subiectul principal al acestui forum este OZENISTICA este imposibil de cenzurat libera exprimare a membrilor pe si despre diverse alte subiecte mai mult sau mai putin conexe cu asta.
Cred ca ceea ce doresti tu ca si multi alti membri se numeste altfel(probabil CLUB PRIVAT :-D) in nici un caz FORUM!!
Am stat ceva vreme deoparte si am incercat sa-mi clarific gandirea in legatura cu activarea mea pe acest forum, concluzia la care am ajuns e simpla:
- daca raman si continui sa fiu membru activ atunci accept RUFON-ul asa cum e si incerc sa-l imbunatatesc cu contributia mea, daca stau sa ma gandesc bine la momentul inscrierii mele pe forum erau niste certuri cumplite...
- daca plec insemna ca NU am fost capabila sa ma adaptez si sa fac ca RUFON-ul sa fie macar intr-un mic procent ceva ce as fi dorit sa fie!!!
Ideea e urmatoarea NOI TOTI facem ca RUFON-ul sa fie ceea ce vrem, alegand sa plecam sau sa criticam la nesfarsit NU rezolvam NIMIC!!!

UDAR unde esti ??? ai renutat??? din posturile tale imi formasem o parere buna despre tine??? Astept cu nerabdare urmatoarele posturi!!!

Inca ceva, unde este ospitalitatea de alta data a rufonistilor???
N-am mai vazut de mult "Bun venit pe forum"...ce s-a intamplat??
Considerati ca RUFON-ul ar trebui sa fie un FORUM cu circuit inchis???
Energia asta negativa care tot strabate de ceva vreme forumul de la un capat la altul nu face decat sa creeze tensiuni inutile si sa ne pierdem energia !!
Hai sa schimbam lucrurile, am vazut ca se poate, daca tineti la ce ati creat pana acum ve-ti intelege la ce ma refer!!!

Apropos pri3st3ss, bine ai revenit!!!!
Anna bine ai venit chiar daca e cu intarziere, si imi permit sa-ti sugerez un mic sfat, incerca sa fi putin mai modesta, crede-ma e mai bine pentru toata lumea :wink: !!!

loreley


         Mi-a placut  postul  tau  Dreamy :wink:

darkness

cum poti face rufonul sa fie asa cum vrem,daca unii membri continua sa discute despre numele lui dzeu???
dc nu discutam despre altceva?nu e forum politic sau religios! :x

calinahanna

@dreamy

Stiam eu ca ai sa vii cu o parere obiectiva.. si ca nu sunt singura careia ii e dor de posturile unor oameni ca Udar sau Pri3st3ss.. Ma rog... poate era momentul unei pauze, dar asta nu inseamna renuntare...

@darkness

Nu fii extremist  :-).
Au topicul lor, lasa-i sa vorbeasca despre Dumnezeu si ce mai vor ei... Macar de-ar ajunge la o concluzie... Si poate ca nu au altceva despre care sa discute... Cum tu spui de ei ca nu au ce cauta aici, poate zic si altii despre noi acelasi lucru... Ca (cine stie?), vorbim degeaba, nu spunem nimic...stii tu, chestii de-astea marunte... :wink:

@admini si moderatori

Dar voi, ca reprezentanti (sau ce alta "calitate", "titlu" s-ar potrivi aici sau este de fapt...) ai RUFON... Voi ce vreti de la noi, cei de pe forum?...



Max C.

In NUMELE DOMNULUI incetati cearta!!! :lol:
Propun un topic special pentru atei si unul pentru restu'! Am zis! :lol:

lylyt_ice

Eu sint de alta parere...chestiile religioase sint f.bine venite. Numai asa putem sa combatem direct structura invechita a religiilor primitive.Daca a-ti observat multi fanatici au renuntat sa si vinda marfa pe forum,asta trebuie sa reusim ,ci nu sa batem in retragere.Ginditi-va ca multi oameni(tineri)citesc acele posturi si asa,daca noi sintem deajuns ce uniti si activi putem deschide ochii spre realitate...MULTORA!  Ce parere aveti ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Shadowman

