Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce vrem de la RUFOn?

Creat de Shadowman, 17 Noiembrie 2006, 22:40:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

CE VREM DE LA RUFON ?
Am deschis acest topic in dorinta de a ne exprima dorintele fata de RUFON si conducerea sa... Si,de ce nu ?, pozitia fiecaruia dintre noi vis-a-vis de membrii forumului ,atunci cind tastam numele de user,parola si postam un mesaj...In fond,de ce venim..? De ce postam...? Ce asteptam...? Ce dorim...?
  Domnul Paul Dorneanu (Spooky) a stabilit o intilnire cu membrii forumului in data de 26.11.2006...Un subiect de discutie la intilnirea cu membrii acestui forum ar fi acesta....
  Consider ca inaintea unei astfel de intilniri,fiecare dintre noi ar trebui sa-si defineasca
pozitia,sa-si exprime dorintele vis-a-vis de continutul forumului, de membrii care participa prin mesaje la dezvoltarea sa...
  Eu cred ca numai cine se aseamana se aduna...
  Unii membrii ai forumului au alocat timp,au pus pasiune,s-au implicat emotional,au contribuit la dezvoltarea forumului prin materialele prezentate,informatiile aduse,prin criticile constructive,argumentele stiintifice (daca nu demonstrabile,cel putin plauzibile...)
  Ii respect,le multumesc ,mi-ar face placere sa-i intilnesc...
  Daca pozitia RUFON e previzibila ( investigheaza cazuri,sunt interesati de marturiile membrilor sau vizitatorilor,de sugestiile ,parerile ,sfaturile care le pot fi de ajutor in investigare,cercetare sau la aparitiile televizate, sunt sensibili la informatiile sau ajutorul care il putem oferi)  pozitia unor membrii ai forumului e mai mult decit ambigua...
  Unii vin din pura curiozitate (trecatoare...)altii posteaza doar pentru a-si vedea numele sau gindurile "imprimate" pentru "posteritate"...
  Cred ca inainte de a posta si de a ne inscrie pe acest forum ar trebui sa stim ce dorim,ce putem oferi,ce putem cere...Altfel ,cercetarea minutioasa ,munca de cautare a informatiilor,timpul pierdut pentru  elucidarea unor enigme al unor membrii ,se vor amesteca cu elucubratiile ,speculatiile ieftine, scepticismul nefondat, divagatiile pe alte teme... (cafenea  sau domenii mai putin -chiar deloc !- conexe fenomenelor care le dorim a le gasi un raspuns...) Sau cu "filozofia stomacala",dorinta de a fi "vedeta -contra", "postangiu" cu articole de tot plinsul si tot risul,numai din dorinta de a-si vedea numele inscris undeva si de a fi bagat in seama...
   Cercetarile si cautarile unora dintre noi trebuie sa ajunga la un final, intr-o buna zi...
   Amestecind merele cu perele,muratura cu prajitura sau mucegaiul cu prospatura raspunsuri vom gasi "in veacul vecilor" !
   Sau pe lumea cealalta...
   DIXI...!
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

dedeiu

Eu as vrea mai multe informatii despre civilizatia si cultura sumeriana. Documente despre tablitele scrise de ei. Din pacate nu stiu unde sa caut, iar pe google apar tot felul de website-uri care ofera informatii generale. De ce ma intereseaza asa ceva? Din cauza acelor annunaki care au venit cu ajutorul "carelor" din cer. Numai bine.

Hentai

 :-o
Spune-mi Shadowman tu stabilesti daca un articol este "de tot plinsul si tot risul"?
sau daca cineva isi exprima parerile din "filozofia stomacala",dorinta de a fi "vedeta -contra", "postangiu"?

Shadowman

Citat din: Hentai din  18 Noiembrie 2006, 12:47:46
:-o
Spune-mi Shadowman tu stabilesti daca un articol este "de tot plinsul si tot risul"?
sau daca cineva isi exprima parerile din "filozofia stomacala",dorinta de a fi "vedeta -contra", "postangiu"?

  Evident ca EU STABILESC  calitatea mesajelor,doar nu extraterestrii... :-D
Am acest drept ! In privinta stergerii sau mentinerii mesajelor pe forum
asta nu mai este treaba mea,ci a a moderatorilor si a conducerii...
  In privinta "calificativelor" date unor mesaje postate,iti pot spune doar atit : am fost
foarte "indulgent",chiar "marinimos" si "politicos"...In multe cazuri...!
Si,nu stiu de ce, am convingerea ca mesaje de genul celor enumerate de mine vor mai
apare...! :-D  "Rasfoind" paginile forumului cred ca vei gasi si tu astfel de mesaje...E drept, o
parte din ele s-au mai sters...Daca nu vei gasi mesaje de acest fel sunt doua motive :
1. S-au sters intre timp...
2. Incepi sa ma ingrijorezi...
  Lectura placuta si sa nu dialogam off-topic...!
  Puteai sa-mi adresezi aceasta intrebare prin PM...
Chiar, ce doresti de la RUFON ...? :roll:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

udar

#4
Consider acest forum o experienta evolutiva. Fiecare mesaj pe care il citesc aici cred ca ma ajuta sa evoluez tot mai mult si sa inteleg lucrurile ce ma inconjoara mai bine...

