Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce vrem de la RUFOn?

Creat de Shadowman, 17 Noiembrie 2006, 22:40:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

aaah...bine,dar e acelasi lucru! multi membri au raspuns acestei intrebari inainte sa o  postezi tu...citeste topicul cu reptilienii,ai destule raspunsuri la intrebarea care te framanta...

ce vor ei sa faca prin rufon... 8-)
scuze dar e o intrebare putin...copilareasca...chiar daca te-ai limita numai la acest topic deschis de Shadowman, ai vedea la ce e bun rufon...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Hentai

hmm raman la parerea mea ca ce s-a raspuns la acest topic este despre forumul Rufon. Spune-mi Priestess, tu reprezinti Rufon? (si nu-mi spune ca noi toti reprezentam Rufon si ca este o particica de Rufon in fiecare :P)

pri3st3ss

NOTA: Persoanele inregistrate pe acest forum nu reprezinta RUFOn decat daca se specifica in mod expres. Opiniile exprimate pe acest forum sunt strict personale, chiar daca utilizatorii acestui forum sunt si membri RUFOn.



inca nu reprezint rufon si nu am cerut acest lucru
mai multe am zis in posturile anterioare
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Hentai

:D vezi incet incet ajungem sa spunem aceleasi lucruri....
daca nu reprezinti Rufon nu poti raspunde la intrebarea aia  :roll:

apokryphos


Shadowman,

Cum ai organiza tu o echipa de cercetare a fenomenului OZN? Sunt sincer interesat sa aud parerea ta si a altora de pe forum.
In teorie, lucrurile stau simplu. Aduni un grup de entuziasti si te deplasezi oriunde apare un fenomen necunoscut; folosesti aparatura si cunostinte si creezi un raport riguros stiintific pe care il dai presei. Suna ok, nu? Ca in mai toate cazurile, teoria suna bine, dar practica omoara. Fiecare om are personalitatea lui, deci trebuie sa fi atent cu recrutarea. Nu vad cum asemenea activitate poate crea venit suficient cat sa puna o paine pe masa si sa plateasca chiria. Prin urmare trebuie sa fie organizata cu bugetul si resursele unui hobby. Cum resursele sunt intotdeauna limitate, ai nevoie de un model de alocare a lor.
Cele mai multe cazuri UFO trebuie tratate ca scena unei crime. Orice greseala poate duce la contaminarea cazului. Prin urmare trebuie ca echipa ta sa fie prima la locul cu pricina. Iti trebuie, cum s-ar zice prin alte parti, sa ai grija de supply chain management. Cum organizezi asta? Cum le-ai organiza tu pe toate de mai sus si nu numai?

Poate intrebarea aditionala la "Ce vrem de la RUFON?" ar fi "Ce vrea RUFOn de la membrii forumului?" Sau, ca sa nu trezesc niste spirite mai "simtitoare", "de ce fel de ajutor ar avea nevoie RUFOn de la membrii forumului?".

A.

jackie28t

Bine ai revenit printre noi apokryphos. :-)

Shadowman

Citat din: apokryphos din  19 Noiembrie 2006, 23:46:03
Shadowman,
Cum ai organiza tu o echipa de cercetare a fenomenului OZN? Sunt sincer interesat sa aud parerea ta si a altora de pe forum.
Cum organizezi asta? Cum le-ai organiza tu pe toate de mai sus si nu numai?
Poate intrebarea aditionala la "Ce vrem de la RUFON?" ar fi "Ce vrea RUFOn de la membrii forumului?" Sau, ca sa nu trezesc niste spirite mai "simtitoare", "de ce fel de ajutor ar avea nevoie RUFOn de la membrii forumului?".

 Fleru' si si mirosu' ma avertizeaza ca in intrebarile de mai sus se ascunde,chiar daca n-ai avut aceasta intentie,
(oare... :-D) niscai deturnari de discutii on-topic si un picut mai mare de manipulare...
 In majoritatea cazurilor,"nasul" nu ma inseala...Daca m-a inselat acum, "mea culpa"...
Cit priveste "intrebarea aditionala" (Ce vrea RUFOn de la membrii forumului? ) am avut-o si eu in buricul degetelor
cind am tastat primul mesaj din acest topic...Am avut insa niste "complexe"...Si "retineri"...Ma bucur ca tu ai fost mai putin "inhibat"... :-)
 " Dati-mi un punct de sprijin si voi misca lumea"...Cam asta ar fi deviza "organizarii" mele...Restul tine de aptitudini,
"charisma","stofa de lider","puterea de convingere" si altele..."Daca voi ma vreti ,eu va vreau"...Visul oricarui comandant e sa fie urmat din convingere de subalterni,nu din constringere...
Restul e "detaliu","consulting","modelaj"...

