Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

TEHNOLOGIE SAU ARHEOLOGIE?

Creat de baaron, 11 Ianuarie 2006, 19:31:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zana@M

http://www.mapnall.com/ro/panoramio/Panoramio-Hart%C4%83-Konark_1130065.html

Templul Soarelui aflat in oraselul Konark din India  declarat patrimoniu mondial UNESCO.

Templul a fost construit pe la mijlocul secoului XIII .nu se stie daca a fost sau nu terminat.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

fiulploii

Merci . Cer prea mult daca zic ca ar fi fain de atasat si schema templului , fiindca aici ma gandesc eu ca e ascuns mesajul 8-) In schema si in locatie . Nu?  :-D

zana@M

Citat din: fiulploii din  30 Martie 2013, 18:15:00
Merci . Cer prea mult daca zic ca ar fi fain de atasat si schema templului , fiindca aici ma gandesc eu ca e ascuns mesajul 8-) In schema si in locatie . Nu?  :-D

@fiulploii ,sa fie vorba cumva (si) de simboluri??? Cand am timp mai cercetez o tzara :? :-o
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

fiulploii

Citat din: zana@M din  31 Martie 2013, 19:47:35
@fiulploii ,sa fie vorba cumva (si) de simboluri??? Cand am timp mai cercetez o tzara :? :-o
Daca as fi stiut despre ce e vorba probabil ca as fi deja in drum spre Alpha-Centauri.  :lol:
Merci pentru ajutor si eu stau cam prost cu timpul . Deh, Sistemul isi cere drepturile  :evil:

zana@M

#19
Cautand date despre templul Soarelui din Konark am dat peste altceva destul de interesant ,schema vechii steme a Brasovului .
Una dintre elgende spune ca ,Atlantisul se afla  în locul actualei localităţi Braşov, amintită şi ca Orasul Coroană , respectiv Regele Oraşelor.
Stema de altădată a oraşului ne arată clar ca rolul său istoric milenar este redat de coroana regească ca semnul puterii absolute avute.
O explicatie a acestei scheme .
''Inversul coroanei(culoarea roşie) este rădăcina(culoarea maro)! Coroana defineşte puterea, iar puterea redă istoria; rădăcina susţine calitatea, iar calitatea expune măreţia. Pe baza acestui însemn a primit Atlantisul, din alt motiv în plus, şi denumirea de Oraşul- Rozelor.
http://templulsecretelor.blogspot.ro/2011/06/atlantida-si-teritoriul-romanesc.html
Si ,cateva date despre,
Templul Soarelui din India a fost construit in secolul al 13-lea de catre Regele Narasimhadeva .Intregul complex a fost proiectat sub forma unei calesti uriase, aflata pe 24 de roti si trasa de 7 cai. Se credea ca aceasta caleasca il transporta pe zeul Soare, numit Surya, care era venerat inca din perioada Vedica. Fiecare roata are diametrul de 3 metri, iar inauntrul sau se afla spite si cioplituri elaborate. Spitele rotilor au fost aranjate astfel incat acestea sa functioneze ca niste cadrane solare, iar in functie de umbra cazuta pe roti poate fi citita ora exacta. La intrarea in templu se afla 2 lei, fiecare leu strivind un elefant. La randul lor, fiecare elefant sta pe trupul unui om. Scarile de la intrare duc catre o sala de dans. Pe baza si pe peretii templului se pot vedea o serie de sculpturi care infatiseaza aspecte religioase, casnice, politice si militare ale acestei perioade. Multe din aceste sculpturi au o natura usor erotica, lucru pentru care Templul Soarelui din India este faimos.

http://dli.ro/templul-soarelui-din-india.html
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,