Am cunoscut existenta acestui forum de mult timp, insa prezenta mea pe acesta se datoreaza deciziei pe care am luat-o de a-mi impartasi unele experiente OZN pe care le-am trait de-a lungul vietii. Am fost un pasionat al fenomenului de mic copil, iar povestile despre extraterestri si farfurii zburatoare m-au marcat profund...

Ce vreau eu de la Rufon? Absolut nimic! Pentru ca Rufonul nu cred ca poate oferi vreodata raspunsuri definitive in aceasta problematica vasta a OZN-urilor. Cand vorbim despre mister totul e invaluit in speculatie, si oricat de multe dovezi stiintifice s-ar aduce, domeniul acesta ramane unul prin de incertitudini. Poate tocmai faptul ca ne permite sa visam il face atat de atragator. 

Am stat mult timp departe de ufologie, iar acest forum este cel care ma mai tine in contact cu stiri si descoperiri din domeniu... Nu sunt nici sceptic convins, nici believer, nici macar nu caut adevarul. Caut doar oameni cu care se poate discuta civilizat pe tema aparitiilor neidentificate si paranormalului in general...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Dreamy

#5
Shadowman te felicit pentru ideea de a crea acest topic!!!

Chiar e interesant de vazut de ce unii care sincer n-au nimic in comun cu ce reprezinta acest forum, au aderat!!!...si vad ca randul acestora se ingroase din ce in ce mai mult!!!

Eu pot spune ca in RUFON am gasit ce am cautat toata viata(ma refer strict la ce reprezinta forumul)...adica mai concret oameni care au acelasi interes cu al meu in legatura cu fenomenul OZN...si ma bucur ca atunci cand am intrat am gasit oameni de calitate si cu o cultura si o inteligenta deosebita(nu are rost sa spun ca orice padure isi are uscaturile ei...din ce in ce mai multe :-( vad), de fapt asta a si fost motivul ptr care inca mai activez pe forum.


pri3st3ss

#6
nici eu nu doresc nimic de la rufon!

am ajuns pe acest forum in urma unei invitatii si am ramas fidela;nu am postat niciodata pentru posteritate,sau ca nu aveam ceva mai bun de facut..am postat pentru a-mi exprima parerea in privinta anumitor subiecte...am postat ca sa imi asigur o evolutie - vorba lui udar ; am postat pentru ca persoanele de aici, prieteni si critici si amici, sa ma ajute in momentul in care eram in vreo incurcatura sau nu vedeam luminita de la capatul tunelului...am postat pentru ca  ciuciulete si udar, sa imi deschida ochii spre fotografie si sa ma invete ca trebuie sa fiu atenta...pentru ca  Skywalker sa ma incurajeze si sa ma ambitioneze, pentru ca  persoane precum Paul, sa ma faca sa imi depasesc limitele;sau  persoane precum Ryn,  sa ma ajute sa imi deschid inima spre lucruri de care ma temeam, chiar si Dreamy, chiar daca e membru incepator, sa ma scoata din starea de hibernare in care intrasem o data cu venirea iernii....am postat si voi posta in continuare pentru ca tu, Shadowman, sa imi spui ca sunt romantica si sa te faci ca nu intelegi semnatura mea, pentru ca maya sa se bucure de imagini de iarna si pentru ca eu, cu ajutorul vostru, sa imi asigur continuitatea, sa imi schimb directia de mers,sau sa inchei un ciclu . ( pe calea asta multumesc celor numiti si nenumiti pentru ajutor - ajutor indirect! nu glumesc si nu sunt ironica ! :-)  ) ; nu vreau nimic de la rufon, stiu ca nu rufon o sa imi dea un raspuns, nici tu, Shadowman, nici udar sau paul sau ciuciulete...raspunsurile tot eu le voi gasi, si fiecare isi va gasi propriul raspuns, numai ca, prin cele postate, va primi ajutor,in orice modalitate s-ar manifesta el ( un picior in fund pt inaintare, niste baricade pentru a opri inaintarea pe drumuri gresite , o redirectionare, sau o alta idee care sa lege piesele); desigur, aici intervin foarte multi factori: gandirea fiecaruia, educatia, interesele, credinta...de multe ori ne-am ciocnit din pricina unor pareri nu prea apropiate,chiar daca esenta era aceeasi...