 
 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

apokryphos

Shadowman,

Nu ma prind ce crima de off-topic si manipulare am comis. Daca imi explici o sa-mi cer scuze.

Am vazut comentariile tale exigente in ceea ce s-a declarat in emisiunile TV sau prin forum si m-am gandit sa te intreb ca, de vreme ce tu intrebi ce am vrea noi de la RUFOn, sa te intreb si eu la randul meu cum ai organiza tu o echipa similara RUFOn-ului care sa corespunda exigentelor tale.
Din avion, multe idei arata grozav. Realizarea lor lasa insa de cele mai multe ori de dorit. Detaliile sunt deseori mai importante decat principiile generale in sine. Tu subliniezi doar un aspect important (leadership), dar care nu este nici pe departe suficient.




Bine te-am gasit, Jackie28t. Incerc sa ma ghidez dupa principiul care spune: decat mult si fara rost, mai bine putin si prost; asa ca am lasat-o mai domol cu posturile. :-))

A.


Hentai

salut apokryphos, dintre toate posturile tu ai pus punctul pe i. La lucrurile astea ma gandeam si eu desi din perspectiva rezolvarii problemelor. Dupa cum ai evidentiat sunt multe aspecte de acoperit in investigatia OZN si e f. greu ptr un numar mic de oameni sa se descurce. Cred ca o mai buna organizare ar rezolva unele probleme. Sa nu fie o singura echipa sa fie mai multe impartite pe regiuni de exemplu. Alt exemplu, sa se faca o distinctie intre membru si user al forumului eventual membrii sa doneze o suma lunar fondului Rufon. Cred ca asa lucrurile ar fi mai serioase.
P.s. faina semnatura.

pri3st3ss

Citat din: pri3st3ss din  19 Noiembrie 2006, 22:01:42
NOTA: Persoanele inregistrate pe acest forum nu reprezinta RUFOn decat daca se specifica in mod expres. Opiniile exprimate pe acest forum sunt strict personale, chiar daca utilizatorii acestui forum sunt si membri RUFOn.



inca nu reprezint rufon si nu am cerut acest lucru
mai multe am zis in posturile anterioare



Citat din: Hentai din  19 Noiembrie 2006, 22:19:27

:D vezi incet incet ajungem sa spunem aceleasi lucruri....
daca nu reprezinti Rufon nu poti raspunde la intrebarea aia  :roll:


hentai, am zis deja ca eu nu doresc nimic de la rufon...daca nu ar fi existat oameni pasionati de domeniu, nu ar fi existat nici rufon! asta e o alta modalitate de a-ti raspunde la intrebare!

usor de facut planuri, dar gandeste-te ca userii  au si alte treburi, iar  fenomenele ozn sunt in mare parte hobby-uri, nu job-uri!!! deci trebuie sa si produca bani  pt a oferi rufonului fonduri, trebuie deci sa munceasca pt a obtine acei bani, deci nu prea vor mai avea timp de stat  si alergat dupa ozn-uri...ajungi acasa si trebuie sa faci si altele,daca mai ai si un copil te-ai "scos"....
gandeste-te macar la toti userii inainte sa propui ceva te rog....eu cred ca tu iei acea denumire de "membru " prea ad literam....
si chiar daca singura modalitate de a deveni membru al acestei grupari, ar fi donarea unei mici sume, asta nu ar impiedica pe nimeni sa posteze aiurea si sa aduca injurii celorlalti si atunci chiar ca cei care doneaza bani ar fi / s-ar considera deasupra celor care sunt simpli useri....asta se intampla si fara acele donatii...

sunt de acord sa facem cate un mic "rufon" in fiecare zona a tarii, dar gandeste-te ca uneori intr-un oras nu sunt decat vreo 2 useri- daca au noroc....

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Hentai

 :lol:
draga mea
In primul rand sper ca stii ce e aia o organizatie non-profit....
In al doilea rand tocmai asta e propunerea mea ca userii care au si alte treburi si ptr. care fen OZN si paranormale reprezinta un mod placut de ati omora timpul sa ramana useri.. nu vad care e problema.
Eu ma refer la cei care vor sa se implice mai mult (si nu pe forum) care vor sa fuga dupa OZN-uri cum spui tu ( desi nu tre sa fugi 24/24h). Am inteles ca esti fata si probabil de aia iti vin in cap activitati domestice si probabil tot de aia eu sunt putin misogin :P.
Eu nu ma gandesc si nici n-am sa ma gandesc la ceilalti useri cand propun ceva, pur si simplu nu e treaba mea sa o fac. Eu fac propunerea si apoi vine "za bos^^" si el este cel care se gandeste la toti userii si ia decizia care trebuie.
Cat priveste echipele, aria zonei se poate stabili in fct. de numarul de participanti...
Donatia nu am pusa ca o conditie. Dar m-am gandit ca un fond acolo nu ar strica...
Iar faptul ca posturile fara rost vor continua... ce legatura are... ai scris si tu ca persoanele inregistrate bla bla bla nu reprezinta Rufon bla bla bla...