 Am pus multe intrebari RUFON-ului...Am cerut clarificari,raspunsuri,luari de pozitii,expunerea unor puncte de vedere,pe cit posibil,"oficiale"...Sa reprezinte punctul de vedere al conducerii RUFON...Si nu al membrilor RUFON...Raspunsuri care puteau fi date pe forum sau prin MP.... Am crezut ca initiativele mele si ale altor membrii ai forumului vor da rezultate...Asteptari ,se pare,zadarnice...Initiative si proiecte de viitor ingropate in fasa sau ramase ,in cazul cel mai fericit,la stadiul de promisiuni...Tacere,deviere de la subiectele in discutie,uitare...Sau lipsa de interes...Ori indiferenta...
Sau neputinta...?
Si tacerea e un raspuns...
Pina la primirea unor raspunsuri voi lua o pauza...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Arckadii

Shadowman,

De ce spui tacere? Eu ti-am raspuns. Si am facut-o intr-o maniera civilizata incercand sa solutionez problemele tale explicandu-ti cum stau lucrurile de fapt.
O sa imi spui ca eu nu fac parte din conducerea RUFOn. Este adevarat. Insa sunt moderator si ma ocup de buna functionare a forumului, si te rog sa ma crezi ca pentru majoritatea deciziilor pe care le iau (nu toate), ma consult cu spooky.
Chiar daca nu toti moderatorii posteaza sau fac modificari, asta nu inseamna ca ei nu se ocupa.
Dimpotriva chiar.
Toate cererile voastre sunt stocate, sunt analizate, unele raman aparent fara raspuns doar pentru ca nu pot fi solutionate, sau nu corespund cu ceea ce se vrea a fi RUFOn.
Insa nu poti afirma ca nu se solutioneaza cereri.
Tu spre exemplu, m-ai contactat ieri pe messenger spunandu-mi sa arunc un ochi pentru ca citez "uite un mesaj care va face valuri".
Am intrat si ti-am raspuns pe forum, pentru ca pe privat ai iesit, rugandu-ma sa raspund pe forum.
Incercati sa nu fiti extremisti si sa realizati cat se munceste aici pe forum.
In plus, munca pe care o depunem este voluntara. O facem din placere, din pasiune, din convingere.
Un pic de respect pentru munca depusa cred ca ar fi cuvenit.

Ark

darkness

#100
si RUFON ce vrea?
ce vrea in general si  ce vrea de la noi? :?

in mod general stiu cam ce vrea rufon de la noi, dar puteti descide un topic unde sa aiba acces numai moderatorii - doar ei sa posteze - si staff-ul mare al rufonului, in care sa ne spuneti ce se vrea de la noi, ca un fel de obiective ..

xennon_2000

SUNTEM PE CALE SA INFIINTAM O ORGANIZATIE NONGUVERNAMENTALA....SAU CE?
CA ASA VAD EU PE VIITOR.