ca si hentai, te intreb cu ce drept  judeci tu posturile fiecaruia?cu ce drept pui la indoiala pasiunea... daca nu iti convine o sectiune, nu posta in ea si nu citi subiectele de acolo...unii - ca mine de exemplu - nu isi permit sa posteze mereu strict pe subiecte de ozn, din diferite motive ( lipsa unor materiale cu adevarat bune, lipsa unor cunostinte temeinice asupra anumitor fenomene  , interes special spre latura de fenomene paranormale etc ); sectiile de DIVERSE si CAFENEA  au fost realizate cu alte scopuri si uneori sunt binevenite,trebuie sa ne mai si destindem un pic.

nu vreau si nu cer nimic de la rufon, insa aici am gasit oameni cu acelasi vis!



P.S. : felicitari pentru subiect
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

jackie28t

#7
Ai foarte mare dreptate pri3st3ss prin cele spuse mai sus.
Totusi....pe mine m-ai omis de pe lista facuta.Chiar asa de urat sunt?  :lol: LOL

pri3st3ss

#8
da,scuzele de rigoare, insa am multumit tuturor:

am zis : " pe calea asta multumesc celor numiti si nenumiti pentru ajutor - ajutor indirect! nu glumesc si nu sunt ironica !   "
:lol:

ms mult tuturor!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Dragi forumisti si drage forumiste,
 
  Rufon e un forum de discutii libere pe teme de OZN si paranormal. Nu este un loc in care sa te astepti sa primesti neaparat un raspuns la intrebarile tale. Raspunsuri la intrebari obti la un birou de consiliere. Sau nu?

  Ca sa fac o comparatie, aici nu gasiti comoara, ci in cel mai bun caz harta spre comoara. Forumul Rufon nu va raspunde la intrebarile voastre, insa va poate indruma pe unde sa cautati. De aceea fiecare post al fiecarui membru este important, nu se stie cine si cand va gasi o parte din ceea ce cauta in postul unui mebru... ingrat pentru altii.

  Shadowman, de aceea iti spun sa nu critici membri. De cei certareti sau care au doar in-tentii de a degrada forumul, exista cine sa se ocupe. De asemenea, ma adresez si acelor mari doctori in matematica si fizica, stiu ei cine sunt, sa nu se creada ei cei mai importanti. Aici suntem de mai multe meserii, cu pregatiri din domenii diferite si toti suntem la fel de importanti aici.  Si fiind un forum democratic, daca nu iti place postul unui membru, poti sa-l ignori. Si mai bine sa nu raspundeti la un astfel de post decat sa faceti critici aspre, de genul: "aiuritii astia de s-ar rade si statuile de ei." Ca astfel de posturi va spun de la inceput ca vor fi sterse, iar userul avertizat.

  Va invit pe toti sa continuam cu discutiile pe teme OZN, dar intr-un mod democratic. Nu criticati nici userii si nici posturile lor. Este cine sa le faca...

Pentru Dedeiu:
CitatEu as vrea mai multe informatii despre civilizatia si cultura sumeriana. Documente despre tablitele scrise de ei.
Am niste documente consistente despre civilizatia sumeriana si Asiro babiloniana. DAca esti interesat, sa ma contactezi prin mp, bine?
                     
                                                                Va salut

darkness

se pare ca nu e atata democratie,iar ideile lui Shadowman se aseamana cu cele ale lui paleoastronaut..

eu nu cred ca a venit cineva aici cu gandul ca minunatiile din cutia pandorei sa se arata asa de repede...toata lumea cauta, se intereseaza, invata,probabil din aceasta cauza acele posturi meteorice ; vorba lui priestess, suntem aici ca sa ne ajutam unii pe altii, nu sa ne mozolim cu noroi...ca daca incepem sa ne sabotam si sa ne certam,"dusmanii" existenti sau presupusi, nu vor face decat sa asiste la cangrena forumului...vorba aia, caderea unui "imperiu" incepe din interiorul sau...

deci, democratie,fiecare isi spune cuvantul si fiecare posteaza in domeniul care i se pare mai interesant..din moment ce spooky si ceilalti admini au pus si alte sectiuni, inseamna ca au fost cerute de membri...