pri3st3ss

sunt deja persoane care se deplaseaza spre locurile "vizitate"..daca doresti, anunta si nu cred ca iti va lua cineva bani,dimpotriva, ti se va multumi de ajutor...si vei trai cu multumirile lor si felicitarile noastre, face bine la personalitate, o ingroasa ca vine iarna...
deocamdata vad ca celor care "alearga" dupa astfel de fen nu li s-a ridicat vreo statuie din pacate...

"bla,bla,bla"?!...frumos, nu am ce zice... :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Hentai

propunerea mea ramane valabila...


Citat"bla,bla,bla"?!...frumos, nu am ce zice...
ma bucur ca-ti sunt pe plac ^^

jackie28t

Citat din: apokryphos din  20 Noiembrie 2006, 02:29:38
Bine te-am gasit, Jackie28t. Incerc sa ma ghidez dupa principiul care spune: decat mult si fara rost, mai bine putin si prost; asa ca am lasat-o mai domol cu posturile. :-))

Ma bucura ca te simti mai bine :-D

jackie28t

#29
Va felicit pe toti cei care v-ati spus opinia despre subiectul acestui topic chiar si pe Shadowman.
Toate au rostul lor :-)

Cu o parere as contribui si eu putin daca-mi veti permite.
Aici este doar un ''forum'' unde discutam anumite subiecte.Unele mai serioase altele mai distractive si asa mai departe.
Foarte multi dintre voi stie ce inseamna un ''FORUM'' fara a li se arata o definitie.
Dupa cum s-a observat si in acest topic nimeni nu doreste nimic de la RUFON deoarece am fi prea aroganti daca ne-am astepta la extraterestrii si nave spatiale puse pe tava din partea rufonului.
Cred ca nici RUFON nu doreste nimic de la noi decat putina seriozitate in subiectele pe care le discutam ....sa fim uniti si sa participam cat de cat cum putem cu informatiile pe care le detinem sau le vom detine ce ar putea ajuta in descoperirea adevarului.
Discutand intr-un mod prietenesc si in acelasi timp serios vom ajunge sa ne cunoastem unul pe altul mult mai bine si fiecare va putea contribui cu cate putin prin talentul si cunostiintele lui pe care le are.
Toti avem de invatat unul de la altul.

Ufologia nu consta doar in aparitia extraterestriilor pe teritoriul romaniei sau cate OZNuri au aterizat in Bucuresti,Ploiesti si asa mai departe.Sa fim norocosi ca nu exista multe cazuri in Romania ca copii nostrii sa nu fie marcati pe viata prin vederea unor ocupanti off-planet.Sunt unii oameni care au suferit si care mai sufera din cauza lor.
Daca un OZN aterizeaza in Braila sau in Ungaria sau la granitza cu Bulgaria....gnditiva care este esenta UFOLOGIEI?
De a afla adevarul nu?Adica cateva intrebari care ne framanta pe noi toti cei interesati de ufologie.
Cine sunt ei extraterestri?
De unde vin ei extraterestrii?
Ce vor defapt ei extratraterestrii de la noi?
Sunt ei extraterestrii un pericol pentru noi?
etc etc...lista cu intrebari fara raspunsuri ar putea continua foarte mult.Defapt ceea ce cautam noi si cea ce dorim noi sa aflam este doar adevarul indiferent din ce locatii de pe planeta asta provin informatiile si indiferent de la ce organizatie fie ea RUFON sau alta.Binenteles tinandune intotdeauna o minte deschisa la cea ce cercetam.
Extraterestrii sunt defapt,oricum ''extra-noua'' realitatii pe care o cunoastem de acea a-i si numim EXTRA_TERESTRI.
Timpul trece...tehnologia anvaseaza iar daca vom face prea multe mofturi si nu vom fi mai seriosi referitor la subiectele de ufologie,atunci peste o suta de ani copii nostrii vor discuta acealsi lucruri pe care le discutam noi astazi.
Poate ca suntem skeptici intr-un fel pentru anumite subiecte (asta tine de fiecare) dar inca sunt multe de invatat si de descoperit.Fiecare trebuie sa-si deseneze intotdeauna propria lui parere.
Intotdeauna sa-ti pui intrebari despre cea ce vezi,vei citi sau vei auzi.Multe minunatii pot exista in acest mare intins UNIVERS.