Shadowman

#102
Ce mai doresc de la RUFON...
Si de la Spooky si Ryn,in mod deosebit...
1. Sa nu uite ca RUFON e "Romanian UFO Network "...
2. Sa nu uite ca "deviza", "Persoanele inregistrate pe acest forum nu reprezinta RUFOn decat daca se specifica in mod expres. Opiniile exprimate pe acest forum sunt strict personale, chiar daca utilizatorii acestui forum sunt si membri RUFOn" ,va ramine,pentru o mare parte a cititorilor,putin credibila...
   Oricit ne-ar convinge ca nu reprezinta punctul de vedere al conducerii RUFON ori RUFON,banuieli si semne de intrebare vor exista intotdeauna...! Sau convingeri...  :-)
3. Sa nu uite (si nu numai RUFON si conducerea sa,ci si membrii forumului...) ca misterul
"farfuriilor zburatoare" ,al navelor extratrestre,al "omuletilor verzi" ori inteligentelor
din Cosmos n-a fost si nu este,inca,  elucidat...Avem doar ipoteze,teorii,interpretari,pareri personale...Mai mult sau mai putin argumentate,mai mult sau mai putin "seducatoare"...
Pina la vazut ,pipait,demonstrat,repetat,expunerea dovezilor publicului va mai fi,probabil,o cale lunga...Teorii noi,interpretari noi, vor mai apare pina la descifrarea misterului...
Poate explicatia va fi una la care  nu s-a gindit nimeni pina acum...
In lipsa argumentelor palpabile orice teorie,orice punct de vedere (inclusiv al meu...)pot
fi catalogate ca false sau "excentrice"...
4. Sa nu uite vorbele "Omul cit traieste invata...","Nimic nu e perfect ,totu-i perfectibil" si "Omul e supus greselii"...
5. Sa nu uite ca politica si religia sunt doua domenii destul de "alunecoase"...Sunt inevitabile,in opinia mea,discutiile si "contrele" pe marginea acestor subiecte,in elucidarea fenomenului OZN...In privinta convingerilor personale, in religie si politica,ale conducerii RUFON,(si ,de ce nu...?,si ale membrilor forumului...) pot spune doar atit : Puteti stringe simpatizanti,"aplaudaci",fani...Dar si dusmani,critici...Sau,si mai grav !!!,puteti indeparta posibilii sustinatori ai proiectelor voastre...Ori membrii de valoare...
Reamintiti-va punctul 1 de mai sus...
6. Oricit de "seducatoare" ar fi "teoriile conspiratiei",argumentele mai mult sau mai putin "convingatoare" din domeniul religiei,stintei,pseudo-stiintei,paleoastronauticii,parapsihologiei,
etc...,avem in fata un fenomen la care nu am gasit ,inca,un raspuns...Poate explicatiile sunt deasupra puterii de intelegere a fiecaruia,poate sunt mult mai simple,dar nu ne-am gindit,poate
corespund crezului unora (sau multora... :-) ) dintre noi...O "conexiune" ,mai mult sau mai putin fortata a domeniilor de cercetare,o "grefa" a anumitor teorii pe o "structura" mai mult sau mai putin "stabila",poate ne vor conduce la explicatia fenomenului OZN...
Dar si la o posibila construire a unui "urias cu picioare de lut"...!  :evil:
Viitorul,mai mult sau mai putin indepartat,ne va raspunde...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: dreamy din  22 Mai 2007, 09:59:58
Shadowman, cred ca esti putin prea exigent cu cerintele!!
De ce ???
Pentru ca RUFOn-ul pe care activam noi nu este altceva decat un FORUM, deci deschis si liber spre discutii, chiar daca subiectul principal al acestui forum este OZENISTICA este imposibil de cenzurat libera exprimare a membrilor pe si despre diverse alte subiecte mai mult sau mai putin conexe cu asta.
Cred ca ceea ce doresti tu ca si multi alti membri se numeste altfel(probabil CLUB PRIVAT :-D) in nici un caz FORUM!!

Am reflectat asupra celor spuse de tine...Intr-adevar ,ideea unui "club privat" (cum spui...)
ar fi mai buna...Forumul fiind un "spatiu public",certurile si discutiile "off-topic" sunt
inerente...Oricine poate intra pe acest forum...Vorba ceea : "De la al cu barba sura,pin la cel
cu tzitza-n gura..."  De la "novici" nervosi,"zburdalnici",cu tupeu,pina la "batrini lupi de mare"...
Unii sunt interesati de fenomenul UFO,altii de crosetat sau cresterea viermilor de matase...  :-)
Dar astea-s posibilitatile deocamdata...Sa comunicam prin telepatie,si nu intr-un "club privat" e mai greu... :-D Site-ul e proprietatea RUFON...RUFON-ul are membrii ,moderatori...Care au si acestia, la rindul lor,simpatii,antipatii,preferinte,crezuri,prejudecati ori pareri gresite...
Nimeni nu-i perfect...
Chiar si domeniile de discutii de pe acest forum,asa cum apar in motoarele de cautare,sunt :parapsihologie,Noua Ordine Mondiala,enigme,UFO...Viata de dincolo,de dincoace...De una ,de alta...Supa cu galuste,cu masoni,ET,vazatori de aura,vindecatori si farfurii zburatoare....!
Un "club" ar fi cea mai buna solutie...Dar,cum sunt sigur ca stii,teoria ca teorie... :-)
Practica ne face praf... :evil:
Poate ai vreo idee de organizare,selectie,finantare...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

spooky

Observ cu stupoare o tenta pe care creaza unii... o prapastie si mai mare... drept urmare am sa incep sa cenzurez mesajele off-topic.... cum ar fi ala din stiri al lui shadow... in afara ca nu aduce nimic nou, shadow, ne spui aceleasi lucruri. Apreciez criticile tale CONSTRUCTIVE. Dar le-am inteles de demult... nu vad rostul repetarii lor fara a aduce ceva nou.