P.S. : priestess, de mine nu ai amintit 8-)

Hentai

Shadowman scuze ca postez asha tarziu dar am fost ocupat cu Udar :-D
Mesajele de care vorbesti sunt pe orice forum indiferent de tematica... e inevitabil cred... si mai cred ca problema cu mesajele ar trebui sa fie la "ce vreau de la forumul Rufon" ptr ca asa cum bine stiti:
" Persoanele inregistrate pe acest forum nu reprezinta RUFOn decat daca se specifica in mod expres. Opiniile exprimate pe acest forum sunt strict personale, chiar daca utilizatorii acestui forum sunt si membri RUFOn. "
Ce vreau eu de la Rufon? Intrebarea asta e buna si pentru fondatori... Ce vreau ei sa faca prin Rufon? Eu unul ma asteptam la un grup de investigatii a cazurilor OZN si paranormale locale. Acum din cate am vazut cam asa este dar la o scara mica dupa parerea mea. Cred ca ar fi mai bine daca toata treaba ar fi mai organizata. Cuvantul asta "membru" mi se pare prea generic in cazul Rufon...

hmm ma intreb daca postul asta trebuia sa fie un pm...

Hentai

aaaahh timpul de editare s-a scurs
tocmai am citit postul priestess-ei (priestess' post :P) si vad ca am ajuns personajul negativ datorita temperamentului meu...
stiu ca e off topic da lasati-ma sa zic si eu ceva in apararea mea. Vad ca multi ati imbatranit odata cu forumul si astfel s-au creat prietenii intre voi...si asta va face poate sa treceti cu vederea peste anumite fapte cand e vb de cineva drag...nimic mai frumos...dar cand Udar ia FIECARE fraza din postul anterior si o invarte si o suceste si ii face si analiza morfo-sintactica ( desi fara leg. cu topicul) el nu pune la indoiala "pasiunea"? Eu i-am spus ca atitudinea de mare guru al forumului ma amuza... Ideea e ca nu am fost rautacios "degeaba". Ma rog poate ca am sarit prea tare la gatul lui si pentru asta draga Udar imi cer scuze si promit ca am sa evit posturile tale de acum dupa recomandarea Priestess-ei (Priestess' )
Multa bafta!

pri3st3ss


OFFTOPIC
hentai, nu mai stiu daca ti-am urat bun sosit la bord ,daca nu am facut-o, te rog sa ma ierti..
bun venit!!!
imi pare rau ca te-ai simtit atins de sagetile mele, dar nu la tine m-am referit deocamdata :-D...nimeni nu a imbatranit aici,doar ne-am format, am evoluat, ne-am desteptat mai mult sau mai putin,sau am ramas la fel de habotnici si cu aceeasi pereche de ochelari de cal...insa toti am invatat sa RESPECTAM  parerea fiecaruia pana in momentul in care a intins coarda prea tare :wink:
eu zic ca udar face foarte bine si ar trebui sa ii respecti parerea; prin ceea ce face, iti da posibilitatea sa te explici mai bine,uneori - asta e dezavantajul net-ului , nu sesizezi pe deplin tonul sarcastic/ ironic / glumet etc al interlocutorului si te simti atacat de remarci; asa ca ia in considerare toate posturile si, daca observi ca unul din noi a inteles aiurea ce ai vrut tu sa relatezi, reia discutia si explica mai bine...


SA REVIN LA TOPIC : de acord cu hentai, si admini ar trebui sa raspunda la aceasta intrebare, dar cred ca raspunsul il stim cu totii, nu?
e ca si cum te-ai intreba de ce s-a deschis o patiserie...ca sa ne ofere placinte calde cu aroma de CAFENEA..ca sa ne ofere strudele aburinde cu aroma de "Fenomene conexe si paranormale",,, cam asta ar fi raspunsul admini-lor ( desigur,poate fi imbogatit  cu E-uri din belsug si diferite condimente )...
tocmai pentru ca nu punem la indoiala pasiunea celor care au venit la bord, luam fiecare fraza si o intoarcem pe toate partile..ar fi si aiurea sa nu raspunzi la ceva, doar ai dreptul la replica...
tu ce doresti de la rufon?
ce doresti de la noi?

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Hentai

hah nu la mine te refereai?
Citatca si hentai, te intreb cu ce drept  judeci tu posturile fiecaruia?cu ce drept pui la indoiala pasiunea... daca nu iti convine o sectiune, nu posta in ea si nu citi subiectele de acolo...unii - ca mine de exemplu - nu isi permit sa posteze mereu strict pe subiecte de ozn, din diferite motive ( lipsa unor materiale cu adevarat bune, lipsa unor cunostinte temeinice asupra anumitor fenomene  , interes special spre latura de fenomene paranormale etc ); sectiile de DIVERSE si CAFENEA  au fost realizate cu alte scopuri si uneori sunt binevenite,trebuie sa ne mai si destindem un pic.

si on topic eu nu am intrebat de ce s-a infiintat Rufon! Eu am intrebat:
CitatCe vreau ei sa faca prin Rufon?