Acesta este un FORUM dragii mei, si nu uitati de asta... fiecare vorbeste cat vrea, in ciuda faptului ca sunt unii care se cred mai despeti sau mai cu mot sau cu mai multa experienta. Chiar si eu vorbesc in nume propiu si nu reprezint vocea RUFOn. Ce am de declarat oficial, declar pe site. Aici oricine isi exprima liber opinia.  Observ cum unii isi impun ideile, ironizand pe ceilalti, si nu lasa loc celor nou veniti sa isi exprime parerea sau intrebarile si se rezuma doar la a citi mesajele.

Va recomand filmul "The Prestige"... off topic, dar sunt unele lucruri ce se pot intelege de acolo.

Observ o tentativa de a rupe teoriile conspirationiste de fenomenul OZN... ma scuzati domnilor, dar OZN nu este pana la urma o teorie a conspiratiei? Sau incercam sa ne prefacem ca nu. Asa cum am zis unora, eu nu sunt avid dupa teoriile conspirationiste... din contra, merg pe lucruri certe, demostrabile. De aceea am si creat site-ul infocon.ro, pentru a desprinde aceasta "ramura"... in cateva zile voi relansa site-ul rufon.org si ozn.ro... si care o sa fie (re)prezentat in intalnirea de duminica. Eu tot nu inteleg ce vor anumiti membri, in afara ca subliniaza anumite lucruri... ori nu sunt capabili sa o spuna verde in fata... La fel, observ cum se ironizeaza anumite subiecte... am sa tolerez si mai putin astfel de ironizari.

Clubrurile private nu isi au locul aici si in RUFOn.... cine vrea, nu are decat sa se intalneasca in privat, asta nu inseamna ca trebuie sa ne limitam doar la acele intalniri private... trebuie sa avem si oarece finalitate, dar RUFOn se vrea a fi o organizatie transparenta, in care nu e reprezentat doar de o singura persoane (adica eu), si este un efort comun a mai multor persoane, si o sa incerc pe aceasta cale sa indemn la o implicare mai mare a voastra... celor ce va considerati parte a acestui grup. Nici un forum privat nu e solutie... nu suntem elitisti sau masoni sa ne facem un cerc inchis... si nici ASFAN. Forumul va fi restructurat destul de curand si va avea inca un moderator. RUFOn va avea un organism "politic" (nu, nu are legatura cu politica, pentru cei care se intreaba). E o tentativa mai veche, reinascuta.

Din pacate nu am timp sa fac tot ce vreau pe lumea aceasta, sau daca am timp poate nu am resursele necesare... si imi sacrific mult timp pentru acestea si cu toate acestea sunt unii care cer si nu se intreaba... dar eu cu ce pot sa ajut? Totusi, in ultimul timp, unii membri au inceput sa se implice mai activ si le multumesc si ii apreciez. In calitate de coordonator, nu va asteptati sa trag de fiecare imparte... nu imi place... dar voi puteti trage de mine. Imi stiti numarul de telefon, adresa de email si id-ul de messenger, puteti vorbi cu mine si o sa incerc sa acord fiecaruia atentia cuvenita.

Intalnirea de duminica se vrea a ne aduce pe o parte dintre noi mai aproape, de a creea acel cadru mai strans si apropiat de comunicare, unde vom putea dezbate atat problemele RUFOn, ale organizatiei, cat si cele ale forumului si alte probleme separate... vom proiecta filmulete si materiale.

Pentru shadow, penultimul mesaj. Sunt de acord cu tine... si? 1, 3,4,5,6 sunt de acord cu ele... si 3-4-5-6 sunt defapt acelasi lucru in definitiv. 2 nu sunt de acord. in mare e o nebuloasa ce spui pe acolo.... si inchei cu o incertitudine care o repeti in 3 4 5 6... si ca sa ma fac mai clar... RUFOn nu va impune o opinie exacta asupra unui subiect, iar membrii pot avea opinii mai mult sau mai putin contrare. Asta e si scopul in definitiv, sa fim cat mai multe opinii si fiecare pana la urma decide pentru el.

si nu uitati... veniti la intalnirea de duminica pentru ca doar asa putem face ceva impreuna.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984